• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Bömös project

Bmw318d

Tapasztalt kertész
Sziasztok! :)

Eddig nem nagyon voltam aktív (semennyire), de körülbelül 1 éve regisztrált tag vagyok, és figyelemmel kísérem az oldal működését.
Eljutottam oda, hogy saját kis ötletem/im kéne megvalósítanom. Kezdem az elején. Van egy 450 literes tankom, ami jelenleg pár halnak és egy anubiasnak ad otthont. Sajnos nagyon el lett a dolog hanyagolva, leginkább mert egyetem miatt nem lakom már itthon. Diszkoszos akváriumról van szó, de már csak pár darab hal maradt, a szakszerűtlen tartás miatt, amiről én tehetek a leginkább. Hülye ember a saját kárán...
Ezen változtatva jutottam el oda, hogy valamit mindenképpen kezdenem kell a helyzettel mert tarthatatlan. Mindenképpen szeretnék egy szép növényes, ám nem túlzottan "tömött" akváriumot létrehozni.
A problémák a következőek: Egy 450 literes akvárium co2, tápanyagok, világítás havi fenntartása nem fér bele a büdzsébe, nincs felesleges fél millám :D. Az ötletem jelen esetben az lenne, hogy egy maximum 4 fénycsöves armatúrát összedobnék, illetve valami co2-t ami nagyon minimál költségű. Az elképzelés hasonló, mint eMZé medencéje, hasonló színvilággal. Gondolok itt a vöröses növényekre, de maximum 2-3 növényfajtával, amiből sok lenne.
A másik terv, hogy elpasszolok mindent, és előlről kezdek mindent, egy kisebb akváriummal.

Észrevételeket, ötleteket szívesen várok az üggyel kapcsolatban! :)
 
Ha már így szóba kerültem, szerintem CO2 és erős fény nélkül a vörös növények nem lesznek igazán vörösek és egészségesek.
Ha szűk a keret, akkor inkább egy 60 cm széles akváriumban gondolkodnék.
 
Hány wattos fénycsövekre gondoltál?
Milyen co2-t dobnál össze?
Mivel szűröd a medencét?
Mi az aki mérete hossz-széles-magas
 
Elnézést, hogy ennyire érthetetlenül fogalmaztam meg a dolgokat, csak szörnyen álmos vagyok. :D
Hát gondolkoztam már PC csöveken, illetve T5-ön is, a medencét egy nagy tavi szűrővel szűröm, aminek a teljesítménye 1500l/h körül van, illetve a méretei a medencének 150x50x60cm.
Erősen gondolkozom egy iwagumi elrendezésű dolgon, bár szerintem nem úsznám meg azt sem túl olcsón, de szerintem kivitelezhetőbbnek tűnik számomra.
 
Elnézést, hogy ennyire érthetetlenül fogalmaztam meg a dolgokat, csak szörnyen álmos vagyok. :D
Hát gondolkoztam már PC csöveken, illetve T5-ön is, a medencét egy nagy tavi szűrővel szűröm, aminek a teljesítménye 1500l/h körül van, illetve a méretei a medencének 150x50x60cm.
Erősen gondolkozom egy iwagumi elrendezésű dolgon, bár szerintem nem úsznám meg azt sem túl olcsón, de szerintem kivitelezhetőbbnek tűnik számomra.
Hány liter a szűrőtartály, és milyen szűrőanyag van benne? írhatsz típusszámot is
értem, hogy pc meg t5, de hány watt
 
Hát hogy hány literes, azt meg nem mondom, de talán 8-10 liter körül mozog, de ha kell még összedobok egy szűrőt alá, az a legkevesebb, már nagy gyakorlatom van benne :D
Az, hogy hány watt, az attól is függ, hogy mennyi és milyen növények kerülnének az akváriumba, nem?
 
késő van már agyalni
cseréld ki a medencét 100x40x40-re vagy 90x45x45-re ehez kell 4x39watt t5(ebből már lesznek piros/bordó növények) és akkor dobj össze alá egy 20 literes szűrőt
na én alszok:yawn::stinkyfeet:
 
Jelen állás szerint, az lenne az ésszerűbb, de...bevallom nem szívesen válok meg a teknőtől. Mik azok a paraméterek (világítás, co2), ami mellett egy parvulás, és még egy-két növényes akvárium kialakítható?
 
Én biztos nem adnám el, ha lenne egy ekkora aksim... :happy: Nem rejtem véka alá, hogy okos növényválasztással, és megfontolt tápozással co2 nélkül, kis kompromisszumokkal is szép akváriumot lehet csinálni. Nézz körül a low-tech topikban.

Viszont azért egy kérdést tisztázz légyszi. :D
Eddig nem nagyon voltam aktív (semennyire), de körülbelül 1 éve regisztrált tag vagyok, és figyelemmel kísérem az oldal működését.
Ehhez képest: Csatlakozott: Máj 30, 2009 Ez nekem sehogyse jön ki 1 évre :D
 
Már 2009-ben csatlakoztam? Jézusom :D Amúgy azt elfelejtettem odaírni, hogy az utóbbi időben olvasgatom csak a fórumot. Ha a co2-n múlik, nem feltétlen spórolnék rajta, de a világítást is magam csinálnám, illetve a co2-t, már amennyire lehet.
 
Helyzet a következő. Sokat gondolkozom azon, vajon hogy is lehetne megcsinálni ezt a 450 literes tankot úgy, hogy nem gányolok, de azért mégis igyekszem spórolni azon, amin lehet.
Az első elképzelésem, abban az esetben, ha megtartom a tankot, egy nagyon egyszerű, dombos, de hatalmas medencéből kinyúló faágas történet lenne, aminek talán ott lehet a buktatója, hogy a merevítéstől hogy rakom be... :(
Nem túl fényigényes növényekre gondoltam, és abból sem sok félre maximum 2-3, ami gyepszerűen terülne el az akvárium alján.
Kérdések a következők:
Egy ekkora akvárium esetén mi az optimális fénymennyiség?
Mekkora Co2 lenne érdemes a rendszerhez?
Egy ilyen akvárium elkészítéséhez, főleg a dombkialakítás miatt, gondolom eszméletlen mennyiségű talaj kéne, ezt esetleg úgy megoldani, hogy alulról harisnyába rakott kerámiagolyókkal feltölteni az aki alját, és arra pakolni a többi talajréteget mennyire kivitelezhető?
Egyenlőre ennyi jutott eszembe, a válaszokat köszönöm előre is! :)
 
Egy ekkora akvárium esetén mi az optimális fénymennyiség?
Mekkora Co2 lenne érdemes a rendszerhez? Egy ilyen akvárium elkészítéséhez, főleg a dombkialakítás miatt, gondolom eszméletlen mennyiségű talaj kéne, ezt esetleg úgy megoldani, hogy alulról harisnyába rakott kerámiagolyókkal feltölteni az aki alját, és arra pakolni a többi talajréteget mennyire kivitelezhető?

1. Nehéz kérdés, mert nagyon magas az aki és az amúgy sem sok fényből még kevesebb jutna le az aljára. Írtad, hogy magadnak csinálnád a lámpát, én a helyedben HQI lámpából oldanám meg a fő fényt, és T5 vagy PC csövekkel tenném homogénné. 0.7 w/l környékét célozd meg. Mondjuk egy 2x70w HQI + 150w T5, vagy az egyszerűbb, de emiatt lehetnek árnyékosabb helyek a 2x150w HQI lámpa.
2. Minimum 5kg, de inkább 10kg-tól felfelé javasolnám a palackot ha eltudod dugni. Vagy két nagy diffúzorral vagy reaktorral oldanám be az aki két oldalánál.
3. Simán működik, többen használják, de apró lávakő is mehet a harisnyába az még olcsóbb.
 
Igen, a co2-nél gondoltam, hogy érdemesebb lenne 10kg-os palack, és a két oldalán reduktorral megoldani a dolgot.
Amin viszont elájultam, az általad írt 300W/h-s fény...Alapból meleg van a helyiségben, ahol lenne a dolog, olyan 21 fok, most az akiban 28 fok van, mert diszkoszok lubickolnak benne. Mennyi lenne az ideális hőfok? 24?
Következő kérdésem, LED technikával mennyire lehetne a költségeket apasztani e tekintetben? (mondjuk fele ilyen, fele olyan világítás pl:T5+led), és mik azok a fénycsövek vagy ledszalagok amik megfelelőek lennének?
Utolsó kérdés, hogy tudnék egy eléggé méretes fát berakni úgy, hogy a merevítést ne kelljen szétvágni? :D
 
A ledes témában elég sok hozzászólás van a fórumon, a DIY-hez nem értek annyira.


Utolsó kérdés, hogy tudnék egy eléggé méretes fát berakni úgy, hogy a merevítést ne kelljen szétvágni? :D
A fát vágod szét és az akiban ragasztod/ csavarozod. Hirtelen ez jutott eszembe :D
 
Na a helyzet a következő. Nem kívánok megválni az akváriumomtól, nem lenne sok értelme, úgy hogy a világításon a co2-n és a növényes cuccokon kívül minden van már hozzá. Úgy érzem talán egyedül is meg tudom csinálni a projectet (mármint az alapokat), de előtte, egy két bennem nem egészen letisztázott kérdés még van.
  1. Milyen legyen a világítás?
  2. A co2 palackot hol kéne beszereznem? (úgy működik, hogy megveszem, és a megvett palackot hordom vissza töltögetni?)
 
A led ekkora akihoz talán felejtős. Viszont, ha CO2ben gondolkozol, számold hozzá, hogy azzal napi szinten foglalkoztatni fog...
 
Back
Oldal tetejére