• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alternanthera reineckii ’Rosaefolia’

N-dee

Tapasztalt kertész
Legjobb napló
Alternanthera reineckii ’Rosaefolia’(papagájlevél)
Család: Amaranthaceae
Származás: Dél-Amerika
Magasság: 30-50cm
Növekedés: Közepes
Elhelyezés: Hátul-középen
Világítás: Nagyon intenzív
Hőmérséklet: 22-28°C
pH: 5.8-7.2
Keménység: 4-12NK°
Tartás: Nehéz

37820076.jpg


A legtöbb vöröses színű akváriumi növényhez hasonlóan, sok fényre van szüksége. CO2 trágyázással jelentősen felgyorsítható a növekedése, de ügyeljünk a megfelelő mikroelem utánpótlásra, mert ezek hiánya hamar a növény kifakulásához, pusztulásához vezethet. Ültetni csoportosan hátra, vagy jó zöld hátteret biztosító növények elé, középre érdemes. Ha lehet, ültessünk elé legalább a növény magasságának negyedét, felét elérő növényeket(pl. crypto, echinodorus félék, stb.), mert a tőhöz közeli részeken rengeteg fehér oldalgyökeret hoz, ami jelentősen leronthatja akváriumunk összképét. Szaporítása oldalhajtásokkal és szárosztással lehetséges.
 
S.O.S.
2010.06.25.-én üzemeltem be egy brutto 180 l akit (netto kb: 130 l). 2cm vastag táptalajon 4-5 cm vastag 3-4 mm szemcseméretű folyami kavics van, melybe a növényeket ültettem. Sera florena folyékony növénytáp heti 30-35 ml. Világítás 3x30W napi 10 órán át. Külső és belső szűrés, élesztős CO2 adagolás a belső szűrő diffúzorán át. Heti 20% vízcsere, 24 órán át pihentetett csapvízzel. Az alternanthera reinickii is, mint a többi növényeim szépen beindult. Szinte a duplája lett, a levelei is - majdnem úgy mint a fenti képen - bepirosodtak. Viszont 2 napja a szép nyövény levelei hirtelen lyukacsosak lettek (nem rohadt!), szinte szétmorzsolódtak, úgy úsznak a víz tetején.
Az általam használt növénytáp tipusa és mennyisége nem lenne elégséges ennek a kényes növénynek? Meglehet menteni még, vagy dobhatom ki? Mögé van ültetve egy Ceratopteris thalictroides, ami szintén rohamosan nő. Talán elveszi előle a tápanyagot? Számomra az az érdekes, hogy a többi növényem erőteljesen fejlődik, és láthatóan jól érzik magukat, bár azok nem ilyen kényes fajták: Anubias barteri var. Angustifolia,
Anubias nana, Bacopa monnieri, Ceratopteris thalictroides, Cryptocoryne beckettii, Cryptocoryne wendtii braun, Echinodorus bleheri, Echinodorus grissibachi, Echinodorus tenellus, Hygrophila corymbosa 'Siamensis', Hygrophila polysperma, Hygrophila polysperma 'Rosanervig', Microsorium pteropus.
Gondoltam, kipróbálom a Happy-Life HappyPlant, Happy-Life Ferro, Happy-Life HappyCarbo hármast. Olvastam a Green Aqua MICRO és MACRO, illetve Easy Carbo együttes használatáról is, de azt csak heti min. 50% vízcserénél lehet alkalmazni, ami nekem már sok (mibe pihentessek heti 60-70l vizet, hogy kimenjen belőle a klór gáz?).

Várom a véleményeket, tanácsokat. Köszi.
 
Hali!

A tápnak használt Sera, minden tápját érdemes használni, nem csak a florenát.És a mennyiséget is 2-3x annyit adj.
De nyilván jobban járnál a GA tápokkal.Én mellé vasat is adagolok.
És ki mondta, hogy a GA tápoknál kell a heti 50 % vízcsere?
Lehet de nem feltétel, de elketyeg a lowtech akvárium is ezekkel a tápokkal, csak nem kell ész nélkül adagolni.Több példát láttam már erre.

A CO2 adagolásod nem tökéletes így.A belső szűrő így nem juttatja el mindenhova a CO2-öt hacsak nincs valami jó keringtetésed.Ráadásul kevés is.

Egy reaktorral jobban járnál, vagy egy kerámiadiffivel is.

Én visszavágnám, és jobb tápokat használnék, hátha megmenthető.Csak türelem kell a vágási sokk miatt, és azért is mert a nem kellően tápozott vízben még kevésbé tér magához.
 
Erre a növényre nagyon kevés a világításod. Ez egy meglehetősen fényigényes növény. 90 watt 180 literre szerintem kevés hozzá.
Lehet valaki tart kevés fénnyel is, de alapvetően nem ilyen körülmények közé való.
 
Én heti 80l-t cserélek!
Egy 30l-es hordóban valamint 10db 5l-es flakonban pihentetem a vizet cseréig!(ioncserélt vizes flakon,összegyűjtöttem ingyen van)
Vasárnap vízcsere de már péntek este kiengedem a vizet és a kazánházban tárolom!

Üdv Jani.
 
illes70 said:
(...) 50% vízcserénél lehet alkalmazni, ami nekem már sok (mibe pihentessek heti 60-70l vizet, hogy kimenjen belőle a klór gáz?)
De miért kell pihentetni? Egy normálisabb vízelőkészítővel pár perc alatt megoldható az egész. A Seachem Purigen pl. nagyon gazdaságos.
 
Sziasztok!

Először is reagálnék a felvetéseitekre:
A sera florenát a gyári ajánlás szerint adagoltam. Tény, hogy én is sokszor olvastam, hogy az ajánlások szerinti adagok kevesek. Amúgy már megrendeltem a Green Aqua Növény wellness csomagot. Itt tényleg félrenéztem azt, hogy csak heti min. 50% vízcserénél lehet alkalmazni.
Azért kérdezném, hogy a táblázatban leírt heti vízcsereadagoknak megfelelő ml adagok ezeknél a tápoknál elegendőek, vagy itt is esetleg többet kell adagolni (csak azért, mert a seranál is említitek a 2-3x-s adagolást)?
Az élesztős CO2 -t 2 db 2 literes palackból nyomatom. Én is sejtettem, hogy a belső szűrőn át való adagolás nem kellően oldódik be.
Tudtok ajánlani egy középkategóriás, megbízható diffúzort?
Amúgy a víz keringetéséhez a külsőszűrő is besegít, talán túl jól is (néha a halak küzdenek az áramlással). A "sok" víz tárolása a bérházi lakás méretei miatt körülményes a heti rendszeresség miatt (+sok a pancsolás, vödrözés, hallgathatom az asszonyt...). Az ilyen méretű akváriumokhoz sokan 2x30W fényt használnak (persze biztosan kevés fényigényű növényekhez). Mivel olvastam, hogy az alternanthera reinickii fényigényes növény, ezért én 3x30W-s tetőt építettem (osram biolux, osram fluora és philips aquarelle).
De hogy ennyíre fényigényes legyen....
Lehet, hogy az aquarelle-t ki kellene cserélnem mégegy bioluxra?
A 90W valójában netto 130-140 l vízre oszlik el.

Azért köszönöm az észrevételeket és tanácsokat, élni fogok velük.
 
Hali!

Csak röviden mert fáradt vagyok. :)

A Florenában az a baj, hogy nem tudod mit tartalmaz, lehet , hogy valamit túladagolsz, de lehet, hogy valami szükséges meg kimarad.

Én most 60 liternél használok 2 élesztős palackot (kísérleti jelleggel) és pluszba magasnyomású palackot is és ez pont elég. :D
Középkategóriás diffi sztem a Wave diffi.Nem rosz de nem is csúcs.Beszerzés a GA-nál és a ...(na ezt priviben... ;) )

A Fluorát és az Aquarell-t hanyagold, jó lesz a 6500 Kelvines biolux, vagy helyette az Osram 865, esetleg az Osram 880.

A 90 Watt nem sok.
 
Sziasztok!
Újra itt vagyok a fenti problémákkal.
2010 nyara óta változtatásokat végeztem az aki üzemeltetésében. A világításom 3x39W T5 (2db 6500K és 1db 10000K). Tápozás Green Aqua Micro és macro, heti 30% vízcserére számolva + easy carbo GA ajánlás szerint. Nagynyomású CO2 rendszert is használok, külső reaktorral beoldva. Kb.: 2 hete rendeltem ismét egy Alternanthera reineckii ’Rosaefolia’-t. Pár napig a kosarában volt az akiban, mert nem volt időm elültetni, de már másnap a levelei produkálták a 2010 nyarán is jelentkező tüneteket. Levelei kifakultak, lyukacsossá váltak, szétmorzsolódtak.
Most mi lehet a probléma? lehet, hogy megfázott a szállítás során? Már nem tudom, hogy mire gondoljak.
Olvastam, láttam Low-tech akváriumokat, melyekben gyönyörű a növény, pedig az általa igényelt feltételek messze nincsenek biztosítva (tápozás, CO2, magas fény).
Lesz ami lesz alapon ültetés előtt drasztikusan visszavágtam. Most várom a csodát! :banghead::nailbiting:
Ha valakinek van még ötlete, szívesen fogadom.
 
Lesz ami lesz alapon ültetés előtt drasztikusan visszavágtam. Most várom a csodát! :banghead::nailbiting:
Ha valakinek van még ötlete, szívesen fogadom.
Na mi lett, megmaradt?
Most ültettem magam is egyet.
 
Back
Oldal tetejére