• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium bútor belső megvilágítása

Igen, a mágnesesség elvén működik. Reed reléből két alapvető típust különböztetünk meg, az egyik (túlnyomórészt ezt használjuk a biztonságtechnikában) NC-s (normally closed = azaz alaphelyzetben zárt) a másik, amit említettem az meg NO-s (normally open = azaz alaphelyzetben nyitott). Az alaphelyzetet úgy kell érteni, hogy előtte van a mágnes. Az NO-snál, ha kinyitod az ajtót, akkor zár az érintkező, így akkor húz be nálam a relé, ami rá van kötve és akkor kapcsol be a lámpa. Ezekkel a reed relékkel nem lehet 230V-ot kapcsolni, csak gyengeáramot, ezért kell a 12V-os relé, amit behúz és az már viszont tud kapcsolni 230V-os fogyasztót.
Remélem így érthető voltam. Ha mégsem, akkor kérdezz nyugodtan. :)

Nekem ezzel a megoldással csak annyi bajom van, hogy ha nincs valami olyan egység az akvárium alatt ami 12 volttal működik és lehet "lopni" belőle egy kis feszültséget a relének, akkor kell egy 12 voltos táp ami non-stop be van dugva, és a mai világban nem egyszer elhangzik, hogy még a telefontöltőt se hagyjuk bedugva :rolleyes:. Így én inkább egy 230 voltos, vagy ezt kapcsolt rendszert javasolnék. Lehet egyszerűbb lenne egy T4-es fénycsöves világítás beszerelése,(már amennyiben van elég hely), mert ehhez nem kell külön táp se, csak egy ajtókapcsoló.
 
Nálam adott volt a 12V megléte, hisz a hőmérő és a hűtő ventilátorok is arról mennek, így én ezért választottam ezt a megoldást. :)
 
Köszi az infókat! Így már teljesen világos a működési elv. Én is azon gondolkodom, hogy valahogy a 12 V-ot el kellene osztani, hiszen ha jól emlékszem, a mágnesszelepem ennyivel megy, de az biztos, hogy úgy kellene megoldani a kapcsolást, hogy a táp ne folyamatosan legyen áram alatt, csak akkor, amikor ténylegesen használom is. Ezt még végig kell gondolnom...
 
És miért baj, ha állandóan megy a táp? Olyan minimális az áramfelvétele, hogy az elhanyagolható. Nálam állandóan megy. Annyi az egész, hogy nem egy 300 forintos kínai szutykot kell venni, hanem egy kicsit komolyabbat és az nem fog kigyulladni, ha ettől félsz.
 
Back
Oldal tetejére