• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium bútor belső megvilágítása

zoi

Főkertész
Sziasztok!
Megtörve a csendemet nyitottam egy topikot, mert nem igazán találok a témában ötleteket. Akváriumbútor készítésébe vágtam a fejszémet, és az a tervem, hogy teszek világítást a bútor belsejébe, ami akkor kapcsolna fel, amikor kinyitom az ajtót. A kapcsolást valami ajtókapcsolóval oldanám meg, találtam is egy pesti cégnél, azonban csak futárral szállítanak, ami egy 350 Ft-os kapcsoló esetében deficites lenne. Nézelődtem még aukciós link moderálva-en is, ott talán van valami hasonló. A kérdésem az lenne, hogy ki, hogyan oldotta meg a szekrénye belső megvilágítását? Az is érdekelne, hogy milyen fényforrást használtok. Esetleg a kapcsolásra más ötlet?
 
Sziasztok!
Megtörve a csendemet nyitottam egy topikot, mert nem igazán találok a témában ötleteket. Akváriumbútor készítésébe vágtam a fejszémet, és az a tervem, hogy teszek világítást a bútor belsejébe, ami akkor kapcsolna fel, amikor kinyitom az ajtót. A kapcsolást valami ajtókapcsolóval oldanám meg, találtam is egy pesti cégnél, azonban csak futárral szállítanak, ami egy 350 Ft-os kapcsoló esetében deficites lenne. Nézelődtem még aukciós link moderálva-en is, ott talán van valami hasonló. A kérdésem az lenne, hogy ki, hogyan oldotta meg a szekrénye belső megvilágítását? Az is érdekelne, hogy milyen fényforrást használtok. Esetleg a kapcsolásra más ötlet?

Ezen már én is gondolkodtam. Szerintem olcsó megoldás lehet egy régi telefon töltő tápegységnek és hozzá mérten ledszalag. Túl sok nem kell belőle. A felkapcsolásra az ajtókapcsoló a legegyszerűbb megoldás szerintem. Jobb ötletem nincs. Lehet külön kapcsoló is, de az nem annyira elegáns :)
 
Nekem 2 db ledes elemes kör alakú lámpa van fent!Igaz ezt manuálisan kapcsolom be,mert napközben feleslegesen vilägitana ha olyan megoldásom lenne mint te akarsz!
 
A kivitelezésből semmi sem látszik az alábbi fotón.
Nálam igényesnek indult a projekt, de aztán inkább költséghatékony lett. E27 foglalat L alakú lemezzel 2 db + 20W kompakt csövek.
Kettős szigetelésű lámpazsinór, a betáp az elosztóból indul. Csillár kapcsoló - sík felületre szerelhető. A kapcsolót a bal oldali szekrénybe raktam a középső bútorlapra, ugyanis a bal oldalt nyitogatom sűrűbben, de a két oldal egyszerre kapcsolódik. A bútorkapcsoló szebb megoldás lett volna, de ahova mentem beszerezni az alkatrészeket éppen nem volt. Egyszer már égve hagytam 1 napra a világítást(n)

Végre van világítás by eMZé, on Flickr

OFF:
Most nézem, hogy azóta kicsit elszálltam, ugyanis a mágneses tartó betelt. Jelenleg 10 szerszám csüng rajta.
 
Utoljára módosított:
Nálam egy fénycső armatúra van bent, ami mindkét felet egyszerre világítja. A kapcsolást 2 db NO-s reed relé végzi, ami egy 12V-os relét kapcsoló, az meg kapcsolja a fénycsövet. Nálam ez volt a célszerű, mert a kapcsolótáblában van 12V is, meg 230V is. :) A naplómban megnézheted a táblát. :whistle:
 
A kivitelezésből semmi sem látszik az alábbi fotón.
Nálam igényesnek indult a projekt, de aztán inkább költséghatékony lett. E27 foglalat L alakú lemezzel 2 db + 20W kompakt csövek.
Kettős szigetelésű lámpazsinór, a betáp az elosztóból indul. Csillár kapcsoló - sík felületre szerelhető. A kapcsolót a bal oldali szekrénybe raktam a középső bútorlapra, ugyanis a bal oldalt nyitogatom sűrűbben, de a két oldal egyszerre kapcsolódik. A bútorkapcsoló szebb megoldás lett volna, de ahova mentem beszerezni az alkatrészeket éppen nem volt. Egyszer már égve hagytam 1 napra a világítást(n)

Végre van világítás by eMZé, on Flickr

OFF:
Most nézem, hogy azóta kicsit elszálltam, ugyanis a mágneses tartó betelt. Jelenleg 10 szerszám csüng rajta.

Mi a francnak 10 szerszám? Egy profinak elég egy csipesz és egy olló :D :D :D (Bocs)
 
Egyszer már égve hagytam 1 napra a világítást(n)
Na pont ezert van nekem elemes!Mi a korunknäl(;):):ROFLMAO:)fogva figyeljünk kicsit oda!Feledékenység nem fér bele!Bocs remélem nem érted félre!
Most nézem, hogy azóta kicsit elszálltam, ugyanis a mágneses tartó betelt. Jelenleg 10 szerszám csüng rajta.
10-nel én is megältam!
 
Mi a francnak 10 szerszám? Egy profinak elég egy csipesz és egy olló
Pont azért mert nem vagyok profi;)

A lista:
Hosszú hajlított végű olló
Rövid hajlított végű olló
S-alakú olló
Moha vágó olló
Ritkító olló(fodrász)
Egyenes csipesz (hosszú)
Egyenes csipesz (hajlított)
Alga kaparó üveghez
Alga kaparó dekorokhoz
Talaj egyengető
 
Köszönöm az eddigieket. Felmerült bennem, hogy arduinoval kellene vezérelni a világításomat, meg a CO2-t. Létezik fényérzékelő is hozzá, és ha más külső fény nincs is, az akvárium fénye lehet elég lenne, hogy amikor a bútor sötétjéből előbújva kap egy kis fényt a szenzor, akkor kapcsoljon fel. De ez még csak egy újabb elmélet a kapcsolásra. Az olcsósítás jegyében nekem is eszembe jutott sima foglalat, és valami gyengébb fényforrás, meg akkor ahhoz nem kellene külön táp sem, jó lenne simán a hálózatra kötni. Valami dobozt szeretnék az akvába aljzatokkal, amiket az arduino vezérelne. Így kiesne néhány időkapcsoló.
Jöhetnek még az ötletek!
 
Én ugyan nem világítom a szekrényem belsejét de néhányszor már eszembe jutott! Akkor mindig a svéd bútóráruházban kapható kész megoldásnál kötöttem ki! Ha jól emlékszem nem is olyan drága!
 
Az miaz? :) Létezik valami speckó olló kifejezetten mohákra?
Igen, neked különösen ajánlom. Olyan mint ez, csak nekem egy gyengébb minőségű GA-s van:
ADA Pro Scissors Spring - hajlított olló - 16 cm most csak 24 900,00 Ft - Green Aqua
A lényeg, hogy minden összenyomás után a végében lévő acéllap visszatolja az ollót nyitott helyzetbe. Ezzel nagyon megkönnyíti és felgyorsítja a nyírást. Ha ez nem lenne elég, akkor még annyi, hogy kicsi és könnyű, így jóval könnyebb vele dolgozni. De ne akarj vele mást nyírni, mert csak a mohákhoz jó, de arra nagyon.
 
Igen, neked különösen ajánlom. Olyan mint ez, csak nekem egy gyengébb minőségű GA-s van:
ADA Pro Scissors Spring - hajlított olló - 16 cm most csak 24 900,00 Ft - Green Aqua
A lényeg, hogy minden összenyomás után a végében lévő acéllap visszatolja az ollót nyitott helyzetbe. Ezzel nagyon megkönnyíti és felgyorsítja a nyírást. Ha ez nem lenne elég, akkor még annyi, hogy kicsi és könnyű, így jóval könnyebb vele dolgozni. De ne akarj vele mást nyírni, mert csak a mohákhoz jó, de arra nagyon.
Nekem ilyen (ADA)van,én nem csak mohákhoz használom,néha a füvet is ezzel nyírom mert a hullämos nem fér oda mindenhova!Amúgy minden centet megéri e ragyogó olló!Nekem a kedvencem!
 
Én is agyalok a bútor világításon egy ideje. Első körben ledszalagot használnék, csak arra még nem sikerült rájönnöm, hogyan lehetne a GA-s szekrényben lévő lévő pattintó zárat átalakítani kapcsolóvá. A lényeg annyi lenne, hogy ha be van csukva az ajtó, zárja az áramkört, ha kinyitom, felkapcsol a világítás. Valakinek ötlet?
 
Én is agyalok a bútor világításon egy ideje. Első körben ledszalagot használnék, csak arra még nem sikerült rájönnöm, hogyan lehetne a GA-s szekrényben lévő lévő pattintó zárat átalakítani kapcsolóvá. A lényeg annyi lenne, hogy ha be van csukva az ajtó, zárja az áramkört, ha kinyitom, felkapcsol a világítás. Valakinek ötlet?
Mivel a LED sorhoz úgyis gyengeáram kell, így azt a megoldást javaslom, amit én csináltam. Kicsivel feljebb leírtam a lényegét.
 
Én a CONRAD-ban vettem 1.500Ft-ért erre célra való kapcsolót. Biztosan van olcsóbb megoldás, de nem volt türelmem emiatt napokig túrni a netet.

Beépíthető szekrény nyomógomb 250V 1 pólusú

fekete és fehér színben kapható. Én csak a belsejét szereltem fel, nagyon szolid darab.

Beepitheto_szekreny_nyomogomb_250V_1_polusu_fekete--702378_BB_01_FB.EPS_250.jpg
 
A közeli villamossági boltban érdeklődtem, és tudnak adni méterre ledszalagot, és van olyan kapcsolójuk, ami attól függően, hogy hogy kötöm be, vagy nyomásra, vagy elengedésre zár. Így ezekből viszonylag olcsón megúsznám, ha találok egy 12V-os tápot a LED-nek. Bár nem lenne hátrány, ha a szekrény nem lenne tele mindenféle tápegységgel, szóval még nem tettem le a hagyományos világításról sem.

Mivel a LED sorhoz úgyis gyengeáram kell, így azt a megoldást javaslom, amit én csináltam. Kicsivel feljebb leírtam a lényegét.
Nem vagyok egy villamossági szaki, gyorsan utánanéztem az általad említett reed relének. (A "NO-s"-t azt nem tudtam hova tenni, ez a témában való járatlanságomnak köszönhető...) Ha jól értem, ez annyit csinál, hogy mágnesesség hatására kapcsol, vagy bont. A naplódat megnéztem, de nekem az olyan, mintha kínai írásjelekből kellene kihámoznom a dolgokat. Szóval ha van időd, esetleg a laikusok kedvéért leírhatnád, hogy pontosan hogyan is működik ez a dolog. Bár lehet, ha nem értem abból, amit eddig leírtál, akkor jobb, ha a saját elképzelésemnél maradok...
 
Nem ajtókapcsolósra csináltam, mert abból indultam ki, hogy ha matatok az akváriumban akkor ez a metódus: - Ajtó kinyit, - szerszám ajtóról levesz, - matat órákig, esetleg tápoz, - majd szerszám visszatesz - ajtó becsuk. Emiatt feleslegesen világítok a szekrényben végig. Ergo vagy csukogatom az ajtót csak azért, hogy ne menjen a világítás, vagy leszarom a villanyszámlát. Kis cuki kapcsolóval akkor kapcsolom fel-le a világítást, amikor pl. kiveszem a tápot. Ha égve hagyom, akkor látszik a szűrőcső kivezetéseken, de elég hamar ráállt a kezem, hogy lekapcsoljam. Persze így nem olyan hájpos... :)
 
(A "NO-s"-t azt nem tudtam hova tenni, ez a témában való járatlanságomnak köszönhető...) Ha jól értem, ez annyit csinál, hogy mágnesesség hatására kapcsol, vagy bont.
Igen, a mágnesesség elvén működik. Reed reléből két alapvető típust különböztetünk meg, az egyik (túlnyomórészt ezt használjuk a biztonságtechnikában) NC-s (normally closed = azaz alaphelyzetben zárt) a másik, amit említettem az meg NO-s (normally open = azaz alaphelyzetben nyitott). Az alaphelyzetet úgy kell érteni, hogy előtte van a mágnes. Az NO-snál, ha kinyitod az ajtót, akkor zár az érintkező, így akkor húz be nálam a relé, ami rá van kötve és akkor kapcsol be a lámpa. Ezekkel a reed relékkel nem lehet 230V-ot kapcsolni, csak gyengeáramot, ezért kell a 12V-os relé, amit behúz és az már viszont tud kapcsolni 230V-os fogyasztót.
Remélem így érthető voltam. Ha mégsem, akkor kérdezz nyugodtan. :)
 
Utoljára módosított:
A közeli villamossági boltban érdeklődtem, és tudnak adni méterre ledszalagot, és van olyan kapcsolójuk, ami attól függően, hogy hogy kötöm be, vagy nyomásra, vagy elengedésre zár. Így ezekből viszonylag olcsón megúsznám, ha találok egy 12V-os tápot a LED-nek. Bár nem lenne hátrány, ha a szekrény nem lenne tele mindenféle tápegységgel, szóval még nem tettem le a hagyományos világításról sem.


Nem vagyok egy villamossági szaki, gyorsan utánanéztem az általad említett reed relének. (A "NO-s"-t azt nem tudtam hova tenni, ez a témában való járatlanságomnak köszönhető...) Ha jól értem, ez annyit csinál, hogy mágnesesség hatására kapcsol, vagy bont. A naplódat megnéztem, de nekem az olyan, mintha kínai írásjelekből kellene kihámoznom a dolgokat. Szóval ha van időd, esetleg a laikusok kedvéért leírhatnád, hogy pontosan hogyan is működik ez a dolog. Bár lehet, ha nem értem abból, amit eddig leírtál, akkor jobb, ha a saját elképzelésemnél maradok...

Kapcsolókon (nem csak a REED reléken) a NO felirat jelentése alapállapotban nyitott (normally open), a NC felirat jelentése alapállapotban zárt (nomally closed), a C jelentése pedig a közös (com).
Azóta látom beelőztek :)
 
Back
Oldal tetejére