• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium a két tevéhez

avasig

Főkertész
Sziasztok!

A "napló írásról" nekem rózsaszínre festett, Bravo poszterekkel díszített falak és ceruzát rágó tinilányok jutnak eszembe, így nem ígérem, hogy napról napra új bejegyzésekkel bővül majd ez a thread...

Azért sem, mert két gyönyörű kislányom, s anyukájuk eltökélten s jogosan igényt tartanak a munka, s három akvárium mellett fennmaradó órákra.

De!

Annyi segítséget, buzdítást, tapasztalatot, ingyenes növényt kaptam e fórum tagjaitól, hogy úgy érzem, tartozom azzal, megmutassam, min is dolgoztam az elmúlt fél évben.

Úgy kezdődött, hogy... 2012. decemberében a 100 literes elevenszülős családi akváriumunk alatt az Eheim 2213 fejtömítése elszállt. A számomra akkor még ismeretlen Green Aqua-t dobta ki az árgép, és volt is készleten Tetra 700, így szombat reggel felpakoltam a lányokat, és nekivágtunk túrának.

Amikor beléptünk a boltba, az álam leesett, néztem, és én nem értettem, hogy ez itt mi és ezt ők hogyan..

Fél év telt el azóta. Volt három nano-m, legalább 20-25 különböző növényt próbáltam felnevelgetni, figyeltem, melyik milyen formában, milyen ütemben nő, mire hajlamos, mi a nyűgje és boldogsága. Volt, amiből tudtam ingyenes-t feltenni, de volt olyan is, ami sajnos örök mezőkre költözött.

Megtapasztaltam a diatomot, zöldpontot, ecsetet, cyanot, egyiket sem drámaian, de tapasztalásnak tökéletes volt. Mindeközben Törökbálinton törzsvendég lettem fizu után, de ami még fontosabb, megismertem személyesen néhány hasonlóan lelkes fórumtagot, akik sokat segítettek.

Ezúton is köszönöm!

És akkor végre az "új projektről":

Név: Akvárium a két tevéhez...

...ihletve a két tevefej alakú szőlőgyökérvég, valamint szülőházam közelében üzemelő "Fogadó a vaklóhoz" című stratégiai vendéglátóipari egység nomenklatúrája által.


1. Akvárium: 60X35X36 opti
2. Bútor: saját tervezésű és építésű, a nappali szekrénysorral megegyező MDF-ből
3. Szűrés: JBL 900 matrixal és sipoval
4. CO2: GW reduktor-mágnesszelep kombo+ADA speed controller+Ista in-line difi, 2 kg palack by Vajda Péter street (átköltöztek a X. ker Vasgyár utcába)
5. Dekor: szőlőtőkék, lávakő, 12 l ADA Amazónia
6. Beltartalom: domináns lesz a Rotala és a
Micranthemum umbrosum a hátterezésben, középtérben alternanthera reineckii, microsorum fajták, anubias nana, Staurogyne repens, előtérben pedig HC Cuba. Nyomokban egyéb fajok is fellelhetők. Köszönet a fórumtagoknak a sok segítségért.
7. Fényágyú: AquaSky60, ami többe került, mint a komplett főzelék alatta, de minden nap rámosolygok és megsimogatom :)

Start: bútorépítés kb március eleje, hardscape a közepe, hivatalosan mondjunk április eleje.

Íme néhány kép feltöltés előtt, után. Túl közelit most szándékosan nem tettem fel, hiszen a növények még ültetési sokkban vannak, a mohák még nem nőtték be párom necc harisnyáját, és a diatom kissé még tompítja a levélszíneket.

De tudjátok, olyan ez, mint az újszülött csecsemő. Még meggyötört, itt-ott csúnyácska, de ha a sajátunk, akkor már látjuk magunk előtt, milyen szép gyerek lesz belőle :)

Üdv:

Gábor

1. Hardscape

IMG_0347_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


2. Front view

IMG_0005_copy_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A Rotala majd szép ívesen be lesz nyírva a kis "vízmosás" felé, és a balszélen a vöröses myriophyllum tuberculatum mögé telepített micranthemum ad majd zöld kontrasztot, bár ez még nem látszik :)

3. Önkéntes ADA reklám, mert szép :)

IMG_0023_www.kepfeltoltes.hu_.jpg



4. Amit imádok: alig zavarja meg a felülnézetet az AquaSky!

IMG_0037_copy_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Gábor!

Ezt rendesen kitömted növénnyel:)
Ezzel együtt nagyon jó lett(y)
Viszont ennyi növénnyel szükséged lesz egy jó ollóra is hamarosan:D

Egyetlen megjegyzésem lenne: Látom nem akarsz mohát az elől lévő ágra, viszont így fűrészelve nagyon nem természetes. Esetleg egy nagy fogóval megcsócsálhatnád a végét, és akkor úgy nézne ki mintha törött lenne.
 
Szia Gábor!

Nem szoktam lelkendezni egy-egy új akvárium láttán, de most megteszem,mert megérdemled!
Szuper lett(y)!
Érdemes volt rászánni a tanulásra, tapasztalásra ezt a fél évet!
Remélem a Családnak is tetszik!

Jó kertészkedést!
Kerüljön az alga!

A.ttila
 
elnézegetem a képeid és felmerül benne a kérdés: minek vettem meg a quad lámpát, amikor Aquasky-t is vehettem volna :facepalm:
 
elnézegetem a képeid és felmerül benne a kérdés: minek vettem meg a quad lámpát, amikor Aquasky-t is vehettem volna :facepalm:
Mert a quad jóval olcsóbb? :) Ráadásul lehet benne csövet cserélni is.
Ettől függetlenül brutál szép, azt elismerem. :D
 
Baró lett!(y) Kicsit fúrja a kiváncsiság az oldalam, hogy mihez kell a két drop checker?? o_O

Mondhatnám, hogy szimplán csak szeretem a letisztult szimmetriát, de igazából nem erről van szó :)

Az az igazság, hogy a co2 rendszer még mindig finomhangolás alatt van, mivel az első koncepció egy atomizer volt, majd pár napja átálltam végül in-line difire. Érdekes, de egyben logikus is, hogy a kívánt co2 szint épp a befolyócső mögött áll be a legkésőbb, ugyanis a bubikat "kilövi" a befolyóág a másik oldal irányában, mindeközben a befolyócső mögött holt tér keletkezik, itt "lájmul" a dc a legutoljára.

A két dc a két ellenpólusra van helyezve ideiglenesen, szeretném megérteni az áramlási viszonyokat és egyéb tulajdonságait az aksinak, utána majd visszakerül a dobozba.
 
A két teve hamarosan nyugdíjba vonul. Méltatlan lenne fotó dokumentáció néklül hagyni életem első komoly növényes projektjét, amiben annyi öröm, annyi munka, annyi pancsolás és nem utolsó sorban annyi akvakertész társam segítse benne van.

Rengeteg tanulsága van a projektnek, de nézzük először, hogy állunk ma:

IMG_0439_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


És akkor néhány tanulság:

1. eMZé tud valamit. Tényleg jól kitömtem növénnyel. Olyannyira, hogy néhány hónap alatt felemésztette a teljes hardscape-et, és egy képlékeny "softscape" lett belőle.

2. Fentinek folyománya: igenis hagyni kell növénymentes teret az aksiban, a kontrasztban sokkal jobban érvényesül a növényesített terület.

3. A következőben jóval kevesebb faj fog lakni. Megfigyeltem, hogy a profik általában 6-8, max 10 fajjal dolgoznak. A természetes közegben is ritka ennél több faj ekkora területen. Növényismereti tapasztalatszerzésnek viszont felbecsülhetetlen volt ez a kavalkád.

4. A layout dinamikus dolog. Bár a nagykönyv nem ezt írja, de szerintem minél inkább rágörcsöl az ember a végleges layout kényszeres kialakítására, annál inkább elveszi a saját örömét az akvakertészkedésben. Ahogyan belakják egymás után a növények a teret, úgy rajzolódik ki, hol mi nézne ki jól, mit lenne érdemes mire cserélni. Különösen ha van a fórumon egy kihagyhatatlan ajánlat éppen :)

5. Az, hogy egy növény medium vagy advanced, hi-tech aksiban már nem sokat jelent. Jobb szélen felfedezhető még egy bokor rotala macrandra, amit rendkívül hisztisnek tartanak. Én havonta nyírtam, és kirobbant az egészségtől. Egy blyxa-t viszont valamiért az istennek sem tudtam szépen meggyökereztetni. Szerintem ezek már a növénypsziché rejtelmei :)

6. A párhuzamos szűrő használat szerintem nagyon jó dolog. Mivel soha nem tisztítottam egyszerre a kettőt, mindig visszaoltották egymást. A flow-al sosem volt gondom, és algásodással is csak néhány körömnyi területen találkoztam. Igaz, mocsokul túlszűrt az akvárium, 70 litert egy Ex 700 és egy JBL 900 masszíroz át non-stop.

7. In-line difis co2. Cseppet sincs kevesebb gond vele, mint a normál difivel, pedig azt reméltem. Mivel a szűrőcsövek falán azért mindig lerakodik egy kis cucc, egy idő után ez a nyálka bevonja az inline difi porlasztófelületét, és szép lassan lecsökken a beoldás hatékonysága. Ráadásul még nem is látod, mennyire gáz a helyzet. Amilyen esztétikus difik vannak már, szerintem felesleges in-line beoldással bajlődni. Ha olyan jó lenne, valszínű az ADA galériában is azt használnák...

8. Myriophyllum tuberculatum. Ez a növény úgy repül az aksiból, hogy lába nem éri a földet. Annak ellenére, hogy szerintem szép, igen bosszantó jószág. Stem, tehát nő, mint a bolond, de a sűrű, hajszál vékony levélszerkezete úgy működik, mint a nagyi hajhálója. Mindent megfog a legapróbb levélmaradványig, halkajáig, és nem engedi... Mindeközben fotoszintetizál, mint a bolond, és mikroszkópikus méretű bubik ezreit termeli. Lásd pl középen leghátul. Mikor felnőtt a vízfelszínig a növény, akkor elfekszik, és ebből a rengeteg bubiból és mocsokból az áramlás finom habot ver. Van ennél sokkal hálásabb vörös stem is szerintem.

9. Az előtéri növény azért előtéri, hogy elöl legyen, a közép meg azért, mert középen néz ki jól. Az idővel helyhiány miatt előtérbe "avanzsált" bonsai és alternanthera pl teljesen töketlenül néz ki. Csak már nem volt szívem aksibontásig piszkálni:)

10. ADA Aquasky. Egyszerűen imádom. Nem fűt, nem fogyaszt, szerintem a spektrumának is köszönhető, hogy alig volt algám, és szép, szép, szép. Közben kitanutam a hátrányát is, mert minek nincs?... az akril nagyon koszolódik, minden csepp meglátszik rajta, tehát törölgetni kell. Kicsit nehéz vele fotózni is, mert amint beszűrődik a direkt fénye, a kamera CCD-vel interferál. De akkor is azt mondom, legközelebb is ezt venném!

És akkor végül még két kép, mielőtt egy hosszú hétvégén az akvárium szó szerint gyökerestül átalakul :)

IMG_0420_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


IMG_0414_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
jó kis leírás, tanulságos, sok pontban magamra ismertem, köszi érte :)
sok örömöt az átrendezéshez (y)
 
Mint egy növénykereskedés! :D
Nagyon szép! Jól látom, három hónap alatt nőtte így tele az akit a sok zöldség?!? (y)(y)
 
Én kérek elnézést. :)
Az én minim is kb. ennyi idős, de csak kb. egy hónapja kezdenek el kapaszkodni a növények (bár az is igaz hogy nincs CO2-m)
Inkább ne szedd szét: add nekem mindennel együtt. Adok érte egy csokit/kólát. ;)
 
Szép kis végkifejlet lett grat hozzá (y) és sok sikert az újhoz.
Egy kérdésem lenne elöl a fán Te nyírtad ilyenre a mohát az nagyon bejön :eek:
 
Csodálatosan szép kis dzsungel. Nekem egy ilyen akvárium az álmom. Szép sűrű színes csodálatra méltó szerintem !!! Szeretem ezeket a sűrűn növényesített akvárium stílusokat. Ezekben a halak igazán jól érzik magukat. És jól esik leülni este egy ilyen mellé gyönyörködni.
 
Back
Oldal tetejére