• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

70 liter - iwagumi stílusban

laszkan

Kertész tanonc
Elérkezett az idő, hogy szétszedjem a korábbi összeállítást. Kicsit fájt a szivem érte, de végül erőt vettem magamon, fellelkesítve magam, hogy most valami új következik, ami (remélhetőleg) még jobban fog tetszeni. A technika nem változott:
- akvárium méretei (35x58x35) – 71 liter
- Atman LV-60 2x36W power compact világítás
- 2,5l Tropica táptalaj (nem szedtem ki)
- 9l Amazonia (a legfelső réteget távolítottam el
- Szűrés: Atman 3338
- Nagynyomású co2, beoldást egy házibarkács reaktor végzi
- tápozás: házilag porból kevert Micro és Macro

Az elképzelés valami hegyvonulatos kompozíció lett volna. A rendelkezésre álló kövekből ezt tudtam kihozni:

P1040928.JPG


Valahogy nem tetszett. Korábban már szemeztem ezekkel a megkövesedett fának mondott kövekkel. Elindultam hát beszerezni egy kisebb mennyiséget. Végül 16 kg került a hátizsákomba. Nem volt egyszerű hazacipelni.

P1040966.JPG


Több lehetséges variáció után a fenti mellett döntöttem. Kicsit talán üres a bal oldal, de majd beszerzek még oda egy darab követ vagy feldobom növényekkel. Ha már szóba került... a növényzet nagyrésze az előző aksiból jött. A HC igaz felúszott az előző aksiban, de készítettem neki egy vízen úszó emmers neveldét, így mire elérkezett az akvárium összerakásának ideje, bőven volt miből válogatni. Bekerült két tő blyxa, 6-8 tő Pogostemon Helferi , fentre jó pár staurogyne repens tő és a lenti síkságra 2 cserép Utricularia graminifolia (UG) gyepnek.
Jelenleg még van benne egy kis tenerum is, de az el lesz távolítva, mert nem tetszik. Idő közben egedzs kertésztárstól (köszi) sikerült beszereznem Fissidens fontanus-t és Flame mosst is. Ezek helye sem végleges még. A lángmohát hátra szeretném rakni egyfajta sövényként közvetlenül az üveghez végig a szirt mentén. Jöjjön néhány kép a végére.

P1050050.JPG


P1050158.JPG


P1050155.JPG


Az akvárium 1 hete üzemel, UG úgy tűnik megmarad, de nem akarom elkiabálni. Az áramlat, amanok és talán a meggyhasú sügér ivadékok még mindig ki-kiszednek pár szálat estére.
 
Jó lett :thumbup: De egy kis tipp: a két legelső jobboldali szikla közötti résbe rakj végig valami apró mohát, hogy még jobban kihangsújozd a szikla ívét ;)
 
Köszönöm, igyekszem nem elhanyagolni, mint a másikat :oops:

kisszsu said:
Nekem is tetszik :wave: , szép lesz ha az UG is belendül :thumbup: .

Ebben bízom én is, illetve hogy az UG nem andja meg magát. Azok között a szálak között, amik feljönnek, szoktak lenni kis gyökeres, új hajtásos egyedek. Remélem ez bíztató előjel. Mikor már a fele lent volt, akkor gondolkodtam, hogy lehet nem kellene ennyire szétszedni és szálanként ültetni.

Mty0018 said:
Jó lett :thumbup: De egy kis tipp: a két legelső jobboldali szikla közötti résbe rakj végig valami apró mohát, hogy még jobban kihangsújozd a szikla ívét ;)

Köszi, gondoltam rá. Az első két kő között most is van egy kis csomag moha fent. Muszáj is volt, mert ott nem ér össze a két kő, és folyik le a talaj, ha nem támasztom meg valamivel. Ugyanigy szeretnék középre is a két kő közé mohát. Akarok törni egy hosszúkásabb darab, de vékony cserepet és arra kötni, majd betuszkolni a résbe. Első napokban innen is folyt le némi talaj a HC-ra :(
 
Kicsit rendezgettem a mohákat és kikerült a tenerum. Hátul még van egy flame moss, ami kicsit nyurga. Ha azt sikerülne kicsit combosítani, akkor már kész kis tuja lenne. Majd igyekszem megoldani valahogy. UG egyelőre megvan, él virul. Legalábbis úgy tűnik. Fejlődést még nem tapasztaltam, de egy hét elteltével sem adta meg magát és ezt biztató előjelnek veszem. Végére két kép.

P1050196.JPG


P1050213.JPG
 
Ejha, most nézem az új naplód... Nagyon rendben van a kicsike! Gratu hozzá! A hardscape nagyon tetszik, a növényválasztás nekem, a minimalista énemnek, kicsit sok, de az idő majd úgyis igazol Téged. Így tovább! ;)
 
Egyébként kár, hogy a kövek erezete kicsit jobbra dől, sokkal monumentálisabb lenne a hatás ha teljesen egyenes lenne.Az aki egyébként rendben is ;)
 
inadsz said:
Egyébként kár, hogy a kövek erezete kicsit jobbra dől, sokkal monumentálisabb lenne a hatás ha teljesen egyenes lenne.Az aki egyébként rendben is ;)

Hát volt ez egyenesebb is valaha. Csak azt hiszem ahogy tömörödik alatta a talaj, kicsit eldőlt az egész. A HC teraszra is kellett már önteni egy pohárnyi talajt utólag, mert valahogy eltünt alóla. Előre bizton nem jött. Hátra nem tudott, igy tuti, hogy összetömörödött.
 
Jó érzékkel válogattad össze a növényeket, a staurogyne és a pogostemon helferi nagyon jól megy az ilyen sziklaszirtes, hegyoldalas akváriumokba, kíváncsian várom a fejleményeket.
 
oRphEus said:
Jó érzékkel válogattad össze a növényeket, a staurogyne és a pogostemon helferi nagyon jól megy az ilyen sziklaszirtes, hegyoldalas akváriumokba, kíváncsian várom a fejleményeket.

Köszönöm. Remélem a stauro beváltja a reményeimet és szépen besűrűsödik a fenti kő körül.
De ami miatt különösen aggódom, az az UG. Nagyon lassan akar beindulni és tartok tőle, nagyon szét is porcióztam.
Persze lehet hogy csak túlságosan türelmetlen vagyok. Sosem volt még UG az akváriumomban, és nem tudom, milyen gyorsan kellene neki sokasodnia.
Azt már megállapítottam, hogy a HC gyorsabb :)

Ma tettem még egy kis adag fissit a jobb alsó sarokba a kövek elé. Nem sok, mindössze két kis bokrocska, de megtöri egy kicsit azt az átmenetet a talaj és a szikla között. Ezen részen ugyanis kérdéses a gyep jelen állásban. Ott van az elszívóág, illetve az akvárium keresztmetszete is leszűkül ezen a részen a kövek miatt. Szerintem emiatt kicsit felgyorsul a viz, és nem igazán akar lent maradni semmi, amit nem dugok le elég mélyen a talajba.
Másik változás, hogy került egy csipet spiky moss a legfelső kő tetejére. Oda még szerintem kívánkozott valami.
 
Én nem tudom mi van ezzel a medencével, de az UG nem nagyon akarja összekapni magát. Legjobban a fissi fejlődött az elmúlt 8 hétben. A stauro eddig csak a kis algás leveleivel küzdött, kb. egy hete látom rajta, hogy tényleg az a zöld, amilyen korábban volt és összekapta magát. A pogot nagyon megviselte az átültetés, a fele el is "fogyott". Úgy érzem rossz ötlet volt megtartani az amazoniát. Kezdett már szétesni, de gondoltam nem veszem ki, jól beállt talaj ez. Többet ilyet nem csinálok. Dobok pár képet is mutatóba.

P1050403.JPG


P1050405.JPG


P1050404.JPG
 
Utricularia nem viselkedik jól ilyen talajokban és nagy flow mellett vagy olyan helyen ahol nagyon gyors növekedésre van kényszerítve. Nálad is ezt látom.

A talajjal mi a baj? Ezeket a talajokat 3-4 évig simán fel tudod használni egy pici frissítéssel. Csak át kell mosni.
Nem a talaj esik szét, persze egy kis része igen, de a sok mulm és sár lemosásával ott marad a sok egészséges bogyó.

Érdemes átfutni a következő cikket:
http://eloseurope.blogspot.com/2011/10/ ... ow-to.html

Nálam 3 évig futott az amazonia és az utolsó átalakításnál is ha jól kimostam volna mehetett volna vissza az akiba.

Max azt tudom még elképzelni, hogy a friss talajhoz képes már kevesebb volt benne a tápanyag (nitrogén) és a növényeid ezért nem szaladtak meg annyira. Ezért érdemes táptalajozni vagy kapszulázni ilyen esetben.
 
viktorlantos said:
Utricularia nem viselkedik jól ilyen talajokban és nagy flow mellett vagy olyan helyen ahol nagyon gyors növekedésre van kényszerítve. Nálad is ezt látom.

A talajjal mi a baj? Ezeket a talajokat 3-4 évig simán fel tudod használni egy pici frissítéssel. Csak át kell mosni.
Nem a talaj esik szét, persze egy kis része igen, de a sok mulm és sár lemosásával ott marad a sok egészséges bogyó.

Max azt tudom még elképzelni, hogy a friss talajhoz képes már kevesebb volt benne a tápanyag (nitrogén) és a növényeid ezért nem szaladtak meg annyira. Ezért érdemes táptalajozni vagy kapszulázni ilyen esetben.

A flow kicsit erős, ez tény, gondolom ennek is köszönhető, hogy előszeretettel fekszik rá az áramlatra. Látom is, hogy igyekszik újabb hajtásokat hozni, de nem túl sikeresen. Mindenesetre fejlődik, még ha lassan is.

A talaj nálam nem vált be. Teljesen véletlenszerűen ha kiveszek pár szemet, azt egy könnyed mozdulattal elkenem két ujjam között. Pedig nem vagyok erős :) Műs talajoknál ezt nem tapasztaltam. Át nem mostam a talajt, pont emiatt. Kb. két pohárnyit kivettem külön és elkezdtem az átöblítést. Gyakorlatilag egy saras agyagmasszát kaptam végeredményül. Lehet másnál működik, nekem nem volt vele szerencsém.

Táptalaj. Korábban volt alatta tropica. Mivel nem vettem ki az amazoniát, igy az is maradt benne, már ami nem szivódott fel. Tudom, ez már kimerült, pont emiatt dugdostam le tápgolyókat. A vicces az, hogy éppen előre a várhatóan gyepes részre tettem, máshová nem, és pont itt indult lassan a móka :) Majd legközelebb jobban sikerül...
 
Back
Oldal tetejére