• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 30-as kocka

Iron1

VIP kertész
Ekészült az új akváriumom végre. 31*31*31centis (kb. 30 literes) kocka. A 42-es kockát a GA-val csináltattam, de, mivel nem szándékoztam a rendelés leadásának idejében arra járni (meg az eredeti terv az volt, hogy akkor megyek arra, ha ebbe kell az élővilág), a helyi akvarista boltban adtam le a rendelést. Mondjuk, ha mindent előre látok, akkor a BF akcióban vettem volna inkább egy 30*30*30-as GA kockát, s hamarabb hozzá is jutottam volna, mint ehhez.

Amostani BF után többen szidták a dennerlét, hogy milyen kókány a ragasztása. A saját dennerlémnek ezzel a részével nincs gond, de a mostani akvárium kicsit kókányolt. Ahogy látom, saccperkábé párhuzamosak a dolgok (némi eltérés előfordul), de mondjuk a GA akksinál kb. nem tudod kitapintani a szilikont, itt sima ügy. Az aljára főleg bőven jutott, plusz a sorjákat sem szedték le. Ja, meg fekete. Összességében elmegy, így nem mondtam, hogy nem kell.

A setup:

  • 31*31*31-es kocka
  • No-name 10 W-os led lámpa (ezt használtan 3000 Ft-ért vettem, csak átmenetileg akartam használni, de meglepően rendben van) - lehet, hogy majd később cserélem, de ha valamit mozdulok, akkor már kellene egy másik poppy/lilly, ro vizes cucc meg ilyesmi, úgyhogy maradok a semmire költésnél (de piszok nehéz volt megállni a jóárasított chihiros c2-t!)
  • Eheim 2211 szűrő, poppy pipe-pal és garnélavédővel, bio rio töltettel - ez bejáratott, úgyhogy úgy fog belekerülni az új akksiba, amivel - gondolom - lerövidül a beállás ideje.
  • CO2: nincs tervben, de lehet, ipróbálom majd a neo szettel a házi zselét.
  • A talaj jó kérdés. Van valamennyi tropicám, de nem elég rá. Gondoltam, veszek a halasnál mellé jbl manadot, de nem volt. Vagy kavics, vagy Sera talaj 8000/2 kila áron. Alighanem kimosom a kicsi Amazonia talaját, s azzal keverem. Szimpatikus lenne még a hátul tropica, elöl homok megoldás, de 25 kiló szűrőhomokkal mi a vihart csináljak? :D (Dekorhomokot meg nem akarok venni.) Valamennyi táprudam Amazoniából van, azokat belerakom majd.
  • Kő: fakő, valamennyi. Meg valamennyi fa is kéne bele, de nem illene bele, de kéne, de nem illene bele. Passz.
  • A növények: Van valamennyi bucém és kicsi anubiasom a nagyban, amiknek nem igazán lett jó helye ott, azok átjönnek. Pluszban még rotala rotundifolia. Elvben fűcsomós rendszerrel mehet bele eleocharis fű is, amiből van egy csomó, lesz az is. Nem tudom, a hra mennyire szereti a low-tech-et, az is lehet, direkt nem nyírtam a másikban. A st. repens a nagy dilemma. Van egy csomó, de nekem az olyan nyavalyás növény a táptalaj szükségletével. Jelenleg dobálja az alsó leveleit atomra.
  • Állatok: Valamennyi amanot átdobok, meg talán pár süncsiga is lesz. Kell majd kék neocaridinát szereznem (mert a kislányom kék garnikat szeretne), meg majd kitalálom, milyen nano hal legyen benne. (Amanda?) Eredetileg a törpe razbórák lettek volna benne, volt egy 7 fős csapat a nagyobban, de kiugrott 3, a maradék meg összeállt bandába a galaxykkal. :)

A következő feladatom, hogy kitaláljam a talajt, meg kiszedjem a garnikat a 20 literesből. BTW, kell valakinek vadas garnéla vagy crypto wendtii brown?
 
20 literes felszámolva. Ha valaki esetleg crypto wendttii brownt szeretne, állok rendelkezésére kisebb-nagyobb tövekkel. Túl sok nincs, alig huszat sikerült kiszednem.

Talaj átmosva (úgy saccperkábé). Ami fura, hogy vagy 2 hónapja tettem bele utoljára amazoniás tápot, s még mindig volt benne, ami nem ment szét. Valamennyi amazoniás táp megy majd alulra, a tetejére. A gyökerek javát is kiszedtem, de már látom előre, ahogy majd vigyorogva kidugja a fejét valahol egy crypto belőle.

Hogy legyen némi noob kérdés is: Bejáratott szűrővel kb. mennyi idő, amíg garnélák mehetnek bele, illetve mennyi, amíg a halak? (Most a nagy kockát szűri átmenetileg a saját meg a kis akksi szűrője is.) Bónusz kérdés: valaki egyszer mondta, hogy milyen alapú ragasztóval lehet köveket egymáshoz ragasztani, ami nem többkomponensű. Valaki tud memóriát frissíteni? :)
 
Bejáratott szűrő mellett néhány nap, max. 1 hét után én simán beletenném a halakat, garnélákat
Ragasztani lehet cianoakrilát ragasztóval. A legtöbb pillanatragasztó ilyen, de vannak speciális akváriumi ragasztók, borsosabb áron, A ragasztás elég merev lesz, könnyen lepattanhat, szétválhat a két felület. A filteres ragasztási módszert még nem próbáltam.
A másik lehetőség szilikonos ragasztó használata, ez rugalmas marad, de nem biztos, hogy tartósan megfogja a köveket.
 
Ragasztani lehet cianoakrilát ragasztóval. A legtöbb pillanatragasztó ilyen, de vannak speciális akváriumi ragasztók, borsosabb áron, A ragasztás elég merev lesz, könnyen lepattanhat, szétválhat a két felület. A filteres ragasztási módszert még nem próbáltam.
Én már használtam. Elég jól tart, főleg, ha szárazon csinálod. Papírzsepi, konyhai papírtörlő, háztartási vatta, cigifilter... A ragasztandók közé tömve, és addig locsolni, amíg füstölni kezd. A cigifilteren van egy vékony papírhüvely, amit el kell távolítani ragasztás előtt. Elég észrevétlen ragasztást lehet csinálni kövön, ha a kővel megegyező színű homokod, porod van. Erre a célra érdemes tartani egy mozsárt, hogy legyen mit szórni. A pillanatraginyó vízzel érintkezve azonnal köt és kifehéredik. Érdemes a megfolyásokat vastagon porozni és kötés után nem látszik a fehér. Fa ragasztásakor erre jó a száraz kávézacc.
A másik lehetőség szilikonos ragasztó használata, ez rugalmas marad, de nem biztos, hogy tartósan megfogja a köveket.
Csak akváriumi szilikonnal. A sima sziló hamar elengedi, mert zsugorodik... Utána viszont kuka lesz a kő, mert nem lehet levakarni, reszkép csak kompromisszumokkal. A pillanatraginyós kötéseket hamarabb le lehet verni...
 
Én már használtam. Elég jól tart, főleg, ha szárazon csinálod. Papírzsepi, konyhai papírtörlő, háztartási vatta, cigifilter... A ragasztandók közé tömve, és addig locsolni, amíg füstölni kezd. A cigifilteren van egy vékony papírhüvely, amit el kell távolítani ragasztás előtt. Elég észrevétlen ragasztást lehet csinálni kövön, ha a kővel megegyező színű homokod, porod van. Erre a célra érdemes tartani egy mozsárt, hogy legyen mit szórni. A pillanatraginyó vízzel érintkezve azonnal köt és kifehéredik. Érdemes a megfolyásokat vastagon porozni és kötés után nem látszik a fehér. Fa ragasztásakor erre jó a száraz kávézacc.

Csak akváriumi szilikonnal. A sima sziló hamar elengedi, mert zsugorodik... Utána viszont kuka lesz a kő, mert nem lehet levakarni, reszkép csak kompromisszumokkal. A pillanatraginyós kötéseket hamarabb le lehet verni...
Igazad van. Annyit hozzátennék, hogy a pillanatragasztót sem lehet nyom nélkül eltávolítani :)
 
Elszképült.
IMG_20211204_190419.jpg

IMG_20211204_190432.jpg
IMG_20211204_190437.jpgIMG_20211204_190443.jpg
Fő szempontok, hogy ilyen scape lett:

1. Ha vettem 10 kiló fakövet, valamit kezdeni kellene vele.
2. Ez tetszik. De ragasztani kellene. Nem ragasztok
3. Nem vitte el senki a füvet, s azért olyan 10 pixisnyit ki nem dobok. A környékbeli halasoknál meg semmi nem volt, a GA-ban meg a múlt héten voltam.

Ugyanitt crypto wendtii brown elvihető. Azt azért csak nem mertem belerakni.
 
Back
Oldal tetejére