• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 180L-nyi újrakezdés

KBence

Kertész szaki
Sziasztok,

Tizen évvel ezelőtt imádtam ezt a hobbit, de kellő információ hiányában megragadtam egy egyszerűbb kavicsaljzat, anubias, vízikalász szintjénél, majd az egyetem közeledtével idő hiányában fel is hagytam vele.

2021-ben már második éve tombolt a Home Office, így több időt tudtam/akartam fordítani a környezetre ami nemcsak pihenés közben és hétvégén van előttem, hanem immár reggeltől estig, munka közben is. A ház körül egyéb munkák miatt még várat magára a kertészkedés, azonban itt volt a tökéletes alkalom arra, hogy elővegyem a régi ismereteket. Egyik barátom épp megakart válni Juwel Rio 180 szettjétől, halastul, növényestül, vizestül, gondolkodás nélkül el is hoztam tőle a szettet, majd kezdődött az olvasgatás.

Tartozott hozzá egy Experience 250T szűrő, Juwel Helialux világítás(sajnos ebben még nincs R és G tartomány, csak fehér, illetve a napfelkelte/lemente módhoz kék), neonhalak, betta, és egy rakat pajzscsiga. Mielőbb beakartam indítani, így a régi zúzott bazalt aljzat helyett vettem egy nagy zsák Manado-t, TF tápokat, egy Red Moore gyökeret, valamint 1L Matrixot a szűrőbe. Gyorsan össze is pakoltam, Ro+csapvízzel feltöltöttem, majd néhány hétig nézegettem az alábbi képen látható zavaros rengeteget.

2021.09.03.
full.jpg

Hogy mik lettek az első kérdések, következtetések?

- rengeteget kell még tanulnom, mert ez nagyon-nagyon messze van az amiket itt láttam
- miért ilyen zavaros a víz, mikor tisztul már le?
- Manadoba ültetni tényleg nem lesz egyszerű, pláne ujjal
- basszus ez a sok karc az üvegen...

Hamarosan folytatom a következő hetek történéseivel, addig is köszönöm, hogy elolvastad. :)
 
Szóval, 2 héttel telepítés után megérkeztek a korábbi tulajtól örökölt lakók: 12db vörös és kék neon, 1db betta és 1db törpe cory. Betta sajnos nem a legjobb párosítás melléjük, reméljük azért jól érzi majd magát.

Egyik barátom révén érkezett néhány tő Saggitaria Subulata, Bacopa, 1-1 Buce és Anubias petite. Ezen kívül érkezett egy doboz Montecarlo és Taxyphillum moha a fára. A montecarlo nagy baklövésnek bizonyult, 1 hétig elvegetált lesúlyozva, majd inkább kidobtam mielőtt az egész elrothad. Picit elkeserített, hogy 2 hét elteltével még mindig nem akar letisztulni az akva, nem tudtam mihez kötni, de reménykedtem hogy hamarosan beáll a rendszer.

full.jpg
 
Közben folyamatos olvasgatás, rátaláltam a Green Aqua YT csatornájára is, és felmerült, hogy kevés lesz a szűrésem így beszereztem egy Tetra EX1200 Plus szűrőt, bele TM30, 3L Matrix és perlon.

Kicsit bővítettem az állományt, érkezett még 15db kék neon, 5db Black Velvet Corydoras és 5dbOtocinclus. Emellé picit átrendeztem a scape-et, bekerült néhány lávakő. Átépítés során a Manado rettenetesen ködölt, de pár nap elteltével tisztább lett mint előtte. Úgy néz ki ténylg a szűrés volt a kevés. Még mindig nem tökéletesen tiszta, de arra majd a néhány hét múvla érkező 100ml Seachem Purigen adja a megfelelő választ.

Néhány hét elteltével sajnos csak 2db Oto maradt az 5db indulóból, úgy néz ki túl gyors votl az átszoktatás számukra.

full.jpg
full.jpg
 
Egy hét elteltével már kezdett látszódni némi fejlődés a növényeken, de nem voltam elégedett. Néhány mérés után kiderült, hogy az RO szűrőm közel sem nullás vizet gyárt, a tápozás pumpa/fecskendő nélkül elég pontatlanul ment, főleg a napi micro adagolás. Ezeket a hibákat korrigáltam, és beszereztem néhány újabb doboz növényt, valamint újra alakítottam kicsit a scape-n, valamint bekerült a szűrőbe 100ml Seachem Purigen.

Baloldalt kialakítottam egy kis dombot, ahova került egy doboznyi Rotala Rotundifolia, tőle jobbra egy doboz Alternanthera Reineckii Mini, néhány szál Hemianthus Micranthemoides, és jobb hátra néhány tő Limnophilia Sessiflora. Eddig a gyors növekedésű növények híján nehéz volt bármihez is állítani a tápozást, reméltem hogy ez majd segítségemre lesz a dologban.

A HM sajnos nagyon gyorsan elolvadt, pár héttel később vettem egy újabb dobozzal, ezt viszont már kis csomókban ültettem le, és gyönyörűen bokrosodott, erről majd később hozok egy képet. A saggitaria Subulata közben rengeteg kis indát hozott már, és szépen el is kezdett terjedni. igazán invazívan terjeszkedő faj, később még lesznek vele gondjaim.

Ezenkívül rájöttem, hogy teljesen felesleges a fűtőberendezés, állandó 23C°-on elketyeg az akva.

full.jpg
 
Táptalaj nem került annó a Manado alá, így néhány Aqualine Planter tablettával próbáltam orvosolni a dolgot. Sajnos nincs viszonyítási alapom, hogy mennyire tolja ez meg a növényeket, de az biztos hogy szépen megindult mindegyikük.

Egy héttel az ültetés után már az alábbi képet mutatták:

full.jpg
 
Újabb két hét elteltével kezdett végre tetszeni az egész látvány. Láthatóan felélénkült minden növény, a korábban említett 2. adag HM-et leültettem csomókban(középre), az erősebb és hatékonyabb szűrésnek hála a víz is igazán letisztultnak tűnt már számomra. Sajnos az üvegen lévő karcok továbbra is nagyon bosszantanak, de ezzel nem tudok sajnos mit kezdeni. A korábbi tulaj(ok) úgy tűnik agresszíven bántak a mágneses algakaparóval...

full.jpg
 
Ezt követően néhány hétig rendben ment minden, a növények szépen nőttek, ha nem is az ideálisat, de sikerült megtalálni egy egészséges egyensúlyt. Nőtt is minden, alga sem jött.

GH8 KH0
heti 30% vízcsere, tisztán RO, visszasózva
8 óra világítás +2 óra naplemente/napfelkelte
TF Planter 1 pumpa, TF macro 2 pumpa, Carbo 2 pumpa naponta. Nem a "gyári" pumpákat használom, így egy pumpa itt 1,8-1,9ml-t jelent nagyjából.

2021.11.21-i állapot:
full.jpg

2021.11.30-i állapot:
full.jpg
 

Attachments

  • 46922-46cfc493382f3ccc42061ba0eb7438ff.jpg
    46922-46cfc493382f3ccc42061ba0eb7438ff.jpg
    32.7 KB · Megtekintések: 7
  • 46923-e47f51830c5e802a033c5427ae20e47f.jpg
    46923-e47f51830c5e802a033c5427ae20e47f.jpg
    32.8 KB · Megtekintések: 7
  • 46923-e47f51830c5e802a033c5427ae20e47f.jpg
    46923-e47f51830c5e802a033c5427ae20e47f.jpg
    32.8 KB · Megtekintések: 6
  • 46922-46cfc493382f3ccc42061ba0eb7438ff.jpg
    46922-46cfc493382f3ccc42061ba0eb7438ff.jpg
    32.7 KB · Megtekintések: 8
Az év végére már szépen mutatott minden. A hátul lévő Echinodorust és Bacopát elajándékoztam, jött helyettük egy Ludwigia Repens 'Rubin'. Még elég zöldes, remélem idővel bepirosodik. Sajnos a világítás nem a legcombosabb, túl keskeny, közel van a vízfelszínhez, és szerintem az ereje is kevesebb a szükségesnél, de meglátjuk mennyire tudja előcsalogatni a színeket. A Sessiflora is nagyon nyújtózkodik, ritkán vannak a hajtásai, és nagyon az akvárium közepe felé tör, ahol több a fény.

A rotala szépen bedúsult, megindult felfelé, és felvett egy narancs árnyaralatot már. Kifejezetten tetszik. Érdekes látni, hogy az akvárium szélén ahol kevesebb számára a fény, a növekedési ütem is jóval lassabb.

full.jpg
 
A Reineckii Mini alső levelei továbbra is zöldes árnyalatúak ,ezt egy topolás remélem megoldja. A felsőbb levelek alsó fele szép pink színű, a felső fele viszont barnás-pirosas. Ennél a növénynél ez a természetes, vagy előlehet esetleg csalogatni felül is az élénkebb színeket?

A postakürt csigák rengetegen vannak, pedig minden reggel kapitulálok 20-30 db-ot az üvegen. Hoztam 4db Helenát, hátha ők elbírnak velük.

full.jpg
 
Kár volt kirakni az Echinodorust. Jól mutatott. Most csak a helye van, amit a nem annyira jellegzetes sztemek betöltenek ugyan, de elveszett az a központi ékszer, amit karélyoztak az egyszerűbb gazok.
 
Impozáns növény, de most szerettem volna kísérletezni több fajta típussal még. Szerencsére jó helye van egy másik akvában, ha úgy alakul bármikor hozhatok majd vissza 1-1 hajtást belőle.
 
Korábban kevés adatot osztottam meg az akváriumról, ezeket most pótolnám:

Technika:
- 100x40x45 180L
- JBL Manado aljzat, táptalaj nélkül
-Tetra EX1200 - TM30 - 3L Matrix Trop - 1L Siporax - 100ml Seachem Purigen - Perlonvatta, ki- és befolyó azonos rövid oldalon, esőztetővel felfelé irányítva
- Juwel HeliaLux LED 1000 - 7200K, 5625Lumen - 8 óra/nap
- 23°C
- nincs CO2
- Heti ~30% vízcsere RO vízzel, visszasózva TDS 140-re
- GH 6; KH 0; PH 6,5; NO3 5; PO4 0,6
- Red Moore fa és lávakövek

Növénytápozás:
- TF macro: 5,7 ml/nap
- TF planter: 2,8 ml/nap
- Liqui Carbo: 3,8 ml/nap
- 2 hetente 1 TF Caps

Növények:
- Cryptocoryne parva (bal elől)
- Saggitaria Subulata (középen elől)
- Cryptocoryne wendtii (jobb elől)
- Taxiphyllum barberi (fa)
- Anubias Barteri var. nana (fa)
- Anubias Barteri var. nana petite (fa)
- Bucephalandra Kedagang (fa)
- Hemianthus Micranthemoides (középen és fa előtt)
- Rotala Rotundifolia (dombon)
- Limnophila Sessiflora (jobb játul)
- Alternanthera Reineckii Mini (bal közép)
- Bacopa (középen hátul)
- Ludwigia Repens 'Rubin' (középen hátul)
- Rotala sp. Hra 'Vietnam' (középen hátul)

Élőlények:
- 26db Kék neonhal
- 5db Corydoras Black Venezuela
- 1db Törpe Corydoras
- 8db Törpe szívóharcsa
- 1db Betta
- 4db Helena csiga
 
Néhány napja beleesett az olló az akváriumba, a Rotala-t gyökerestül kihúztam és a topokat visszadugtam. A Ludwigiát is topoltam, de ott a gyökeres részt lennthagytam, hadd sűrűdöjön kicsit. ARM is kikerült gyökerestül, az alsó zöldebb leveleket levágtam és csak a többi került vissza. Rengeteg léggyökere van, viszont a talajban nagyon gyengén kapaszkodott. Több tő valószínűleg már hetek/hónapok óta feljött, csak a többi tő tartotta a helyén. Most rettentő rossz volt a Manadoba ültetni, azthiszem következő alkalommal maradok valamelyik bevált aktív talajnál inkább.

2021.02.04-i állapot:

full.jpg

full.jpg

full.jpg
 
Kell neki a gyökértáp. Ha kevés van onnan, akkor fejleszt sok "léggyökeret," hiszen a vizet rendesen tápozod, kénytelen onnan szívni. 🙂
Igen, már ki is próbáltam az új TF caps-ot a gyökeréhez. Egyedül az volt furcsa, hogy gyönyörűen nőtt az is ami egyáltalán nem volt ledugva. Egyébként mitől lehet az, hogy a leveleknek csak az alsó fele színesedik, a teteje sokkal tompább?
 
Kevesli a fényt. Vagy a CO2 - t. Ez a 3.😃
Na igen, sajnos én is ezekre gondoltam. A restartot nem akarom elsietni, előbb még kipróbálok néhány növényt, majd amikor úgy érzem hogy kezd összeállni a terv, akkor sort kerítek rá és végre megtudom oldani a karcos üveg problémáját is. Addigis szép lassan beszerzem majd erre az üvegre az új fényt és talán egy CO2-t is.
 
Az utóbbi hetekben nem volt sok változás. A macro szintet próbaltam emelni, viszont a foszfát elszállásán kívül nem volt változás. A nitrát továbbra is 1-2 körüli értéket mutatott, a foszfát azonban elment egészén 1.8-ig, így inkább visszatértem az eredeti mennyiségekre. Talán a Sessiflora és a HM zabálja ennyire, így mindkettőt jó alaposan megnyírbáltam. HM közepe már kezdett rothadni, így nem ártott neki már. Ezenkívül kivettem még a 100ml Purigent is, hátha az is beleszólt a dologba.

full.jpg
 
A csigainvázió kezelésére megpróbálkoztam egy Noplanaria kezeléssel. 9 napja került be az első adag, 2 napja a második is, de a csigák épek és sértetlenek.. Várok egy hetet még, de jobb ötlet híján megpróbálkozom néhány gömbhallal, hátha ők megritkítját az állományt. Lassan tudok amjd áttenni egy szaporulat RC-t, ők pedig végzik majd a karbantartást a csigák helyett is.
 
Back
Oldal tetejére