• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

0-ról kezdve és 200L-re hangolva

Matyi

Legenda
Első körbe üdvözlet minden kedves olvasónak és hozzászólónak.

Budapestről próbálok csatlakozni a fórumozó közösség népes táborához, remélem sok hasznos építő kritikával segítitek az fejlődésem.

Min a cím is mutatja 0-ról kezdem az egész akváriumozást, mondhatni semmi előéletem nincs ebben a témában, ezért minden információt és tanácsot szívesen veszek. pénzt nem adok érte :)

Gondolom senkinek nem kell ecsetelnem, hogy az indulás elég nehéz, mind felszerelésileg, tapasztalatilag és nem utolsósorban anyagilag megterhelő, legalábbis nekem, ezért kérek mindenkit, hogy tanácsok terén törekedjen ezt figyelembe venni ;) Köszönöm.
 
Szia Matyi!

Üdvözöllek a Fórumon!

Add elő az elképzelésed!

Amiben tudunk, segítünk!

Azért jó ha van valami konkrét a kezdéshez: kedvenc stílus, halak, növények (egy sematikus rajz)!

Meg hogy mid van meg az induláshoz!

A.ttila
 
Akkor valahogy elkezdem :)

Holnap megyek az aksiért ami egy sablon opti-white 200 literes.
Van egy Atman AT3338-as szűrőm gyári töltetekkel, amit gondolom nem árt lecserélni.
Van egy 5l-es JBL Aquabasis táptalajom és egy 10l-es JBL Manado talajom. Ha kevésnek bizonyul akkor még veszek :)

Hétvégén megcsináltam a szekrény vázát a burkolat még egy hét mire elkészül. Megoldom
K%C3%A9p%20059.jpg


A lámpám is készül, amit két kazettás mennyezeti lámpából faragtam össze a kellő méretre.
Első körbe 2db 30W-os cső kerül és 2db 55w-os kompakt.
K%C3%A9p%20200.jpg


Kérdéseim hogy haladjak is. :)
Van már egy vödör kövem (fakő) jól lesikáltam. Mit kéne még vele csinálnom?????

Vettem plexi csövet amit szeretnék megcsinálni a szűréshez itt jön a kérdés....
Mivel egy szűrőm van és annak a kifolyóágába szeretném beleoldani a CO-t így gondolom nem lenne tanácsos esőztetést csinálni.
Ha a felszíntől kb 2 cm-re az akvárium hátsó falára raknám az esőztetős csövet és a két hátsó sarokba alulra az elszívó ágat az úgy megfelelő lehet ??
Szerintem ez sem igazán jó megoldás, ezért kérnék tanácsot a megfelelő elhelyezésre.
Akkor a csöveket is elkezdhetném legyártani ;)
 
Szia!

Üdvözöllek a fórumon :)
Átolvastam az eddigi elképzelésedet.A Manado kevés lesz szerintem,még egy 5l vagy 10 literes zacsi kellene hozzá(persze attól függ,hogy dekor homokot is szeretnél e használni és egyáltalán milyen lesz a layout).Táptalaj az elég.Az aki méretei(hossz-szél-mag) :?: Az általad tervezett fénymennyiségnél már tarthatsz fényigényesebb növényeket is,szerintem ez is OK :thumbup: Ami gyenge pontja lehet a terveidnek az a szűrés.Egy Atman3338 kevés ehhez a méretű akihoz,főleg úgy hogy ha jól értem reaktorral akarod a Co2 beoldani a nyomó ágba.Ez még pluszba elvesz a szűrő teljesítményéből :!: Még egy kiegészítő szűrés kellene, úgy hogy legalább elérd a10x-es megforgatást óránként,tehát min. 2000l/h.Azt tanácsolom szerezz be még egy Atman 3338-at,de jobban jársz egy Tetratech EX 1200-al.Mindkét szűrőnél sajnos cserélni kell a szűrőanyagokat valami bio szűrőanyagra,ami szűrőnként kb.+6-10 000 Ft.A megfelelő szűrés azért fontos,mert ha valamin megcsúszol(tápozás,világítás,vízcserék),akkor sokat segít az algák leküzdésében :evil: Egyébként a hátfalas esőztetős megoldás működhet,ezt neked kell kitapasztalni,hogy az esőztetős vagy a lilys megoldás jön be :) Egyébként nálam is esőztetős megoldás van ;)
A kövekről annyit tudok,ha nem biztos forrásból származnak,akkor háztartási sósavat kell rá csepegtetni,ha pezseg akkor felejtős.Ha átesett a tűzkeresztségen akkor lehet legózni a layout-tal :D
 
Üdv köztünk a forumon!Nem akarok a pénztárcádban turkálni,de saját tapasztalatom a Manadoval nem túl jó.Ha teheted és elszánt vagy akkor inkább próbálj ki egy ADA talajt.Nem bánod meg.Amúgy osztom Svarci véleményét a szűrést illetően.De majd valaki nagytudású is böffent valamit..
 
Köszi az első tanácsokat!
Gondoltam hogy a manado kevés lesz de addig amíg nem került bele semmi tereptárgy (szikla, domb) addig nem látom, hogy mennyit is kéne még vennem.
Már többen is jelezték, hogy nem az igazi ez az aljzat, :? de sajna első körbe vannak dolgok amiken spórolni vagyok kénytelen, :( ezért sem akarok sokat venni nehogy rajtam maradjon a talaj, mert a következő átépítésnél már biztos, hogy ADA anyagokat fogok venni,de most az kicsit drága lenne induláshoz.

Szűrés: az milyen ötlet lenne ha a szűrő mellé raknék egy vízpumpát aminek a szívóágát rákötném egy 10" vízszűrőre és a nyomó ágára pedig beoldanám a CO-t :?: Így rakhatok a szűrőbe pp szűrőbetétet vagy néha aktívszenes betétet is. A külső szűrömet pedig nem fojtom vissza. :!:

Az elrendezésre még nincs ötletem de hétvégén kipróbálok pár lehetőséget :) Az biztos hogy sziklás az első mert az volt gyorsba elérhető. Március 15.-én megyek a szüleim telkére és a szomszéd szőlős telek már vagy 30 éve elhanyagoltan hever, remélem találok pár jó alapanyagot :)
Lassan jönnek a parkba a kertészek metszeni a gömbakácokat, onnan is fogok csemegézni mert ahogy elnéztem lehetne igen formás mini fákat gyártani, de ezek csak a következő projekt :x

Jelentem, :!: :!: meg van az akváriumom :D :D :D
 
Üdv!

Szerintem a NÖVÉNYES akvarisztikának van pár sarkalatos pontja(ha úgy tetszik :TÖRVÉNYE!!!)
Szűrés:minimum 10x-es megforgatás 1 óra alatt!+minőségi biológiai szűrőanyagok(vödörméret a Te esetedben 15-20l!kéne legyen)
Világítás:6500+kelvin max 1w/liter(ha van co2)
Vízcserék:heti rendszerességgel 20-50%
Vízhőfok:ne nagyon haladja meg a 25-26celsiust
Halak:A GA shop-ban található halakkal nagyjából ki is merül az alkalmazható halak listája(szerintem ;) )A túl népesítést kerülni kell!
Növények tápozása:mikro-és makró elemek lehetőleg EI szerint

És még kismillió dolog ami most nem jut eszembe......de ezek mindenképp fontosak,hogy ne egy algatanyát nevelj,hanem egy jól működő vízivilágot !Nagyon sok buktatója van ennek a hobbinak , ami el tudja venni az ember kedvét. Pont ezért fogadd meg a többiek tanácsát!És mindenek előtt sok sok türelem.Amíg nem áll rendelkezésedre a megfelelő technika addig szerintem bele se fogj....(csak a kudarctól próbálunk megkímélni)
Sok sikert az akidhoz :) !
ui:Remélem nem vettem el a kedved :wave:
 
Üdv a növényes akváriumok világában!

Osztom az előttem szólók véleményét! A szűrésed nagyon kevés 200 literre. Én nettó 143 liter szűrök 2 db Tetra 1200- al. Először a megfelelő technikát állítsd hadrendbe, aztán jöhet a többi... ;)
Sok sikert! :thumbup:
 
gézsé said:
Üdv!

Szerintem a NÖVÉNYES akvarisztikának van pár sarkalatos pontja(ha úgy tetszik :TÖRVÉNYE!!!)
Szűrés:minimum 10x-es megforgatás 1 óra alatt!+minőségi biológiai szűrőanyagok(vödörméret a Te esetedben 15-20l!kéne legyen)
Világítás:6500+kelvin max 1w/liter(ha van co2)
Vízcserék:heti rendszerességgel 20-50%
Vízhőfok:ne nagyon haladja meg a 25-26celsiust
Halak:A GA shop-ban található halakkal nagyjából ki is merül az alkalmazható halak listája(szerintem ;) )A túl népesítést kerülni kell!
Növények tápozása:mikro-és makró elemek lehetőleg EI szerint

És még kismillió dolog ami most nem jut eszembe......de ezek mindenképp fontosak,hogy ne egy algatanyát nevelj,hanem egy jól működő vízivilágot !Nagyon sok buktatója van ennek a hobbinak , ami el tudja venni az ember kedvét. Pont ezért fogadd meg a többiek tanácsát!És mindenek előtt sok sok türelem.Amíg nem áll rendelkezésedre a megfelelő technika addig szerintem bele se fogj....(csak a kudarctól próbálunk megkímélni)
Sok sikert az akidhoz :) !
ui:Remélem nem vettem el a kedved :wave:

A Kelvinszám nem szentírás, nálam most tesztelés miatt 3db 10000K-es cső volt benn, a kövek színét nagyon jól kihozta és jő hűvös hangulata volt az akinak. Most visszaraktam a 6500K-es csöveket szokni kell, mintha húztam volna a színtelítettségen. A növények viszont jobban vörösödnek ilyen fénynél és erősebb is.
Tápozás: EI jó de a legjobb ha a saját akidra van belőle vagy az ADA a visszafogott tápozás, de kezdetnek én is az EI-t ajánlom.
 
gézsé said:
Üdv!

Szerintem a NÖVÉNYES akvarisztikának van pár sarkalatos pontja(ha úgy tetszik :TÖRVÉNYE!!!)
Szűrés:minimum 10x-es megforgatás 1 óra alatt!+minőségi biológiai szűrőanyagok(vödörméret a Te esetedben 15-20l!kéne legyen)
Világítás:6500+kelvin max 1w/liter(ha van co2)
Vízcserék:heti rendszerességgel 20-50%
Vízhőfok:ne nagyon haladja meg a 25-26celsiust
Halak:A GA shop-ban található halakkal nagyjából ki is merül az alkalmazható halak listája(szerintem ;) )A túl népesítést kerülni kell!
Növények tápozása:mikro-és makró elemek lehetőleg EI szerint

És még kismillió dolog ami most nem jut eszembe......de ezek mindenképp fontosak,hogy ne egy algatanyát nevelj,hanem egy jól működő vízivilágot !Nagyon sok buktatója van ennek a hobbinak , ami el tudja venni az ember kedvét. Pont ezért fogadd meg a többiek tanácsát!És mindenek előtt sok sok türelem.Amíg nem áll rendelkezésedre a megfelelő technika addig szerintem bele se fogj....(csak a kudarctól próbálunk megkímélni)
Sok sikert az akidhoz :) !
ui:Remélem nem vettem el a kedved :wave:


Szia!
A kedvemet nem nagyon lehet írásba elvenni, majd a szenvedés veheti el a kedvem, :shock: de van itt pár kedves tapasztalt emberke aki biztos segít, és a fórumot is olvasgatom, pedig még sehol se tartok, szóóóval tanulok :)

A szűrésen még dolgozok agyalok.

A világítás az 2x 8000k és 2x6500K . A két 55Wos kompakt 9000 lumen + a két 30-as grolux azt nem tudom mennyi :)
Földszinti, északi fekvésű lakótelepi odúba lakom, nálam nyáron is hüsi van szóval szerintem túlmelegedni nem nagyon fog az akvárium pláne hogy a lámpa is függesztve lesz.

Élővilág: Nem akarom teletömni, pár garnéla és pár kicsi csapatba mozgó halacska, neon razbóra méretekbe gondolkozom. Nem kerestem még halat mert van rá minimum egy hónapom, tehát ráérek vele.

Megyek majd venni tápokat is :)
Azért azt hozzáteszem, hogy nem akarok 3 hónap alatt őserdőt nevelni.

Köszönettel figyelek tanulok. :)
 
Elolvastam az edigi napló bejegyzéseket, érdekes vállalkozás egyből bele ugrani a mély vízbe.
1-2 költség hatékony jó tanács.
A lámpa amit tevezel ha jól értettem 2X55 W PC és 2X30w T8 na ez helyett javaslom a 4X39 T5-öt. Ha nem lesz 40 cm nél mélyebb a vízoszlop!! Hamár megvetted a talajt akkor már ugyis mindegy, a menyiséget duplázd meg, ekkora tartályba kelleni fog a 20 liter, bár vannak sikeres akváriumok -Orpheus- a JBL talajjal, és vannak sikeres akváriumok kavicssal -N-dee- Na pl az ő régebbi nagy projektjeit keresd vissza a Naplok között , neki kicsit más az elképzelése a szűrésről mint ami itt általában elfogadott. A 25 liters hordós megoldása szerintem fenomenális!!!
A co2 beoldást ekkora méretnél mér valami külső reaktorral vagy inline difivel oldanám meg. Szintén javaslom a fenti két személy naplóinak tanulmányozását.
Tápozásnál sokan elfelejtik a Easy termékeket pedig nagy vonalakban Easy Profito=ADA BrightyK és ADA Brighty STEP1-3. Na ezért páran leszedik rólam a keresztvizet azok kedvért még egyszer " nagy vonalakban". Ja és az Easy nagyon olcsó tápozás!!!! Persze a profitot lehet sőt kell is kiegészíteni foszfáttal és nitráttal, de ezen agyagok magában az akváriumban is megtermelődnek lebomló nővényekből halak salakanyagaiból és bomló haleleségből.
A talajjal kapcsolatban meg annyit nem 1 évre 1 berendezéshez rakod az akvárumba, az agyag talaj ( jobb féle pl: ADA ) 3-4 évet is kiszolgál sőt szerintem folymatos felújitással , új felső réteg ráterítéssel, a talaj adig jó amig a ragasztás el nem engedi az üveget. Szóval a talajjal kár sporolni.
Hát kb. elsőre ennyi.
Azt, hogy milyen növényt halat akarsz az akváriumba az előre tervezgetni felesleges, 50 ezerszer megváltozik az elképezelésed amire annak eljön az ideje.
 
pfg said:
Elolvastam az edigi napló bejegyzéseket, érdekes vállalkozás egyből bele ugrani a mély vízbe.
1-2 költség hatékony jó tanács.
A lámpa amit tevezel ha jól értettem 2X55 W PC és 2X30w T8 na ez helyett javaslom a 4X39 T5-öt. Ha nem lesz 40 cm nél mélyebb a vízoszlop!! Hamár megvetted a talajt akkor már ugyis mindegy, a menyiséget duplázd meg, ekkora tartályba kelleni fog a 20 liter, bár vannak sikeres akváriumok -Orpheus- a JBL talajjal, és vannak sikeres akváriumok kavicssal -N-dee- Na pl az ő régebbi nagy projektjeit keresd vissza a Naplok között , neki kicsit más az elképzelése a szűrésről mint ami itt általában elfogadott. A 25 liters hordós megoldása szerintem fenomenális!!!
A co2 beoldást ekkora méretnél mér valami külső reaktorral vagy inline difivel oldanám meg. Szintén javaslom a fenti két személy naplóinak tanulmányozását.
Tápozásnál sokan elfelejtik a Easy termékeket pedig nagy vonalakban Easy Profito=ADA BrightyK és ADA Brighty STEP1-3. Na ezért páran leszedik rólam a keresztvizet azok kedvért még egyszer " nagy vonalakban". Ja és az Easy nagyon olcsó tápozás!!!! Persze a profitot lehet sőt kell is kiegészíteni foszfáttal és nitráttal, de ezen agyagok magában az akváriumban is megtermelődnek lebomló nővényekből halak salakanyagaiból és bomló haleleségből.
A talajjal kapcsolatban meg annyit nem 1 évre 1 berendezéshez rakod az akvárumba, az agyag talaj ( jobb féle pl: ADA ) 3-4 évet is kiszolgál sőt szerintem folymatos felújitással , új felső réteg ráterítéssel, a talaj adig jó amig a ragasztás el nem engedi az üveget. Szóval a talajjal kár sporolni.
Hát kb. elsőre ennyi.
Azt, hogy milyen növényt halat akarsz az akváriumba az előre tervezgetni felesleges, 50 ezerszer megváltozik az elképezelésed amire annak eljön az ideje.


Szia pfg!

Köszi hogy szántál rám az idődből ;)
Igen, kicsit félek is az egésztől. :shock: Úgy gondoltam, hogy elkezdem, egy évet minimum kísérletezgetek, aztán következő télen pedig tapasztaltabban átépítek. addigra tudok ismét némi pénzt ráfordítani.

Télen mindig kitalálok valami baromságot amivel szöszmötölhetek, 2009 vettem egy robogót amit 10km használat után darabokra szedtem és átfényezve felújítva vágtam neki a szezonnak.2010 Cruiser kerékpárt építettem a semmiből, rengeteg egyedi saját készítésű anyaggal. https://picasaweb.google.com/110623...&authkey=Gv1sRgCL-jof_nndKWFw&feat=directlink
Szóval telente lekötöm magam, most ez jött :D bár kicsit csúszok vele :(

Világítás... igazából szinte mindent ingyen betudtam szerezni amivel így nem kevés összeget megspóroltam, ami alsó hangom is 30k
A lámpát is átterveztem mert tudtam szerezni rozsdamentes szál csiszolt lemezt, amiből lehajtatom a kívánt formát aztán felszerelvényezem, de úgy, hogy ne legyen nagy gond ha átalakításra kerülne a sor, amúgy a csövek és a kompaktok külön kapcsolhatóak lesznek.
Az aljzattal (manado) tudom hogy gondok lesznek és nem is valami szép a színe, de tényleg csak egy évre terveztem vele.
CO: arra gondoltam hogy veszek még egy vízpumpát (hogy ne fojtsam le a szűrőmet) és abba kötöm bele a 10" vízszűrő házába épített reaktort.

Amikor csak tehetem olvasgatom az oldalt, mert igen tapasztalatlan vagyok. :)
 
Matyi said:
CO: arra gondoltam hogy veszek még egy vízpumpát (hogy ne fojtsam le a szűrőmet) és abba kötöm bele a 10" vízszűrő házába épített reaktort.

Ez jó ötlet,de a bio szűrés problémádat nem fogja megoldani. Ha már úgy is pumpa,és szereted a DIY-t, akkor készíthetnél hozzá egy hordós szűrést is.
 
eMZé said:
Matyi said:
CO: arra gondoltam hogy veszek még egy vízpumpát (hogy ne fojtsam le a szűrőmet) és abba kötöm bele a 10" vízszűrő házába épített reaktort.

Ez jó ötlet,de a bio szűrés problémádat nem fogja megoldani. Ha már úgy is pumpa,és szereted a DIY-t, akkor készíthetnél hozzá egy hordós szűrést is.


Szia!
kifejtenéd részletesebben :!: :?

Valahogy úgy gondoltam, hogy beszerzek még egy 10" -os szűrőt amin a pumpa elé lenne kötve és abban cserélgethetnék betéteket, ami lehet mechanikai és aktívszén, amit már be is szereztem. :cool:

tehát, 10" cserélgetős betéttel----pumpa-----10" reaktor +benne valami töltet.
 
Matyi said:
eMZé said:
Matyi said:
CO: arra gondoltam hogy veszek még egy vízpumpát (hogy ne fojtsam le a szűrőmet) és abba kötöm bele a 10" vízszűrő házába épített reaktort.

Ez jó ötlet,de a bio szűrés problémádat nem fogja megoldani. Ha már úgy is pumpa,és szereted a DIY-t, akkor készíthetnél hozzá egy hordós szűrést is.


Szia!
kifejtenéd részletesebben :!: :?

Valahogy úgy gondoltam, hogy beszerzek még egy 10" -os szűrőt amin a pumpa elé lenne kötve és abban cserélgethetnék betéteket, ami lehet mechanikai és aktívszén, amit már be is szereztem. :cool:

tehát, 10" cserélgetős betéttel----pumpa-----10" reaktor +benne valami töltet.

Nekem ebből nem derül ki, hogy hány liter lenne a szűrőkben a szűrőanyagok befogadóképessége.
200 liternél legalább 3 liter előszűrés(mechanikai) és 8 liter biológiai szűrőanyag szükséges. De ennél inkább több legyen, kevesebb ne.
Összehasonlításképp nálam a 182 literre 4,5 liter előszűrés + 12 liter biológiai szűrés dolgozik. Ja és megforgatás összesen 2400 liter/óra.

A szűrőanyagokat nem cserélgetjük csak átmossuk 1-1,5 havonta(van aki ennél is sokkal ritkábban). Cserélni csak a perlon vattát kell, de azt viszont minden alkalommal, ha megbontásra kerül a szűrő.

A hordós megoldás azért jó, mert hatalmas mennyiségű szűrőanyagot lehet bele pakolni viszonylag olcsón és pont egy vízpumpával szokás meghajtani.
Persze ha a pénz nem akadály, akkor két gyári szűrő lenne a legjobb 200 literre. 2db Eheim 2075 vagy 2db Tetra EX1200(lecserélt töltettel).
 
Megint haladtam ráadásul nem is keveset.

Elkészült a bútor és a fólia is felkerült az akváriumra.
i4ZAZlMG80LPHw-SnhpO91C7qnyVlMw2PeMZU4etGjM

b3bVBXcfOC_40EOiEJubsFC7qnyVlMw2PeMZU4etGjM


A lámpám is készül, már csak össze kéne rakni és felakasztani.
pfZpR1d2sBmIbM4Vorkr5VC7qnyVlMw2PeMZU4etGjM

VdjCXiLGqeef7P1PsNJq11C7qnyVlMw2PeMZU4etGjM

L7xy_9sicCNbR8RP6f_88VC7qnyVlMw2PeMZU4etGjM


Bal szélső cső egy Sylvania grolux 8000K. Aztán két 55w-os PC, a képen még 3000K, de az aksiba egy 8000k és 6500K kerül. a jobb szélső pedig Osram 6500K

Csütörtökön folytatás, aljzat és tereprendezés. Nem nagyon van még a fejembe a kép :( de majd álmodozom :)
 
Back
Oldal tetejére