• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Zuko's Land

P.Attila

Kertész szaki
Sziasztok!

Sokáig vaciláltam én is az első növényes akváriumom indításánál, de eljött a pillanat, hogy induljon. 2-3 hónapja vásárolgatok, de több mint fél éve olvaslak benneteket. Rengeteg tanultam és próbáltam fejlődni szellemileg, szívtam magamba mindent amit tudtam. Kivettem egy hét szabit, mély lélegzetvétel, rakjuk össze.
De jöjjön a lényeg:

Ami tuti:

Üveg: 80*35*40 8mm – 112l (csökkentett vastartalmú üveg (nem optiwhite), átlátszó ragasztás)
Szűrés: OASE Biomaster 350 egyelőre: áramlástörő, szivacs, szivacs, mátrix, mátrix, sűrű szivacs
Fűtés: nem igazán van szükség, inkább majd hűteni kell (panel csodái)
Világítás: Hinterfeld Chihiros A-Series Led 80cm
Táptalaj: Tropica Substrate
Ált. talaj: ADA Aqua Soil Amazonia
CO2: -

Tervek:

Tápozás:
GA wellness
Víz: Csapvíz + Seachem Prime
Lakók: Amanok, Otok, + majd vmi színes
Növények:
  • Riccardia Chamedryfolia (ezt a gyökérre akarom ragasztani, de még agyalok másfajta mohán vagy növényen, esetleg tanácsokat nagyon szívesen elfogadok)
  • Eleocharis Parvula
  • Elatine hydropiper/Micranthemum Monte Carlo
  • Staurogyne repens
  • Pogostemon helferi
Szeretném a CO2-t elkerülni, kicsit lassabb ütemben csinálni az egészséges növényezést. A scapet sikerült a GA-ban @viktorlantos átbeszélnem, Ő őszinte volt és lebeszélt elsősorban, "vegyek fel 1 irányzatot", mert így „kusza” a történet keverve a stílusokat. Alapvetően teljesen igaza van, de azért egy picit kitartanék :love: aztán, ha úgy adódik, engedek és ezúton is nagyon köszönöm neki.

Egyelőre itt tartunk, a napokban szeretnék már feltölteni :)

Scape: (banánom nem volt az arányokhoz :) )

hardscape.png
 
Üdv.
Hány kg kő van benne?
Jó kezdés.(y)
kb 15kg, kb 1.5kg meg is maradt. kb15 liter amazonia ment bele. ( szerk.: na meg ennyi "kb" is... :D)
Egyébként már csak növényekre vár, víz még nincs rajta :)
Tegnap üresen kb 3 órát rakosgattam, vaciláltam a gyökéren és a kövek kombinációján, egyáltalán kell e bele. De csak rávitt a lélek :)
Mivel van egy nyuszink akit Zuko-nak neveznek, aki az akváirum alatt lakik, így a Zuko's Land nevet találtam ki neki, de még jóváhagyatom :D
Még a port az üvegről le akarom törölni, mert így látom csak fotón mennyire mocskos :D

Ma reggel 2 óra "munka" után itt tartok. Most indulok növény vadászatra.

zuko's_land.jpg
 
kb 15kg, kb 1.5kg meg is maradt. kb15 liter amazonia ment bele. ( szerk.: na meg ennyi "kb" is... :D)
Egyébként már csak növényekre vár, víz még nincs rajta :)
Tegnap üresen kb 3 órát rakosgattam, vaciláltam a gyökéren és a kövek kombinációján, egyáltalán kell e bele. De csak rávitt a lélek :)
Mivel van egy nyuszink akit Zuko-nak neveznek, aki az akváirum alatt lakik, így a Zuko's Land nevet találtam ki neki, de még jóváhagyatom :D
Még a port az üvegről le akarom törölni, mert így látom csak fotón mennyire mocskos :D

Ma reggel 2 óra "munka" után itt tartok. Most indulok növény vadászatra.

View attachment 29676
Egy tipp: ha nem raksz bele vizet, algásodni sem fog!;):LOL:
Egyébként frankó a berendezés, nekem csak a jobb szélen elől lévő 2(3) kő textúrája bántja a szemem (illetve ugyanígy a bal oldalon). Ezek valahogy kilógnak a sorból. Talán nem is hiányoznak oda...!? Várom a folytatást!:)
 
Egy tipp: ha nem raksz bele vizet, algásodni sem fog!;):LOL:
Egyébként frankó a berendezés, nekem csak a jobb szélen elől lévő 2(3) kő textúrája bántja a szemem (illetve ugyanígy a bal oldalon). Ezek valahogy kilógnak a sorból. Talán nem is hiányoznak oda...!? Várom a folytatást!:)
Én is ő velük vacilálok, vhogy nem adja ki :unsure:
Bal oldalt, ha marad ilyen nagy placc, növénnyel elég lehet?
 
Én is ő velük vacilálok, vhogy nem adja ki :unsure:
Bal oldalt, ha marad ilyen nagy placc, növénnyel elég lehet?
Persze, sőt, ha durván növényesítesz, akkor majdnem nem is látszanának azok a kövek. Szóval ha nincs más köved, én hagynám üresen, esetleg a növényzettel variálnék, ha nem akarsz homogén gyepet, akkor lehet bele tenni egy blyxa bokrot, vagy egy törpe crypto-t, stb.
 
Most végeztem, hát nem volt egyszerű móka... Életem első "ADA indítása" Nyilván kisebb nagyobb zökennőkkel, de hellyel közzel tudtam követni minden tanácsot/leírást. 1-2 felúszásom volt, de az is a víz beöntése miatt, amúgy úgy érzem kibírták volna. Sajnos zavaromban a zavarosban nem igazán láttam hova szúrom vissza a Monte Carlokat, így egy kicsit elcsúsztak.
@Rebal bal előre a tanácsodra kidobtam a követ és oda ültettem egy 3 sor Staurogyne repens-t, közvetlenül mellé pedig az ajándék HC-t. Talán itt van a legtöbb esélye túlélni. A kövek mellé végig Parvula mini került, illetve elszórtam 3 Helferit.
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy mi fog történni, ma már tápot nem akartam adagolni. Még a háttérbe szeretnék növényeket, ebben talán tudtok segíteni :)

IMG_4624.JPG
 
Hát egy biztos, nem a legmasszívabb Low-Tech növényeket választottad. Ha növények nem nőnek eléggé, algának könnyebb dolga lehet...

Miért nem dobsz rá egy nagynyomású CO2-t? Már csak az hiányzik...
 
Hát egy biztos, nem a legmasszívabb Low-Tech növényeket választottad. Ha növények nem nőnek eléggé, algának könnyebb dolga lehet...

Miért nem dobsz rá egy nagynyomású CO2-t? Már csak az hiányzik...
Igen valószínű igazad lesz, szeretném megpróbálni egyelőre anélkül, ha nem megy, akkor jöhet :)
Sokat olvasgattam, próbáltam "mid-tech" növényeket választani, egyedül a HC-t tartják mások tarthatatlannak CO2 nélkül. a Többiek elvileg megvannak, ha a minden mást megkapnak. Próbálom kevés világítással és erős szűréssel, illetve "túlültetéssel" majd kompenzálni, ha végképp nem megy, akkor csere low tech növényekre. A tervem egyébként a következő:
Jelenleg 15:00-21:00-ig világítok, kettőt visszadimmelve.
Micro, Macro 2.5ml vízcserés periódusonként, ha nyúlik elosztva. Ha dúsul + növényekkel felmennék 5ml-re. Carbo napi 5ml.
Első hét minden nap vízcsere, utána 2 naponta, majd 3 és az 5. héttől hetente.
Még szűrő tuning lesz, 1 hónap után, alsó kerámia gyűrűkön kívül mátrixra akarom cserélni a teljes tartalmat, tetején marad a gyári sűrű szivacs + Seachem Purigen.
Hát egyelőr ennyi :) És köszönöm, hogy benéztél!
 
Vallisneria-ra vagy Eleocharis -ra gondoltam, szerinted ezek jók lehetnek?

Ezekkel konkrétan nem próbálkoztam még, de tudtommal gyorsan nőnek. Rotalát meg hygrophilát szoktam ilyen célból használni. De gondolom mindjárt kapsz tanácsot a tapasztaltabbaktól is :).
 
Ha csak a kezdeti alga megszüntetése a cél akkor mehetnek az úszónövények vagy a hínárfélék is. Nálam nagyon jól működtek, ellenben az eleocharis nem egy nagy sprinter és inkább gyökérről táplálkozik.
 
Vallisneria-ra vagy Eleocharis -ra gondoltam, szerinted ezek jók lehetnek?

Két elég más jellegű növény, természetes élőhelyük is különböző.

Vallisneria például kemény vizű folyókban is képes lehet algákat elnyomni. Eleocharis Parvula, inkább mocsaras, pocsolya jellegű sekély vizekben él. Vallisneria víz felett nem nő, míg parvulanak van víz alatti és víz feletti formája is. (Ami kb ugyanúgy néz ki, de más "módon" fotoszintetizál... C3/C4)

Parvula Low-Tech körülmények alatt nagyobb kihívás.

Ha csak a kezdeti alga megszüntetése a cél akkor mehetnek az úszónövények vagy a hínárfélék is. Nálam nagyon jól működtek, ellenben az eleocharis nem egy nagy sprinter és inkább gyökérről táplálkozik.

A vizen úszó növények jó ötlet, főleg Low Tech körülményekre, hiszen hozzáférnek a levegőben található CO2-hez, emiatt gyorsabban nőhetnek. Mivel van talajod, ami nem kavics, a víz alatti növények gyökereken keresztül is fel tudják venni a "tápokat".

Ilyen összeállítással, növényekkel, ha ráraknál egy nagynyomású rendszert, akkor szerintem az esélyek jobbak lennének. Így elég kétesélyes, hogy mi fog történni hosszú távon.
 
Utoljára módosított:
Két elég más jellegű növény, természetes élőhelyük is különböző.

Vallisneria például kemény vizű folyókban is képes lehet algákat elnyomni. Eleocharis Parvula, inkább mocsaras, pocsolya jellegű sekély vizekben él. Vallisneria víz felett nem nő, míg parvulanak van víz alatti és víz feletti formája is. (Ami kb ugyanúgy néz ki, de más "módon" fotoszintetizál... C3/C4)

Parvula Low-Tech körülmények alatt nagyobb kihívás.



A vizen úszó növények jó ötlet, főleg Low Tech körülményekre, hiszen hozzáférnek a levegőben található CO2-hez, emiatt gyorsabban nőhetnek. Mivel van talajod, ami nem kavics, a víz alatti növények gyökereken keresztül is fel tudják venni a "tápokat".

Ilyen összeállítással, növényekkel, ha ráraknál egy nagynyomású rendszert, akkor szerintem az esélyek jobbak lennének. Így elég kétesélyes, hogy mi fog történni hosszú távon.

Sziasztok! Nagyon köszönöm a gyors visszajelzésetek!
Eleocharis sp - montevidensis-re gondoltam, hirtelen a parvula eszembe sem jutott, azt hittem a "vezetéknév" elég lesz. Hát igen hadilábon állok még a latinnal :D
Úszónövényt nem szívesen tennék be, mert a gyökér picit kilóg a vízből és összeszedné őket, nem tudnának forogni, így folyamatos árnyékot vetnének.
Na indulok akkor lassan pár gyorsan növőt beszerezni, aztán később kicserélem őket, ha beállt rendesen az akvárium.
Esetleg tudnátok tanácsot adni, hogy melyik az ami nem ereszt akkora gyökeret, hogy kiszedésnél nem ásom fel vele a fél tankot?
 
A stem növények sokat segítenek az algásodás visszaszorításában. A Rotala egynek jó, ha beindul szép nagy bokor lesz,de van még választék:
Egeria densa
Cabomba aquatica
Limnophila sessiflora
Hygrophila difformis
Ceratopteris thalictroides
Bacopa caroliniana.
Köszönöm, szerencsére, hasonló növények sok üzletben kaphatóak, nem kell kiutazni a törökbálinti szentélybe :notworthy::notworthy::ROFLMAO:
 
Köszönöm, szerencsére, hasonló növények sok üzletben kaphatóak, nem kell kiutazni a törökbálinti szentélybe :notworthy::notworthy::ROFLMAO:
Eleocharis-ból van sok lehetőség: acicularis, montevidensis, vivipara, parvula, parvula mini...
Én azt mondom, hogy válassz olyat, amit hosszútávon is szeretnél az akváriumban látni, már ha van ilyen.
Ha gondolod én tudok adni többféle "vérszívót": valisneria, elodea densa, sessiliflora, van pár szál polysperma ill. bacopa australis is

Megj.: Én eleocharis acicularist tennék hátra...
 
Back
Oldal tetejére