• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Zsákutca 112L-ben

Gaben87

Kertész segéd
Sziasztok!

Az első 54L-es akváriumomat 2017.02.20-án indítottam. Régóta szerettem volna ennek a hobbinak élni. Gyerekként megvolt a szokásos akvárium: 50-60L körül, világítás és szűrő nélkül, sima légpumpával, a létező összes hallal ami tetszett, kavicsos talaj, vízcsere havonta, akkor is a kádban mostam ki az egészet...ez úgy 20 éve volt, amikor még nem volt elérhető az internet. Még számítógépem se volt :)

Visszakanyarodva a mostani indításra. Túrtam a netet, hogy hogyan érdemes most elkezdeni. Felkerestem pár közeli "halas boltot" az asszonnyal. Megláttam egy 54L-es ívelt diversa szettet. Mondtam, hogy majd valami ilyesmit, de februárban még nem volt meg rá a keretösszeg. Eljött a 30. születésnapom: 2017.02.17. Este meglepetés buli a barátokkal, majd jött az ajándék. Gondolom kitaláljátok: egy 54L-es Diversa szett. Mivel 3 héttel előrébb jöttek az események már le is voltam maradva. Gyors netezés hogyan indítsam az akváriumot, milyen növényt, milyen halat, milyen talajt stb. Sajnos akkor még nem találtam rá a Green Aqua-ra és az akvakertész fórumra. Otthon kinéztem, hogy mi is kell nekem. JBL aquabasis táptalaj+manado. Pár stem növény és cuba (na persze). Újból felkerestem a halas boltot. Táptalaj volt, de manado nem. Nem is tartanak. Sebaj, lejjebb adunk, mert azonnal kell, így lett 15 kg bazalt zúzalék. Hazamentem, berendeztem, örültem :) Két naponta cseréltem a vizet. 1 hét után 4 db garnéla és 1 db oto. Pár nap múlva 6 neon és még 3 oto. Növénynek kezdésnek vettem valami fűfélét, mert cuba az nem volt (nem nevet) és még pár növényt aminek már az emléke sincs a fejemben. Pár nap múlva elkezdtek sárgulni, elolvadni. Azt hiszem a "növények hiánytünetei" google-be való beírásakor találtam rá az akvakertészre, majd a Green Aqua-ra.
Itt jött a lejtő:
Kevés a fény, kevés a szűrés, nincs tápom (bár az első 3 hétben nem is kellett volna szükségesnek lenni). Addig is rendeltem 2 doboz zselés monte carlo-t, mert hogy az sokkal kevesebbel is beéri. Ezzel egy időben a gyári tetőbe raktam 2 m 2085-ös ledszalagot dimmerrel, ahogy kell. Ez tényleg jó lett, csak kicsit erős. Rendeltem hozzá palackos co2-t, és profitot. Mire megérkezett a monte carlo elolvadt.
Semmi gond, nem ez a nekem való növény és amúgy is kevés a szűrésem. Vettem egy JBL 701 külső szűrőt (hozzá purigent) és váltottam Green Aqua Micro Macrora. Vettem egészen más növényeket, ami eddig volt. Egeria densa, Ludwigia repens, Indiai vizicsillag, Hm. Kezdett összeállni a technika. Volt jó szűrésem, jó fényem, jó tápom. A növények elkezdtek új hajtásokat hozni, a víz kristálytiszta volt, a halak jól érezték magukat. A ludwigia piros volt, a vizicsillag teteje piros volt, aztán BUMM. Jött az alga. Volt zöld pont alga és talán zöld szőr alga. Vettem easy carbot és visszavettem a fényerőből, valamint a világítási időből. Kiszedtem a CO2-t (hátha az egyenetlen CO2 szint miatt jött). 2 hét alatt rendbe jöttek a dolgok. Újra szép egészséges hajtások jöttek. Napi szinten biztos az akvárium előtt töltöttem 1-2 órát csak bámulva azt. Tetszett, DE a szemem síkja mindig a műanyag tetőt látta. Alacsony volt az akvárium, meg keskeny is a maga 24 centijével, torzított egy kicsit az üveg stb. Egyre jobban rákattantam a fórumra. Egyre több naplót néztem és nagyon sok topicot végigolvastam elejétől a végéig. Volt, hogy este 7-kor leültem és éjfélig csak olvastam.

A címre visszatérve, jött az elhatározás: Nagyobb akvárium KELL!
Ekkor már volt megfelelő lexikális tudásom, hogy miként is indítsak.
A "szett":
Diversa 112L akvárium (opti white nem fért bele a költségvetésbe)
ADA aqua sol amazonia talaj
Dennerle 6:1 táptalaj
ADA induló baktériumok
Lávakövek és egy nagyobb méretű szőlő gyökér dekornak
Szűrő kiegészítve Sachem Matrixal
A ledhez készítettem egy testet 40x10-es aluminium szelvényből (így maximumon 32 lumenem van)
Eheim skimmer 350 holnap érkezik
Növények:
Limnophelia sessiliflora (3 nap alatt 14-cm-t nőtt)
Lobella cardinalis
Hygrophilia salicifolia
Bacopa Lanigera
Nomaphyla stricta bonsai
Hygrophila polisperma
Microsorium pteropus
Alternanthera bettzickiana
Hemanthus micranthemoldes
Jávai moha

Indítás: 2017.04.06 az akkor már beállt szűrővel. A költözéskor a mohával bekerült 2 garnéla is, amit csak másnap vettem észre. Élnek és virulnak :) Napi 50% vízcsere, vízelőkészítő, 4 ml carbo. A növények brutálisan növekednek. A régi akváriumból áttelepített HM tele van zöld csúcshajtásokkal, a stem növények pár nap és elérik a vízszintet.

Röviden ennyi a történetem/történetünk. És hogy miért zsákutca? Ha tudok majd képet feltölteni, akkor megmutatom.

Addig is, aki eljut az olvasásban eddig, az legyen kedves tanácsot adni. A HM-en és a jávai mohán kívül az összes növény új, emers. Mikor kezdjem el adagolni a micro, macro-t és mennyit?

Beállt szűrűvel is kell a 2 hét napi 50-%os vízcsere?

Köszönöm, ha elolvastad.
 
Utoljára módosított:
Szia!
Elöször is gratulálunk az akváriumhoz! Jól teszed, ha sokat böngészed a fórumot (y), sokat lehet tanulni. Mi is így kezdtük néhány éve.
Beállt szűrővel elég az első héten a napi vízcsere, utána egy hétig kétnaponta, majd hetente. Talán elég lenne ritkábban is a második héten, de jobb az óvatosság!
Tápozás mehet az elejétől, napi 5-5-5 ml. micro, macro, carbo.
Sok sikert és örömöt hozzá!
 
Szia!
Elöször is gratulálunk az akváriumhoz! Jól teszed, ha sokat böngészed a fórumot (y), sokat lehet tanulni. Mi is így kezdtük néhány éve.
Beállt szűrővel elég az első héten a napi vízcsere, utána egy hétig kétnaponta, majd hetente. Talán elég lenne ritkábban is a második héten, de jobb az óvatosság!
Tápozás mehet az elejétől, napi 5-5-5 ml. micro, macro, carbo.
Sok sikert és örömöt hozzá!

Köszönöm a kedves szavakat :) Hiába a rengeteg olvasás, rögtön meg is leptél az 5-5-5 ml adagolással. Eddig azt gondoltam, hogy az 1 ml/20L/nap csak 1W/L és nagynyomású CO2 adagolása esetén alkalmazandó heti 50% vízcsere mellett. Ezek szerint tévedtem. Nem lesz nagy "pocséklás" beleönteni az 5 ml-t napi vízcsere mellett? (csütörtökön lesz 1 hetes, utána pedig a javaslatod szerint átállok a 2 napira)
 
Napi 50% vízcsere, vízelőkészítő, 4 ml carbo. A növények brutálisan növekednek. A régi akváriumból áttelepített HM tele van zöld csúcshajtásokkal, a stem növények pár nap és elérik a vízszintet.

Low Technél is elég sok minden a CO2 körül forog... Ez az amit könnyű elfelejteni, hiszen nem adagoljuk és emiatt nincs is mit tekergetnünk :(. Viszont indirekt rengeteg dolgot okozhatunk az akváriumnak, ami jelentősen befolyásolja a CO2 szinteket. A csapvízben nagyon sok CO2 (és O2) lehet, ha ilyen sűrűn cserélsz vizet (pl naponta), akkor ez nagyban befolyásolja az állapotokat az akváriumban. Nem csak indításnál, hanem üzemeltetés során is.

Jól néz ki az akvárium a képeken!

Amit érdemes a folyékony tápoknál bekalkulálni, hogy valószínűleg a talajodban (Dennerle 6 in 1 + ADA Aqua Soil) elég komoly tartalékok vannak, ráadásul az algáknak nincs gyökerük ;)

Low technél a halak etetése is számottevő növénytáp forrás lehet (előbb-utóbb), itt persze számíthat az, hogy például a szűrőn keresztül mennyi kerül ki az akváriumból.
 
Utoljára módosított:
Köszönöm a kedves szavakat :) Hiába a rengeteg olvasás, rögtön meg is leptél az 5-5-5 ml adagolással. Eddig azt gondoltam, hogy az 1 ml/20L/nap csak 1W/L és nagynyomású CO2 adagolása esetén alkalmazandó heti 50% vízcsere mellett. Ezek szerint tévedtem. Nem lesz nagy "pocséklás" beleönteni az 5 ml-t napi vízcsere mellett? (csütörtökön lesz 1 hetes, utána pedig a javaslatod szerint átállok a 2 napira)
No akkor erről ennyit. Annyira a high tech világában élek, hogy eszembe sem jut, hogy talán a Tiéd nem az!:banghead::banghead::banghead: Viszont. Az első két hétben lehet, hogy pocsékolás, de a növényeid meghálálják. Heti vízcseréknél már módosítanám a javasolt mennyiséget hetente 5-5 ml-re cserélni, a carbo kivételével. Az mehet napi 5 ml. Már persze ha használsz ilyesmit :whistle:, amit erősen javasolnék. Egyrészt szénforrás a növényeknek, másrészt remek társ az algák ellen.;)
 
No akkor erről ennyit. Annyira a high tech világában élek, hogy eszembe sem jut, hogy talán a Tiéd nem az!:banghead::banghead::banghead: Viszont. Az első két hétben lehet, hogy pocsékolás, de a növényeid meghálálják. Heti vízcseréknél már módosítanám a javasolt mennyiséget hetente 5-5 ml-re cserélni, a carbo kivételével. Az mehet napi 5 ml. Már persze ha használsz ilyesmit :whistle:, amit erősen javasolnék. Egyrészt szénforrás a növényeknek, másrészt remek társ az algák ellen.;)

Tegnap este még azért beleöntöttem az 5-5 ml micro macrot. Carbom van, használom is a kezdetektől, de azt csak délután adagolom lámpa kapcsolás után. Jelenleg 16:00-22:00-ig.
Akkor ha jól értelmezem:
micro, macro: a fennmaradó 2 nap (akkor jár le a heti vízcsere) adagoljak 5-5 ml-t.
jön a második hét, kétnaponta 50% vízcsere: napi 5-5 ml?
Utána pedig mikor már hetente csak egyszer cserélek 50%-ot legyen napi 1-1 ml?
carbo: napi 5 ml
 
Low Technél is elég sok minden a CO2 körül forog... Ez az amit könnyű elfelejteni, hiszen nem adagoljuk és emiatt nincs is mit tekergetnünk :(. Viszont indirekt rengeteg dolgot okozhatunk az akváriumnak, ami jelentősen befolyásolja a CO2 szinteket. A csapvízben nagyon sok CO2 (és O2) lehet, ha ilyen sűrűn cserélsz vizet (pl naponta), akkor ez nagyban befolyásolja az állapotokat az akváriumban. Nem csak indításnál, hanem üzemeltetés során is.

Jól néz ki az akvárium a képeken!

Amit érdemes a folyékony tápoknál bekalkulálni, hogy valószínűleg a talajodban (Dennerle 6 in 1 + ADA Aqua Soil) elég komoly tartalékok vannak, ráadásul az algáknak nincs gyökerük ;)

Low technél a halak etetése is számottevő növénytáp forrás lehet (előbb-utóbb), itt persze számíthat az, hogy például a szűrőn keresztül mennyi kerül ki az akváriumból.

Köszönöm a hozzászólást. Nem egyszerű szakma ez :) Mindig új és új információ. Az előző 54 L-es akvában a Green Aqua chatben javasolták a napi 1-1 ml micro macrot és a 2.5 ml carbot. Egyikből sem volt baj. Alga visszaszorult és elkezdtek felfrissülni a növények.
 
Megjöttek a laborból az eredmények (50% vízcsere után kb. 12 óra elteltével vett minta)

m lúgosság: 3,3

Össz. kem . nk- fok: 17,36

Változó kem. nk-fok: 9,24

Ca ++ kem. / Kalcium kem/ mg/ lit : 61,19

Mg ++ kem. /Magnézium kem/ mg/lit. :36,48

Fe3 + / Vas/ mg/ lit. : 0,00

Mn ++ / Mangán / mg/ lit. : 0,00

NH4 + / Ammónium / mg/lit. : 0,00

NO2 + /Nitrit / mg/lit. : 0,048

NO3 - / Nitrát / mg/lit. : 2,304

KMnO4 fogy. /Kémiai oxigénigény/ mg/ lit. :0,42 / szerves anyagtartalom/

A keménységet kicsit sokallom. Neptun teszttel tegnapelőtt összkeménység 10m karbonátkeménység 7 volt. (a csapvizem 13, 10).

A többi eredményről mi a véleményetek?

Mehetnek be a halak?
 
Tegnap este még azért beleöntöttem az 5-5 ml micro macrot. Carbom van, használom is a kezdetektől, de azt csak délután adagolom lámpa kapcsolás után. Jelenleg 16:00-22:00-ig.
Akkor ha jól értelmezem:
micro, macro: a fennmaradó 2 nap (akkor jár le a heti vízcsere) adagoljak 5-5 ml-t.
jön a második hét, kétnaponta 50% vízcsere: napi 5-5 ml?
Utána pedig mikor már hetente csak egyszer cserélek 50%-ot legyen napi 1-1 ml?
carbo: napi 5 ml
Pontosan.(y)
 
Ez pedig egy 1 nap és 11. nap kép. Remélem látszik a fejlődés.
MkhcduQnBZ4VmL7PKsh22xirSZLoCOgfX2J-Lzz2iE8QE0ZPV4DjgNWUVV0NqMcUwKJE3g4uZ87HWmHw-HVsXHA=s1967-no.jpg

A moha kicsit megviselte a ragasztást és a kint létet, hiába spricceltem megbarnult a 3. napon. Szerencsére és persze az 5 ml micro macro, 5 ml easy carbonak hála magára talált. Hozza a szép zöld hajtásokat. :)
 
Utoljára módosított:
Köszi, hogy elolvastad :) Először a kavicsréteg egy végtelenbe vezető út lett volna, mint ahogy nagyon sok képen, videón láttam. Aztán addig pakolgattam a köveket, míg végül egy barlang/zsákutca lett a vége :) Barlang majd akkor lesz, ha rendesen benövi a moha. A garnélák most itt tanyáznak, de én a Ramiknak szántam. A sziámik és a neonok szintén megfordulnak itt. Nekik tetszik :)
 
A barlang resz az megvolt. :) Szepen latszik a kepeken. Zsakutcanak viszont egyatalan nem neveznem, inkabb Menedek vagy Fedezek (ovohely? vagy ebbol ivohely :D). Amikor eloszor olvastam a naplo cimet azt hittem, arrol lesz benne szo, hogy egy akvariumban valami nagyon felrement es elrettento peldanak leszunk szemtanui.
 
Back
Oldal tetejére