• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural ZS relaxációs sarka

Az előfordulhat hogy a kemény víz mállasztja el a növények gyökerét és töveit? 3 hetes az akva, rámértem a vízre és a 6:1-ben teszt kvázi kiakadt olyan kemény volt a víz! Pozitívum hogy a nitrit továbbra is 0, a nitrát 25.

Lecseréltem a noname kínai izzót egy 9wattos 806lumenes 6400kelvines Samsung izzóra. Brutális a különbség!!!

Ezzel párhuzamosan lecsökkentettem a világított órák számát 12-ről 8-ra.
Kérdés, hogy az összes növényed ezt csinálja, vagy csak 1-2 fajta?
Nem vagyok egy növényes szaki, de úgy hallottam (és tapasztaltam), hogy bizonyos növények nem viselik el az átültetést. A régi leveleket elhullajtják, és újakat növesztenek, amik már stabilak. Lehet, nálad is ez van.
Nekem is alapnövényeim vannak, és eddig mindegyik szépen fejlődött low-tech körülmények között. Kivéve egyet: a Pogostemon helferi-t. Amikor elültettem, egymás után hozta a hajtásokat, szépen fejlődött. Aztán nem tudom mi történt, de "elolvadt" szinte az összes levél. Nem tudom, miért? Azzal a magyarázattal vígasztalom magam, hogy nem felelhet meg minden növénynek, minden tartási körülmény. Ha így lenne a természetben, akkor egy-egy élőhelyen nem csak 2-3 faj lenne, hanem a világ minden táján, 100 féle növény lenne honos.
Persze különleges körülmények között (high-tech) a világ összes faja tartható együtt...
 
Nem, a kemény víz nem csinál ilyet. Ez nem sósav :). Masszívabb növényeknek a gyökerének rendben kell lennie, ha azt látod, hogy elrothadnak, feketednek (!) a gyökerek és a növények felúsznak a vízben az rossz jel. Walstad könyv ír erről, most kapásból nem emlékszem, mi okozhatja, de ha ez történik, utánanézhetek neked.

Szerintem helyezkedj várakozó álláspontra, és figyeld a növényeket. Ha egy kettő valamiért beadja a kulcsot, azzal ne foglalkozz, a lényeg a növények nagyobb része növekedjen és új hajtásokat hozzon.
Sok matatásnál is félremehet valami :). 8 óra alá ne menjél a világítással, ez nem a klasszikus low tech, amiben pár anubias világít magának gyertyával némi ecsetalga társaságában.
Találtam egy cikket mely szerint okozhatja:

nem asszimilálják a kalciumot, mely a vízben kalcit vagy kalciumoxalát formában fordul elő. Ugyanakkor a sókat és a vizet könnyen áteresztő szöveteik abszorbeálják. Így aztán apró kalciumoxalát kristályok keletkeznek bennük, melyek megbénítják a növényszövet felső rétegének aktivitását. Így aztán gyorsan tönkremennek, nyúlóssá, ragadóssá és áttetszővé válnak. A levelek a tövüknél kezdenek el rothadni. A kristályok akkor keletkeznek, ha a növényt túl kemény vízben tartjuk, vagy ha egy jelentősen édesebb vízből kerül be a növény a mi akváriumunkba.
 
Gyors helyzetjelentés :
Holnap lesz 4 hetes az aki ami továbbra is nitrit mentesen és stabil vizparaméterekkel működik.

Az izzó csere így egy hét után ha mondhatok ilyet minden várakozásomat felülmúlta. Egyrészt a héten minden növényt láttam bubizni, másrészt a Parvula egy szemvillanás alatt magához tért és számos új hatást hozott.

Üröm az örömben hogy bár a Laevigatum rothadása megállt a hétvégén ki nem halászott szerves bomlastermék és az erős fény miatt kisujjbegynyi foltokban megjelent a barna alga a front üvegen és a nagy kövön. Nem volt sok ezt gyorsan le is kapartam.

Ezen (mármint az algásodáson) felbuzdulva kedden telepitettem az első lakókat, 5 db Red cherry személyében, akiknek a száma egy növendék potyautas miatt 6-ra ugrott. :D

Érdekesség, hogy van olyan Laevigatumom aminek a gyökere belefúrodott a talajba. Mivel egy felszínén úszó növényről van szó szerintetek megvalósulhat olyan jelenség mint egy lótusznal: leveleken felvett légköri oxigén jut a gyökereken keresztül a talajba, ahol majd átalakul co2vé?

Illetve tervezem egy Neritea csiga telepítését. Szerintetek ezzel mennyire ártanék a parvulának?
 

Attachments

  • Laevigatum gyökere.jpg
    Laevigatum gyökere.jpg
    216.8 KB · Megtekintések: 44
  • Parvula kezdemény.jpg
    Parvula kezdemény.jpg
    253.8 KB · Megtekintések: 60
Utoljára módosított:
Jól tetted hogy lecserélted a világítást, sajnos nekem is volt szerencsém próbàlni és borzasztó :) Most hogy újraindítottam egy 12W-os izzóval világítok és 100x jobb akvarisztikàzni vele mint az erre a célra kitalált eszköz. Sok sikert az akvához, kicsit olyan mintha a sajátomat nézegetném :D nekem is pont ugyanilyen el natural :)
 
Sziasztok!
Rég adtam helyzetjelentést, és mivel holnap lesz 1 éve hogy nekivágtam gondoltam itt az ideje egy rövid beszámolónak! (sajnos képek nincsenek)
Na szóval! Az indítás után nagyon stabilan működött az akva, egyedül a szikes vízzel nem tudtam mit kezdeni. A stem növényeket folyamatosan nyírnom kellett, ebből valamint a békalencséből hoztam haza is és ajándékoztam is a munkatársaknak. Egyedül a parvula stagnált. A garnélák teljesen elszaporodtak a csúcsidőszakban 40 darabot számoltam össze.
Az első nehézséget a nyár jelentette. A szabi alatt klíma hiányában két hétig 30 fok fölött volt a víz az akvában, ami teljesen kinyírta a parvulát. Ezek gyökere ráadásul bomlásnak indult a talajban ami némi sötét elszíneződéshez/algához vezetett. Az élőlények azonban kibírták a lassú főzést és miután átköltöztek egy légkondis irodába (a kolléganők legnagyobb örömére) újra rendbe ment minden. A parvulát nem szedtem ki azt végül a garnélák ették meg. A "gyep" hatás pótlására végül jávai mohát raktam az akiba.
A következő immár végzetes csapást a kínai lámpa halála idézte elő. Pontosan a garancia letelte után a kínai csoda beadta az unalmast és mivel ez a karácsonyra környékére vagyis a téli szabadságom idejére esett, így nem volt senki az irodában aki orvosolta volna a problémát. Mire január közepére visszatértem az úszónövényeken a tüskéshínáron kívül minden elbarnult és szétmállott a garnélák jelentős része eltűnt. Összesen 6 darabot tudtam kimenteni. Érdekes módon egyébként alga továbbra sem jelent meg.

Mivel az utolsó csapás végzetes volt az akvárium számára, ezért a projekt megszüntetése mellett döntöttem.
Így 1 év alatt a legnagyobb tanulság számomra az volt, hogy (NE SPÓROLJ A VILÁGÍTÁSON) alacsony ráfordítás mellett is lehet működőképes akváriumot üzemeltetni.

Köszönöm azoknak akik tanácsot adtak és követek! Nekik üzenem, hogy újra nekivágok!
 
Így 1 év alatt a legnagyobb tanulság számomra az volt, hogy (NE SPÓROLJ A VILÁGÍTÁSON) alacsony ráfordítás mellett is lehet működőképes akváriumot üzemeltetni.

Ezeknél az NPT-k esetén fontos, hogy fény legyen... anélkül a növények nem képesek ellátni a szűrő funkciójukat az akváriumban. Például ilyen akváriumoknál a sötétkúrát sem szokták javasolni alga esetén. Ha jól értem, alapvetően jól ment az akváriumod, csak a végén a földbe állt a rendszer fény hiányában... 30 fok felett elég sok növény kezd már "köhögni", de azért vannak, amik elég jól bírják ezt is.
 
Back
Oldal tetejére