• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Zöldség by zöldfülű

Írod, hogy nem nőnek a növényeid, csak a mohák. De hát jóformán csak moha van benne! Szerintem nincs gond a növényekkel, szépnek tűnnek, először kell nekik egy kis idő, míg alkalmazkodnak, gyökeret vernek, megtalálják a táptalajt, stb. Ugye azt csak rosszul látom, hogy az anubiasokat is beültetted!?
 
Nem, jól látod el vannak ültetve. Tudom hogy lehet ültetés nélkül is, de úgy tudom ültetéssel is ok.
Tudom hogy kell egy kis idő a növényeknek, meg igazából nem is baj hogy nem nőnek mint a veszett ég, legalább nem kell annyit gondozni őket.
Csak az anubiasok és a háttérben a Rotala nem nagyon akarnak megindulni.
 
2 hete: Kicsit lemaradtam a naplóval.
Az egyik süncsiga sajnos nem birta ki azt a 3 napot amig átkerül egy keményvizes akvába. Béke csigaházára. A másik átköltözött.
A belső fűtő helyett bekerült egy Hydor külső, ami sokkal kisebb hiszterézissel dolgozik mint a JBL belső, és nem utolsó sorban a látványt sem rontja.
Bekerült egy kis alternanthera reineckii mini és Ludwigia arcuata is.
 
Legfrisebb fejlemények:
Zöld por alga ismét, de ezúttal aktívabban mint korábban.
A változás amihez esetleg kötni tudom a 1/2 - 1/3 GA MICMAC +Excel tápok bevezetése (minden 2. napon felváltva a korábbi Flourisch+sal).
Még nem nagyon zavaró. Meglátjuk mi lesz ha hagyom két hétig növekedni őket.

A PH-val továbbra sem tudok mit kezdeni, 6 felett van kicsivel (mostmár ADWA12-vel mérve).
Valószínűleg az amazónia talaj okozza, ebben az esetben nagyon lassan fog csak emelkedni.

Az egyik Boraras Brigiatte elkülönül a többitől, fakó, és kevésbé aktív.
 
A Zöld por egyre agresszivabban terjed. Nem csinálok vele semmit - a tanácsoknak megfelelően várom hogy leszedhessem egybe.
Úgy tűnik a scum-t napi pár óra levegőztetéssel meg lehet szüntetni.

Az Aquario NEO porlasztó tényleg sokkal jobb mint a GA-s japán nano vagy kinai Nano üveg diffik.
A hétvégén kitisztítottam a szűrőt (ez túlzás, inkább csak átöblítettem), ami azért ráfért, mert volt az alján is sok szutyok, és a perlon is megint elég koszos volt. A tetejét persze rosszul tettem vissza (Eheim experience, négyzet alakú teljesen szimmetrikus), nem stimmelt a befolyó cső, és nem nyomta a vizet. Aztán 2. vagy 3. szétszedésnél rájöttem a problémára.

A lakók jól vannak, és Szentgyo-nak köszönhetően ma jönnek a CRS-k. Előkészületként bekerül Catappa fakéreg, és próbáltam Cactus Wood-t is, de az nem akar lesüllyedni - most ázik a kicserélt vízben, hogy megszivja magát.
 
Viszont a zacsiba volt egy nem kívánatos, de legalábbis ismeretlen illető is. Nagyon gyors és aktív volt, sikerült nem áttelepítenem.
Ez vajon mi lehet? (A három képen középen kell nézni, nem ágyazom be, mert csak nagyban látszik valami, a flickeren megnyitva és ott megint rákattintva elég nagyra zoomol):
1.kép 2.kép 3.kép
 
Pofás kis nano lett, kifejezetten tetszik!(y) Már háromszor néztem meg újra, de semmi kifogásolni valót nem látok benne:) Elfogadnám ide az irodámba:p
Az ismeretlen utast nem sikerült kivennem a képből, esetleg ha bekarikáznád, mit kell nézni, akkor könnyebb lenne segíteni is.
 
Pofás kis nano lett, kifejezetten tetszik!(y) Már háromszor néztem meg újra, de semmi kifogásolni valót nem látok benne:) Elfogadnám ide az irodámba:p
Az ismeretlen utast nem sikerült kivennem a képből, esetleg ha bekarikáznád, mit kell nézni, akkor könnyebb lenne segíteni is.

Köszi. Habár Én már tudnék több mindent máshogy csinálni, de egyenlőre nem eladó ;)

Az Alien a kép közepén van mind 3 képen. Kinagyitva már biztos egyértelmű lesz:
1kép 2kép 3kép
 
A garnélák megvannak (habár tegnap nem volt erőm megvárni hogy előbújjon mind a 11, de 9 biztos van). Egyelőre nem nagyon eszik, inkább csak kóstolgatják az általam adott kaját (az Amano-k inkább rástartolnak), de úgy olvastam hogy ez normális amig találnak kaját az akvában (alga).

Viszont a nagy felfedezésem: nem GDA-m van (nem nagyon akart megvastagodni, meg zöldülni, hanem inkább vastagabb barna réteg lett), hanem Barna alga. Én vagyok a hibás, a garnélák pedig a megfejtés elősegítői. Korábban algás fotók alapján a barna algát a barna ecset szerűhöz rendeltem hozzá, így azt alapból kiejtettem. A garnélák viszont elkezdték enni, ami állítólag a GDA-nál nem játszik.
Barna algát mi okoz? Kevés fény, amit okozhatott a salvinia natans. Most teljesen száműztem őket - a lilly miatt is ami kavarta őket, és nem fejlődtek rendesen, letöredeztek a leveleik - így a barna alga elkezdett eltűnni foltokban (ami részben vagy teljesen a CRS-knek is köszönhető).

Hétvégén nagy tisztogatásnak nézünk elébe, és remélem megint átlátszó lesz az akvárium, lesz értelme fotózni.
 
Hétvégi takaritás:
Leszedtem nagyrészt az eleinte rosszul azonosított barna algát, de nem akartam nagyon feltúrni az akvát, hiszen a CRS-k csak egy hete vannak itt.
A feltöltésnél a friss víz (friss? Állott 3 napos visszasózott RO) alá meglepetésemre odaözönlött szinte mind (10-t számolta, ennyit utoljára 5 napja láttam).
32893377206_99c66cbf74_n.jpg
https://www.flickr.com/photos/jalos/32893377206

Felkerült a garnélavédő háló is a befolyóra, elég randa.
32893376196_c202ea9c7b_n.jpg
https://www.flickr.com/photos/jalos/32893376196

Az Ebi Dama-t nem nagyon eszi senki, szerencsére 3 nap után sem bomlik szét. Friss (forralt) Papsajtot megették. Tegnap fagyasztott pitypang levelet kaptak, amire csak az Amano Főnök ugrott rá, de Ő vagy 2 órát csócsálta. Dennerla Garnéla kajákat meg-meg kóstolják Amano-k is meg a CRS-k is, de nem örvend túl nagy sikernek. Reggelre aztán vagy elfogy, vagy szétmállik teljesen - eléggé mállósak a Dennerle kaják, kiszedni nem szoktam. A CRS-k semmilyen kajára nem özönlenek elő , de remélem a CRS-k még mindig az algákat meg aljzaton található egyéb eledelt eszik és nem egymást a susnyásban ahol nem látom őket. Időnként azt hiszem, hogy már nem Él a fele sem, de tegnap megint 7-t tudtam megszámolni a 11-ből (Párom piszkál is hogy folyton a garnikat számolom). Sajnos csak 2 nagyot tudok egyértelműen megkülönböztetni a csapatból, Ők még biztosan megvannak.



32090510394_5598b5a255_n.jpg
https://www.flickr.com/photos/jalos/32090510394/

Alga fronton változott a helyzet (ami szerintem nagyrészt a CRS-k beszoktatása, CO2 /fény/táp leállás majd lassú visszakapcsolása miatt történik, de a tápnál még mindig nem elérve az eredeti szintet, és Excell-t egyenlőre teljesen nélkülözve): Zöld ecsetalga + kevés Zöld pont is megjelent. Jelenleg nem zavar, nem akarom piszkálni a helyzetet, ami egyébként folyamatos CO2 + éjszaka levegőt jelent.
A felszíni SCUM megszűnt (reményeim szerint a levegő miatt), a folyamatos CO2 pedig a PH fluktuáció csökkentése miatt van (előtte 5,7 -6,5 között mozgott, ez most olyan 5,8-6,2 körülire csökkent). Lehet hogy időzítővel kellene időnként levegőt adni (pl. éjszaka 2 óránként 10-15 perc), ami a SCUM ellene segítene, a CO2-t viszont nem hajtaná teljesen ki - nem kellene 24h-ban mennie, csakhogy ehhez némi idő kell összerakni a vezérlést.
 
Az előtéri világos dekorhomokot nem tudom tisztán tartani, a 3 amano túl nagy elánnal dolgozik a fekete Amazóniával, mindig átkerül arra a részre.
A Parvula levelei elkezdtek sárgásodni, barnulni - gondolom CO2 /táp hiány miatt. Sebaj, az idő majd eldönti ezt is.

A flickeren fenn van egy kép a egy Wabi Kusa tál szerűről is , ami inkább csak nevelde a kidobandó növényeknek. De az elmúlt 6 hétben nem pusztultak el, és Nekem már ez is valami.
 
Tegnap túl optimista voltam a CRS-kkel. Estére az egyik nagyobbik megadta magát, stabil oldalfekvő helyzetben találtam rá az aljzaton. R.I.P. Ő eddig is furcsa volt: kicsit pirosas árnyalatú volt a kezdetektől a fehér részeken is, egy nappal korábban pedig a kedvenc "falevél módjára leszállok a talajra" műsorom extrém módját produkálta: háttal lefele süllyedt a talajig és ott fordult meg. Lehet hogy ez már előjele volt a nem teljes értékű működésének?

Ezután viszont előjöttek a többiek (ahányat meg tudtam számolni: 7 kicsi és 1 nagy). Lehet hogy mégis a másik 2 kicsit ették tegnapelőtt a nem látható búvóhelyen, azért nem jöttek akkor elő?

A PH érték kezd stabilizálódni, mostanra csak 6.1 - 6.3 között ingadozik reggel és este között. A hétvégi vízcsere azért még okozhat meglepetést.
 
Látom, amano mester remekül érzi magát, már bepetésedett!

Nem akarlak riogatni, de ekkora nanoban a garnélák békéje érdekében én csak őket tartanám. Amano eleszik előlük mindent, a halak, meg bármennyire kicsik, azért agresszívek tudnak lenni.
Csak próbáld ki pár napra, milyen az élet, ha csak a CRS csapat uralja a kockát. Szerintem felélénkülne az élet, bátrabban matatnának.
Égertoboz, diólevél nagy kedvenc és hasznos is, szerintem dobhatnál be nekik!

Amúgy sok sikert, aranyos kis kocka lett, majd alakul!(y)
 
Heti események:

7 hal és 8 garnéla még biztos él. A gyári tápokat még mindig nem igazán komálják.
A nagy Főnök amanó-t elajándékoztam egy nagyobb akváriumba . A másik 2 közel sem olyan agresszív.

Sajnos a zöld szakál alga - főleg ez zavar - és a zöld pont is elkezdett terjeszkedni. Zöld pont a Lilly Pipe kifolyón és a csőben is megjelent.

A levegőztetést és 24h-s CO2-t lekapcsoltam, a PH így is stabil 6,3+-0,1 a TDS stabil 160. Scum a levegőztetés hiányában megint megjelent.

A világítás cserélésre kerüle Chihiros Aqusky-ra, közepes fényerőn 1 nap múlva (tegnap este, szóval még sok tapasztalatom nincs) olyan Bubiparádé fogadott mint még soha. Sokkal jobb ez a lámpa mint az Up Auqa Pro LED ET30.


Az algásodás miatt elkezdtem méricskélni: NO2, NO3 , NH nincs, PO4 nincs, K: 15m, ami elvileg jó is lenne.
Tehát K van a többi nincs. Kicsit emelek a tápozáson (most 0,6ml MICMAC-ra és 0,3ml Excel ) és adok PO4-t is, de a garnélák miatt nem merek drasztikusan beavatkozni.

Sajnos az Nitrogén (JBL csepteszt) mérések elég bonyolultak, nincs erre egyszerűbb eszköz?
Mondjuk a K mérés-ben sem vagyok biztos, a 15-s kb. a legmagasabb érték amit a teszt mér.

Szóval a gyanúm az algásodás okai az alábbiak lehetnek:
- nappali fény megnövekedett a világítás bekapcsolás előtt (nincs direkt napsugárzás, de egyre hamarabb kel a nap, több a nappali fény)
- megnövekedett növénymennyiség miatt a korábbi tápozás kevés - a mérés ezt igazolja, kivéve a foszfátot.
- Túl sok bomló anyag - haltáp , hiányzó hal és garnéla? - de ennek ellentmond a mérés!
- Kevés a CO2. Igazából soha nem volt Lime zöld a DC, de korábban az alacsony PH miatt nem mertem megnövelni, most a stabil PH mellett megpróbálkozhatok növelni.

Túl sok a paraméter és persze egyszerre nem ajánlott mindent változtatni. Remélem az szakállalga nem nyirja ki a növényeket.
 
Megvolt a hétvégi takaritás, a szűrőbe bekerült még 0,5l Matrix.
A világításra felkerült egy TC420, így most már külön megy a CO2 és a világítás időzítése, ráadásul a világításon van fade effekt is.

Az ecset alga megvan még, de mintha nem terjeszkedne annyira. Ahol lehetett letakaritottam, de a növényekről annyira nem lehet leszedni. Volt egy kis kertészkedés, moha és más növenyek ritkítása.

A CRS-k közül reggel láttam 8-t (az elméleti 10-ből), ez nagy szó, mert az elmúlt pár napban ha 5-6-t láttam az már jó volt.
 
Mintha megállt volna az ecset alga növekedése. Elkezdem a Reinicki minikkel a takaritást (kivesz, SuperGe oldatban öblit, majd vissza), úgy tűnik 5 perc után az alga bebarnult. 1 napig hagyom akváriumon kívül, holnap visszakerül, meglátjuk mi lesz. Mohával is kipróbálom. A stemek valószinűleg nyírva és újraültetve lesznek.

Foszfor szint alacsony, elkezdtem napi szinten azt is adagolni (0,3ml Seachem Poshphorus), de nem nagyon értem az összetételét. Egyszer azt irja hogy 4500mg/L Potassium Phospate-t tartalmaz. Ugyanott szerinte : available phospat: 0,3%.
Adagoláshoz azt mondja hogy 80literhez 1.6ml-t adva 0,1mg/l foszfát szintet lehet elérni. Ebből szetintem az jön ki hogy az 1.6ml -.ben van: 80l*0,1mg foszfát = 8mg.
1ml-ben ezekszerint van 8/1.6 = 5mg foszfát.
Most melyik az igaz? 0,3 - 0,45 vagy 0,5 %?

A CRS-k jól vannak, legalább 9-n!!
 
Back
Oldal tetejére