• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Zöld szőr

akkor kipróbálom őket megint...
mondjuk korábban már használtam őket, de akkor is bealgásodtam pár hónap után, de lehet, hogy csak azért, mert kifogyott a co2 palack és nem vettem észre... 😔
 
Sziasztok!

7 hete indítottam el egy 180 literes Juwel Rio akváriumot, amivel a gyári fényt és a gyári belsőszűrőt megtartottam. Kiegészítettem egy JBL e902 külsővel, amibe seachem matrixot tettem és perlon vattát. Talajnak az ADA amazoniát választottam. A CO2-ot külső szűrő bevezető csövére felszerelt reaktorral oldom be. Napi 8 ml Green Aqua macrot és 8 ml Green Aqua microt adnak be az automata pompák. Ezenkívül naponta adok hozzá seachem excelt. Heti 50%-os vízcsere.



Kezdeti kép: https://indafoto.hu/tubaknimrod/image/27060075-e97dd1dd

7 hetes kép: https://indafoto.hu/tubaknimrod/image/27060071-01cdeea3

Víz paraméterek április 26.-ról: https://indafoto.hu/tubaknimrod/image/27060077-38c9f6bd

Gondjaim és kérdéseim:
1. Kb. 2-3 hete az akvárium vízében fehérnek tűnő szálak jelentek meg (1-3 mm hosszúak), amelytől a víz nem lett többé kristálytiszta, sőt eléggé zavaró lett. Itt döntöttem el, hogy a gyári szivacsok helyett a külső szürőbe perlon vattát teszek és seachem matrixot. Persze a problémát nem oldotta meg, de tudom, hogy ez mégis jobb választás, mint a gyári szivacs. Lást a képen: https://indafoto.hu/tubaknimrod/image/27060085-abf83d3f

2. Kb. 7 napja észrevettem, hogy megjelenik a köveken és az ágakon az ecsetalga ezért fokozatosan emeltem, a seachem excelemet napi 5 ml-ről, napi 9 ml-re, végeztem helyi befecskendezést is, illetve manuálisan is távolítottam el belőlük. Úgy érzem, hogy ezzel fel tudom venni a versenyt.

3. Ez jelenleg a legnagyobb gondom. kb. 5-6 napja agresszíven elkezdett terjedni a zöld ször algám. Mivel az ecsetalgánál a CO2 fluktuációt vagy rossz áramlást írják le, amiből a rossz áramlást kizártam, valamint majdnem egy időben megjelent a ször alga is, aminek az okánál megint a CO2 fluktuációt vagy CO2 hiányt írják le arra gondoltam, hogy nem-e az a gondom, hogy az akváriumom a nappaliban van. Bár napfény direktbe nem éri, de elég világosság van a szobában így a CO2 működését meghosszabbitottam. Korábban a fény napi 8 órát működött (14:00-22:00), a CO2 (12:00-22:00), 3 bubi/perc. Így kb. 4 napja a CO2-ot korábban indítottam el 9:30-tól 22-ig. Egyértelműen még masszívabban elkezdett terjedni és elég rendesen ránőtt a nővényeimre.

Lásd a képeken:

Nem tudom, hogy a továbbiakban mi tévő legyek, így kétségbeesettségemben ide fordulok. Úgy gondoltam, hogy 2-3 hétig megnövelem a víz cserék számát heti 3-ra, talán a fényt lecsökkentem a napi 8 óráról napi 6-ra. De mit tegyek a továbbiakban a CO2-al, a tápozással, egyáltalán hogyan tudom kitakarítani, megállítani ezen alga típus növekedését? A válaszaitokat előre is köszönöm!
 
szia Nimród,
a vízparamétereket én nem szoktam figyelni, így abban nem tudok segiteni neked.
viszont a 8-8 ml micro macro lehet, hogy sok ebbe az akváriumba...
a co2-őt én reggel 7-től adagolom, mig a világítás csak 13-kor kapcsol be.
napi 6 órát világitok én is.
az ecsetalgát okozhatja a túl nagy áramlás (mit használsz, lilly pipe-ot vagy jet-et?) és a kevés növény az induló akváriumban valamint a szürőtisztitás kihagyása is...
amióta hetente-kéthetente kimosom az előszűrő szivacsot és kéthetente perlont cserélek, nincs semmilyen algám...
üdv, Tamás
 
Szia Nimród! Egyetértek @B_Tamás hozzászólásával. Kicsit még hozzá tennék. A mért értékeidnél feltűnt, hogy a 3.oszlopban a foszfát felugrott 1,5ppm-re a 10ppm nitrát mellett. A helyes arány NO3 PO4= 10:1-15:1. Előtte 0,05ppm foszfát volt, ami utal a talaj foszfát nyelésére, úgy tűnik telítődik és már nem nyeli. Felezd meg a tápokat. A fényed nem biztos, hogy high-tech(tippelek) nem esznek annyit a gazok.(jó lenne tudni egy lumen/liter arányt a 205 literes üveg mérethez számolva) Érj el egy NO3 5ppm, PO4 0,3-0,5ppm szintet. Azzal, hogy kivetted a szivacsokat és tettél bele mátrixot, meg perlont - nem hibáztál, de azt vedd figyelembe, hogy a szűrő innentől kezdve nulláról indult úgy, hogy az akva meg még nem stabil és nem is sterilből indult el. Indító baktériumkultúrát adagolhatsz minden vízcserekor az elején. Elképzelhető, hogy a helyzet először csak rosszabbodni fog az elején, aminek egy BO vethet majd véget. Az Excel locsolása nem biztos, hogy célravezető ekkora dózisban. Azt nem írtad van-e táptalaj az Amazónia alatt. A fű gyökérről veszi fel a legtöbb tápot, ha nincs alatta, akkor kapszulázd be Tropica kapszulával. Ugyanez a száras gazokra is igaz, a Ludvigia kifejezetten igényli gyökérről. Illetve utána nyírd meg a füvet. Ha megindul, akkor lenövi az algát, ehhez nyírni is kell. (persze csak akkor, ha elegendő neki a fény)
Kitartás, egy kis időbe fog telni, de a természet tud alakulni még egy kicsi üvegben is. 🙂 És indíthatnál egy naplót az üvegnek. Ott többen is ránéznénk megszakérteni. Több szem többet lát. 😉
 
205 literes üveg mérethez számolva
Bocs, hogy beleszólok... de a 205 egy kicsit sok. A JUWEL 180 azért 180 mert az a max liter ami belefér... az az 100x40x45. Azért 50cm. a magassága mert a keretbe van a világítás helye beépítve, azt meg nem tanácsos eláztatni. Ezt jelzi is egy csík ami fölé nem tanácsos menni. ;)
 
Bocs, hogy beleszólok... de a 205 egy kicsit sok. A JUWEL 180 azért 180 mert az a max liter ami belefér... az az 100x40x45. Azért 50cm. a magassága mert a keretbe van a világítás helye beépítve, azt meg nem tanácsos eláztatni. Ezt jelzi is egy csík ami fölé nem tanácsos menni. ;)
Okés, de a víz mennyiség azért sem mérvadó, mert az alap terület mellé általában a magasság számít. Akkor is, ha csak félig lesz töltve. A lm/l szabályt nem nettó vízre számoljuk éppen ezért, hanem a bruttó mennyiségre. De igazából mindegy is, ekkora üveg már kevésbé érzékeny a fény mennyiségre, mint egy nano. Szőrszálhasogattam csak. 🙂
 
Okés, de a víz mennyiség azért sem mérvadó, mert az alap terület mellé általában a magasság számít. Akkor is, ha csak félig lesz töltve. A lm/l szabályt nem nettó vízre számoljuk éppen ezért, hanem a bruttó mennyiségre. De igazából mindegy is, ekkora üveg már kevésbé érzékeny a fény mennyiségre, mint egy nano. Szőrszálhasogattam csak. 🙂
nem is a világításra akartam kitérni, a táp mennyiségére. ha jól megvan pakolva cuccal az akva, akkor ugye nincs benne 180l. de arra érdemes számolni. :) Nekem is JW180-n a nagy akvám, csak ugye már nem a gyári piláccsal használom hanem CH 90 WRGB II-vel.
 
hát egy 1000-es. A gyári 2 17W led fénycső van... 9000 és 6500K 5290lm elméletileg. CH wrgb II 90 6200lm. a Pro-é már 9250
Ebben az esetben ez egy low-tech lámpa. 180literrel számolva is csak 29lm/l. Nem csodálom, hogy lecserélted. Ha meg még a fénye is csak olyan, mint nekem volt anno az Aquael leddy slim plant 36W, akkor a DIY ledszalagos is megenné a CO2 miatt. "Halas pilács". @Nimrod 180 L, így viszont lehet cserélni kéne a füvet mondjuk Lilaeopsis brasiliensisre. Az kisebb fénnyel is elvan. Persze ezt nem rögtön, mert lehet, hogy ez még jó lesz így is. Türelem kell. 🙂
 
szia Nimród,
a vízparamétereket én nem szoktam figyelni, így abban nem tudok segiteni neked.
viszont a 8-8 ml micro macro lehet, hogy sok ebbe az akváriumba...
a co2-őt én reggel 7-től adagolom, mig a világítás csak 13-kor kapcsol be.
napi 6 órát világitok én is.
az ecsetalgát okozhatja a túl nagy áramlás (mit használsz, lilly pipe-ot vagy jet-et?) és a kevés növény az induló akváriumban valamint a szürőtisztitás kihagyása is...
amióta hetente-kéthetente kimosom az előszűrő szivacsot és kéthetente perlont cserélek, nincs semmilyen algám...
üdv, Tamás
Kedvea Tamás,

Köszönöm a tanácsokat. Lecsokkentettem én is 6 órára. A tápokból visszavettem. Jet-et használok, elviekben nem kellene gondom legyen az áramlással. Az erről készített videómat átküldtem egy tapasztaltabb kollégának és ezt igazolta ő is vissza.
 
Szia Nimród! Egyetértek @B_Tamás hozzászólásával. Kicsit még hozzá tennék. A mért értékeidnél feltűnt, hogy a 3.oszlopban a foszfát felugrott 1,5ppm-re a 10ppm nitrát mellett. A helyes arány NO3 PO4= 10:1-15:1. Előtte 0,05ppm foszfát volt, ami utal a talaj foszfát nyelésére, úgy tűnik telítődik és már nem nyeli. Felezd meg a tápokat. A fényed nem biztos, hogy high-tech(tippelek) nem esznek annyit a gazok.(jó lenne tudni egy lumen/liter arányt a 205 literes üveg mérethez számolva) Érj el egy NO3 5ppm, PO4 0,3-0,5ppm szintet. Azzal, hogy kivetted a szivacsokat és tettél bele mátrixot, meg perlont - nem hibáztál, de azt vedd figyelembe, hogy a szűrő innentől kezdve nulláról indult úgy, hogy az akva meg még nem stabil és nem is sterilből indult el. Indító baktériumkultúrát adagolhatsz minden vízcserekor az elején. Elképzelhető, hogy a helyzet először csak rosszabbodni fog az elején, aminek egy BO vethet majd véget. Az Excel locsolása nem biztos, hogy célravezető ekkora dózisban. Azt nem írtad van-e táptalaj az Amazónia alatt. A fű gyökérről veszi fel a legtöbb tápot, ha nincs alatta, akkor kapszulázd be Tropica kapszulával. Ugyanez a száras gazokra is igaz, a Ludvigia kifejezetten igényli gyökérről. Illetve utána nyírd meg a füvet. Ha megindul, akkor lenövi az algát, ehhez nyírni is kell. (persze csak akkor, ha elegendő neki a fény)
Kitartás, egy kis időbe fog telni, de a természet tud alakulni még egy kicsi üvegben is. 🙂 És indíthatnál egy naplót az üvegnek. Ott többen is ránéznénk megszakérteni. Több szem többet lát. 😉
Kedves Zsolt!

Köszönöm a sok hasznos tanácsot! Igyekszem sorban válaszolni a kérdésekre vagy megjegyzésekre.
Foszfát: Nitrát arány. Kb. a 2-3. hétbe lehettem, amikor a Ludvigián, egyértelmű hiány tüneteim voltak, illetve a füvem foszlásnak indult, amit későre tudtam beazonosítani (kevés tesztem volt). A teszteim beszerzése után, szembesültem a nagy foszfát hiánnyal, amit valószínűleg az aktív talajom okozott. Ismét időbe telte, amíg beszereztem a foszfátot, nitrátot, káliumot és vasat. Ezeket kezdtem el pótolni. Ahogy a foszfáttal is kezdtem utolérni magam, a növények is jöttek helyre, bár a Ludvigigia hegyeit újból kellett ültessem. Így azóta igény szerint pótolgatok a micron és macron kívül is. Ott az 1,5-nél nem tudom, hogy mi történhetett... Túl adagoltam-e vagy ahogy írtad telítődött a talaj, nem tudom. A tápokat javaslatitoknak megfelelően megfeleztem.
Fények: Ahogy a későbbiekben ki is elemeztétek, valóban nem high tech fények. Ezt megrendeltem aztán időközben rájöttem, hogy ha már beszáltam az akva kertészet kezdő ligájába, akkor elkezdtem többet és többet belefektetni. A fénynél még nem jutottam egy olyan kompromisszumra, ami ezt a tetőt/lefedést meg is tartaná, de erősebb fény is lenne. Így úgy gondoltam, hogy egyelőre próbálkozom ezzel, de lehet, hogy oda jutok, hogy ebbe is változtatnom kell. A füvemmel eddig nem volt gond. Szépen nőtt, szaporodott. A képeken látható, hogy milyenről milyen lett, bár most az alga miatt kritikán aluli.
Szűrő: Amikor kicseréltem, akkor elkezdtem pótolni a Seachemtől a stability nevű kulturával. Az amazoniával együtt adnak valamilyen granulátumhoz hasonló tápot. Én úgy értkékeltem, hogy az táp és azt is helyeztem be a talajba.
A füvet nem láttam és hallottam, hogy kell vagy lehet nyírni, de úgy tűnik, hogy oda jutok ki. Szerinted mi lenne az optimális CO2 időzítés ilyen körülmények között? Indítsam el már korán reggel? Ahogy írtam korábban eléggé világos a nappali a délelőtti órákban is, bár direk napfény nem éri az akvát.

Köszönettel,
Nimród
 
A füvet nem láttam és hallottam, hogy kell vagy lehet nyírni, de úgy tűnik, hogy oda jutok ki.
Alga kezelés, akár így is.
Szerinted mi lenne az optimális CO2 időzítés ilyen körülmények között? Indítsam el már korán reggel? Ahogy írtam korábban eléggé világos a nappali a délelőtti órákban is, bár direk napfény nem éri az akvát.
2 órával kapcsolás előtt. Nem a frontüveg algásodik durván ugye? Inkább a növények. Akkor inkább a lámpa a lényeges fényforrás. Nem tudom, hogy lehet-e dimmelni ezt a fajtát. Lehet, hogy lesz még szükség rá. Egyszerre csak egy dolgot változtassunk. Azt most megtetted a táppal. Jobban nyomon követhető, hogy mi a hatás. 😉
 
Alga kezelés, akár így is.

2 órával kapcsolás előtt. Nem a frontüveg algásodik durván ugye? Inkább a növények. Akkor inkább a lámpa a lényeges fényforrás. Nem tudom, hogy lehet-e dimmelni ezt a fajtát. Lehet, hogy lesz még szükség rá. Egyszerre csak egy dolgot változtassunk. Azt most megtetted a táppal. Jobban nyomon követhető, hogy mi a hatás. 😉
Köszönöm. Igen, a növények algásodnak durván.
 
Back
Oldal tetejére