• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Zöld pontalga (GSA) - Green Spot Algae

Sziasztok!

Hogy tüntessem el a pontalgámat az anubiasomról? csak ezon a növényen jelentek meg...:S a tápozásom az easy carbo+profito EI szerint!..a fénycsövem juwel day-lite! Most cseréltem a fénycsövet, de már elötte is elkezdődött az algásodás...Az akvárium típusa vegyes....van minden benne mint a bucsúban:)
üdv
kornél
 
Hali.A világítás idelye mennyi?Én 12-14h -ról levittem 8,5h-ra lassan!Már alig van algám!Üdv Jani.
 
Jani 614 said:
Hali.A világítás idelye mennyi?Én 12-14h -ról levittem 8,5h-ra lassan!Már alig van algám!Üdv Jani.

8tól este 8 ig van! Akkor megpróbálok kevesebbet világítani:) apu örül is neki majd:p
 
kornél88 said:
Hogy tüntessem el a pontalgámat az anubiasomról? csak ezon a növényen jelentek meg...:S a tápozásom az easy carbo+profito EI szerint!..a fénycsövem juwel day-lite! Most cseréltem a fénycsövet, de már elötte is elkezdődött az algásodás...Az akvárium típusa vegyes....van minden benne mint a bucsúban:)
profitoval hogyan tudsz EI szerint tápozni? Ismered az összetételét? 8-20-ig 12 órát világítasz, nyugodtan csökkentsd 8 órára ha erős(1w/l), 10 órára, ha gyengébb(0.5w/l) világításod van.
Amúgy az anubias lassan növő növény. Hamar megtelepszik rajta az alga másnál is.
 
Proci said:
kornél88 said:
Hogy tüntessem el a pontalgámat az anubiasomról? csak ezon a növényen jelentek meg...:S a tápozásom az easy carbo+profito EI szerint!..a fénycsövem juwel day-lite! Most cseréltem a fénycsövet, de már elötte is elkezdődött az algásodás...Az akvárium típusa vegyes....van minden benne mint a bucsúban:)
profitoval hogyan tudsz EI szerint tápozni? Ismered az összetételét? 8-20-ig 12 órát világítasz, nyugodtan csökkentsd 8 órára ha erős(1w/l), 10 órára, ha gyengébb(0.5w/l) világításod van.
Amúgy az anubias lassan növő növény. Hamar megtelepszik rajta az alga másnál is.

ŐŐŐŐŐ ezzel most megfogtál....EI szerint...úgy tápozom ahogy a papírjára volt írva:) hát az anubiasom nől mint a bolondgomba kb 2-3 hetenként hoz egy új levelet! A világításom 18 w 84 literre (70 cm hosszú és 40 magas) ! Amiket írtál azalapján sztem még kevés is a világításom:)
 
kornél88 said:
ŐŐŐŐŐ ezzel most megfogtál....EI szerint...úgy tápozom ahogy a papírjára volt írva:) hát az anubiasom nől mint a bolondgomba kb 2-3 hetenként hoz egy új levelet! A világításom 18 w 84 literre (70 cm hosszú és 40 magas) ! Amiket írtál azalapján sztem még kevés is a világításom:)

Javaslom olvasásra ezt a topicot (is): https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=14&t=71
Az EI nem a gyári adagolási ajánlást jelenti ;)
 
atti76 said:
oRphEus said:
atti76 said:
Javaslom olvasásra ezt a topicot (is): https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=14&t=71
Az EI nem a gyári adagolási ajánlást jelenti ;)
Én is javaslom, de sztem ezzel kezdd inkább: viewtopic.php?f=9&t=749

Na ezt nem találtam meg... :)

Ez mind oké! De, hogy tudom eltávolítani???? Most vegyek másik növénytápot vagy mi? A világítás idejét csökkentsem? a profito és carbo adagolását csökkentsem vagy mit csináljak? nem vagyok én ebben a témában szaki csak eddig olyan szépek voltak a növényeim most meg megjött ez a pontalga....
 
kornél88 said:
Ez mind oké! De, hogy tudom eltávolítani???? Most vegyek másik növénytápot vagy mi? A világítás idejét csökkentsem? a profito és carbo adagolását csökkentsem vagy mit csináljak? nem vagyok én ebben a témában szaki csak eddig olyan szépek voltak a növényeim most meg megjött ez a pontalga....

Biztos mind oké? Ha elolvastad a cikkeket, az adagolás csökkentés fel sem merült volna. Azzal méginkább az algáknak kedvezel. Valami kevés. A profitot úgy tudom önmagában nem szokták alkalmazni, van vagy 2-3 fajta terméke, melyek együtt hatékonyak. Amit tehetsz: algás leveleket eltávolítod. A fény időtartamán változtatsz, akár az akvárium elhelyezésén, ha az ablakból közvetlen napsugárzás érné. A növényt teheted az akvárium árnyékosabb szegletébe is.
Mióta van meg a növényed? Lehet azért volt eddig szép, mert eddig a növénytermesztőnél felvett tápból élt. Ez kb egy hónap alatt felhasználódik a növényben, utána kezdhet hanyatlani.
Beszélhetünk akár a szűrés kérdéséről is, lehet, hogy kevés. Vagy a carbo kevés az akváriumodba. Inkább kis akváriumokban szokták alkalmazni vagy nagyobban kiegészítő szénforrásként vagy az algaölő hatása miatt.
 
Proci said:
kornél88 said:
Ez mind oké! De, hogy tudom eltávolítani???? Most vegyek másik növénytápot vagy mi? A világítás idejét csökkentsem? a profito és carbo adagolását csökkentsem vagy mit csináljak? nem vagyok én ebben a témában szaki csak eddig olyan szépek voltak a növényeim most meg megjött ez a pontalga....

Biztos mind oké? Ha elolvastad a cikkeket, az adagolás csökkentés fel sem merült volna. Azzal méginkább az algáknak kedvezel. Valami kevés. A profitot úgy tudom önmagában nem szokták alkalmazni, van vagy 2-3 fajta terméke, melyek együtt hatékonyak. Amit tehetsz: algás leveleket eltávolítod. A fény időtartamán változtatsz, akár az akvárium elhelyezésén, ha az ablakból közvetlen napsugárzás érné. A növényt teheted az akvárium árnyékosabb szegletébe is.
Mióta van meg a növényed? Lehet azért volt eddig szép, mert eddig a növénytermesztőnél felvett tápból élt. Ez kb egy hónap alatt felhasználódik a növényben, utána kezdhet hanyatlani.
Beszélhetünk akár a szűrés kérdéséről is, lehet, hogy kevés. Vagy a carbo kevés az akváriumodba. Inkább kis akváriumokban szokták alkalmazni vagy nagyobban kiegészítő szénforrásként vagy az algaölő hatása miatt.

kÖSZÖNÖM A KIELÉGítő választ! Akkor válaszolgatok szép lassan:)
Az akváriumot közvetlen napfény csak kb délelött 10-11 óráig éri. A növényem már régóta talán október-november óta megvan és most jelentkeztek nemrégiben a pontalgák csak! A szűrés eheim 2213 80 literes akváriumhoz. A víz folyamatos áramlásban van, még az akvárium alján is van áramlat, ezt a kaja mozgásából vettem észre. Akkor megpróbálom kicsit növelni a carbot, és csökkenteni a fényt...ha leszedegetem az algás leveleket akkor megszűnhet? vagy valószínű hogy az akksiban máshol is fellelhető, amit eddig nem vettem észre?
 
Zöld pontalga foszfát hiánya miatt is kialakulhat. Szerény véleményem szerint viszont az akit érő erősebb tavaszi napsugarak (plusz a nem kielégítő tápozásod és CO2) miatt alakult ki. Eddig a téli napsütés nem sokat zavart be. Ha ezt meg tudod szüntetni, lassan eltűnnének. Javaslom a GA tápjait, havi szinten egy 80 literesbe nem nagy összeg (cirka ezres), és meg fogsz lepődni, hogy mit tud művelni a növénykékkel (amennyiben elindulsz a high-tec növényes tébolyba :D, és a többi feltételt is meg tudod teremteni).
A szűrésed is kicsit karcsú (2213 max 50 literhez ajánlott).
A nagynyomású CO2-t már meg sem merem említeni...
 
Pedig GA tápnál sajnos meg kell említeni. Dúrván be tudja algásítani az akvát, ha nincs megfelelő szűrés és stabil co2. Én is használtam 2213-at 80L-es klasszikus akváriumban tápozás nélkül. Pontalga nagyon ritkán volt. Ilyenkor eltávolítottam a leveleket. 2x18W-os fénycső volt felette. A carbo jót tehet az algaölő hatása miatt..profito nem tudom mennyit segít, talán árt. Anno én is használtam _csak_ a profitot, a növények bubiztak tőle, szépek is voltak, de fonálalgám mindig volt (pedig akkor már egy 600lph-s szűrés ment). A szűrésedet érdemes volna nagyobbra cserélni, hogy könnyebben le tudd győzni az algákat. Illetve amit még tennék: elgondolkoznék, hogy vagy lowtech akva lesz és akkor marad a technika vagy növényes, de akkor fejleszteni kell a siker érdekében. Lowtech akvában is lehet búrjángzó növényzet csak ki kell tapasztalni a kommerzebb fajtából melyek maradnak meg. Nálam anno crypto, echinodorus, valisneria nőtt, mint a fene:) Nem tápoztam. 80L, Eheim 2213, 2x18W, néhány hetente vízcsere. Mikor tápozni kezdtem már kevés volt a szűrés..fontos a 4 alappillér szinten tartása: táp, fény, co2, szűrés. Egyik húzza a másikat.
 
atti76 said:
Javaslom a GA tápjait, havi szinten egy 80 literesbe nem nagy összeg (cirka ezres), és meg fogsz lepődni, hogy mit tud művelni a növénykékkel (amennyiben elindulsz a high-tec növényes tébolyba :D, és a többi feltételt is meg tudod teremteni).

Nyilván nem csak magára a tápra gondoltam. Viszont annak sincs értelme, hogy úgy tápozgat valaki össze-vissza, nem rendszerben ;) .
Algamentes low tech-hez meg nem tudok hozzászólni :D .
 
Back
Oldal tetejére