• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Zöld paradicsom

BlackOut

Legenda
Hosszú névadási ceremónia után megnyitom az első naplómat.
Az új akávrium még csak tervben van, az anyagi javak és a tárgyi eszközök gyűjtése mellett az ötletelés is zajlik.
Ami eddig megvan: 2 darab Eheim 2075, az egyik jelenleg is üzemben van, a másik még szárazon várja a bevetést.
Világítás: 4x54 wattos lámpa (Arcadia OT2)
Nagynyomású CO2 rendszer, jelenleg is üzemel.
Táptalaj: 14,4 kg Dennerle 9in1
Általános talaj: 36 liter ADA Amazonia, 9 liter Amazonia apró szemcsés
kb 12 kg Seyru kő, két kisebb Red Moor fa.
Akvárum vezérlés a jelenlegi lesz, kisebb módosításokkal (Arduino).

Ami beszerzésre, elkészítésre vár: 120x55x45(magas) akvárium, hozzá való ADA stílusú bútor,szűrőcsövek, kövek, fa, növények, meg ami még eszembe sem jut éppen.
Az akvárium indítását áprilisban szeretném megejteni, addig lesz egy pár kérdésem, mindenféle témában, és szeretném, ha itt, egy helyen meglenne minden.
 
Első kérdésem a bútorral kapcsolatos. 120x55 cm alapterületű lesz, 85 cm magas, két ajtóval. Eredeti elgondolás szerint középen egy válaszfal van benne, egyik oldalra a technika, másik oldalra polcok kerülnek. A kérdésem ezzel kapcsolatban, hogy érdemes lenne a két szűrőt a szekrény két oldalára tenni, két válaszfalat beépíteni, és a középső részt bepolcozni? A szűrő mellé kényelmesen elfér a CO2 palack, reaktor, külső fűtő, esetleg UV lámpa, mindkét variációban.
 
Szia!
Ígéretes projekt :) Sok sikert hozzá. A kérdésedre válaszolva én a két oldalra raknám a technikát. Egyrészt, mert ekkora akinál szerintem mindkét rövidebb oldalra kel kerülnie nyomó és szívó ágnak is hogy jó legyen az áramlás, és így a csövezés egyszerűbb. Másrészt pedig statikailag sokkal jobban bíznék a bútorban ha középen két lap merevíteni egymástól néhány 10 cm-re. De csak egy ötlet :)
 
Szia,
Nem vagyok asztalos, de az Mdf bútorokat magam csináltam(számolok:8 db+konyha). Minden képpen oszd 3 felé. 120×55 az elég nagy.
...Szerintem az ADA-k is így lehetnek.
 
+1 a háromosztatú szekrényre: fényévvel jobb teher elosztást tudsz létrehozni.
A szekrény lábainak elosztására is figyelj: minden függőleges lap alá 2-2 db-ot tervezz be.
120x55 komoly alapterület, várjuk a fejleményeket(y)
 
Mivel túl vagyok egy hasonló méretű bútor készítésén (ezt te is tudod), néhány tapasztalati felvetés:
a függőleges lapokat én 19-esből csinálnám (bőven elég lenne a vízszinteseket vastagabból) hogy ne kelljen különösebben szívni a kivetőpántokkal..
apropó pántok: én a 3 ajtóhoz 2 pár ráütődőt és 1 pár félig ráütődőt használtam, de így is szívás volt beállítani, mert egyformára csináltam a rekeszeket - vagyis a 2 belső függőleges lappal 3 egyenlő szélességű szekrénybelsőt alakítottam ki. Ha 3 egyforma ajtót akarsz, akkor a középső rekesznek 8-12 mm-rel (lapvastagságtól függően + hézag) kisebbnek kellene lennie - hogy mindenhol meglegyen a takarás. Hiszen a két szélső ajtó egy+fél lapvastagságot takar, a középső viszont csak fél+felet...
A többi felvetésem felületkezelési lenne. Te csinálod, vagy csináltatod?
 
Mivel túl vagyok egy hasonló méretű bútor készítésén (ezt te is tudod), néhány tapasztalati felvetés:
a függőleges lapokat én 19-esből csinálnám (bőven elég lenne a vízszinteseket vastagabból) hogy ne kelljen különösebben szívni a kivetőpántokkal..
apropó pántok: én a 3 ajtóhoz 2 pár ráütődőt és 1 pár félig ráütődőt használtam, de így is szívás volt beállítani, mert egyformára csináltam a rekeszeket - vagyis a 2 belső függőleges lappal 3 egyenlő szélességű szekrénybelsőt alakítottam ki. Ha 3 egyforma ajtót akarsz, akkor a középső rekesznek 8-12 mm-rel (lapvastagságtól függően + hézag) kisebbnek kellene lennie - hogy mindenhol meglegyen a takarás. Hiszen a két szélső ajtó egy+fél lapvastagságot takar, a középső viszont csak fél+felet...
A többi felvetésem felületkezelési lenne. Te csinálod, vagy csináltatod?
Kétajtós lesz, mivel a középső rekesz szélesebb lesz, mint a két szélső. Kivetőpántokra azt találtam ki, hogy a helyét kimarom, ott 18/19 lesz az anyagvastagság. A "szemöldökfa" és az ajtók vékonyabb anyagból lesznek, oda teljesen fölösleges a 25 mm.
Felületkezelés még egy nagy kérdőjel, kompresszort be kell szereznem a munka miatt, elképzelhető, hogy megkisérekjük a fújást. De ezt majd egy próbadarab után tudom megerősíteni vagy cáfolni.
 
A függőleges lapokat ha 25-ösből csinálod, az kb plusz 12 kg-ot fog lökni az amúgy sem túl könnyű szekrényen. Szerintem teljesen felesleges, de te tudod :)
Ezek szerint a középső rekesz nyitott marad? Ott olyan dolgokat tárolsz majd, amik jól mutatnak a lakásban? ;)
Felületkezelést illetően: festést mondhatni 100%-osra sikerült kiviteleznem hengerrel. A lakkozás okozott némi problémát, mert a végső felületnél - amit már nem csiszoltam - nehéz volt tökéletesen egyenletesre teríteni a lakkot. De a vizes lakkal jó dolgozni amúgy.
Asztalos fórumon a szakik azt mondták, ha legközelebb ilyet csinálok, a lakk helyett jó minőségű fedőfestéket használjak, azzal ugyanazt a funkciót és látványt el tudom érni, mint a lakkal. Sőt, jobbat, mert mivel anyagában színezett, nem fog látszódni a henger nyoma, ha lesz pici átfedés...

Szerk: áh, közben felfogtam :) Szóval az ajtók fedni fogják a teljes bútort, csak egy-egy ajtó félig rátakar a középső rekeszre is...
Ez a megoldás nekem is eszembe jutott anno. De arra jutottam, hogy inkább 3 ajtósra tervezem, mert a két szélsőt így nem is kell nyitogatnom, csak ha szűrő-tisztítás van, vagy hasonló. A középső rekeszben vannak a gyakran használatos kellékek.
 
A függőleges lapokat...
Látom, jól elbeszélgetsz magaddal te is :D
Nem árt, ha naponta szem előtt vannak a szélső rekeszek is, csöpögés, füst, akármi hamar szembetűnik. Meg akaratlanul is ránézek a palack nyomásmérőjére.
A bútorodnál benyomós az ajtónyitó vagy fogantyú van rajta?
 
Nem árt, ha naponta szem előtt vannak a szélső rekeszek is, csöpögés, füst, akármi hamar szembetűnik. Meg akaratlanul is ránézek a palack nyomásmérőjére.
Alapos vagy. Én is szeretnék az lenni, de a korábbi tapasztalatom azt mutatja, hogy a működő palackra is jó ha hetente/havonta ránézek. Ebben bizonyára az is közrejátszik, hogy - ahhoz, hogy a nyomásmérőt is lássam - nagyot kell hajolni, ez meg így 30 felett... :)
A füstnek a bútor tetején a szűrőcsövek mellett van helye távozni :) Ugyanitt a víz is bejuthat a bútorba, de hát nincs mi elázzon...

benyomós az ajtónyitó vagy fogantyú van rajta?
Benyomós. Pontosan olyan, mint a terveken. Majd lassan - ha elkezdem újra írni a naplót - teszek fel róla képeket. Addig jobb híján itt van ez:
 

Attachments

  • IMG_153.jpg
    IMG_153.jpg
    66.1 KB · Megtekintések: 6
Nagyon szexi! Egy teljes alakost is lécci!
Köszi. Majd idejében a saját helyén... :)

Inkább tovább okoskodom :) @BlackOut - mivel még a lapszabás előtt állsz - egy ötlet, hátha neked is bejön:
A felső 10 centis részbe a két szélső rekeszben (ahol a technika van) beépítettem egy-egy 12 cm széles polcot (faltól falig, egyben további merevítés is) 2 cm-es peremmel. Itt foglalnak helyet a világítások tápegységei. Ennek több előnye van. Nem látszik; nincs útban; vezetékeit is itt rendezem (tehát azok sem, mégis mobilis); a táp nem tud sem leesni, sem nedvességhez jutni; tudtam a nagyobbik táp fölé tenni egy ventilátort is (2 oldalú ragasztóval a bútor fedőlapjára alulról); és itt tudom rejtegetni a gyémántjaimat, mert itt biztos nem keresné betörő...
 
Benyomós. Pontosan olyan, mint a terveken. Majd lassan - ha elkezdem újra írni a naplót - teszek fel róla képeket. Addig jobb híján itt van ez:
Ikeás az ajtókirugó szerkezet? Mennyit kell benyomni, hogy kirúgja az ajtót? Szemöldökfa - ajtó vastagsága lehet egyforma? Vagy az ajtó egyel vékonyabb méretű?
A rejtett polc jó ötlet, de én az egyik oldalra a vezérlést akarom elrejteni, ami egy kismegszakító házba van beépítve. A kezelőpanelt meg bárhova tudom tenni, eléggé hosszú a zsinórja. A mostani lámpának a tápjai be vannak építve a lámpatestbe, csak azért nem bontanám szét, hogy a szekrényben lehessen.
Gyémántokról csak annyit, hogy vagy új akvárium, vagy gyémánt, a kettő együtt nem megy ;)
 
Blum katalógusból dolgoztam (Sevroland) :) Ajtónyitás kapcsolót itt találtam meg olcsón és mindenben elégedett voltam velük.
Hosszú TIP-ON nyitásrásegítő. Kb. 2 mm és csavarva állítható az érzékenység. A szemöldököt én előrébb hoztam ezzel a mérettel (hogy egy síkban legyen az ajtóval)...
CLIP TOP kivetőpántokat használtam (fillérekért kapható rá esztétikus takaró is), mert így az ajtók egy mozdulattal levehetők/visszarakhatók.

csak azért nem bontanám szét, hogy a szekrényben lehessen
Miért nem? :D
(azért Twinstar, bútor- és háttérvilágítás stb. tápjainak még jól jöhet)

Gyémántokról csak annyit, hogy vagy új akvárium, vagy gyémánt, a kettő együtt nem megy
Akkor ezért van hogy nálam is legfeljebb gyémántkorongok jöhetnek szóba?
 
3 belső részre lesz osztva a szekrény. 18-19 mm vastag lapból lesz, remélem elbírja.
A szűrőbe való töltelék már megvan.
 
Időközben élesítettem a második szűrőt, alakuljon ki benne, aminek ki kell alakulni.
Elhoztam a lapszabászatból a szekrényhez való alkatrészeket, hétvégén barkácsolás lesz.
Megrendeltem az akváriumot.
Innen már nincs visszaút! :)
 
Időközben élesítettem a második szűrőt, alakuljon ki benne, aminek ki kell alakulni.
Elhoztam a lapszabászatból a szekrényhez való alkatrészeket, hétvégén barkácsolás lesz.
Megrendeltem az akváriumot.
Innen már nincs visszaút! :)
En is hasonlo cipöben jarok...sok sikert neked hozza! En most varom az akvariumot es a butort, együtt rendeltem meg, mar tükön ülök. Remelem jövöheten megjön es akkor szerelem össze a butort, csak ra kell majd emeljem az akváriumot, az asszonnyal nehez lesz...:D
 
Időközben élesítettem a második szűrőt, alakuljon ki benne, aminek ki kell alakulni.
Elhoztam a lapszabászatból a szekrényhez való alkatrészeket, hétvégén barkácsolás lesz.
Megrendeltem az akváriumot.
Innen már nincs visszaút! :)
A szürödben milyen szüröközegeket tervezel?
illetve meg azt kerdeznem, hogy keszülsz publikalni reszletes arlistat? Sokakat erdekel egy ilyen projekt, hogy mennyiböl jön ki összesen.
 
Back
Oldal tetejére