• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Zöld arany

adamsss666

Kertész szaki
Sziasztok! Úgy döntöttem, hogy érdemes képernyőre vetni első akváriumunk születését. A cél egy mid tech mountainscape. Lesz sok zöld és kedvelem aranymetszést innen a név. Az üveget Noé Gábor készítette, 63x40x40 cm (feltöltve épp aranymetszést ad ki benne a víz.) Saját lámpa folyamatban, saját bútor még csak tervben.

A terv:

AxIoSmLx-PKIHpLz7kJAKOZ2w=w1433-h883-no?authuser=0.jpg

Köveket már sikerült beszerezni, seiryu lett a befutó (bocsánat a rossz képminőségért).

_2U78YbtdixxtzWzEGX2eO3RQ=w1178-h883-no?authuser=0.jpg

Folyt. köv.!
 
azt érdemes számításba venni hogy a kő benyomódik a talajba (vagy kell alá valami ami a talaj szintjén tartja) meg a növények magassága miatt is el tud tűnni a kövekből néhány centi.
Az elől lévő köveknél érdemes ezt beleszámolni, bár a rajzodon ott már nem zöld a terület.
 
azt érdemes számításba venni hogy a kő benyomódik a talajba (vagy kell alá valami ami a talaj szintjén tartja) meg a növények magassága miatt is el tud tűnni a kövekből néhány centi.
Az elől lévő köveknél érdemes ezt beleszámolni, bár a rajzodon ott már nem zöld a terület.
Köszönöm szépen a tippet! Akkor lávakővel tervezek alatta, az egy biztos és olcsó alapnak tűnik. Igen, elöl max a köveken lesz zöld egyébként az előtérben a JBL Sansibar Dark és Dennerle Plantahunter Baikal fogja fokozni a szürke 50 árnyalatát:)
 
Sikerült összerakni a lámpát, 50-50% meleg- és hidegfehér V-TAC 5730-120 CRI95-ös LED szalag. LOWI profil 60°-ban sugárzó plexi fedél. 50%-on dimmelve 2550 lm/m (visszamért érték) fényárammal és 10% egyéb veszteséggel (plexi, stb.) számolva 45 lumen / liter jön ki, ha az üveg nettó 90 literjére osztom vissza.

mCATFuc3ByJLXMVkCFw5ayd8Og=w638-h850-no?authuser=0.jpg
Egyenlőre egy legolcsóbb, gagyi kínai dimmelhető táppal van meghajtva. 38 °C most az üzemi hőmérséklet, ami teljesen vállalható. Viszont lehet, hogy most csak 20-30% a dimm, sajnos nem lehet pontosan tudni. Lehet, hogy majd még kell ragasztanom hozzá, ha 50%-on 40 fok alatt akarok maradni. Egyrészt ezért is lett aszimmetrikusan ragasztva, hogy legyen helye az esetleges bővítésnek, másrészt így eltérő a fényterítési szög a két oldalon, a majdani néző felé kevésbé világít talán szembe.

Egy legalább 1 kHz PWM-et tudó táp van tervben. Valószínűleg: https://meanwell.hu/userfiles/webshop/products/attachments/IDLV-45-.pdf lesz a befutó.
4214.jpg
Illetve kettő darab lesz, hogy színhőmérséklet szabályozós vezérlést lehessen hozzá írni ha egyszer nagyon sok időm lesz :) Mivel feszültség szabályozás alapon is működik a dimmelés, ezért ha meg meg lesznek a tápok, akkor addig is fixen dimmen fognak menni egy változtatható feszültségű bedugós tápot használva szabályozó feszültségként. Nagyon csábító volt, (ahogy utána olvastam, a jól bevált) TC420 is. Azért nem ez lett a befutó mert ez csak 540 Hz-en tud PWM-et és jobbnak láttam a magasabb frekvenciát, aminek persze lehet, hogy nincs semmi értelme és csak szívatom magamat vele. De egyébként is porosodik évek óra egy másik projekthez rendelt, de sosem használt Raspberry Pi. Eddig nem volt szerencsém ilyesmivel foglalkozni, így legalább ezt a területet is megismerhetem majd a projekttel és még talán mást is lehet majd az vele mérni / automatizálni.

A lámpát még be kell kupakolni ki kell szilózni (az cél, hogy ússzon ha be is esni) és lábazni, de már így is bevethető. Gyönyörű színvisszaadása lett és nagyon szép egyenletes a fényterítése, nagyon örülök neki! :)
 
Sikerült beszerezni egy ipari adag láng mohát és némi riccardia-t. Apróhirdetésen jó áron kínálták, így beüzemeltem értük az akváriumot, egyenlőre a földön, két réteg EPS-en. Legalább érlelődik a szűrő addig is, amíg rendesen sikerül majd összerakni a scape-et és a szekrényt :) A szűrő egy Eheim Experience 250, a töltet: 3 cm TM30, 0,9 liter Matrix Trop, 1 liter Eheim Substrat (amit a szűrőhöz adtak, nem a Pro verzió), 100 ml Seachem Purigen, perlon. RO visszasózva GH 6 / KH 3. TF mikró és makró a gyári adagolással indultam. A növényeknek szétflexeltem egy nagyobb seiryut és néhány bazalt térkövet, erre ment damillal a láng moha, a riccardia ideiglenesen vakolaterősítő hálóra ment (bocsánat az utóbbiról nincs kép.)

Kötözés:
VXfIBx_avSAbwe2MakbewWIZ_g=w638-h850-no?authuser=0.jpg
Növény inkubátor üzemmódban :) :
mBZuq_qnqj-r2bzgbo0uHQedw=w1134-h851-no?authuser=0.jpg
 
Növény terv:
  • Láng moha (pipa) ez lesz hátul
  • Riccardia chamedryfolia (pipa), főleg a hegy magasabb régióiban
  • Cladophora Aegagrophila (gömbmoha) felvágva és lapítva (remélem működik ez a módszer), szintén magasabban lesz főleg a kövek között réskitöltő szerepben
  • Eleocharis acicularis mini,vagy parvula, jó kérdés, hogy van-e eltérés és melyik a kisebb, ő megy közepes magasságban fűnek
  • Elatine hydropiper a fű szélére szétszórva, de ő még nagy kérdőjel, nem biztos hogy lesz, elég igényes
  • Aniusbias bonsai és micro és hasonló mérető bucephalandra-k alacsonyabb régiókban

Ma jött Debrecenből egy adag Aqua Substrate Pro. Táptalaj nélkül van tervben az Eleocharis acicularis mini alá. Ahogy olvastam sokan használják így, de még lamentálok, hogy inkább menjen-e alá táptalaj is, ha lesz elatine hydropiper, akkor lehet, hogy rakok, végül is nem tervezek átrendezést. Aztán meglátjuk mit hoz a gyakorlat... Mindenesetre jól néz ki a csomagolása, egy kis metál festék mindig sokat dob az összképen:

Y2rd6PVyqFNjwR6baUC3kg4r6g=w618-h883-no?authuser=0.jpg

A másik nagy öröm, hogy érkezett egy Jebao dózispuma is :) Sokat filóztam, hogy megéri-e a ráfordítást, de mivel néha elutazunk hosszabb-rövidebb időre, és napi fecskendős adagolást is hátam közepére kívánom, ezért csak rászántuk magunkat. TF Macro, TF Micro, Easy Life Easy Carbo, Easy Life Catappa-X négyest fogja napi dózisra lebontva adagolni.

LhL_tHy9SK70pV2MPAZmLhSovA=w663-h883-no?authuser=0.jpg

Egyenlőre még csak ismerkedünk. 2 milit ha ki tudna jó szórással adagolni az jó volna, de ez nagyon kis mennyiség ennek a pumpának, de meg szeretném úszni a hígítgatást (hogy nagyobb mennyiségre hígítva az anyagokat pontosabb adagolást lehet elérni.) A kalibráláshoz mérleget használtam. Egy olyan trükköt próbáltam, hogy 50 grammra kalibráltam a gépi 100 ml-t. Ezek után 3 ml-t beállítva a gépen 1.8-2.1 ml között mértem a valós kiadott mennyiséget. Mindenesetre eléggé ígéretesnek tűnik. De biztos, ami biztos valós beépítési helyzetben csinálok majd szórás és átlag méréseket.
 
Utoljára módosított:
Be kell valljam eddig kicsit a múltról szólt a napló, és csak pótoltam amit már meg kellett volna írni. Szóval egy nagy ugrással a jelenbe. Eltelt kb. 2 hónap az indítástól. Az első hónap után még mindig nem szabadultam a homályos víztől és egy idő után a zöld lebegő alga is betalált.

Itt még csak infuzória:

W5JuRfNjC3MjOXq57tPYUcmkQ=w1270-h953-no?authuser=0.jpg

de később jött egy kis zöldség is. Mindenütt olvastam, hogy várjak, hátha elmúlik a homály. A zöldségre jött egy sötét kúra, de nem segített. Végül rászántam magam és vettem egy Eheim Reeflex UV 350. 3 nap éjszakát ment és minden gond tovaszállt :) Kár, hogy nem lehet bérelni, olvastam volt GA-ban valaha bérlés, de a rossz tapasztaltok miatt beszüntették, kár érte... Most mindenesetre lesz egy eladó UV-m, de majd ha elmúlik a növénynevelde szakasz és végre lesz rendes bútor meg scape-es restart (illetve tkp. start), akkor hirdetem csak meg, addig biztonságképpen megtartom. No szóval 3 nap után ez lett az eredmény:
D3mXarwzRpW86RAdGEEWi1lEpw=w715-h953-no?authuser=0.jpg
Hamarosan pótlom még a meg nem írt fejleményeket: jöttek új növények, állatok, CO2...
 
Köszönöm szépen a tippet! Akkor lávakővel tervezek alatta, az egy biztos és olcsó alapnak tűnik. Igen, elöl max a köveken lesz zöld egyébként az előtérben a JBL Sansibar Dark és Dennerle Plantahunter Baikal fogja fokozni a szürke 50 árnyalatát:)
Azt vedd számításba, hogy a lávakő is el tud mozdulni, ezért előbb műanyag gyeprácsot tennék alulra, és aztán zúdítanám be a lávát. Úgy biztosabbnak gondolom.
gyepracs_jelolo_2.jpg
 
Azt vedd számításba, hogy a lávakő is el tud mozdulni, ezért előbb műanyag gyeprácsot tennék alulra, és aztán zúdítanám be a lávát. Úgy biztosabbnak gondolom.
View attachment 98449
Eddig olyan terv volt a fejemben, hogy nagyobb, egybe láva kövekből ragasztok össze valamit stabil alapot, de ez a gyeprácsos-zúzott lávás kevesebb legózással megvalósítható és stabilabb módszernek tűnik és még egyenletesebben terheli az akvárium alját... Köszönöm szépen a tippet, egyszer régen még opcióként gondoltam rá, de eltűnt a süllyesztőben... legalább egy réteget szerintem mindenképpen teszek majd!
 
Időközben sikerült összelegózni a CO2-t. Volt itthon a másik most már kevésbé aktív hobbi, a sörfőzés miatt egy kihasználatlan, szinte teljesen tele, 10 kg-os totya palack reduktorostól. Eredetileg low tech vonalon gondolkodtam és nem terveztem széndioxid beoldást, de mivel viszonylag kis befektetéssel megvalósítható, és rengeteg előnye van, így mégis csak belevágtam.

Remélem a reduktor stabil lesz annak ellenére, hogy nem akvarisztikai. 2-3 évente lehet, hogy kap e felújító készletet, az üzembiztosság kedvéért. Szereztem egy dicsért tűszelepet, a reduktorból eddig 8-as cső jött ki, így az eddig oldalon hozzá kapott 6-osat 8-asra cseréltem:
e9Qu0UjqxHqVKMHEAZFHFS5ogYFrzBRSw9SH048j10EL9aRE2B4LvsudNDRcQu_xMHT6x20D0-H-saCnHea4iUcoaH-qqlAc0z8LJngU9yL7UFzTjzNT18o9Xo1jtcIrsDBcno_fTUruZe3YE3e8nCy3aU_9wIdmo9pB4vW8UhO4_z717fuNc_zwWAxWPVJezCe2qrD7C2L6g7pSm6xCM5v4bvcK4KTVS8hDW0n4S6SCZLjKTbRWqRS_ExG_83wEiLHdKA5PER18s7L1VubNgdgIbHgWmp_bVU2JGvQAOmMckGTvbh4c1CsREPudNVmSqpKZ8wmCyyPjnUGcz4JrzcUNFmqvookUFT2py_RKekdZxEEsygiSYflpPy1SbK4O-g2I08mi1mWGIMY_WqSjI09IMvC-gAL74NTCi8xAcgSN76kCqIxhUPCxVaoUDac4wW0c5VNWV0ZDreIeQULrCxNOl32pXTleSl9ys4ryQx1bOP0G_92hazN8al6sm2mKFu76qWPWUf77evoA1jJSlhoYNNGxsj9LaNQ6uDgvzhYB1PDpkaMajIS7QvOyE42Ijp0_r4E8NtKGGvTx9FeuzQo0_gQ804tGW8YxcjPXOF6MVdU4IT0CnWAqRdScwSAkRw4UXkg7TnSkelOA_ak92or58KyMfa2sPbhnAm2KI1ntQJW09vqkcfZ0KNhJeA=w681-h907-no


A cseppszámlálóba folyadéknak gyógyszertári glicerin és ioncserélt víz 1:1 arányú keveréke került. Kicsit bénáztam a betöltéssel, de végül csak összejött. Teljesen véletlenül olyan szűrő szívó ági befolyót vettem, amin volt CO2 bemenet (ilyen volt csak raktáron). Sokan számoltak be arról, hogy teljesen használható, és mivel idegenkedek is a bubiktól a medencében, ezért rápróbáltam:

9c_xyPm2l31m3swmj6ItxSMRHRYerLAYSuJXlCtsrQl9IjQsMVF3v3VXNc1ubg1h5StZMpvUnmpCXiOOzTmizagj9ctiEyGSUB5w16693uN5ek3Wm_ZWfwWgjC87Lbx5YxYUfTrp6HTlzIGTyccWCyEtPnBw0OWvRVpP3JiE-cVTnLmWrMrzSN46368qeJc8MQkTbiAWCkTbPjHnl9JB3T96QbFGz2nPJPWYnDilciFFl2RRZdVINjVhod9xuMmjIeYobJH0La1D9rHUkHeta-51cix_7fgIct6uEi7iGLAXVH50sS7KiJSXjt7_AT-9mN_TsavSfGT6115Es4-ysoQlJymi5kcsC8Yfo2n-kavLuYHWHIcbihpzBIQ4zRI-SECMqR_uY2yT5uZyo6pPdL6rCgcqc9RrQMKQhu6O3knOSI43LPHdccXWjEiumtCGiEieqOcRfdhQ99NzM0BNqrqKMj1FrYCPaUz-LR_U6gvYjRjFryOC1S3QIPtUPSIMpMb_oJssoKgLFI-YjWLbe4H9F27xM64VB4iw6UXv_uICl62Whx2USjws31cQTT6rXtJ6B7Kk-w-DIPfSWrsRsCf4O5CTqbk-SYYd4tNVMV2y37iD47oJ2CMKTefgsyPKhz0A25orH0ukSV-NhwQuVi02NJojuMv9EClpUyHGxy47F2yFTn5uwQ0-VX0SjQ=w681-h907-no


Jelentem nekem annyira nem vált be: minimális beoldással indultam, kb. 2 mp / 1 bubi intenzitással, hogy éppen csak egy kicsit savanyítsa a vizet. A DC alapján elég hatékony is volt. De az addig csendes szűrő zajosabbá vált. Egyszer ahogy mozgattam meg is állt, úgy néz ki meghaladta ez a feladat a kis eXperience 250 képességeit. Így végül most ideiglenesen leállítottam a rendszert.

A feleségem megkérdezte, hogy jó, hogy most itthon voltunk, de mi lesz ha elmegyünk két hétre majd valahova és akkor áll le a szűrő. Engem sem kell kétszer biztatni, ha túlbiztosításról van szó :) Úgy döntöttünk, hogy beüzemelünk egy második szűrőt, amit egy leheletnyit erősebb és elbír egy külső házibarkács szűrőház alapú reduktort. Jófogáson szembe jött egy két napot ment, garis JBL CristalProfi e902 greenline elég jó áron egy adag 80%-os TF makró, planter, Catappa-X, karbó ajándékcsomaggal, így úgy döntöttem lecsapok rá. Sokkal nem erősebb, mint a mostani, de kap egy könnyebb, főleg nagyszemű biológai közegből álló, töltetet, bízok benne, hogy így meg fogja tudni hajtani, a reaktort. Ahogy olvastam kb. 75-85% vesz le egy szűrőházas megoldás az áromlásból, még akár jó is lehet és még az üzembiztonság is javul. Most várom a futárt és indul a reaktor barkácsolás.

Amit még kimaradt: non stop, 7/24 beoldást tervezek. Egyrészt nem szimpatikus egy forró szolenoid (pedig még azt is sikerült kis időráfordítással kitúrni, hogy mi a viszonylag jónak mondott, Aqua Medic-ként futtatott szelep eredeti típusa és hogy lehetne jobb áron beszerezni). Másrészt kevésbé kell aggódni, hogy esetleg egy mágnesszelep / vezérlés hiba miatt ásványvíz lesz az akváriumból. A külső reaktor max. megtelik gázzal egy áramszünetkor, de áramlás nélkül nem lesz hatékony beoldás.
 
Utoljára módosított:
No szóval időközben lettek állatok is:
  • 9 amanda lazac: nagyon picin és haloványan érkeztek, de viszonylag hamar megnyugodtak, szép színük lett és szépen növekednek. Kapnak vörös cyclops-t, különféle szárazakat.
  • 5 törpe szívóharcsa: nagy erőkkel kezdtek a hozzá az akváriumban lévő némi zöldalgához. Most már nincs sok alga, de rendületlenül tapadnak most is az üvegen, mondjuk némi biofilm mindig van, néha alul is túrnak, remélem ezekkel jól elvannak és mert az alga tablettát nem hajlandóak enni. A forrázott zöldség sem érdekli őket, ezen fronton meg fogom próbálni, hogy kicsit hosszabb ideig hőkezeljem, hátha csak túl kemény nekik. Vettem nekik néhány vasfát, ezen imádnak elidőzni.
  • garnélák: 2 amano, 5 narancs neocaridina, sajnos utóbbiból volt 2 elhullás, nem tudom, hogy mi lehetett, pedig próbáltam alaposan felkészülni. Pótoltam a csapat hiányzó tagjait és utóbbi időben kapnak GlasGarten ShrimpFit-et is. Most stabilan éldegélnek, néha vedlenek, az alga tablettákat jó étvággyal pusztítják és a növényeken mindig ügyködnek, nagyon lelkesek! Egyik amanóval történt egy kis incidens: egy hétig kb. nem láttam, amikor tisztítottam a szűrőt, amikor kiöntöttem a tartályt egy virgonc, jó karban lévő kis jószág bukkant elő. Még szerencse, hogy a mosdóba öntöttem ki és észrevettem :) Gyorsan benyomtam a leeresztőt és visszatessékeltem a helyére... Nem lehet tovább halogatni a befolyó ág garnéla biztossá tételét. Sajnos a TF-es üveghez nem találtam könnyen beszerezhető gyári megoldást, valami szúnyoghálósat fogok eszkábálni rá. Közben az új szűrőhöz skimmeres befolyót rendeltem garnéla védelemmel (szerencsére ennek volt gyári megoldása).
  • 7 sisak csiga: mindent megevő, szép kis fekete jószágok. Igyekszem figyelni, hogy amikor a zöld nevelő köveket mozgatom nehogy összezúzzam őket, ha majd lesz végleges scape kevésbé kell majd izgulni.
Szóval szép kis társaság gyűlt össze, párommal nagyon élvezzük nézegetni őket! Készítettem egy telefonos videót (elnézést van néha egy kis fókuszálatlanság):

 
Utoljára módosított:
A növény nevelde folytatódik és fokozódik: amit lehet bespajzolok: anubias-ok és bucephalandra-k, elállnak kőre kötözve, viszont némelyiket nehéz beszerezni. Főleg kisebbeket keresek, had nagyítsák a léptéket majd. Szóval kb. egy hónap gyűjtögetésének az eredménye:

Jött a TF-ből bucephalandra spec. green mini és egy ajándék macska :) Utóbbi persze csak vicc: ő már egy éve a lakás dísze és lelkes rajongója az akváriumnak. Egy ideig megőrült, volt is egy kis lelkiismeret furdalásom, hogy elérhetetlen álmokat hozok az életébe, de most már lenyugodott: üveg püfölés, hal stresszelés már ritkábban van, viszont most már legtöbbször csak ül nyugisan, hosszan néma csendben és csodálja a halakat, élvezi a látványt :)

GWC2-dlV5c0zYfWyXG8IK93a3cuss-7ZyV5XFs7zdeOCLDXLsBuDlkF7wKkVMfHmYkrhyqycOxnTbNxeetFN7etU3XPLNMJeyW5vN_ILqVdIm8Sx7mDmVeDEbotihKy6ORWPcd3btn9eHhI7bMk77-_58b5nQ2O-5UPAd62tFh-cXiyGAQUWS0dNlJIBtdzpuv95fxGF5xGKzJtsGL7cuC1y5-Q3tblMH-rTUVxXfdhQBzCN6SBq5V-qByrdr7V9LvGOti0cfUqXK1KXuR_6hxsiTVriqNMzQwZdLKPoEHAf7NQjCgm17Zf5kVVarZR3YgU0Cm1C-Uimo_fSyOUUSNUFRLTNhXTYAcjZzpP0fK8dFdketJ2tWTudjgad-JoT_P9xK8p4Ww-TCgACdncU4mYDOfuWlGSClGH5OwUjyXHo_C0sV4aSculaIdrlEVvyIp-a6gad1t0xWj-IqvbVZWDu45e7FSQRp4Alv94m45vSJ2NWPLP-PKDPMaHzNyJ4_lZJ4Hj-vrmrOfr-r1r30SMOlETadrWREe7cEFCWw0KvOxly7bkWenQoQyymp-9LhTmVXoZ2vjKt0Tk1SwiA5-OCzEoNqqXMEc-95af9lVX30OZSfU4Minp83skeJ2JZ4UXZEiv5XZ_6RotKrufPv8eJlal0t2IW-tfAlqxFL8Wq4BoqEXUwB3sEDYea0lc=w1210-h907-no

Sikerült beszerezni két ismeretlen bucét, ha valakinek van tippje, hogy milyen fajtájúak, akkor ezer hálám érte:
DJF2xQAMYieuNVaUSwJsHNsC_m8_xFE6uNY9AAi5MA3b7y66bD390LJxftmvQE9Ip-Ps1_8_oHHw3ja2IpejbTRkDF-7-mVj_n1FNjG00utk3M9-DnuMRy6_Qu96F0cxDMAGoBy1pEKkT35V1ea6SBZOPbk6zwwFL4N64nuXlc4FGcbajFbQgFT_goUx4it61FyYW4Q61ucNw5AjULTVE1NM1jucWtpD6aXmXRdLDe9g9whH5yoFD71XoQbwI8Lx8d9_jdsFnnnJtZrC2ChjeK4-GG3tUOUxbDtcsn86f48Ub1_PB7baWweYMLJaable-H5zR2toriplRh8yV2i4TIhY6-fr96DgUfOP6nrTShSmydnabwx7TcUtJJ6cvFk60Rg_K-tVj6YV9I7SbLy76TGjqTN5NdV37ovh9VgGv4ykxujcpNbEh_NeDov-M9az4kNmB_5V2G2BZ3fkB5DZBkFQYpXZGtChuPbFW0w0GntM0ygyYhMO9MOUnJ0duolYzN4Dqh-8Qgpvx-Rb99uj1s6U2KFJuqBxLdhfaIp6foZp9RcWevuY4QUnej9HIOChBi9AvnYgStbA2ZSkGHeAPVmMrGj-bTfhEWJ3qhSwAhesCf6NgdXB3k5RfH1QHiRdvD_GigKHOQKxlamCuBPjaaKBrHEZGR_tsaABu2t7ffExmGydHlwHp7lAfCfTIh8=s908-no

De vannak olyanok is, amiknek szerencsére ismert a nevük. A fenti bucephalandra kendang mini a lenti brownie adinda.
DViswtYW000k9nfOeLuMjrU6yw=w681-h907-no?authuser=0.jpg
Sajnos rajtuk akad egy kis alga is: kaptak eladói tipp alapján egy 10 perces 1 liter / 2 ml Easy Carbo kezelést, amit lehet, hogy majd ismételek. Valamint be szoktam rakni hozzájuk néhány garnélát: utána látni, ahogy jól megpakolt hassal távoznak.

A kéz alól szerzett jövevényeket két hétig karanténozom, hátha van ki nem kelt csiga pete. A fenti két ismeretlennél nem volt, az alsóknál jött egy adag mini csiga. Egyenlőre csigátlan vagyok, remélem, hogy ez így is maradt - csak a szaporodásra képtelen sisakok vannak -, persze, lehet, hogy ez hiú ábránd, lehet, nem lehet hosszú távon elkerülni a kis házas jószágokat, főleg, ha nem csak steril növényt vásárol az ember. Majd kiderül...

Balról jobbra: anubias micro, pangolino és nana bonsai. Nagyon aranyosak :) igazi kis ékszerek, akár csak a bucephalandra-k.

eh_ExKm_bfOq3HheLQtrc10SS5xyz_5G7hYnENR51OgCu2SaFRfJYGGdN5I5DuCy_2jBDWr2BuLcFRS5r5o_R3nu5EiEfe7KJDYBgAi7aIBrqJztT66JU_D1Kfz3SmrUbPYzdV4IJ5mbe2IYlgu-JM-wT8SyKxuDLBcfe-tjnx-aEAV_MZ0sRlWH3Q2lgLBOFU1uzk9uikrni0p4sgTTtSDUgw0fkjXdJ2QVnMz0bynrxzpxdl5KZbMwdQ2LSSBwxgxxyjEAQ8utZocY7x8kff0JPyyijdOtdvayrG-MYBNb1fvgjkXiogV7FfgcBVlLCfb61fLixrWmnA2C9mQsSUwBFeEkynMjwQ0U0YrCWK-XLh_GPHBPEE67AQFr04ZUIn0cBaZ87zZ68aDgnsl--m4D2Kb4CGXFkjG9Z3_tgQuN0XemPfyrI1lBZQsxDWAkXNpHAMLi7iCCG2y03Nyxoqw3C7rHGL7x3xAVtr3_KNSsTyfLUJ7m8PcmG3EfYwlM04ZHPZzhPtz12ch8IX2Lythotexz4tJuxbtogdNogO7Zq98fBGTp2OQT1VjWkRX4vROB5qGHWaQ4h-8FoMGkrcjIGP-5txkz8mFVhdClWxtN47CtdfbSm58Ozt7P-N46etYCFPF5vrC2alQGJulRsSSNualPI_LoGa2sGUxKptNyT7B-yDHHlmyFUqeFezQ=w1225-h907-no


Szereztem még be GA black friday alatt egy-egy adag glossostigma-t és eleocharis parvula-t. Dobozosak, remélem kihúzzák addig, amíg végre összerakom a bútort és scape-et...
 
Utoljára módosított:
A mohákon kívül jött egy kis sárgulás:
IMG_20201208_203217.jpg

Valószínűleg vas hiány, esetleg nitrát is közrejátszhat. De persze ezek csak inkább találgatások, ez az első hiánytünet akvrisztikai pályafutásom során, ami szembejött. TF macro és planter gyári adagolásban 2 ml /nap és 10 ml / hét ment eddig. Mértem eddig is, de a nitrát (Sera teszt) nem volt mérhető, a vas (JBL) pedig alig volt mérhető. De mivel eddig nem volt probléma a mohákkal így tartottam. Most egy határozottat előrelépve, dupláztam az adagokat, remélem a növények fognak örülni és nem az algák :) Kb. egy hétig tartom, aztán kiértékelem az eredményt. Minimális bubiszámmal a szűrőbe oldott CO2-t is újra hadrendbe állítottam.

Újramértem a vasat, kb. ugyanazt a szín, mint eddig, talán kicsit erősebb:
IMG_20201208_203003.jpg
Persze lehet, hogy a teszt nem megbízható, nézem a növényeket, és meglátjuk mi lesz... Holnap azért macro adagolás után mérek egy nitrátot is biztos, ami biztos és ha már van itthon akkor foszfátot is. Apropó, most már tényleg be kellene üzemelni a dózispumpát, de melóban olyan évvégi hajtás van, hogy "öröm" benne lenni. Talán hétvége, vagy legkésőbb karácsony :)
 
A mohákon kívül jött egy kis sárgulás:
View attachment 98739

Valószínűleg vas hiány, esetleg nitrát is közrejátszhat. De persze ezek csak inkább találgatások, ez az első hiánytünet akvrisztikai pályafutásom során, ami szembejött. TF macro és planter gyári adagolásban 2 ml /nap és 10 ml / hét ment eddig. Mértem eddig is, de a nitrát (Sera teszt) nem volt mérhető, a vas (JBL) pedig alig volt mérhető. De mivel eddig nem volt probléma a mohákkal így tartottam. Most egy határozottat előrelépve, dupláztam az adagokat, remélem a növények fognak örülni és nem az algák :) Kb. egy hétig tartom, aztán kiértékelem az eredményt. Minimális bubiszámmal a szűrőbe oldott CO2-t is újra hadrendbe állítottam.

Újramértem a vasat, kb. ugyanazt a szín, mint eddig, talán kicsit erősebb:
View attachment 98738
Persze lehet, hogy a teszt nem megbízható, nézem a növényeket, és meglátjuk mi lesz... Holnap azért macro adagolás után mérek egy nitrátot is biztos, ami biztos és ha már van itthon akkor foszfátot is. Apropó, most már tényleg be kellene üzemelni a dózispumpát, de melóban olyan évvégi hajtás van, hogy "öröm" benne lenni. Talán hétvége, vagy legkésőbb karácsony :)
Vas két árnyalattal jobbra kellemesebb lenne a növényeknek.
 
A mai napon beüzemeltem a JBL CristalProfi e902-őt. Az 2424-esből átraktam a gyári 1 liter Eheim Substratot, abban maradt a Matrix Trop. Volt benne 1 liter MicroMec, legalább hamarabb beérik így egy már bacis szomszéddal. Egyébként maradt a gyári ritka szivacs. Az a terv, hogy az Eheim majd kap egy szkimmerres befolyót és azt egy kicsit gyakrabban takarítom: abban van ritka és sűrű szivacs a bio mellett valamint perlon. Rendeltem egyéként hozzá egy Aquarebell üveg/akril szkimmert, de nem volt jó oldalon a beszívó nyílás, így sajnos vissza kell vinnem.

Kb. úgy helyeztem el, ahogy majd később is lesz:

IMG_20201213_160750.jpg
Majd egyszer mind a 4 ki/befolyó átlátszó csővel ellátott üveg lesz, de egyenlőre jó így. A JBL megkapta szűrőbe oldós CO2 befolyót. Sajnos itt sem igazi, meg kell építeni azt a reaktort... Egyébként sokkal erősebbnek érződik mint az Eheim. Persze nincs annyira fojtva töltettel, meg ennek is kellene egy lily, ez a lapított cső csalóka, de persze papíron is erősebb. Mindenesetre most eléggé le kellett fojtanom, hogy ne legyen örvény :)

A tápozás terén most nirát 10, foszfát 0,4, vas 0,1. Akárhogy öntöttem bele egyébként a macro tápot: nem tapasztaltam akkor növekedést, mint kellett volna. Most szűrő takarításkor kivettem a 100 ml Purigent. Olvastam, hogy néhányaknál belekavart főleg a nitrátba. Nekem is utána sikerült normális értéket mérni, nem tudom, hogy az volt-e mindenesetre most jó felé megyünk. Fogok majd még rendelni foszfát monotápot. Egyrészt, hogy a N:po arányt rendbe tegyem, valamint, ha majd lesz talaj, ahhoz is el kell majd, mert állítólag az is foszfát zabálós fajta. A növények még nem igazán tértek magukhoz, de remélem, hogy kb. egy hét és látszani fog valami. 10-20 nitrát, foszfát ennek tizede, a vas pedig a foszfát tizede arány elérése a cél. A fényt is kicsit feljebb húztam. Most kíváncsian várok... csak ne lenne olyan nehéz, kár, hogy nincs rögtön eredmény. Alapvetően nem vagyok túl türelmes típust, de ebben is edz ez az új hobbi :)
 
Sikerült egy masszív áramszünet szimulációt végrehajtani: tegnap este félre sikerült dugni az egyik csatlakozót, eredmény mindkét szűrő leállt :( Ma napközben vettem észre, kb. 12 órát volt szűrés nélkül az akvárium. Az üzembiztonságot akarom fokozni, erre egy ilyen baleset, az épp induló szűrőnek is csak ez kell... de szerencsére a halak normálisnak tűntek, mértem gyorsan egy nitrátot: 0,1, pár órára rá már 0,05. Úgy látszik még életben vannak a bacik. Örülök, hogy egy ilyet is túl tudott élni a rendszer, így egy fokkal kevésbé aggódok majd az áramszünetekért. Tanulság: itt is dupla ellenőrzés kell a változtatások alkalmával, meg persze egyébként sem árt...
 
Rég írtam, időközben sikerült rájönni, hogy mi volt a nagy tápfogyasztás oka: a rengeteg láng moha a végén már napi 10-12 ml TF macro-t és 2 ml foszfátot evett meg. Kivettem kb 70%-át és visszaállt a normál szintre. Utána volt egy pár napos macro felfutás a tápozásban, mert mire rájöttem, hogy 2-3 ml köré kell visszavenni az adagot mindig kicsit sok volt 2-es foszfát volt pár napig. Utána kisebb nagyobb hullámokkal sikerül belőni a megfelelő mennyiséget.IMG_20210206_202118.jpg
Közben megjelent valami fonalas cucc a riccarcdia-n. Növekedett a csapat két farokfoltos fonalalgázó algaevővel, de nem nagyon pusztítják. Ahogy tapintottam lehet, hogy inkább érdes békanyál lesz: elég érdes tapintású és szerencsére elég izolált. Fogalmam sincs, hogy honnan jöhetett... Most az épp részeit szétszedtem kis szigetekre a riccardia telepnek. A meglévő részből pedig szedegetem, de jön moha nagyja is olyan mint az üveg, kár érte, csigalassan nő...

Az kis márnák algát nem sokat szoktam látni, hogy esznek, de kicsit felpörgették a bentlakókat. Az algatabláttát eddig leginkább csak a garnélák ették, de most, hogy érdeklődtek iránta a márnák, elkezdte érdekelni az ottókákat is, örülök neki. Annak kevésbé, hogy a legnagyobb amano lenyúl mindig egy bogyót és a halakat nem engedi oda :O és még a garnikat szokták félteni :)

Az anubias-ok és a bucék nincsenek túl jó formában, visszavettem a világítást 50 lumen/literről 30-ra, hátha a békanyál is jobban visszaszorul és a lassúnövésűek is kicsit magukhoz térnek. A kínai dimmelhető táp elfüstölt, szerencsére épp otthon voltam, nem gyújtotta fel a lakást, kihúztam, amikor már érezni lehetett az amper szagot. Most egy megbízható Osram van, de nem dimmelhető így kikötöttem néhány LED csíkot, most csak kettő megy. A hideg és a melegfényűek eddig egyenletesen keveredtek, most két szélen nem az igazi. Kell majd egy rendes táp...

Vettem ragasztót a sziklákhoz, előbb utóbb bútor is lesz, meg scape is, de amilyen pörgés van most egyéb frontokon (főleg munka és az otthonunk csinosítása), lehet, hogy csak nyáron...
 

Hasonló topikok

Válaszok
118
Megtekintések
17K
Back
Oldal tetejére