• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Zöld arany

adamsss666

Tapasztalt kertész
Sziasztok! Úgy döntöttem, hogy érdemes képernyőre vetni első akváriumunk születését. A cél egy mid tech mountainscape. Lesz sok zöld és kedvelem aranymetszést innen a név. Az üveget Noé Gábor készítette, 63x40x40 cm (feltöltve épp aranymetszést ad ki benne a víz.) Saját lámpa folyamatban, saját bútor még csak tervben.

A terv:

AxIoSmLx-PKIHpLz7kJAKOZ2w=w1433-h883-no?authuser=0.jpg

Köveket már sikerült beszerezni, seiryu lett a befutó (bocsánat a rossz képminőségért).

_2U78YbtdixxtzWzEGX2eO3RQ=w1178-h883-no?authuser=0.jpg

Folyt. köv.!

ezsolt80

Legenda
azt érdemes számításba venni hogy a kő benyomódik a talajba (vagy kell alá valami ami a talaj szintjén tartja) meg a növények magassága miatt is el tud tűnni a kövekből néhány centi.
Az elől lévő köveknél érdemes ezt beleszámolni, bár a rajzodon ott már nem zöld a terület.

adamsss666

Tapasztalt kertész
azt érdemes számításba venni hogy a kő benyomódik a talajba (vagy kell alá valami ami a talaj szintjén tartja) meg a növények magassága miatt is el tud tűnni a kövekből néhány centi.
Az elől lévő köveknél érdemes ezt beleszámolni, bár a rajzodon ott már nem zöld a terület.
Köszönöm szépen a tippet! Akkor lávakővel tervezek alatta, az egy biztos és olcsó alapnak tűnik. Igen, elöl max a köveken lesz zöld egyébként az előtérben a JBL Sansibar Dark és Dennerle Plantahunter Baikal fogja fokozni a szürke 50 árnyalatát:)

adamsss666

Tapasztalt kertész
Sikerült összerakni a lámpát, 50-50% meleg- és hidegfehér V-TAC 5730-120 CRI95-ös LED szalag. LOWI profil 60°-ban sugárzó plexi fedél. 50%-on dimmelve 2550 lm/m (visszamért érték) fényárammal és 10% egyéb veszteséggel (plexi, stb.) számolva 45 lumen / liter jön ki, ha az üveg nettó 90 literjére osztom vissza.

mCATFuc3ByJLXMVkCFw5ayd8Og=w638-h850-no?authuser=0.jpg
Egyenlőre egy legolcsóbb, gagyi kínai dimmelhető táppal van meghajtva. 38 °C most az üzemi hőmérséklet, ami teljesen vállalható. Viszont lehet, hogy most csak 20-30% a dimm, sajnos nem lehet pontosan tudni. Lehet, hogy majd még kell ragasztanom hozzá, ha 50%-on 40 fok alatt akarok maradni. Egyrészt ezért is lett aszimmetrikusan ragasztva, hogy legyen helye az esetleges bővítésnek, másrészt így eltérő a fényterítési szög a két oldalon, a majdani néző felé kevésbé világít talán szembe.

Egy legalább 1 kHz PWM-et tudó táp van tervben. Valószínűleg: https://meanwell.hu/userfiles/webshop/products/attachments/IDLV-45-.pdf lesz a befutó.
4214.jpg
Illetve kettő darab lesz, hogy színhőmérséklet szabályozós vezérlést lehessen hozzá írni ha egyszer nagyon sok időm lesz :) Mivel feszültség szabályozás alapon is működik a dimmelés, ezért ha meg meg lesznek a tápok, akkor addig is fixen dimmen fognak menni egy változtatható feszültségű bedugós tápot használva szabályozó feszültségként. Nagyon csábító volt, (ahogy utána olvastam, a jól bevált) TC420 is. Azért nem ez lett a befutó mert ez csak 540 Hz-en tud PWM-et és jobbnak láttam a magasabb frekvenciát, aminek persze lehet, hogy nincs semmi értelme és csak szívatom magamat vele. De egyébként is porosodik évek óra egy másik projekthez rendelt, de sosem használt Raspberry Pi. Eddig nem volt szerencsém ilyesmivel foglalkozni, így legalább ezt a területet is megismerhetem majd a projekttel és még talán mást is lehet majd az vele mérni / automatizálni.

A lámpát még be kell kupakolni ki kell szilózni (az cél, hogy ússzon ha be is esni) és lábazni, de már így is bevethető. Gyönyörű színvisszaadása lett és nagyon szép egyenletes a fényterítése, nagyon örülök neki! :)

adamsss666

Tapasztalt kertész
Sikerült beszerezni egy ipari adag láng mohát és némi riccardia-t. Apróhirdetésen jó áron kínálták, így beüzemeltem értük az akváriumot, egyenlőre a földön, két réteg EPS-en. Legalább érlelődik a szűrő addig is, amíg rendesen sikerül majd összerakni a scape-et és a szekrényt :) A szűrő egy Eheim Experience 250, a töltet: 3 cm TM30, 0,9 liter Matrix Trop, 1 liter Eheim Substrat (amit a szűrőhöz adtak, nem a Pro verzió), 100 ml Purigen, perlon. RO visszasózva GH 6 / KH 3. TF mikró és makró a gyári adagolással indultam. A növényeknek szétflexeltem egy nagyobb seiryut és néhány bazalt térkövet, erre ment damillal a láng moha, a riccardia ideiglenesen vakolaterősítő hálóra ment (bocsánat az utóbbiról nincs kép.)

Kötözés:
VXfIBx_avSAbwe2MakbewWIZ_g=w638-h850-no?authuser=0.jpg
Növény inkubátor üzemmódban :) :
mBZuq_qnqj-r2bzgbo0uHQedw=w1134-h851-no?authuser=0.jpg

adamsss666

Tapasztalt kertész
Növény terv:
  • Láng moha (pipa) ez lesz hátul
  • Riccardia chamedryfolia (pipa), főleg a hegy magasabb régióiban
  • Cladophora Aegagrophila (gömbmoha) felvágva és lapítva (remélem működik ez a módszer), szintén magasabban lesz főleg a kövek között réskitöltő szerepben
  • Eleocharis acicularis mini,vagy parvula, jó kérdés, hogy van-e eltérés és melyik a kisebb, ő megy közepes magasságban fűnek
  • Elatine hydropiper a fű szélére szétszórva, de ő még nagy kérdőjel, nem biztos hogy lesz, elég igényes
  • Aniusbias bonsai és micro és hasonló mérető bucephalandra-k alacsonyabb régiókban

Ma jött Debrecenből egy adag Aqua Substrate Pro. Táptalaj nélkül van tervben az Eleocharis acicularis mini alá. Ahogy olvastam sokan használják így, de még lamentálok, hogy inkább menjen-e alá táptalaj is, ha lesz elatine hydropiper, akkor lehet, hogy rakok, végül is nem tervezek átrendezést. Aztán meglátjuk mit hoz a gyakorlat... Mindenesetre jól néz ki a csomagolása, egy kis metál festék mindig sokat dob az összképen:

Y2rd6PVyqFNjwR6baUC3kg4r6g=w618-h883-no?authuser=0.jpg

A másik nagy öröm, hogy érkezett egy Jebao dózispuma is :) Sokat filóztam, hogy megéri-e a ráfordítást, de mivel néha elutazunk hosszabb-rövidebb időre, és napi fecskendős adagolást is hátam közepére kívánom, ezért csak rászántuk magunkat. TF Macro, TF Micro, Easy Life Easy Carbo, Easy Life Catappa-X négyest fogja napi dózisra lebontva adagolni.

LhL_tHy9SK70pV2MPAZmLhSovA=w663-h883-no?authuser=0.jpg

Egyenlőre még csak ismerkedünk. 2 milit ha ki tudna jó szórással adagolni az jó volna, de ez nagyon kis mennyiség ennek a pumpának, de meg szeretném úszni a hígítgatást (hogy nagyobb mennyiségre hígítva az anyagokat pontosabb adagolást lehet elérni.) A kalibráláshoz mérleget használtam. Egy olyan trükköt próbáltam, hogy 50 grammra kalibráltam a gépi 100 ml-t. Ezek után 3 ml-t beállítva a gépen 1.8-2.1 ml között mértem a valós kiadott mennyiséget. Mindenesetre eléggé ígéretesnek tűnik. De biztos, ami biztos valós beépítési helyzetben csinálok majd szórás és átlag méréseket.

Utoljára módosított:

adamsss666

Tapasztalt kertész
Be kell valljam eddig kicsit a múltról szólt a napló, és csak pótoltam amit már meg kellett volna írni. Szóval egy nagy ugrással a jelenbe. Eltelt kb. 2 hónap az indítástól. Az első hónap után még mindig nem szabadultam a homályos víztől és egy idő után a zöld lebegő alga is betalált.

Itt még csak infuzória:

W5JuRfNjC3MjOXq57tPYUcmkQ=w1270-h953-no?authuser=0.jpg

de később jött egy kis zöldség is. Mindenütt olvastam, hogy várjak, hátha elmúlik a homály. A zöldségre jött egy sötét kúra, de nem segített. Végül rászántam magam és vettem egy Eheim Reeflex UV 350. 3 nap éjszakát ment és minden gond tovaszállt :) Kár, hogy nem lehet bérelni, olvastam volt GA-ban valaha bérlés, de a rossz tapasztaltok miatt beszüntették, kár érte... Most mindenesetre lesz egy eladó UV-m, de majd ha elmúlik a növénynevelde szakasz és végre lesz rendes bútor meg scape-es restart (illetve tkp. start), akkor hirdetem csak meg, addig biztonságképpen megtartom. No szóval 3 nap után ez lett az eredmény:
D3mXarwzRpW86RAdGEEWi1lEpw=w715-h953-no?authuser=0.jpg
Hamarosan pótlom még a meg nem írt fejleményeket: jöttek új növények, állatok, CO2...

mmccannon

Legenda
Köszönöm szépen a tippet! Akkor lávakővel tervezek alatta, az egy biztos és olcsó alapnak tűnik. Igen, elöl max a köveken lesz zöld egyébként az előtérben a JBL Sansibar Dark és Dennerle Plantahunter Baikal fogja fokozni a szürke 50 árnyalatát:)
Azt vedd számításba, hogy a lávakő is el tud mozdulni, ezért előbb műanyag gyeprácsot tennék alulra, és aztán zúdítanám be a lávát. Úgy biztosabbnak gondolom.
gyepracs_jelolo_2.jpg

Oldal tetejére