• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 躍如 - yakujo

Eke Máté

Főkertész
Sziasztok!

Az Unexpected akváriumunk helyett indult ez az akvárium, kicsit több tervezés után mint ahogy abba belevágtunk.
A cél az lenne vele, hogy a lehető legkevesebb karbantartásigénnyel legyen állandó dísze a nappalinak, a scape és a növényesítés is ennek a szellemében készült.
A növények jelentős része a Bedrockból származik, csak pár tő buce, rotala és pogostemon öröklődött át az elődből. Friss vásárlás egyedül az Eleocharis acicularis 'Mini', minden más "saját nevelés".

Mivel a szűrő egyből átkerült a korábbi akváriumból, így a halak és garnélák áttelepítésével sem vártunk sokat (helyünk sem volt külön tartani őket), ráadásul szegény guppik erősen @Szabó Henrik módon lettek "beszoktatva".
Egyelőre elhullás nincs, mindenki boldog az új helyen *kopp-kopp*.
A guppik nagyrésze egyébként nálunk született, Henriktől hoztunk korábban fiú tigris endlereket, ezekhez hoztam kollégámtól "black bar" lányokat, így lettek ezek a narancsos hasú hibridek. Az új akváriumba már csak fiúk kerültek át.

A kövek ragasztásához most először használtuk a Filipe Oliveira Workshopon bemutatott cigifilteres megoldást, sokkal jobb mint FBS-el pacsmagolni és teljesen láthatatlan a végeredmény.


Adatok:
  • Üveg: 60x30x36, 6 mm GA Opti-White - 64l, hátul opál fólia
  • Bútor: IKEA BESTÅ 60x40x64, fekete. Édesapám gyártott bele egy fém merevítő keretet, én pedig kétoldalt szereltem be nagy alu kábelkivezetőket
  • Szűrő: Aqua Nova NCF-800, legalsó kosár kerámia gyűrű + PPI10-es JBL szivacs, középen Eheim Substrat Pro, legfölül pumicit + perlon, kínai üveg lily és skimmeres befolyó
  • Világítás: 2db Chihiros A601, az egyikben két ledcsíkot cseréltem piros+kék 5730-as "növényesre", 60%-on mennek napi 8 órát
  • Dekor: kb 7kg lávakő
  • Talaj: ADA Power Sand Basic S (2L), ADA Aqua Soil Amazonia (~8L), plusz egy kevés ADA La Plata Sand
  • CO2: 2kg palack, Oxyturbo reduktor, GA mágnesszelep, Ista bubiszámláló, ADA Clear Parts Set, közepes Aquario NEO diffúzor, kínai üveg DC
  • Tápozás: Green Aqua Micro+macro 3-3 ml/nap, Seachem Flourish Excel 1.5ml/nap
  • Víz: RO + csapvíz kb 130-as TDS-re keverve, Seachem Prime-al kezelve, most napi, később heti 50% csere
  • Vezérlés: DIY a szekrénybe építve - bővebben ebben a posztban

Flóra:
  • Rotala 'Green'
  • Rotala 'Vietnam' (talán, több fajta volt egybeültetve, nem tudom melyik maradt meg)
  • Anubias nana Gold
  • Anubias nana 'Paxing'
  • Anubias nana Pangolino
  • Cryptocoryne spec. Flamingo
  • Eleocharis acicularis 'Mini'
  • Pogostemon helferi
  • Staurogyne Repens
  • Hygrophila Pinnatifida
  • Hydrocotyle verticillata
  • Plagiochilaceae sp. Cameroon Moss
  • Bucephalandra Silky Blue, Velvet Leaf 4, Rainbow, Sintang, Wavy Green, Red, Vulcan, Fake Catherine, Temuyuk Blue (nem biztos, hogy mindegyik fajtából került is be ténylegesen, elvileg ezek voltak itthon)


Fauna:
  • 2db Amano garnéla (Caridina multidentata)
  • 3db Otocinclus affinis
  • 2db Zöld neon (Paracheirodon simulans)
  • 15db Endler guppi
  • 16db piros Neocaridina

08.17-én indult az akvárium, egyelőre probléma mentes. Naponta cserélgetjük a vizet, meg visszahelyezgetjük az 1-2 elmászkáló növényt, remélem később is ennyire "igénytelen" marad.

Hardscape:
IMG_20190817_152538_4500.jpg
Feltöltés:
IMG_20190817_190944_4500.jpg
0. nap:
IMG_20190817_212319_4500.jpg
3. nap:
IMG_20190820_142110_4500.jpg
 
Vízcsere és kis igazgatás után:

IMG_20190821_195103_4500.jpg

Az Anubias Gold kikerült, nekem a színe hiányzik kicsit, de a méretével sajnos túlzás volt. A Pinnatifida is erősen meg lett kurtítva, majd meglátjuk mennyire tudjuk kompaktan tartani.
Szerintem az összkép jóval homogénebb lett.

A növények elkezdtek fejlődni, csak néhány buce levele olvadozik.

A guppik erősen fogyatkoznak, sajnos valamiért elkezdtek kiugrálni. A korábbi akváriumban is előfordult vízcserék után, de nem volt ilyen tömeges a dolog.
 
Az első időben körben erdemes levédeni folpackkal, az segít megakadályozni az ugrásokat.
Sokkal jobb lett a rendezgetés után.
 
Szia,
Vízcsere és kis igazgatás után:



Az Anubias Gold kikerült, nekem a színe hiányzik kicsit, de a méretével sajnos túlzás volt. A Pinnatifida is erősen meg lett kurtítva, majd meglátjuk mennyire tudjuk kompaktan tartani.
Szerintem az összkép jóval homogénebb lett.

A növények elkezdtek fejlődni, csak néhány buce levele olvadozik.

A guppik erősen fogyatkoznak, sajnos valamiért elkezdtek kiugrálni. A korábbi akváriumban is előfordult vízcserék után, de nem volt ilyen tömeges a dolog.
Szép akvárium! Van valami feljemény róla ? :D
 
Sziasztok!

Nem igazán naplóztam az akváriumot, de most volt 1-2 nagyobbacska változás.
Rendeltem egy csodálatos kínai reaktort, megérkezett, beszereltem. Az Aqua Nova szűrő azzal hálálta meg a megnövekedett fojtást, hogy orrán-száján folyatni kezdte a vizet - nem nagy móka este 10-kor.
Eleve terveztük, hogy egy kicsit nagyobbra cseréljük a szűrőt, így most hirtelen sürgető is lett a dolog, az utód egy OASE Biomaster 350.
Persze nehezen viselem, ha valami gyári állapotban van, ezért nem csak a töltetet cseréltem teljes egészében pumicitre, de az előszűrő szivacsgyűrűket is újragyártottam 10ppi-s szivacsből, valamint fúrtam pár extra lyukat az itt lévő csőre is. Csőszűkítőkkel használjuk, mert szerettük volna megtartani a 13-as üvegeket, de még így szűkítve és reaktorral is erősebb a flow, mint az Aqua Novával reaktor nélkül.

IMG_20190922_152052_4500.jpg

Az akváriumon belül volt már pár féle algánk, leginkább talán zöld pont és egy kis szőr. Sok mindent nem teszünk ellene, fogyni látszik magától is, valószínűleg a friss indítás miatt van. A növények szépen kezdik összeszedni magukat, a rotalákat és a pinnatifidát kb hetente igazgatom, a többi növényhez még nem nyúltunk.

IMG_20190922_184410_4500.jpg
IMG_20190922_184434_4500.jpg
 
Ha nem ragaszkodsz ennél is mindenképp a dekorhomokhoz, esetleg egy kísérlet erejéig kipróbálhatnátok az apró szemű kavicsot helyette.
A jobb oldali kövön lévő pinnatifida is túl nagyra nőtt, nagyon elviszi a hangsúlyt, de alakul szépen, jó lesz ez!
 
Sziasztok!

Nem igazán naplóztam az akváriumot, de most volt 1-2 nagyobbacska változás.
Rendeltem egy csodálatos kínai reaktort, megérkezett, beszereltem. Az Aqua Nova szűrő azzal hálálta meg a megnövekedett fojtást, hogy orrán-száján folyatni kezdte a vizet - nem nagy móka este 10-kor.
Eleve terveztük, hogy egy kicsit nagyobbra cseréljük a szűrőt, így most hirtelen sürgető is lett a dolog, az utód egy OASE Biomaster 350.
Persze nehezen viselem, ha valami gyári állapotban van, ezért nem csak a töltetet cseréltem teljes egészében pumicitre, de az előszűrő szivacsgyűrűket is újragyártottam 10ppi-s szivacsből, valamint fúrtam pár extra lyukat az itt lévő csőre is. Csőszűkítőkkel használjuk, mert szerettük volna megtartani a 13-as üvegeket, de még így szűkítve és reaktorral is erősebb a flow, mint az Aqua Novával reaktor nélkül.

View attachment 81194

Az akváriumon belül volt már pár féle algánk, leginkább talán zöld pont és egy kis szőr. Sok mindent nem teszünk ellene, fogyni látszik magától is, valószínűleg a friss indítás miatt van. A növények szépen kezdik összeszedni magukat, a rotalákat és a pinnatifidát kb hetente igazgatom, a többi növényhez még nem nyúltunk.

View attachment 81195
View attachment 81196
Az a baj, hogy ezeknek a szűrőknek a tömítését szívásra méretezik, nem nyomásra. Jó, hogy a magasságkülönbségből adódó nyomást egyáltalán kibírják. Ezzel a ténnyel már én is szembesültem. :(
 
Az a baj, hogy ezeknek a szűrőknek a tömítését szívásra méretezik, nem nyomásra. Jó, hogy a magasságkülönbségből adódó nyomást egyáltalán kibírják. Ezzel a ténnyel már én is szembesültem. :(
Azt sem viselte jól, amikor betettem a szekrénybe és a szívóág csöve volt megtörve. Nem vettem észre rögtön és ugyanígy teleszívta a fejet a rohadék. Csak akkor működik jól, ha ugyanolyan ellenállással megy mindkét ág - a saját csapja egyenlő mértékben zárja mindkét oldalt, az ilyen jellegű fojtást jól viseli.
Viszont rájöttem, hogy vakmerően két év garit vállaltak rá, szombaton visszavittem, gondolom kap egy új fejtömítést.
 
Sziasztok! Ezzel történt azóta valami? Halad szépen előre vagy csak küzdtök vele, de nem készülhet róla vállalható kép?
 
Sziasztok! Ezzel történt azóta valami? Halad szépen előre vagy csak küzdtök vele, de nem készülhet róla vállalható kép?
Köszi az érdeklődést! :)
Sajnos nagyon kevés időm van, fotózni pedig kedvem sincs igazán, így nem nagyon készültek képek mostanában.

Azt mondhatom, hogy az akvárium tökéletesen hozza az elvártakat! :) Az volt a cél, hogy minimális karbantartással a lehető legjobb képet kapjuk, és azt hiszem teljes mértékben sikerrel jártunk.
Kb. heti fél/egy óra megy karbantásra/vízcserére, nagyjából 5-6 hetente csinálunk egy nagyobbacska metszést, ilyenkor van szűrő takarítás is.
Ennyi karbantartás mellett az akváriumban nincs említésre méltó alga, folyamatosan tisztának látszik, és az összedobott hardscape és növényesítés ellenére is mindig jó ránézni.
Hozzá tartozik, hogy GA tápozás mellett is szépek és egészségesek voltak a növények, és ugyanilyen tiszta volt az akvárium, viszont kb hetente kellett volna nyírni a rotalákat és a pinnatifidát, így novemberben váltottunk ADA tápokra.
Kezdetben napi három-három mili ment Brighty K-ból és Green Brighty Mineralból, viszont pár hét után hiánytünetek jelentkeztek, így emeltem napi 4-4 milire.
ADA tápok mellett sokkal lassabb a növekedés, és szebbek lettek a színek, pedig vasat nem is adagolunk, szóval úgy gondolom megérte váltani.

Csináltam pár gyors képet kézből. Látszik, hogy az acira már ráférne egy alaposabb nyírás, és a rotalák sem mutatják a legszebb arcukat, mert karácsony környékén hagytuk nagyon túlnőni, így pár napja kicsit drasztikusabban kellett metszeni.
Szerintem jövő hét közepére teljesen helyrejönnek.

IMG_20200105_182326_4500.jpg
IMG_20200105_182626_4500.jpg
IMG_20200105_182326_4500.jpgIMG_20200105_182400_4500.jpgIMG_20200105_182414_4500.jpgIMG_20200105_182430_4500.jpgIMG_20200105_182501_4500.jpgIMG_20200105_182510_4500.jpgIMG_20200105_182520_4500.jpgIMG_20200105_182626_4500.jpg
 
Back
Oldal tetejére