• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Walley of peace

Ma giga karbantartás volt - picit elegem is lett a végére.
Nyírás muszáj volt, ld a before-after képeket. A Rotala green sajnos nagyon nem az, mint a Rotala sp green, így azt szerintem elkezdem ritkítani. Most már csak minimálisat ültettem vissza a levágottakból. Sajnos el is nyomja a Hra-t, és nem is olyan, mint amit elképzeltem, de hát, a fene sem gondolta. Még jobban megtéptem a Tripartitát, és lentről, a fáról teljesen kiirtottam, mert úgyis az lett volna a vége, hogy valami gömb nő rá. Jobban tetszik, hogy látom a fát. Lehet, egyszer majd ragasztok rá Riccardiát... A MC-t is vágtam, de még a Stau-t is.
Amire nem volt időm és energiám: igazítgatni az ösvényt, és foglalkozni picit a jobb első résszel. Majd legközelebb. Kipucoltam a szűrőt is, megint 3 amano volt benne. Biztos akkor mennek bele, amikor a skimmer úszója bezuhan.... Csövezés, üvegek, minden tiszta ismét. Ha már szétkaptam....
Az Amandák jól vannak, megvan mind a 11. TDS vízcsere után 150. Nem is sóztam.
20210320_170730.jpg

Szerk: Lehet, a telóm kamerája vacakol, egyszerűen nem tudok normális képet készíteni.... A másodikon még nem tisztult ki a víz.
 
Ma rámértem a TDS-re, csak úgy kíváncsiságból, ha már a másik akvárium vízcseréje miatt előkerült, és valami rejtélyes okból 250 ppm-re ment fel o_O
Úgyhogy itt is cseréltem egy 10est, így most 180 körüli az érték. Nem értem, mi vitte fel ennyire, főleg, hogy hétvégén nyírtam és cseréltem 50% vizet, vissza sem sóztam.... A héten még cserélek egyet. A hátsó üvegen találtam egy kis fonálalgát is. Az is mit keres már ott?
 
Egy kis rendkívüli karbantartás volt itt. Egyrészt, zavart ez a nagy TDS, ezért ezen a héten kétszer cseréltem vizet - azért nem egyszerre sokat, hogy ne hirtelen változzanak nagyot a paraméterek. Emellett kialakult egy kis fonálalga probléma. A fertőzöttebb részeket levágtam, de most látom hogy nem mindenhol volt ez sikeres... Érdekes hogy a Microsorum "vonzza" a legjobban.
Kipucoltam hidrogénperoxiddal a difit, és emeltem a bubiszámon is, hátha co2 probléma okozza a dolgot. Sanszos hogy a Rotala green erdőn alakítani kell, mert szerintem a bal oldali bozót a flow-t is elfojtja némileg. Pár maradék bonsai-t berakosgattam, meg maradt a kockából egy kevés red mini is. Meglátjuk. Ha már matattam, picit vágtam a hra-ból is, ahol nagyon hosszú volt már. Maradék crenatat is elszórtam a homokba, nem nagyon látszik, de talán majd idővel. Vágtam megint egy rendes darabot a tripartitából is.
"Bedőlt fát" lehet, berakok az ösvényre hátrébb is, valami vékonyabb darabot. És persze hátra van a jobb oldal elöl.... De nem baj, imádom, ahogy szépen lassan alakul.
20210331_200303.jpg
 
Utoljára módosított:
Brutál karbantartás - átrendezés. Bal oldal ugrott - jól látható volt, hogy teljesen felfogta a sok Rotala a flow-t. Atom bubizás volt ezen az oldalon mindig, de a túloldalon nem. Ez az egyenetlen co2 eloszlás felelős szerintem a fonálért. Legalábbis, remélem. Iszonyú mennyiségű növény jött ki, de csak a hra-t mentettem meg, azokat a túloldalra visszadugdostam. Bekerült ide-oda két fa is, még szoknom kell, de ha a növények megnőnek, szerintem rendben lesz. Talán egy hajszállal vastagabb a kelleténél.... Sajnos pont az ösvényhez való kis darabokat elfelejtettem túrni. Azt majd legközelebb. Jobb oldalon is nagy vágás volt hátul, és elöl is kiszedtem a mohákat, meg mindent, ami nem tetszett, és első körben bucékkal próbáltam kitölteni az üres helyeket.
Vágtam minden mást is, elég nagy volt lent is a dzsumbuj. Remélem, ezzel le is rendeztem a fonálkérdést - nyilván még kezelnem kell carboval, ahol esetleg maradt.
Most kopár, de lesz ez majd másképp is :)Rotala bonsai, red mini van a fa mögött, és ARM került be elé. Remélem így megmarad a flow.
20210407_212620.jpg
 
Utoljára módosított:
Brutál karbantartás - átrendezés. Bal oldal ugrott - jól látható volt, hogy teljesen felfogta a sok Rotala a flow-t. Atom bubizás volt ezen az oldalon mindig, de a túloldalon nem. Ez az egyenetlen co2 eloszlás felelős szerintem a fonálért. Legalábbis, remélem. Iszonyú mennyiségű növény jött ki, de csak a hra-t mentettem meg, azokat a túloldalra visszadugdostam. Bekerült ide-oda két fa is, még szoknom kell, de ha a növények megnőnek, szerintem rendben lesz. Talán egy hajszállal vastagabb a kelleténél.... Sajnos pont az ösvényhez való kis darabokat elfelejtettem túrni. Azt majd legközelebb. Jobb oldalon is nagy vágás volt hátul, és elöl is kiszedtem a mohákat, meg mindent, ami nem tetszett, és első körben bucékkal próbáltam kitölteni az üres helyeket.
Vágtam minden mást is, elég nagy volt lent is a dzsumbuj. Remélem, ezzel le is rendeztem a fonálkérdést - nyilván még kezelnem kell carboval, ahol esetleg maradt.
Most kopár, de lesz ez majd másképp is :)Rotala bonsai, red mini van a fa mögött, és ARM került be elé. Remélem így megmarad a flow.
View attachment 104284
Szerintem az ösvény úgy patent, ahogy van. Nem nyúlnék hozzá.
Ellenben befejezetlennek tűnik, és kifejezetten zavaró, hogy míg a jobboldalon kihasználtad az akvárium magasságát, a baloldal erősen hasonlít a befejezetlen szimfóniára.
Hátul a venyigék, eléggé kuszák, és elvezetik a tekintetet a fókuszpontról.

20210407_212620.jpg
Ha megnézed a piros vonalakat, meg a baloldalt ha "feltöltenéd", akkor máris érvényesülne a fókusz.
Az is egy jó megoldás lenne, ha egy göcsörtös husángot a bal fától átvezetnél a jobboldalra, amire MC-t kötöznél (ld. Fukada), amit úgy tépkednél meg, hogy hajazzon Frédi és Béni göncének aljára, 1 vagy 3 (de nem kettő) kopasz helyet hagyva.
 
Szerintem az ösvény úgy patent, ahogy van. Nem nyúlnék hozzá.
Ellenben befejezetlennek tűnik, és kifejezetten zavaró, hogy míg a jobboldalon kihasználtad az akvárium magasságát, a baloldal erősen hasonlít a befejezetlen szimfóniára.
Hátul a venyigék, eléggé kuszák, és elvezetik a tekintetet a fókuszpontról.

View attachment 104294
Ha megnézed a piros vonalakat, meg a baloldalt ha "feltöltenéd", akkor máris érvényesülne a fókusz.
Az is egy jó megoldás lenne, ha egy göcsörtös husángot a bal fától átvezetnél a jobboldalra, amire MC-t kötöznél (ld. Fukada), amit úgy tépkednél meg, hogy hajazzon Frédi és Béni göncének aljára, 1 vagy 3 (de nem kettő) kopasz helyet hagyva.
Köszi az észrevételt :) Megvárom, hogy megnőjenek a növények, amiket a bal oldalra telepítettem - kell nekik gondolom 2-3 hét, és mivel ott 20 cm-em van, lehet, a Red mini szépenki fogja tölteni - és utána tisztábban fogom látni, mit kell még igazítani.
Egyébként a vastag új fa mögé tervben van egy vékonyabb, befele dőlő, ha majd megint a GA felé járok. De első, hogy a növények megnőjenek, mert pont annak a fának a vonaláig relatíve magas növények lesznek bent. Csak az ARM alacsony a bal szélén elöl.
 
Köszi az észrevételt :) Megvárom, hogy megnőjenek a növények, amiket a bal oldalra telepítettem - kell nekik gondolom 2-3 hét, és mivel ott 20 cm-em van, lehet, a Red mini szépenki fogja tölteni - és utána tisztábban fogom látni, mit kell még igazítani.
Egyébként a vastag új fa mögé tervben van egy vékonyabb, befele dőlő, ha majd megint a GA felé járok. De első, hogy a növények megnőjenek, mert pont annak a fának a vonaláig relatíve magas növények lesznek bent. Csak az ARM alacsony a bal szélén elöl.
Pont ezt akartam írni, hogy ha a növények megerősödnek, egész máshogy fog kinézni az akva! 👍Így csak egyet tudok érteni, türelem, abban úgyis jó egy akvakertész (állítólag) 🤭
 
Napi agyalás: a fonál nem akar eltűnni, bár messziről egyelőre nem látszik. De közelről azért nagyon is ott van, de egyáltalán nem mindenhol. A leginkább a Microsorumok és a pinnatifida érintettek, de akad a Rotalákban és némelyik fán is. Az aljnövényzetet teljesen elkerüli. Minimális van a Blyxában is. A tripartitában semmi.
Ez azt jelenti. hogy... Semmi logika nincs benne, szóval nem tudom, mit jelent.
Nem lehet a mulm az oka, mert akkor a mohákat érintené.
Nem lehetnek rothadó növényi részek, mert az most szerencsére nincs.
Áramlás - ez esélyes, de mit tehetek? Minden jó helyen van, esetleg a tripartitát tudom megszüntetni a fa tetejéről, lehet, hogy az megfogja az áramlást. Ugyanakkor más akváriu8mok ennél jóval "akadálydúsabbak", és elkerüli őket a fonál. 600as Tetra szűri az akvát. Lehet, kevés, és ápgrédelnem kellene? Vagy kevés az Ista mini skimmer a 60p-be, valami nagyobb beszívó kellene?
Beoldás - le sem merem írni a bubiszámot, mert nem tudom megszámolni, úgy pezseg befele a gáz, a DC viszont nehezen megy még így is zöldbe (friss DC folyadékkal) de ami még fontosabb, a halak viselkedése teljesen normális. Ez jelentHETI azt, hogy ideje pucolni a difit, bár szemmel nem feltűnő, hogy nagyon durvák lennének a bubik. Ezt a legegyszerűbb orvosolni (bár nemrég volt egy h2o2-s áztatásom).
Kevés tápanyag - kötve hiszem a napi 4-4 ml Mic-Mac mellett.

És persze, legyek türelmes, tudom. Csak nem akarom megvárni, hogy kezelhetetlen legyen a probléma.
És nem, a TDS-en kívül még sosem mértem semmit ebben az akvában (sem). De nem érzem, hogy ott lenne a probléma forrása, hogy a tápanyag szintek nem jók.... Ahhoz túl szépek a növények.
A blackout-ot elkerülném, amíg lehet. De mondjuk ott még nem tartunk.
 
És nem, a TDS-en kívül még sosem mértem semmit ebben az akvában (sem).
Nem biztos, hogy én vagyok a legrelevánsabb segítő, de én meg úgy érzem, hogy leírtad a lényeget. Abban a mondatban. 🤭20 évig akvarizáltam fórum nélkül, GA csatorna nélkül, sokszor alga mentesen, vízteszt, RO nélkül és az első dolog amit itt kaptam, az sokat segített: teszteljek. A tds mérő jó cucc, de a pontos összetételét nem adja meg az oldott ásványoknak a vízben. Ha nem próbálod meg, valószínű, hogy más se tud jobb ötletet adni. Világítás jó, szűrés elvileg jó, talán a tápanyagok aránya van felborulva. 🙂
 
Napi agyalás: a fonál nem akar eltűnni, bár messziről egyelőre nem látszik. De közelről azért nagyon is ott van, de egyáltalán nem mindenhol. A leginkább a Microsorumok és a pinnatifida érintettek, de akad a Rotalákban és némelyik fán is. Az aljnövényzetet teljesen elkerüli. Minimális van a Blyxában is. A tripartitában semmi.
Ez azt jelenti. hogy... Semmi logika nincs benne, szóval nem tudom, mit jelent.
Nem lehet a mulm az oka, mert akkor a mohákat érintené.
Nem lehetnek rothadó növényi részek, mert az most szerencsére nincs.
Áramlás - ez esélyes, de mit tehetek? Minden jó helyen van, esetleg a tripartitát tudom megszüntetni a fa tetejéről, lehet, hogy az megfogja az áramlást. Ugyanakkor más akváriu8mok ennél jóval "akadálydúsabbak", és elkerüli őket a fonál. 600as Tetra szűri az akvát. Lehet, kevés, és ápgrédelnem kellene? Vagy kevés az Ista mini skimmer a 60p-be, valami nagyobb beszívó kellene?
Beoldás - le sem merem írni a bubiszámot, mert nem tudom megszámolni, úgy pezseg befele a gáz, a DC viszont nehezen megy még így is zöldbe (friss DC folyadékkal) de ami még fontosabb, a halak viselkedése teljesen normális. Ez jelentHETI azt, hogy ideje pucolni a difit, bár szemmel nem feltűnő, hogy nagyon durvák lennének a bubik. Ezt a legegyszerűbb orvosolni (bár nemrég volt egy h2o2-s áztatásom).
Kevés tápanyag - kötve hiszem a napi 4-4 ml Mic-Mac mellett.

És persze, legyek türelmes, tudom. Csak nem akarom megvárni, hogy kezelhetetlen legyen a probléma.
És nem, a TDS-en kívül még sosem mértem semmit ebben az akvában (sem). De nem érzem, hogy ott lenne a probléma forrása, hogy a tápanyag szintek nem jók.... Ahhoz túl szépek a növények.
A blackout-ot elkerülném, amíg lehet. De mondjuk ott még nem tartunk.
Egyértelmű, hogy leginkább az epifiták érintettek, amik ugye valamivel lassabban fejlődnek.
Szerintem:
- most csinálj egy tesztet,
- alapos szűrőpuceva,
- tápot ahogy előttem a fiúk is írták finomhangolni, közben mérni.

Gyanítom, hogy ott billent meg valami, és azt kell helyrehozni, de egy előzetes szűrőpuci nélkül adnál egy pofont a 💩nak.
Ne csüggedj, itt vagyunk: bíztatunk továbbra is, és ha kell, segítünk visszatalálni a felhőtlen akvarizáláshoz. 🙂
 
@Zsoltiabéka val kell hogy egyet értsek. Én azt mondanám vakon, hogy sok lesz a micro. Személyes tapasztalat és a fórumon olvasottak alapján is nagy átlagban azt látom, hogy macroból arányaiban többre van szükség.
Miért lenne sok, ha a gyári ajánlás az, hogy 1:1 arányban menjen, és RO vizezek? Miért okozna a sok mikro fonalat egyáltalán? Ezt nem találtam a lehetséges okok között, ahogy így olvasgattam (ami nem jelenti azt, hogy nem lehet oka, csak én nem tudok róla - de nagyon sok dologról nem tudok még). Bájdövéj, még a GA-ban is lebeszéltek a tesztekről, hogy nem értik, mit szórakozik mindenki ezzel, bent nem mérnek semmit a TDS-en kívül :D Oké, ott egy nagyon bevált procedúra és sokéves rutin van.
Én szeretem azt gondolni, hogy az élőlények állapota beszédes. Egyedül a PRL-ek fogyatkoztak meg, de szerintem ők a durva rescape-et szenvedték meg leginkább. Viszont az oto-k, akik jó indikátorok, tök jól vannak. Felborult mikro-makro arány mellett a növényeken talán látnom kellene valamiféle problémákat - túl sok mikronál feketedő levélszéleket vagy leveleket az anubiasokon vagy bucékon pl. - de egyedül a frissen betett zselés növények indulgatnak lassabban a vártnál valamiért. De lehet, csak türelmetlen vagyok, elvégre, nincs egy hete, hogy újraraktam a bal oldalt.
Persze egyszer lehet, fogok méregetni is. De ez még nem biztos, hogy az a pont.
 
Egyértelmű, hogy leginkább az epifiták érintettek, amik ugye valamivel lassabban fejlődnek.
Szerintem:
- most csinálj egy tesztet,
- alapos szűrőpuceva,
- tápot ahogy előttem a fiúk is írták finomhangolni, közben mérni.

Gyanítom, hogy ott billent meg valami, és azt kell helyrehozni, de egy előzetes szűrőpuci nélkül adnál egy pofont a 💩nak.
Ne csüggedj, itt vagyunk: bíztatunk továbbra is, és ha kell, segítünk visszatalálni a felhőtlen akvarizáláshoz. 🙂
Ja lehet, nem írtam, de a bal oldali rescape-nél volt egy teljes szűrő puceva is. Perlonom nem volt itthon új, de kimostam, amennyire lehetett. Azt majd kicserélem, de önmagában ez nem hinném, hogy nagy bajt okoz, és előtte is volt ugye fonál, pont azért variáltam meg a dolgokat :)
Csüggedésről nincs szó, inkább érdeklődéssel figyelem a dolgot, és messze nem ment tönkre még az akvárium :)
 
Back
Oldal tetejére