• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa növények

Ezzel Én is küzdöttem, de nem sikerült tökéletes megoldást találni. Ha a levágott részeket simán ledugtam, akkor kb a talajszintig elszáradt, majd a "semmiből" általában kihajtott. Kipróbálni ugyan nem próbáltam, de szerintem az esetleg segít, ha a levágott részek alját beleállítod egy pohár vízbe pár napra, hogy kicsit meginduljon a gyökeresedés.
Ami szál Proserpinaca-val így jártam előzőleg, az visszakerült az akvába. De ez így mégsem okés, meg amúgy sem értem... :( Ha az akvából szedem ki submers-ként, akkor megáll, és szépen átalakul emers-re, és fejlődik. Emers szál viszont miért esik össze? :( (Ültetés és spriccelés után lefóliázva az üveg.)
 
Sziasztok!
Szeretném elindítani életem első wabi projektjét. Gömbakvás, "föld"golyós megoldáson gondolkodom, körülötte állna a víz.
Mit ajánlotok, Anubias nana milyen módon ültetendő? Az akváriumból kerülne át. Hogy vált át legkönnyebben emersé? A golyó oldalára kötözve, víz alatti rizómával müködhet? A gyökereket be kell dugni a földbe, vagy belenő? Itt van még pár növény, amikröl azt gondoltam, működhet:
-
Utricularia graminifolia
- Lagenandra meeboldii red
- Cryptocoryne amicorum
- Bacopa compacta

Van némi fölösleg Riccia fluitans, amit rákötöznék.
A világítást egy svédboltos lámpával tervezem megoldani 700 lumenes 6000K-s ledizzóval.
Minden segítség jól jön! :)
Előre is köszi!
 
Sziasztok!
Szeretném elindítani életem első wabi projektjét. Gömbakvás, "föld"golyós megoldáson gondolkodom, körülötte állna a víz.
Mit ajánlotok, Anubias nana milyen módon ültetendő? Az akváriumból kerülne át. Hogy vált át legkönnyebben emersé? A golyó oldalára kötözve, víz alatti rizómával müködhet? A gyökereket be kell dugni a földbe, vagy belenő? Itt van még pár növény, amikröl azt gondoltam, működhet:
-
Utricularia graminifolia
- Lagenandra meeboldii red
- Cryptocoryne amicorum
- Bacopa compacta

Van némi fölösleg Riccia fluitans, amit rákötöznék.
A világítást egy svédboltos lámpával tervezem megoldani 700 lumenes 6000K-s ledizzóval.
Minden segítség jól jön! :)
Előre is köszi!
Szia! Amit mondasz, azt úgy képzelem el, mint egy wabi labdát az akváriumban, amit félig töltesz vízzel. A "föld" golyón mit értesz? Ahhoz hogy ez működjön spéci "föld" kell, de gondolom ez tudod. Ebben nagy segítségedre lehet @letsgodisco kolléga, Ő szakértő ezekben! De itt a fórumon is sok jó anyagot találsz, amikből sokat lehet tanulni, ha esetleg nem ismered még pl.: https://akvakertesz.hu/wiki/wabi-kusa-zold-kaosz-a-felszin-folott/
Bár wabi tálam van, de ezekkel a növényekkel még nem próbálkoztam. Ami ezekhez a legközelebb áll, az a Bacopa australis, ez nekem úgy alakult emersé, hogy észre sem vette, hogy nem vízben van. A fent említett növények talán mindegyike emersé alakítható. Egyébként az akváriumi növények nagy része mocsári növény, tehát valójában a "wabi életstílushoz" szokott, így jó eséllyel - a hínárokon kívül - szinte mindent emers formára lehet bírni. A kérdés inkább az, hogy melyik mennyire kényes az átszoktatásra, majd a későbbi a körülményekre (páratartalom).
Kísérletezz, tapasztalj, és a legfontosabb, hogy oszd meg Velünk!;)
 
A kertészetekben emers módon termesztik a legtöbb növényt. Azokat "átszoktatni" sem kell. [emoji38]

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk

Valóban, a legtöbb frissen vásárolt növényt nem kell átszoktatni.:) Magamból indultam ki (akváriumból gazoltam a növényeket a wabiba). Egyébként ez sem annyira egyértelmű, ahogy már itt korábban is írták, a víz fölé kinőtt hajtást levágva a wabi tálban elfonnyad, míg eközben egy teljesen víz alatti szépen megmarad... o_O
 
Eszembe jutott az első ilyen próbálkozásom. Nyáron 35 fokban egy echinodorus kis hajtását vágtam le és vettem ki az akváriumból. Beültettem egy virágföldes cserébe az udvaron, összepakoltam (kb. 5 perc), és mikor vittem volna be a növényt, úgy nézett ki, mint a párolt sóska. Egy órával később pedig mint a szárított...:whistle: aztán utána olvasgattam egy kicsit, hogy is kéne ezt...:rolleyes::)
 
8be24f2b6339eb2188e8fc24c109f5bd.jpg
14f179661ec67b14fb16edc1c548ffe6.jpg

df6f81229b513be87da3e9e8d3781ad9.jpg

Nálam egy homokozóvödörben várta a gazdiját pár echino, de nem kellettek senkinek. Ez lett belőle az ultra low tech körülmények között.

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
 
Szia! Amit mondasz, azt úgy képzelem el, mint egy wabi labdát az akváriumban, amit félig töltesz vízzel. A "föld" golyón mit értesz? Ahhoz hogy ez működjön spéci "föld" kell, de gondolom ez tudod. Ebben nagy segítségedre lehet @letsgodisco kolléga, Ő szakértő ezekben! De itt a fórumon is sok jó anyagot találsz, amikből sokat lehet tanulni, ha esetleg nem ismered még pl.: https://akvakertesz.hu/wiki/wabi-kusa-zold-kaosz-a-felszin-folott/
Bár wabi tálam van, de ezekkel a növényekkel még nem próbálkoztam. Ami ezekhez a legközelebb áll, az a Bacopa australis, ez nekem úgy alakult emersé, hogy észre sem vette, hogy nem vízben van. A fent említett növények talán mindegyike emersé alakítható. Egyébként az akváriumi növények nagy része mocsári növény, tehát valójában a "wabi életstílushoz" szokott, így jó eséllyel - a hínárokon kívül - szinte mindent emers formára lehet bírni. A kérdés inkább az, hogy melyik mennyire kényes az átszoktatásra, majd a későbbi a körülményekre (páratartalom).
Kísérletezz, tapasztalj, és a legfontosabb, hogy oszd meg Velünk!;)

Köszi a választ! :) Ha megosztható eredmény lesz, mindenképp leközlöm. ;) Jól értetted, egy 2 lityós üvegkehelybe tervezem a vízben álló wabi labdát. Sokat olvastam a golyó összetételéről. Sokan sokféle összetételt használtak/nak. Jómagam aquadepo amazing soil-t kevernék össze némi agyaggal és kókuszrosttal vagy tőzeggel és bele pár agyag tápgolyót darabolva. Azt nem tudom hogy ez a keverék mennyire lesz képes összeállni, vagy érdemes vmi hálóval összefogatni? A növények úton vannak, a 7végén jó lenne összerakni a kicsikét.
 
Jelenleg egy mohás gömbről tudok beszámolni. Múlt héten raktam össze. Még tapasztalgatom, hogy mi a megfelelö neki. Remélem hosszabb távon lakásunk dísze lehet. :)
Nos, a talajt aquadepo Amazing soil, kókuszrost, sóder es tápgolyó alkotja. Arányok érzésre alakultak, idővel kiderül hogy mit tud. Dekor: bazalt darabok, idővel kerül bele egy fa, amire mohat tervezek rögzíteni. Növények: út széléről, parkolókból szedett "sima" moha, vmi apró levelű növény (fingomsincsusz micsodácskusz), illetve vettem bele csipkeharasztot (selaginella apoda) és szálkás zöldhúrt (Sagina subulata).

view


view
 
Szia! Amit mondasz, azt úgy képzelem el, mint egy wabi labdát az akváriumban, amit félig töltesz vízzel. A "föld" golyón mit értesz? Ahhoz hogy ez működjön spéci "föld" kell, de gondolom ez tudod. Ebben nagy segítségedre lehet @letsgodisco kolléga, Ő szakértő ezekben! De itt a fórumon is sok jó anyagot találsz, amikből sokat lehet tanulni, ha esetleg nem ismered még pl.: https://akvakertesz.hu/wiki/wabi-kusa-zold-kaosz-a-felszin-folott/
Bár wabi tálam van, de ezekkel a növényekkel még nem próbálkoztam. Ami ezekhez a legközelebb áll, az a Bacopa australis, ez nekem úgy alakult emersé, hogy észre sem vette, hogy nem vízben van. A fent említett növények talán mindegyike emersé alakítható. Egyébként az akváriumi növények nagy része mocsári növény, tehát valójában a "wabi életstílushoz" szokott, így jó eséllyel - a hínárokon kívül - szinte mindent emers formára lehet bírni. A kérdés inkább az, hogy melyik mennyire kényes az átszoktatásra, majd a későbbi a körülményekre (páratartalom).
Kísérletezz, tapasztalj, és a legfontosabb, hogy oszd meg Velünk!;)

Én ezekhez tőzeg golyót használtam, fél ADA táprúddal a közepükben. Amit lehet be kell nyomkodni azért, amit csak rákötöz az ember az nem feltétlen gyökeresedik bele, de a legtöbb dolog úgy is működik. Bele tűzni jobb szerintem.

551481_451486565025527_2273140619845991938_n.jpg
 
Wáó!:woot: Ezek nagyon jópofák! Így ahogy vannak, működnek? Nem kell hozzájuk szűrés? A halak tartósan bent vannak?
 
Wáó!:woot: Ezek nagyon jópofák! Így ahogy vannak, működnek? Nem kell hozzájuk szűrés? A halak tartósan bent vannak?
heti vízcsere és tisztítás. Egyszer csináltam ilyeneket (részben @ozzy kollegával), de ez már nincs. A halak azóta rendes helyen laknak :) -- ha tartósan halat akar benne tartani az ember, akkor szerintem szűrni kell.
 
Én ezekhez tőzeg golyót használtam, fél ADA táprúddal a közepükben. Amit lehet be kell nyomkodni azért, amit csak rákötöz az ember az nem feltétlen gyökeresedik bele, de a legtöbb dolog úgy is működik. Bele tűzni jobb szerintem.

View attachment 24375

Viszont az anubias rizómáját nem szokás a talajba ültetni. Emiatt gondoltam, hogy csak kötözöm, a gyökérzet pedig vízben lesz, ha meg úgy gondolja, bekúszik a golyóba. Vagy ez hülyeség?
Asszem elkezdem tesztelni kicsiben. :)
 
Viszont az anubias rizómáját nem szokás a talajba ültetni. Emiatt gondoltam, hogy csak kötözöm, a gyökérzet pedig vízben lesz, ha meg úgy gondolja, bekúszik a golyóba. Vagy ez hülyeség?
Asszem elkezdem tesztelni kicsiben. :)
ja, persze -- en nem használtam ilyesmi növényt ezekben. Csak egy anubiast meg bármire rákötözhetsz, ahhoz nem kell semmilyen talaj-szerűség, elég egy lávakő-darab.
 
Az anubias nem tudom mennyire jó wabiba; az biztos, hogy ahol él, ott az átlagos páratartalom valahol 90% környékén van.

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
 
Sziasztok!

A wabi tálamban jelenleg tápozott RO vízzel pótolom az elpárolgott vizet. Hosszú távon gondot jelenthet a növényeknek a teljesen "tiszta" víz? Itt arra gondolok, hogy a vízben nincs kálcium és magnézium. Szükséges lenne valamennyire visszasózni az RO vizet?

Valahol rémlik, hogy láttam már erről beszélgetést, de hiába keresem, nem találol. :)
 
Én csak negyedrész csapvizet adnék hozzá. Nem vacakolnêk a visszasózással.

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
 
Én csak negyedrész csapvizet adnék hozzá. Nem vacakolnêk a visszasózással.

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk


Köszönöm, valóban egyszerűbb megoldás, mint a visszasózás. (y)
Igazából én itt most arra lennék kíváncsi, hogy egyáltalán kell-e ezzel vesződni, vagy elég a növényeknek a sima RO víz?
Ki hogyan csinálja?
 
Back
Oldal tetejére