• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa kategória a HAC versenyen?

viktorlantos

Alapító
Admin
Egy kicsit merész 5let jutott az eszembe. Andris táljai egyre több embernek hoznak kedvet a wabizáshoz. A sikere is érthető, hiszen töredékéből megvan, mint egy akvárium, nagy hely sem kell hozzá és ha az alapokat betartjuk könnyen nevelhetünk sikeresen Wabi tálakat.

Egy másik előnye, hogy hamarabb kész van, mint egy akvárium.

Mit szólnátok, ha a HAC-on csinálnánk egy wabi kategóriát? Lehet még több wabit látnánk a fórumon emiatt?
Amiért jó ötletnek tartanám, mert ilyet jelenleg senki sem csinál a világon.

Ha megfelelő támogatás van részetekről, szerintem működhetne a dolog.

Vélemény?
 
Nagyon jó ötlet!!! :) Javaslom egyetlen kitétel rögzítését a versenyszabályzatban: Andris nem jelentkezhet !!!!!! :ROFLMAO:

Nekem is ez volt az első gondolatom.:) De az egyik tálat a kollekcióból szívesen a nevemre veszem(a nyereményt majd felezzük Schruz kertész mester!!!!;) )

mondjuk ez:
wabi_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Andrissal kapcsolatban azt gondolom, hogy már mindent elmondott, hogyan lehet ezeket a tálakat sikeresen működtetni. Csak követni kell a korábbi tanácsait.
A legtöbb HAC-os versenyző számára nem idegenek a wabiban lévő növények, nagy részükkel már volt dolguk az akváriumokban. Szóval nem érzem, hogy ez egy lejátszott meccs lenne, annak ellenére, hogy Andris tényleg előttünk jár ebben a kérdésben egy csöppet :)

Legalább ebben is van egy kis kihívás. Ha nem lenne nem is lenne izgalmas.

Arról nem is beszélve, hogy itt is történhet bármi menet közben. Ahogy Andris naplóiban is látjátok, az UG nem jött össze, az echino nem hozza az igazi formáját, szóval bármi lehet tényleg nem lejátszott a dolog.

De ahogy az egész HAC témával kapcsolatban korábban többször elmondtuk ez egy játék. Egy ping-pong meccshez sem úgy állunk hozzá, hogy minek. :)

Viszont ha már wabi kusa mi legyen a palukkal? Korábban nano kategória is azért nem lett, mert 2 nevező miatt értelmetlen kategorizálni.
Wabinál is akkor van értelme, ha legalább 5-10 nevezés érkezik.
De akkor még ott vannak a paluk, vagy az emers neveldék.
 
Szerintem a létszm határozza meg a kategóriákat. Wabiból talán lesz elég, hogy csemegézni lehessen belőlük. Nem utolsó sorban arra is jó, hogy új kertészeket vonzon magához

Én se úgy keltem fel, hogy Wabizni fogok, kellett az ihlet


iPad-ről küldve, Tapatalk HD használatával
 
És ha az egész (wabi,paluk stb) mondjuk emers kertészet néven lennének,mondjuk nem elégséges nevező esetén?
 
A 3 kulcsmondatot kiemelném:

- Az aktív kertészek számára nem ismeretlenek ezek a növények. Rengeteg ismerettel rendelkeztek az általatok is használt növényekről.
- Gyorsan elkészíthető egy tál
- Viszonylag kevés ráfordítással megvan. ---- csak gondoljatok arra mennyi növény nyesedéket dobtok ki hetente, kéthetente. És gyakorlatilag bármiben tudtok nevelni egy wabit. Egy holland papucsban is, ha csak az van otthon. Itt sem a technikát fogjuk értékelni. :)

Ne legyetek pesszimisták:cool:
 
Persze nem ugyan az,de ezeket a kategóriákat akár valahogy egybe is lehetne gyúrni a wabi tálakkal!

Ez megoldható.

De akkor arra gondolok, hogy ha Andris bedobja pl az aktuális emers neveldéjét és van egy fantasztikus wabi tál egy másik versenyzőtől, akkor mi alapján kerül az egyik a másik fölé? Az emers nevelde lényegesen több növényzettel bír, és több a munka is vele nagyobb időráfordítás mire eléri a végleges látványt.
 
Sziasztok!

A Wabi tálak elég sokaknak vannak és valóban van még esély sok újra (talán ha nincs darabszám korlát még több is lesz)!

A paludáriumok, emers üvegek még itt a fórumon kevesen vannak, paludáriumra máshonnan lehet hogy lenne még jelentkező!
De adhat egy löketet ha tudjuk hogy ezek is megmérettethetnek egy versenyen!
Akár jót is tehet a népszerűsítésben ha megjelennének (esetleg összevont kategóriában)!

Biztos többen jelentkeznének és változatossabbá lehetne tenni vele a versenyt!

Nem utolsó sorban egy induló több kategóriában is megmutathatja mit tud!

Én is igyekszem őszig mindkettőt beindítani!

Szerintem legyen, végül is víz és növények kellenek ezekhez is (az Akvakertészettől nem áll távol)!

A.ttila
 
Nyilván csak úgy lehet összevonni pontozás tekintetében,ha nem egységesek a pontozás:például a wabinál járhat több pont mondjuk azért,ha a növények egészségesek,míg ez mondjuk egy emers tanknál úgy lenne kompenzálva,hogy ott kevesebb a max pont erre,de ott a kompozícióval lehet felhozni a differenciát.
Kövezzetek meg,ha rosszul értettem,de mondjuk egy ilyen emers cuccnál azért könnyebb a növényeket átnevelni mivel magasabb az üveg és könnyebb és kevésbé körülményes bent tartani a párát/nedvességet..ezt megint párhuzamba lehet állítani a wabiknál,mivel ez a szekció nehezebb.Valami ilyesmire gondolok,így lehetne talán egységesíteni a dolgot!Persze lehet,hogy körülményes és időigényes lenne pontozás szempontjából.Ti tudjátok! :D
 
Nekem is ez volt az első gondolatom.:) De az egyik tálat a kollekcióból szívesen a nevemre veszem(a nyereményt majd felezzük Schruz kertész mester!!!!;) )

mondjuk ez:
wabi_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Legyen inkább 60-40% :p Jaj be szép is volt az az UG mező. Nem baj, nem adom fel, meg fogom azt még egyszer próbálni. Magának az UG-nek nem volt semmi baja, pont ez a bosszantó, hogy gyönyörűen nőtt. Csak egy szétrohadt Echino levél megölte az összeset :/

Kövezzetek meg,ha rosszul értettem,de mondjuk egy ilyen emers cuccnál azért könnyebb a növényeket átnevelni mivel magasabb az üveg és könnyebb és kevésbé körülményes bent tartani a párát/nedvességet..ezt megint párhuzamba lehet állítani a wabiknál,mivel ez a szekció nehezebb.Valami ilyesmire gondolok,így lehetne talán egységesíteni a dolgot!Persze lehet,hogy körülményes és időigényes lenne pontozás szempontjából.Ti tudjátok! :D
Erre most gyorsan rácáfolnék. Tudom hogy vasárnap írtad a postot (én pedig csak most fedeztem fel egyáltalán :D) de szerintem erre azóta Te is rájöttél hogy nem így van. A penész problémára gondolok. Ugyan könnyebb felnevelni a növényeket egy magas falú edényben de pont a magasabb páratartalom miatt könnyebben megjelenhet a penész. Tehát ami az egyikben valamilyen szempontból "előnyt" okoz, az "hátrányt" is. Egyiket sem tartom könnyebbnek a másiknál, mivel mindegyiknek megvannak a maga kritikus pontjai ahol elvérezhet az összkép és a növények egészsége.

Azt most kijelenteném, (bár tudom hogy csak poénkodtok Attis ;) ) hogy ha HAC-on indulna Emersed kategória én több mint valószínű nem neveznék, mert nem tartanám fernek. Annak nem látom értelmét, hogy induljak és az idő/tapasztalatbeli egyedüli előnyöm miatt nyerjek. Ha pár év múlva általánosabb lesz az általam jelenleg képviselt emersed stílus is minőség akkor szívesen nevezek. Ez egyértelműen így lesz: csak a magyar növényes akvarisztika 2008-2009-től máig tartó fejlődését kell megnézni. Szerintem ez emersedben ugyanúgy véghez fog menni. Illetve azt is érdemes figyelembe venni hogy külföldön (pl UKAPS) is mennyire nagy érdeklődés van az iránt amit csinálok. Úgy értem az emberek elkezdenek ott is miattam próbálkozni, ami azt jelenti hogy fejleszteni akarják a tudásukat és hogy van ennek jövője, az emberek itt is ott is szépen elkezdik inspirálni egymást mígnem egyre több színvonalas cucc születik. Jelen pillanatban max a bíraságot vállalnám el a kategóriában, persze csak ha erre igény van.

Ez megoldható.

De akkor arra gondolok, hogy ha Andris bedobja pl az aktuális emers neveldéjét és van egy fantasztikus wabi tál egy másik versenyzőtől, akkor mi alapján kerül az egyik a másik fölé? Az emers nevelde lényegesen több növényzettel bír, és több a munka is vele nagyobb időráfordítás mire eléri a végleges látványt.
Ez nem feltétlenül igaz. Az emersed iwagumit pl nagyjából ugyanannyi erőfeszítés vot fentartani mint a mostani Crypto Mix-es wabit. Itt-ott megcsípkedtem néha, 1.5-2 havonta egy nagy nyírás. Mindkettőt fel kell tölteni vízzel nyírásnál a HC miatt. Akkor már lehet hogy külön kategória kéne egy Iwaguminak és egy Rybokunak is. A Rybokut macerásabb fenntartani, az áramlás nem mindenhol egynletes, a nyírás az ágak között nehézkes, az Iwagumi ilyen szempontból könnyebb. Persze megépíteni ugyanolyan technikát igényel mindkettő. Egy igazán jól összerakott wabi, ugyanolyan átgondoltságot és technikát igényel szerintem mint egy scapes aki. Csak itt még fontosabb a növények tökéletes harmóniája.

Szerintem a ráfordított időt felesleges nézni. Az összhatás a lényeg, és ha indul egy emersed kategória akkor ezt le kell szögezni az elején. A nevezőknek tudnia kell róla és akor úgy készülnek.

Szerintem ezt a pontozás és alkategória kérdést nem kell túlparázni. Három lehetőség van szerintem: a. vagy összevonni a Wabi Kusa tálakat és emersed vízinövényes terráriumokat pontozásban, b. vagy összevonni a paludáriumokat és emersed terráriumokat pontozásban és a wabiknak nyitni egy külön kategóriát, c. vagy összevonni az akváriumok és paludáriumok közt a pontozást.

A c. verzióhoz annyit, hogy ki lehetne kötni, hogy a paluban csak olyan vizinövények lehetnek amik képesek a víz alatti életre is. Ezzel el lenne intézve az, hogy az akvaristák és paludaristák ugyanazzal a fegyverzettel bírjanak, és ne nagyon kelljen szembenéznie egy vizipálma hatásának egy pogostemonéval vagy rotaláéval :) Mert mi az ezen kívűl ami annyira más lehet egy növényes akva és növényes palu között? Az egyikben több a víz? Na és? Scapelni ugyanolyan jól kell víz alatt mint víz felett. A (vizi)növényeket ugyanolyan jól kell tudni használni és ismerni kell a sikeres alkotáshoz víz alatt mint felett. Paluban is lehet low tech és high tech. Engem nem győz meg a különbség. Nem hinném hogy olyan fontos pl egy olyan pontozási kategória kiemelése mint: "víz feletti és víz alatti rész közti átmenet" a paluk miatt. Ezt egész egyszerűen be lehet szerintem ágyazni egy összhang kategóriába.

Valahogy így osztanám fel a pontozást ha az a. vagy b. verzió lép életbe. A c. nyilván az akváriumi kategória pontozását kapná:

1. Növények egészége = X pont
2. Növények egymás közötti és hardscape-el (amennyiben van) való összhangja = X pont
3. "Edény harmóniája a benne növő élettel" = X pont

A harmadik pontot nyilván jobban meg kell fogalmazni, de az kiderül belőle hogy nem igazán értek egyet most Vikkel. Tudom hogy lelkesíteni szertnél minket azzal hogy fapapucsban is lehet ilyet csinálni Vik, de szerintem igenis fontos a megfelelő edény választás. Ha pl fapapucsban vannak a növények akkor annak legyen oka :D Komolyan mondom el tudok képzelni egy szuperül kinéző fapapucsos wabit, de akkor már legyen a papucs kipingálva, vagy a növények lépjenek kapcsolatba vele valahogy. Nem kell Do!Aqua tálban lennie egy wabinak ahhoz hogy jól nézzen ki, ott voltak az én kerámiatáljaim pl. Szerintem nem voltak rosszak, bár jobbak is lehettek volna.Nagyon egzotikus hatásokat lehetne elérni pl bronz vagy más fém tálakban tálakban, kő tálakban, ADA-n kívüli más high-tech üvegtálakban. Mellesleg a Bonsai-nál is létfontosságú szempont a tál. Versenyeken nézik a fácska és tál közti összhangot.

Szal én ezt így csinálnám, ha csinálnám. Lehet kötözködni :ROFLMAO:
 
"jelen pillanatban max a bíraságot vállalnám el a kategóriában"

Andriskám, remélem emlékszel majd azokra a szép időkre, amikor vállvetve áraztuk az ADA és DoAqua cuccokat... :sneaky:

Ha bekerülsz a zsűribe, első lépésként kiszedem a dekorhomokot a tálamból... nehogy már ezen csússzon el a helyezésem... :ROFLMAO: :D :LOL:

ui: kötözködni? MI??? SOHAAAA... :cool:
 
Huh de hosszú volt :)

A képlet viszonylag egyszerű. Ha kivonjuk a mezőnyből azt/azokat az akikat palukat wabikat bármit, ami garantáltan szép az nem tesz jót a verseny egészének.
Lehet a versenyző lefutottnak érzi a dolgot, lehet túl erős a amit a másik küld be, de ha mindig kikapjuk a versenyből ezeket a műveket, max azokkal teszünk jót, akik esetleg így 1-2 hellyel előbbre kerülnek. Ez nem célunk.

A verseny a rendezés szempontjából nem szeretné előírni, vagy gyakorlatot űzni abból, hogy a legszebb dolgok kikerülnek. Ez több ponton is árt az egésznek:

1. A jó nevezés, bár lehet bosszantó másnak, csökkenti az esélyt (esetleg irigykedni is lehet rá), ékköve egy versenynek. Emiatt komolyabban veszi mindenki az egészet és lehet nem idén, de jövőre sokan próbálnak majd felzárkózni hozzá. Ezért kellenek az erős nevezések is.

2. Inspiráció az új embereknek vagy külsősöknek. Ami ma jó, azt évekig fogják nézni és inspirálódni belőle. Ez sokkal távolabbra mutat, mint az eredményhírdetés. Egy tükörképe a mai állapotoknak és lehet valaki megelőzi a korát, lehet valami olyat látunk, amit évekig emlegetünk majd, de pont ezért ott a helye mindennek és mindenkinek.

3. Az egyetlen alkalom, amikor megmutathatjuk a Világnak, hogy hol tartunk ma 2012-ben. Az IAPLC is szép és jó dolog, de ott másokkal versenyzel. Itt - pont miattatok is - zárt a verseny. Ha egy külföldi ránéz a magyar verseny oldalára lehet azt mondja, csak az első 5-10 az erős a mezőnyben. Ha kiveszed a legjobbakat csak 1-2 vagy teljesen középszerűnek ítélik meg. Ennél több melótok van benne és igenis meg kell mutatni, hogy idén ez voltam. Ha nem lennék szervező simán dobnám az Asian Spiritet is a versenybe, vagy bármi mást amit az agyamat hátragyűrve készítettem. Ennek csak így van értelme. Mi lenne, ha néhány szuperkreatív ember kimaradna a legnagyobb versenyekről? Nagyon más lenne az egész képe.

Szóval vonatkoztassunk most el a nevezőktől és hogy ők mit szeretnének. Ha egy versenyben megválaszthatod, hogy kivel versenyzel, abban mi a verseny?

Az egész HAC témával nagyjából a fentieket szerettük volna elérni. Idén azért jött a wabi emers 5let, mert érdekes, mert többen is bepróbálkoznak és nagyon szorosan kapcsolódik a növényes akvarisztikához, nemutolsó sorban vannak már olyan dolgok, amire többen is odafigyelnek, felkapják a fejüket.

Andris, természetesen elfogadom, ha nem akarsz versenyezni, ez szabadon választható, de ha azt gondolod jót teszel a többiekkel ezzel, akkor ki kell ábrándítsalak. Pont az ellenkezője történik majd. És a fentiek miatt nem csak azzal az 50-60 emberrel szúrsz ki, hanem egy sokkal szélesebb körrel.

Egy jó akvárium elkészüléséhez 3-5 hónap kell. Egy wabi témához 2-3 max. Most a fotózható állapotokról beszélek.
Mivel egész évben látható volt min ügyködsz, pont ezért érzem azt, hogy a többieknek ideje van felkészülni és megfelelő választ adni erre. Sokkal nagyobb esélye van, mint egy akváriumnál, ahol masszív invesztálás kell, ha most indít valaki.

ui: időközben nem írtam le a gondolatot, ami motoszkált a fejemben a múlt hét óta.
Arra gondoltam, hogy max 2 tálat indíthat valaki a versenyen. Szóval limitálnánk a nevezést valamilyen szinten.

Szóval egy kicsit mindenki próbáljon túltekinteni azon, hogy mennyi az esély a dobogóra. És arra fokuszálni, hogy amit beadtok a legjobb legyen. Jó dolog nyerni és néha a nyeremények is jól jönnek, de sokkal fontosabb, hogy a végén jó érzéssel dőljünk hátra, hogy megtettünk mindent.

... és most spuri megyek melózni :)
 
Fél lábbal az ajtóban.....

Szóval mindenkit inkább feltüzelni szeretnék a versenyre. Akik elbízzák magukat ott könnyen előfurdulhatnak meglepetések.
Hajrá mindenki és mint minden dologban itt is működik hogy: NINCS LEJÁTSZOTT MECCS. Ez motiváljon mindenkit.

(y)
 
Nézd Vik ez csak egy gesztus akart lenni. Annyira azért szerintem nem rossz a nézetem. Elbízni én sem szeretném magam, ha ez jött le elnézést. Nem tartom magam felvágós típusnak. Nem azt akartam sugallani hogy velem szemben nincs esélye senkinek. Ez nyílván nem így van, csak rá kell nézni a szebbnél szebb wabikra amik mostmár közzé vannak téve a fórumon (és még mindig mennyi lehet amit nem naplóznak. Akár terra is...) Egyszerűen csak úgy éreztem hogy valahogy nincs az rendben hogy létrehozok félig egy alágat a nővényes avarisztikában (félig mert azért az ADA persze kitalálta ezt már rég csak valahogy senki sem ugrott rá annyira mint én) és indulok a "saját" kategóriámban versenyben.

Természetesen ha a versenyzők belemennek hogy én is versenyezzek akkor szívesen versenyzek. Csak valahogy nekem nem egyértelmű hogy ezt akarják.

Csinálj egy fórum szavazást :D "Szeretnéd hogy andris versenyezzen a HAC wabi kategóriában?"

Igen nagyon!!!! Éljen, éljen!!!
Hát, miért is ne?
Jó jöhet a srác...
Nem, nem hinném hogy ez jó ötlet mert nem tetszik a srác szemüvege
Ha nevezne megpróbálnám meggyilkolni
Ha nevezne öngyilkos lennék

Hehe :D :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Lehet, hogy nem vagyok teljesen illetékes, mert egyenlőre nincs "emersed" alkotásom, de kicsit furán hangzik a gondolat, (bár csak futólag olvastam bele a témába)hogy az, azok akik valamiben jobbak mint az átlag Ő,Ők ne nevezzenek mert rontják a többiek esélyeit.
Teljesen egyetértek Viktorral!

"A képlet viszonylag egyszerű. Ha kivonjuk a mezőnyből azt/azokat az akikat palukat wabikat bármit, ami garantáltan szép az nem tesz jót a verseny egészének.
Lehet a versenyző lefutottnak érzi a dolgot, lehet túl erős a amit a másik küld be, de ha mindig kikapjuk a versenyből ezeket a műveket, max azokkal teszünk jót, akik esetleg így 1-2 hellyel előbbre kerülnek. Ez nem célunk.

A verseny a rendezés szempontjából nem szeretné előírni, vagy gyakorlatot űzni abból, hogy a legszebb dolgok kikerülnek. Ez több ponton is árt az egésznek:"

Szerintem inkább ezek az alkotások legyenek ösztönzőek számunkra, adjanak "okot" arra, hogy minél szebbet próbáljunk alkotni!(ha egyáltalán az alkotás öröme nem lenne elég)...és nehogy már kizárjuk a versenyből azt, ami a verseny színvonalát alapozza meg!
 
Back
Oldal tetejére