• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Víztesztek - teszteljünk!

A többi tesztnél még rosszabb a helyzet.Álltalában 0-10-25-50 a skálázás.

Mint írtam többször végeztem kontroll méréseket és eddig egész jól mutatta a valós értéket.Az igaz hogy utólag higítva torzul az eredmény de ha már higított vizet tesztelek akkor jó szokott lenni.
Hát persze hogy ma beleszaladtam egy rossz mérésbe.A Po4 már eleve a kék szín miatt nem fekszik nekem.Tegnap 0,6 ppm lett beírva.Lehet hogy elírtam és a higított mérés eredményét írtam be.Persze pótóltam No3/10-re.Ma mérek és nem hiszem el.Po4 1,8ppm felett.Higítva kb 2-ppm-et mutatott.Ez azt jelenti hogy plusz 0,7 ppm-el több van benne mint amennyi az előző mérés és a beadott táp. :(
 
Hát persze hogy ma beleszaladtam egy rossz mérésbe.A Po4 már eleve a kék szín miatt nem fekszik nekem.Tegnap 0,6 ppm lett beírva.Lehet hogy elírtam és a higított mérés eredményét írtam be.Persze pótóltam No3/10-re.Ma mérek és nem hiszem el.Po4 1,8ppm felett.Higítva kb 2-ppm-et mutatott.Ez azt jelenti hogy plusz 0,7 ppm-el több van benne mint amennyi az előző mérés és a beadott táp. :(
A sok mérésbe fogsz bedilizni XD Vízcsere előtt egy mérés, majd rögtön utána és a következő napon. ebből már tudsz következtetni a napi fogyásra és a heti felhalmozódásra. Vízcsere utáni mérést követően adsz egy nagyobb adagot amivel a kitűzött célra rögtön megemeled a vízben lévő mennyiséget jelen esetben 1 mg/l-t. Másnap rámérsz mennyi fogyott el, utána a következő vízcseréig adagolod azt a mennyiséget naponta. Ezt addig ismétled hetente még az akvád be nem áll, vagy a heti plusz foszfor amit hozzá kell adni nem állandosul. Azt, hogy minden nap méregetsz szerintem csak pénzkidobás + extra stressz. Az akva úgy sem reagáll egyik napról a másikra. Nekem ezzel a módszerrel 3 hét alatt beállt az akva. Sok sikert :)
 
A sok mérésbe fogsz bedilizni XD Vízcsere előtt egy mérés, majd rögtön utána és a következő napon. ebből már tudsz következtetni a napi fogyásra és a heti felhalmozódásra. Vízcsere utáni mérést követően adsz egy nagyobb adagot amivel a kitűzött célra rögtön megemeled a vízben lévő mennyiséget jelen esetben 1 mg/l-t. Másnap rámérsz mennyi fogyott el, utána a következő vízcseréig adagolod azt a mennyiséget naponta. Ezt addig ismétled hetente még az akvád be nem áll, vagy a heti plusz foszfor amit hozzá kell adni nem állandosul. Azt, hogy minden nap méregetsz szerintem csak pénzkidobás + extra stressz. Az akva úgy sem reagáll egyik napról a másikra. Nekem ezzel a módszerrel 3 hét alatt beállt az akva. Sok sikert :)
Igazad van.Én napi szinten szerettem volna látni a fogyást.Amúgy már a mérés vége felé járok.Én is 3 hétre terveztem a napi méréseket utána hetente.Viszont van egy kulcsszó a hozzászólásodba.Halmozódás! Ez nem jutott eszembe.Köszönöm a választ.És kipróbálom az említett módszert is.
 
Sziasztok!
A pH méréssel kapcsolatban kérnék egy kis útmutatást tapasztaltabb vesenyzőktől.
Elkövettem azt a hibát, hogy kétféle pH mérőt is beszereztem (mint tudjuk, egy jó mérést sosem szabad megisméteni! :) )
Az egyik kínai Ketotek, a másik Adwa AD12. Mindkettőt ugyan úgy, ugyan abban a folyadékben hitelesítettem, kétpontos kalibrációval. Utána akár RO vizet mérek, akár akvárium vizet, akár csapvizet, az első 5-10 másodperc után 1-1,5 pH eltérést mutatnak.
A kínai fél perc után nagyjából beáll, de az Adwa még 5-10 perc(!) után is változik. Ezt mondjuk eltudnám fogadni, mert másképp dolgozzák fel az a mért értéket, más a szenzoruk stb. , OK.
De... még tíz perc után is 0,3-0,4-0,5 pH az eltérés a két műszer által mért érték között! Ez ugye azt jelenti, hogy akár 5x-6x annyira savasnak vagy lugosnak mutatja a vizet az egyik, mint a másik. Ez nagyon durva.

És most jön a csavar: ha ismét kalibráló folyadékba merítem őket (nem kalibrációs céllal), akkor pár másodperc után, 0,01-0,02 pH pontossággal, ugyan azt az értéket (referencia értéket) mutatják!

Ez miért van? Melyik műszer által mutatott értéket lehet elfogadni? (mondhatnánk, hogy az Adwa-t, mert az 3x-4x drágább... de tényleg az a pontosabb?)
 
Sziasztok!
A pH méréssel kapcsolatban kérnék egy kis útmutatást tapasztaltabb vesenyzőktől.
Elkövettem azt a hibát, hogy kétféle pH mérőt is beszereztem (mint tudjuk, egy jó mérést sosem szabad megisméteni! :) )
Az egyik kínai Ketotek, a másik Adwa AD12. Mindkettőt ugyan úgy, ugyan abban a folyadékben hitelesítettem, kétpontos kalibrációval. Utána akár RO vizet mérek, akár akvárium vizet, akár csapvizet, az első 5-10 másodperc után 1-1,5 pH eltérést mutatnak.
A kínai fél perc után nagyjából beáll, de az Adwa még 5-10 perc(!) után is változik. Ezt mondjuk eltudnám fogadni, mert másképp dolgozzák fel az a mért értéket, más a szenzoruk stb. , OK.
De... még tíz perc után is 0,3-0,4-0,5 pH az eltérés a két műszer által mért érték között! Ez ugye azt jelenti, hogy akár 5x-6x annyira savasnak vagy lugosnak mutatja a vizet az egyik, mint a másik. Ez nagyon durva.

És most jön a csavar: ha ismét kalibráló folyadékba merítem őket (nem kalibrációs céllal), akkor pár másodperc után, 0,01-0,02 pH pontossággal, ugyan azt az értéket (referencia értéket) mutatják!

Ez miért van? Melyik műszer által mutatott értéket lehet elfogadni? (mondhatnánk, hogy az Adwa-t, mert az 3x-4x drágább... de tényleg az a pontosabb?)
Bemész a GA-ba, és boci szemekkel kérsz egy olyan akiból vizet, amiben van ph kontroller. Ott helyben megméred..😀
 
Sziasztok!
A pH méréssel kapcsolatban kérnék egy kis útmutatást tapasztaltabb vesenyzőktől.
Elkövettem azt a hibát, hogy kétféle pH mérőt is beszereztem (mint tudjuk, egy jó mérést sosem szabad megisméteni! :) )
Az egyik kínai Ketotek, a másik Adwa AD12. Mindkettőt ugyan úgy, ugyan abban a folyadékben hitelesítettem, kétpontos kalibrációval. Utána akár RO vizet mérek, akár akvárium vizet, akár csapvizet, az első 5-10 másodperc után 1-1,5 pH eltérést mutatnak.
A kínai fél perc után nagyjából beáll, de az Adwa még 5-10 perc(!) után is változik. Ezt mondjuk eltudnám fogadni, mert másképp dolgozzák fel az a mért értéket, más a szenzoruk stb. , OK.
De... még tíz perc után is 0,3-0,4-0,5 pH az eltérés a két műszer által mért érték között! Ez ugye azt jelenti, hogy akár 5x-6x annyira savasnak vagy lugosnak mutatja a vizet az egyik, mint a másik. Ez nagyon durva.

És most jön a csavar: ha ismét kalibráló folyadékba merítem őket (nem kalibrációs céllal), akkor pár másodperc után, 0,01-0,02 pH pontossággal, ugyan azt az értéket (referencia értéket) mutatják!

Ez miért van? Melyik műszer által mutatott értéket lehet elfogadni? (mondhatnánk, hogy az Adwa-t, mert az 3x-4x drágább... de tényleg az a pontosabb?)
Én frászt kapok az Adwa-tól. Van hogy fél óra mire megáll... van egy olyan sanda gyanúm, hogy ebben az árkategóriában nincs pontos műszer. :( Én inkább cseppteszttel mérek pH-t és digitálissal TDS-t.
 
Én frászt kapok az Adwa-tól. Van hogy fél óra mire megáll... van egy olyan sanda gyanúm, hogy ebben az árkategóriában nincs pontos műszer. :( Én inkább cseppteszttel mérek pH-t és digitálissal TDS-t.
Nem vagy egyedül. Az EC/TDS mérőjük viszont pikk-pakk kimutatja, mi a helyzet. 👍
JBL csepptesztre váltottam, és ismerve átlagsebességemet, a méréssel eltökölt idő kevesebb, amennyit az ADWA igényel. :D
 
Bemész a GA-ba, és boci szemekkel kérsz egy olyan akiból vizet, amiben van ph kontroller. Ott helyben megméred..😀
Köszönöm, az ötlet jónak tűnik, de mi a garancia arra, hogy az pontos? Hiszen, ha én is csak eggyel mértem volna, elfogadnám, hogy annyi és pont. Közben akár 0,5-1,0 pH-t is "tévedek" a mért értékben. Amennyire tudom, a controllerek is ugyan olyan elven működnek, csak folyamatosan mérnek.
... és a másik probléma az ötlettel: a pH mérőket időnként kalibrálni kell. Pár hetente járjak be a GA-ba ellenőrizni? Akár milyen kedvesek, segítőkészek is, előbb-utóbb rám fognak unni. :confused:
 
Utoljára módosított:
Én frászt kapok az Adwa-tól. Van hogy fél óra mire megáll... van egy olyan sanda gyanúm, hogy ebben az árkategóriában nincs pontos műszer. :( Én inkább cseppteszttel mérek pH-t és digitálissal TDS-t.
Köszönöm a válaszod.
A hosszú mérési idővel még csak-csak kibékülnék, hiszen időm van, ázhat a vízben, akár egy órát is. A bajom inkább az akváriumvíz mért értékével van! A kalibráló folyadékba merítve azonnal beáll a pontos értékre, viszont az akváriumvízben (vagy RO vízben) össze-vissza mutat mindenféle értékeket. Mi zavarja meg a mérést?
A cseppteszt használata még nem jutott eszembe (két műszer birtokában :rolleyes: ). Ráadásul, jelenleg 7 féle paramétert mérek csepteszttel, nem hiányzott volna még egy 8. is. De igazad van. Miután a cseppteszt "laboratúriumban tesztelt", talán jó lesz referenciának. Szeretek a dolgok végére járni, mert nagyon tud bosszantani, ha valaminek nem ismerem a miértjét...

Még egy kérdés: a cseppteszthez tartozó véleményekben leírta valaki, hogy a leírások eltérő adatokat tartalmaznak. Vagy 3, vagy 4 csepp kell belőle. Szerinted hány csepp kell a méréshez?
 
Utoljára módosított:
Nem vagy egyedül. Az EC/TDS mérőjük viszont pikk-pakk kimutatja, mi a helyzet. 👍
JBL csepptesztre váltottam, és ismerve átlagsebességemet, a méréssel eltökölt idő kevesebb, amennyit az ADWA igényel. :D
Hát igen, csak nekem a TDS mérő nem ad semmilyen fontos információt. :confused: Bármit rakok a vízbe, a TDS nő. Ez persze rendben is van, csak mit érek vele? Konstatálom, hogy a TDS 120, 150, vagy 200. OK. És? Miből rakjak többet vagy kevesebbet?
A TDS mérőt egyetlen dolog mérésére tartom alkalmasnak: megállapítható, hogy mikor kell a RO víz csinálóban betétet cseréni? :giggle:
A cseppteszt ötletét köszönöm. Kipróbálom, mert nem hagy nyugodni, hogy ennyi pénz befektetése után is csak a bizonytalanságot kapom cserébe a műszerektől. 😡
Jó móka lesz, hogy a háromféle mérési módszer, három féle eredményt ad (várhatóan).
 
Köszönöm a válaszod.
A hosszú mérési idővel még csak-csak kibékülnék, hiszen időm van, ázhat a vízben, akár egy órát is. A bajom inkább az akváriumvíz mért értékével van! A kalibráló folyadékba merítve azonnal beáll a pontos értékre, viszont az akváriumvízben (vagy RO vízben) össze-vissza mutat mindenféle értékeket. Mi zavarja meg a mérést?
A cseppteszt használata még nem jutott eszembe (két műszer birtokában :rolleyes: ). Ráadásul, jelenleg 7 féle paramétert mérek csepteszttel, nem hiányzott volna még egy 8. is. De igazad van. Miután a cseppteszt "laboratúriumban tesztelt", talán jó lesz referenciának. Szeretek a dolgok végére járni, mert nagyon tud bosszantani, ha valaminek nem ismerem a miértjét...

Még egy kérdés: a cseppteszthez tartozó véleményekben leírta valaki, hogy a leírások eltérő adatokat tartalmaznak. Vagy 3, vagy 4 csepp kell belőle. Szerinted hány csepp kell a méréshez?
Ha jól emlékszem, akkor ilyen az angol-magyar fordításban fordult elő. Az eredeti angol/ német mindig az autentikusabb. Viszont én a színskála másik oldalán lévő ábrákat használom, az mindig jó.
 
@elektrorudi Az első mérésnél én is gondba voltam, mit, hogyan...
Ahogy Nigro mondja, a színskála hátulján levő útmutatást használd.
Nem tudom, pH mérésnél szükséges egyáltalán a csepptesztnél pontosabb? Esetleg garnélák esetében :unsure:
Köszönöm, akkor az eredeti leírás az igaz, azt fogom használni.

Nem(csak) az abszolut pontosság a problémám, hanem a mért értékek közötti jelentős eltérés is! A cseppteszt pontossága, valóban bőven elegendő, de nem egyszerűbb és főleg gyorsabb egy erre a célra gyártott műszerrel mérni? A válasz:
– Úgy tűnik, sajnos nem. :confused:
Akkor már akár drop checker-t is használhatnánk, ami vagy mutatja a jó értéket, vagy nem, mert már lejárt a lötty szavatossága...
Ha egy műszernek a felbontása 0,01 és a reverzibilis mérési pontossága +/- 0,01 pH a technikai adatai szerint (ez mindkét műszerre igaz), akkor engem zavar a 0,5-1,0 pH közötti eltérés, ha technikai közeget mérek. 😡
Ráadásul (mint írtam) referencia folyadékok mérése esetén, tartja is leírásban megadott pontosságot, és mindezt másodperceken belül. Miért?
 
Utoljára módosított:
Köszönöm, akkor az eredeti leírás az igaz, azt fogom használni.

Nem(csak) az abszolut pontosság a problémám, hanem a mért értékek közötti jelentős eltérés! A cseppteszt pontossága, valóban bőven elegendő, de nem egyszerűbb és főleg gyorsabb egy erre a célra gyártott műszerrel mérni? A válasz:
– Úgy tűnik, sajnos nem. :confused:
Ha egy műszernek a felbontása 0,01 és a reverzibilis mérési pontossága +/- 0,01 pH a technikai adatai szerint (ez mindkét műszerre igaz), akkor engem zavar a 0,5-1,0 pH közötti eltérés, ha technikai közeget mérek. 😡
Ráadásul (mint írtam) referencia folyadékok mérése esetén, tartja is leírásban megadott pontosságot, és mindezt másodperceken belül. Miért?
Szerencsére én nem futottam bele ebbe a dilemmába :). Cseppteszten kívül más eszembe se jutott...
 
Ha már ilyen jól pörög a topic, nekem is lenne egy kis fejfájásom.
Adott egy ilyen koffer:https://greenaqua.hu/hu/jbl-teszt-proaqua-test-combi-set-plus-fe-edesvizi-tesztkeszlet-6-teszt.html
Ebben a Ph teszt 3-10-es tartományban mér. Végeztem egy tesztet, és az ehhez hivatott színskála köszönő viszonyban sincs az eredménnyel. Viszont ehhez:https://greenaqua.hu/hu/jbl-teszt-proaquatest-ph-alkalinitas-6-0-7-6-cseppteszt-80x.html
a teszthez ami 6.0-7.5-ig mér ahhoz tökéletesen passzol ami 6.5 ph-t mutat.
Valaki érti? Mert én nem. 😀
 
Sziasztok!
A pH méréssel kapcsolatban kérnék egy kis útmutatást tapasztaltabb vesenyzőktől.
Elkövettem azt a hibát, hogy kétféle pH mérőt is beszereztem (mint tudjuk, egy jó mérést sosem szabad megisméteni! :) )
Az egyik kínai Ketotek, a másik Adwa AD12. Mindkettőt ugyan úgy, ugyan abban a folyadékben hitelesítettem, kétpontos kalibrációval. Utána akár RO vizet mérek, akár akvárium vizet, akár csapvizet, az első 5-10 másodperc után 1-1,5 pH eltérést mutatnak.
A kínai fél perc után nagyjából beáll, de az Adwa még 5-10 perc(!) után is változik. Ezt mondjuk eltudnám fogadni, mert másképp dolgozzák fel az a mért értéket, más a szenzoruk stb. , OK.
De... még tíz perc után is 0,3-0,4-0,5 pH az eltérés a két műszer által mért érték között! Ez ugye azt jelenti, hogy akár 5x-6x annyira savasnak vagy lugosnak mutatja a vizet az egyik, mint a másik. Ez nagyon durva.

És most jön a csavar: ha ismét kalibráló folyadékba merítem őket (nem kalibrációs céllal), akkor pár másodperc után, 0,01-0,02 pH pontossággal, ugyan azt az értéket (referencia értéket) mutatják!

Ez miért van? Melyik műszer által mutatott értéket lehet elfogadni? (mondhatnánk, hogy az Adwa-t, mert az 3x-4x drágább... de tényleg az a pontosabb?)

Lehet elsiklottam felette, de a mérést pohárban/mérőedényben végzed?
Akváriumban lehetetlen pH-t mérni ezekkel a kézi cuccokkal.

Kontrollerre példa. Most talán 3-4 akváriumon fut ilyen a boltban. A 650-es esetén olyan lassú a vízmozgás, hogy akár a másodperces mintavételezés is csak tizedes ugrásokkal jár.
A 240-es iwagumi akváriumban ugyanez 0.3+ pH ugrás.
Kontrollereknél ezt úgy védik ki, hogy nem feltétlenül másodpercenként vagy folyamatosan vételeznek. GHL-nél pl 5 másodpercre van állítva a mintavétel. Így valamennyire kiküszöbölhető a mérési probléma.
 
Lehet elsiklottam felette, de a mérést pohárban/mérőedényben végzed?
Akváriumban lehetetlen pH-t mérni ezekkel a kézi cuccokkal.

Kontrollerre példa. Most talán 3-4 akváriumon fut ilyen a boltban. A 650-es esetén olyan lassú a vízmozgás, hogy akár a másodperces mintavételezés is csak tizedes ugrásokkal jár.
A 240-es iwagumi akváriumban ugyanez 0.3+ pH ugrás.
Kontrollereknél ezt úgy védik ki, hogy nem feltétlenül másodpercenként vagy folyamatosan vételeznek. GHL-nél pl 5 másodpercre van állítva a mintavétel. Így valamennyire kiküszöbölhető a mérési probléma.
Köszönöm a válaszod.
Tapasztalatom szerint, a két említett teszterrel (KETOTEK és ADWA 12), nincs jelentős eltérés abban, hogy pohárban vagy az akváriumben mérek.
Viszont most direkt pohárban is mértem. Mindkét teszter 2 pontos módszerrel frissen kalibrálva. A pohárban és az akváriumban is, egymás mellett volt mindkét teszter, 5 percen keresztül (a KETOTEK 5 perc után kikapcsol). Mindkét műszer nyugalomban volt, jelentős változás nem volt az utolsó 1-2 percben. Ezzel párhuzamosan mértem a frissen beszerzett JBL 6,0-7,6 pH cseppteszttel is.
Az eredmény:
- KETOTEK: pH 7,76 pohárban mérve; pH 7,76 akváriumban mérve
- ADWA 12: pH 7,13 pohárban mérve; pH 7,17 akváriumban mérve
- JBL csepp: pH 7,6++ (a szín alapján, akár 8,0+ is lehet) :(
 
Back
Oldal tetejére