• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Víztesztek - teszteljünk!

Ha nem lenne szaki...
1/2' belsőmenetes a GA-s csaklakozó, ahhoz 1/2' külső menetes sarokszelep kell. Esetedben a sarokszelepre a csatlakozó külső menete 3/8" lehet. Esztétikus megoldás a kombinált sarokszelep, mely rendelkezik 1/2" - 3/8"-3/4" paraméterekkel, ebből a 1/2"sajnos a falikoronghoz csatlakozik, a 3/8" elviszi a csaphoz csatlakozó flexicsövet, maradt a 3/4" külsőmenetes mosógéptöltő rész. Na arra kell egy 3/4"belső-1/2"külső menetes szűkítő. Erre fel tudod tekerni a GA-s csatlakozót. A szűkítőhöz és a szelep falba tekeréséhez tömítő szalag, vagy kóc, vagy tömítőzsinór is kell, mert ezek nem tömítőgyűrűs megoldással csatlakoztathatóak. Kell megkérned egy 50+-os férfi ismerőst, aki legalább vízpumpa fogóval rendelkezik és ki tud cserélni egy szelepet a csap alatt. Kapcsolati tőkével akár egy pofa sörért, vagy ha nagyon erős az a kapcsolat, akkor ingyen is menni fog, nem egy agysebészi meló. 🙂
Jujj ez nagyon szuper leírás!!! Örök hálám!!! 🥰
 
Sziasztok! Szeretnék komolyabban foglalkozni a növényes akváriumommal.
Most a passzív talajt tervezem cserélni tropical aktív talajra. Azzal tisztába vagyok, hogy ez befolyásolja a vízkémiát, ezért az lenne a kérdésem, hogy Tf micro/maco tápok mellé milyen tápanyagokat kell még vennem, (gondolom foszfátot mindneképp kell adagolnom külön, esetleg kálium vagy vas?)), illetve milyen vízteszteket érdemes venni (gh/kh-n kívül az volt eddig is) miket és milyen értékeket kell mérnem és milyen gyakran (foszfát, nitrát, nitrit, vas, ammonia)?


54 literes akváról van szó, co2 van

Köszönöm előre is a segítséget!
 
Sziasztok! Szeretnék komolyabban foglalkozni a növényes akváriumommal.
Most a passzív talajt tervezem cserélni tropical aktív talajra. Azzal tisztába vagyok, hogy ez befolyásolja a vízkémiát, ezért az lenne a kérdésem, hogy Tf micro/maco tápok mellé milyen tápanyagokat kell még vennem, (gondolom foszfátot mindneképp kell adagolnom külön, esetleg kálium vagy vas?)), illetve milyen vízteszteket érdemes venni (gh/kh-n kívül az volt eddig is) miket és milyen értékeket kell mérnem és milyen gyakran (foszfát, nitrát, nitrit, vas, ammonia)?


54 literes akváról van szó, co2 van

Köszönöm előre is a segítséget!
Aktív talaj általában az első időkben nyeli a foszfátot. Tf tápot nem használok, nem tudok nyilatkozni. Ha RO vizet használsz,akkor tudod, hogy azt vissza kell sózni...
Alap teszt készlet szerintem: nitrát, foszfát, vas, esetleg még a kálium. CO2-nél még lehet pH, de a DC is jó ;). Én mérni vízcsere előtt szoktam, első időkben egy hét, de ha beáll az akvárium, akkor már, csak ha baj van :).
 
Sziasztok! Szeretnék komolyabban foglalkozni a növényes akváriumommal.
Most a passzív talajt tervezem cserélni tropical aktív talajra. Azzal tisztába vagyok, hogy ez befolyásolja a vízkémiát, ezért az lenne a kérdésem, hogy Tf micro/maco tápok mellé milyen tápanyagokat kell még vennem, (gondolom foszfátot mindneképp kell adagolnom külön, esetleg kálium vagy vas?)), illetve milyen vízteszteket érdemes venni (gh/kh-n kívül az volt eddig is) miket és milyen értékeket kell mérnem és milyen gyakran (foszfát, nitrát, nitrit, vas, ammonia)?


54 literes akváról van szó, co2 van

Köszönöm előre is a segítséget!
Nekem is 54 literes akváriumom van.JBL teszteket használj.Nitrát,Foszfát,Vas és Ph az alap.A kálium is jó ha van de nem létszükséglet mert a hiányát könnyü felismerni és túladagolni igen nehéz (én sem használok és drága is).A Ph viszont fontos mert abból tudod kiszámolni a co2-őt és a vas is hamar elbomlik magasabb (7) ph-nál.Az értékek attól függenek milyen tápozást akarsz.EI szerint mindent maxon?Vagy vörösiteni akarsz ?Akkor alacsony nitrát.N-P arány 1-10 vagy 1-15 (vagy egyébb).A teszteken van ajánlás a jó értékekre de a fórumon is találsz sok hasznos javaslatot.Személyes tapasztalatom alapján figyelj a tesztek leírás szerinti használatára (ami sajnos magyarul elég sok hibát tartalmaz) hány ml,hány csepp,sorrend,keverés.Én foszfáton kívül vasat adagoltam pluszba,de azért káliumom is van.Nem derült ki hogy csapvizes vagy RO-s vagy.A TF tápoknál sajnos nem nyílvános a pontos összetétel így csak a mérések után tudod meg miböl mennyit adtál.
 
Nekem is 54 literes akváriumom van.JBL teszteket használj.Nitrát,Foszfát,Vas és Ph az alap.A kálium is jó ha van de nem létszükséglet mert a hiányát könnyü felismerni és túladagolni igen nehéz (én sem használok és drága is).A Ph viszont fontos mert abból tudod kiszámolni a co2-őt és a vas is hamar elbomlik magasabb (7) ph-nál.Az értékek attól függenek milyen tápozást akarsz.EI szerint mindent maxon?Vagy vörösiteni akarsz ?Akkor alacsony nitrát.N-P arány 1-10 vagy 1-15 (vagy egyébb).A teszteken van ajánlás a jó értékekre de a fórumon is találsz sok hasznos javaslatot.Személyes tapasztalatom alapján figyelj a tesztek leírás szerinti használatára (ami sajnos magyarul elég sok hibát tartalmaz) hány ml,hány csepp,sorrend,keverés.Én foszfáton kívül vasat adagoltam pluszba,de azért káliumom is van.Nem derült ki hogy csapvizes vagy RO-s vagy.A TF tápoknál sajnos nem nyílvános a pontos összetétel így csak a mérések után tudod meg miböl mennyit adtál.
Ro vízes, vannak vörös növények is
 
Ro vízes, vannak vörös növények is
A RO az jó:).A vörös növények még vörösebbé tétele alacsony nitrát szintet igényel persze az arányok megtartásával és sok fényt.De ez már más topik (tápozás).Viszont elvetemült módon szeretek tesztelni.Ebben a topikban még a teszteket is teszteltem:ROFLMAO:.Ha érdekelnek az eredmények olvass vissza.
 
Sziasztok! Csak egy gyors és egyben amatőr kérdés, de a biztonság kedvéért megkérdezem. A JBL nitrát csepptesz skáláján a felső érték vonatkozik az édesvízi nitrátszinthez?
 
A Salifert Ca teszt új kiadásáról ITT elkezdett beszélgetés folytatása:

a por beleszórása után nem kék színű lesz a tesztfolyadék, hanem pink, ha hozzá csepegtetem a ca2 folyadékot, néhány csepp után bekékül. Tulajdonképpen így is leolvasható egy érték, csak azt nem tudom mennyire valós, pontos érték ez.
Hááát, nem is tudom. Igazából az 1 ml fecskendőn egy század ml (ami ~0,5 mm-es osztás) jelent 10 ppm-et. Nekünk meg 0-60 ppm között kellene mozogni, pontosabban kimutatni akár a 30 és 50 közötti különbséget, amit 1 mm-nyi "csepegtetéssel" lehetséges :) Még ha maga a tesztelés működik is, a leolvasás és a pontosság eléggé kérdéses szerintem.
rendeltem calciumot (ez sem volt kispályás művelet, idiótának nézett mindenki akinél érdeklődtem az ajánlott Easy Life Calcium iránt) annak az adagolásán talán fel lesz tűntetve, hogy mekkora mennyiség mennyire emeli az akvárium calcium tartalmát és ha a calcium teszt is ezt az emelkedést mutatja akkor mégis működhet. Nem?
Hát, gondolom majd meglátjuk.. :)
 
Kössz, hogy áthoztad a beszélgetést.
Szerintem a fecskendőről, csepegtetve nagyon könnyen és pontosan le lehet olvasni az értéket, a korábbi verziónál is ilyennek tűnik a fecskendő is és a táblázat is, csak nem tudom, hogy az eredmény itt a “new”-nél hiteles-e? A legegyszerűbb egy összemérés lenne egy működő teszterrel.
 
Aha, rosszul fogalmaztam.
Nem feltétlenül abban látom a problémát a leolvasásnál, hogy kicsi, hanem hogy "elcsúszik". Egy tengerinél gondolom nem sokat számít, hogy mondjuk 410, vagy 430 ppm az érték, az alacsony Ca tartalmú édesvízi akváriumnál viszont annál inkább számít 20 ppm.
Igazad van, a pontosságot (vagy esetleg a pontatlanság elhanyagolhatóságát) az összehasonlítás igazolná csak.
 
Végül is megoldottad a ca tesztelést más termékkel és megvan még ez a tengeri verzió is, esetleg még ráérsz is?🙂
 
Utoljára módosított:
Végülis megoldottad a ca tesztelést más termékkel és megvan még ez a tengeri verzió is, esetleg még ráérsz is?🙂
:D

Nyilván nem! Régóta nem tesztelek semmit, ez ott egy hirtelen felindulás volt, hogy "na majd most!", de ahogy ez kudarcba fulladt, úgy felejtettem el én is azonnal a tesztelések gondolatát.
 
:D

Nyilván nem! Régóta nem tesztelek semmit, ez ott egy hirtelen felindulás volt, hogy "na majd most!", de ahogy ez kudarcba fulladt, úgy felejtettem el én is azonnal a tesztelések gondolatát.
Pont így voltam én is, hogy “na majd most”. Korábban az adwa ph mérővel jártam hasonlóan “hatalmas” sikerrel.😒
 
Oké, de én megengedhetem magamnak ezt a lazaságot. Ellenben veled, akinél ILYEN szarul (OMG) néz ki minden! 😮 👏👌 Itt minden teszt létfontosságú! :)
 
Még kicsit folytatva az előző párbeszédet: a new Salifert készlettel tegnap leteszteltem egy kis ásványvizet, amin 63 mg/l ca tartalom volt feltűntetve, abszolút értékelhetetlen eredményt kaptam, már az első cseppet hozzáadva az oldathoz jelentkezett a sötétkék szín, ami a végeredményt jelenti, vagyis gyakorlatilag nincs az üvegben ca. Az akváriumom vizét továbbra is 40 mg/l-nek mérte.

Ma vásároltam egy Aquaforest ca teszt készletet. A neten, főleg az angol nyelvű oldalakon megjelenik az édesvízi kompatibilitás is a tengeri mellett. A boltban, a leírásában már csak a tengeri használat szerepelt, viszont eggyel több flakon van a dobozában, hasonlóan a régi Saliferthez. Az átváltó táblázat végig fehér, kiemelten csak az ideális tengeri értékek jelennek meg. A dobozon még volt egy “test range unlimited” felirat is, ami bíztató volt.

Először elvégeztem az akvárium vizének mérését, pontosan ugyanazt az eredményt kaptam, mint tegnap a Saliferttel. Ekkor eléggé elkeseredtem, hogy pont olyan, mint a Salifert. Utána az ásványvíz teszt következett, azt viszont pontosan bemérte 65-70 körülinek. Újramértem a new Saliferttel az ásványvizet és megint értékelhetetlenül mutatott, mint tegnap.
Ezek alapján most úgy gondolom, hogy a ma vásárolt Aquaforest teszt ugyanolyan jó, mint a régi, három flakonos Salifert.🙂
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére