• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Víztesztek - teszteljünk!

NO3 értéke 1 JBL teszt alapján és ez nem túl kevés? A PO4 0,4
bruttó 128 liter
Green Aqua Micro Marco tápok napi 4-4 ml
Alacsonyak az értékeid, hisz a gyári 6-6 ml helyett jóval kevesebb tápot adagolsz.
Ha tolod neki a co2-t, akkor a növények elkezdenék ezerrel felvenni a tápot, de ugye nincs elég a vízben. Ez sztem épp elég.
Amúgy a sziámi szereti ezt az algát, na meg a black out is! 😁 ;)
 
JBL NO3 teszt skálázását érti valaki...?
Mi az, hogy a felső 5 alatt 10 van? Én értem, hogy egyszerre szeretnék az édesvízi, meg a tengervízi nitrát szintet is megjeleníteni, de nem sikerült a tájékoztatóban rendesen leírni.
 

Attachments

  • 20210423_004321.jpg
    20210423_004321.jpg
    116.8 KB · Megtekintések: 37
JBL NO3 teszt skálázását érti valaki...?
Mi az, hogy a felső 5 alatt 10 van? Én értem, hogy egyszerre szeretnék az édesvízi, meg a tengervízi nitrát szintet is megjeleníteni, de nem sikerült a tájékoztatóban rendesen leírni.
Úgy gondolom, a víz sótartalma befolyásolja azt, hogy a mérendő víz mennyire lesz sárga azonos NO3 koncentráció mellett.
Tehát a képeden középen látható sárga pötty édesvízi akvárium vízét mérve 5mg/l -t jelent, de ugyan ez a sárga szín tengeri (sósvízű) akváriumok esetében 10mg/l-t.

Ha már itt tartunk, nekem a három csík okoz némi gondot.
- A felső OK, nyilván édesvíz.
- Az alsó tengericsillag, nyilván tengervíz
- De a középső, az miféle állat? Cápa? ... és milyen vízben él?
A leírás szerint könnyen értelmezhető, de az én IQ-m kevés hozzá. :-(
 
Utoljára módosított:
Úgy gondolom, a víz sótartalma befolyásolja azt, hogy a mérendő víz mennyire lesz sárga azonos NO3 koncentráció mellett.
Tehát a képeden középen látható sárga pötty édesvízi akvárium vízét mérve 5mg/l -t jelent, de ugyan ez a sárga szín tengeri (sósvízű) akváriumok esetében 10mg/l-t.

Ha már itt tartunk, nekem a három csík okoz némi gondot.
- A felső OK, nyilván édesvíz.
- Az alsó tengericsillag, nyilván tengervíz
- De a középső, az miféle állat? Cápa? ... és milyen vízben él?
A leírás szerint könnyen értelmezhető, de az én IQ-m kevés hozzá. :-(
Én azt a kerti-tavasnak gondolnám...
 
Bár a vízteszteléssel kapcsolatban nem reagált senki, azért megosztanám a tapasztalataimat, aztán hátha egyszer valaki ad rá magyarázatot.
Szóval a SilicateEx 2 hónapig lakott a szűrőmben, ez idő alatt a szilikát szintet 12-ről 1,2-1,6 közötti értékre levitte, és stabilan ott tartotta. Heti kb. 40% vízcsere mellett.
Kb. egy hónap alatt a vízkeménységi paraméterek a következőképpen csökkentek: GH 25->17, KH 10->7, majd így is maradtak.
A PO4 teszt stabilan 0-t mutatott, még akkor is amikor elkezdtem egy kis Fosfo-t adagolni (ez nem csoda, hiszen a SilicatEx a foszfátot is köti).
2 hónap után kivettem a SilicateEx-et, azóta volt két vízcsere és a következőket mértem: SiO2: 6, GH: 25, KH 11, PO4: 0,6.
Szóval a szilikát és a foszfát a vártnak megfelelően viselkedett, viszont a keménységek változását nem értem. Szilikát zavarja a tesztet vagy a SilicateEx a keménységet adó elemeket is megköti?
Tudom, 4 éves a bejegyzésed, de én pont most cuppantam rá a SiO2 problémára, mert 1 év óta küzdök az ecsettel. Remélem, neked azóta megoldódott a problémád.

A vízem szilikát tartalmat csak tippelni tudtam, mert a teszt 2:1; 5:1 arányú hígítás után is igen érdekes értékeket mutatott. Maradjunk annyiban, hogy nagyon sokk volt.
Első lépésben, közvetlenül az akvárium vizében akartam csökkenteni a koncentrációt. Ehhez SILI-OUT2 -t használtam, lebegtetve. A használati utasításában semmi utalás nincs rá, hogy mekkora ennek az anyagnak az SiO2 megkötő képessége? A gyártóval levelezve, azt írták, hogy 1 liternyi az anyagukból, lebegtatő szűrőben, 2g anyagot képes megkötni. Ez úgy értendő, hogy szilikátot + nitrátot együtt. Mivel a szilikát koncentrációm legalább egy nagyságrenddel volt nagyobb, mint a nitrát szint, ezért nem gondolom, hogy a lekötött anyag mennyiségét jelentősen befolyásolta volna. A lényeg, hogy valóban jelentősen csökkent az SiO2 tartalom, de messze nem hozta az elvárt értéket! A felhasznált anyag mennyiségéből következően, már bőven 0mg/l szinten kellene lennem, ezzel szemben, többszöri RO vizes vízcsere után is még >2 (~2,3)mg/l -nél tartok. :( Ráadásul a víz teteje erősen habzik, amit azóta sem tudok megszüntetni.
Persze ez az érték is csak akkor igaz, ha jó a SiO2 tesztem. Mert már abban sem bízok, a JBL PRO Fe teszt siralmas minősége miatt... :mad:
 
Sziasztok!
Érdeklődnék egy alap teszt szett összeállításában miket érdemes belerakni és hol érdmes venni?
Jelenleg nincs rá kerek tippelve biztos lenne vagy 15k, de addig érdemes csíktesztet beszerezni esetleg?
 
Úgy gondolom, a víz sótartalma befolyásolja azt, hogy a mérendő víz mennyire lesz sárga azonos NO3 koncentráció mellett.
Tehát a képeden középen látható sárga pötty édesvízi akvárium vízét mérve 5mg/l -t jelent, de ugyan ez a sárga szín tengeri (sósvízű) akváriumok esetében 10mg/l-t.

Ha már itt tartunk, nekem a három csík okoz némi gondot.
- A felső OK, nyilván édesvíz.
- Az alsó tengericsillag, nyilván tengervíz
- De a középső, az miféle állat? Cápa? ... és milyen vízben él?
A leírás szerint könnyen értelmezhető, de az én IQ-m kevés hozzá. :-(
Igen, végül rábukkantam a jbl.de oldalán a gyik-ben.
Amit többen cápának néztünk, az koi.

"Az első két (édesvízi és tavi) színsáv a felső, a tengervíz az alsó számsorba tartozik.

Miért különböznek az értékek?
A tengervíz magas sókoncentrációja miatt a reakció színe nem olyan intenzív, mint az édesvízben (amely magában foglalja a tavat is). Következésképpen ugyanazon szín értéke nagyobb, mint édesvíznél.

Miért különböznek az ajánlások?
Minden élőhely másképp reagál bizonyos tápanyag-koncentrációkra. Például a kerti tóban az érték kritikusabb lehet, mint az édesvízben a folyamatosan változó hőmérséklet és fényintenzitás miatt, ahol ezek a tényezők állandóak, és a szükséges adalékok biztosítják az egyensúlyt, amelyet a tó nem biztosít. Ezért az ajánlások az egyik alkalmazási területre zöldek, a másikra pedig már sárgák."

Valamint találtam egy vízparaméter ajánlást, hátha valakit érdekel:
ProAquaTest-Protokoll-Analyse-1.jpg
 
Igen, végül rábukkantam a jbl.de oldalán a gyik-ben.
Amit többen cápának néztünk, az koi.

"Az első két (édesvízi és tavi) színsáv a felső, a tengervíz az alsó számsorba tartozik.

Miért különböznek az értékek?
A tengervíz magas sókoncentrációja miatt a reakció színe nem olyan intenzív, mint az édesvízben (amely magában foglalja a tavat is). Következésképpen ugyanazon szín értéke nagyobb, mint édesvíznél.

Miért különböznek az ajánlások?
Minden élőhely másképp reagál bizonyos tápanyag-koncentrációkra. Például a kerti tóban az érték kritikusabb lehet, mint az édesvízben a folyamatosan változó hőmérséklet és fényintenzitás miatt, ahol ezek a tényezők állandóak, és a szükséges adalékok biztosítják az egyensúlyt, amelyet a tó nem biztosít. Ezért az ajánlások az egyik alkalmazási területre zöldek, a másikra pedig már sárgák."

Valamint találtam egy vízparaméter ajánlást, hátha valakit érdekel:
View attachment 146518
"Miért különböznek az értékek?
A tengervíz magas sókoncentrációja miatt a reakció színe nem olyan intenzív, mint az édesvízben (amely magában foglalja a tavat is). Következésképpen ugyanazon szín értéke nagyobb, mint édesvíznél."


Lehet, hogy tévedek és a feltevésem alaptalan, de nem kizárt, hogy más anyagok tesztjénél is befolyásolják a mért értéket a víz egyéb összetevői is. Ha ez így van, akkor nagyon megtudja az ember vezetni sajátmagát egy-egy mérés eredményéből kiindulva.
 
@zeniwolf naplójában olvastam ma egy érdekes beszélgetést a JBL cseppes víztesztek megbízhatóságáról: https://akvakertesz.hu/threads/kudarcbol-epitkezes.8693/post-516316
én meg dilemmázok hogy milyen víztesztet vegyek. úgy láttam sokan ezt használjátok, így jó lehet. viszont most elbizonytalanodtam.
tényleg ennyire bizonytalan, hogy mennyi idő után mit mutat? vagy inkább meg vagytok vele elégedve?
inkább ide írtam, nem akarom zeniwolf naplóját offolni vele. de gondolom többeket érinthet a probléma.
 
@zeniwolf naplójában olvastam ma egy érdekes beszélgetést a JBL cseppes víztesztek megbízhatóságáról: https://akvakertesz.hu/threads/kudarcbol-epitkezes.8693/post-516316
én meg dilemmázok hogy milyen víztesztet vegyek. úgy láttam sokan ezt használjátok, így jó lehet. viszont most elbizonytalanodtam.
tényleg ennyire bizonytalan, hogy mennyi idő után mit mutat? vagy inkább meg vagytok vele elégedve?
inkább ide írtam, nem akarom zeniwolf naplóját offolni vele. de gondolom többeket érinthet a probléma.
Ettől még EZ a JBL teszt biztonságosan használható, csak a felhasználással kapcsolatos FÉLREtájékoztatással van némi probléma.

Ami viszont a saját tapasztalatom alapján tényleg gázos, az a JBL FE teszt! Lejárati idő előtt 1 évvel sem működött normálisan. A lila szín árnyalatai helyett, pirosban tündöklik a tesztelt víz. GYakorlatilag kiértékelhetetlen. Ezzel nem csak nekem van rossz tapasztalatom, hanem országon belül, vagy külföldről is sok példát találsz a neten.
Amit helyette könnyen be lehet szerezni, az a SERA FE teszt. Nem próbáltam, nincs tapasztalatom vele.
 
@zeniwolf naplójában olvastam ma egy érdekes beszélgetést a JBL cseppes víztesztek megbízhatóságáról: https://akvakertesz.hu/threads/kudarcbol-epitkezes.8693/post-516316
én meg dilemmázok hogy milyen víztesztet vegyek. úgy láttam sokan ezt használjátok, így jó lehet. viszont most elbizonytalanodtam.
tényleg ennyire bizonytalan, hogy mennyi idő után mit mutat? vagy inkább meg vagytok vele elégedve?
inkább ide írtam, nem akarom zeniwolf naplóját offolni vele. de gondolom többeket érinthet a probléma.
Sziasztok.Nem tudtam hogy van ilyen topik de most megosztom szerény tapasztalataimat.Gondoltam én is hozzá szólok.Mindenből JBL tesztet használok PRO szériát.Igazábol nem tudom hogy fejezzem ki magam.A véleményem hogy szerintem azért elég jó minőség csak a leírások félrevezetők.A magyar használati útmutatók a sima aquatest szériához készültek.
Lássuk fajtánként az én tapasztalatomat.
No3:Szerintem a legproblémásabb de ettől függetlenül jó.Nem mindegy meddig rázza az ember a keveréket.Videó ismertetőben 10mp,Angol leírásban "addig amíg csak szürke por marad",Magyar leírás 1 perc . Az egy perc többszöri fix érték tesztelésénél jónak bizonyult.Hiányolom a 5-15 és a 15-30 közötti referencia pontokat.A PRO széria eredeti ismertetőjében nem említi a higított méréseket.Logikailag úgy is jónak kell lennie.Eddig a hígított méréseknél az eredmény az eredetileg mért tartományba esett.
Po4:Valahogy a kék szín miatt nehéz leolvasni.Itt ugye elöszöt a port kell teljesen elkeverni és utána csepegtetni.Többször megtörtént hogy a 1,2-1,8 közé eső érték után készített 1-1 arányban higított teszt már csak 0,2-0,4-es értéket mutatott.Nem tudom miért és melyiknek higgyek.Erre ha tud valaki megoldást szívesen fogadom.Itt is lehetnének sűrübben a referencia pontok.
Ph6-7,6: A feleségemet szoktam megkérni minden tesztnél (minden fajtánál is ) hogy ha kétsége akkor ő is olvassa le.Ő így fejezte ki magát "ez egy másik zöld".Ha nem pontosan a referencia pontok egyikének szine akkor már "teljesen más" árnyalat látszik amit nehéz beazonosítani.
Fe: Ezzel még nem volt gond bár mindig 0,05-öt mutat.
És végül ami a legjobban tetszik:" A JBL általkülön erre a célra kifejlesztett színkompenzációs eljárás révén..."Ez gondolom a második üvegcse :) .
Összeségében iránymutatásnak tökéletes és természetesen nem laboratóriumi pontosságú.
Köszönöm hogy végigolvastad.
 
@zeniwolf naplójában olvastam ma egy érdekes beszélgetést a JBL cseppes víztesztek megbízhatóságáról: https://akvakertesz.hu/threads/kudarcbol-epitkezes.8693/post-516316
én meg dilemmázok hogy milyen víztesztet vegyek. úgy láttam sokan ezt használjátok, így jó lehet. viszont most elbizonytalanodtam.
tényleg ennyire bizonytalan, hogy mennyi idő után mit mutat? vagy inkább meg vagytok vele elégedve?
inkább ide írtam, nem akarom zeniwolf naplóját offolni vele. de gondolom többeket érinthet a probléma.
Én sera tesztet használok, az árra fele a jbl-nek és van hozzá magyar nyelvű leírás, ami pontos is :) ár/értékben a serát jobbnak találom így! ebben benne van minden fontos teszt. Sera Aqua Testbox
 
Ettől még EZ a JBL teszt biztonságosan használható, csak a felhasználással kapcsolatos FÉLREtájékoztatással van némi probléma.

Ami viszont a saját tapasztalatom alapján tényleg gázos, az a JBL FE teszt! Lejárati idő előtt 1 évvel sem működött normálisan. A lila szín árnyalatai helyett, pirosban tündöklik a tesztelt víz. GYakorlatilag kiértékelhetetlen. Ezzel nem csak nekem van rossz tapasztalatom, hanem országon belül, vagy külföldről is sok példát találsz a neten.
Amit helyette könnyen be lehet szerezni, az a SERA FE teszt. Nem próbáltam, nincs tapasztalatom vele.
Például ezekre gondoltam. Jó, Jó a @Nigro féle bejegyzés szerinti teszt folyadék egy hónapja lejárt, de a többi nem! És vannak ennél cifrábbak is. :-(
https://akvakertesz.hu/threads/viztesztek-teszteljuenk.4175/page-17#post-355699
https://akvakertesz.hu/threads/viztesztek-teszteljuenk.4175/page-23#post-419810
 
Back
Oldal tetejére