• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Víztesztek - teszteljünk!

Üdv Gordi!

A vezetőképesség mérés során a közegben (víz) oldott összes ionfajta hozzájárul a teljes vezetőképességhez. Azaz az összes kation és anion. A mért TDS alapján keménységre vonatkozó következtetéseket tenni nem lehet.

Egy olyan kísérletsorozatnak lehetne értelme és talán haszna, ha az összes, piacon fellelhető csepegtetős tesztekkel kapott eredményeket vetné össze az ember.

A Carbo első körben valóban nem kellene, hogy emelje a vezetőképességet a hatóanyag szerkezetének köszönhetően.

Üdv: Robi
Köszönöm Robi!
Én a keménységet illetően három tesztet próbáltam ki: Neptun, Red Sea, JBL - mondhatni azonos adatokat mértem velük. Szívesen kipróbálnám a többi forgalomban lévőt is, már csak kíváncsiságból is. :rolleyes:
A tapasztalatok és a fentiek tükrében inkább a csepegtetős tesztnek fogok hinni. Közben olvastam egy cikket, hogy a vízben lévő vas és egyéb anyagok miatt nagyon magas vezetőképességet mértek, pedig a keménység csak 4-5Nk volt. TDS mérő persze jó tájékozódásra, hiszen most már tudom, hogy kb. mennyivel mutat többet a tényleges keménységnél.:)
Üdv: Gordi
 
A csepptesztek keménységnél általában jól mérnek. A problémák a vas, nitrit, nitrát tesztekkel vannak. Ott szoktak elhasalni a versenyzők.
 
Ha a nitrátod jó, a nitrited még simán lehet mérgező mennyiség. Nitrátból akár 100 mg/liter is tolerálható a strapabíróbb élőlényeknek, míg nitritből már 1 mg/liter is erősen mérgező. A magas nitrit a biológiai szűrés gyengeségét jelzi, míg a magas nitrát túl ritka vízcserét vagy bő kézzel locsolt makrotápot jelez.
Köszönöm !
Teljes mértékben kielégítő választ kaptam :)
 
A csepptesztek keménységnél általában jól mérnek. A problémák a vas, nitrit, nitrát tesztekkel vannak. Ott szoktak elhasalni a versenyzők.
Na ezen nem csodálkozok. Nekem is kétféle eredményt adott két gyártó nitrát tesztje. Fel is hagytam a próbálkozással.
Egyáltalán kell ezeket méricskélni, ha úgy látszik, hogy rendben mennek a dolgok, vagy csak ha valami gond van, akkor kell oknyomozásra?
 
Na ezen nem csodálkozok. Nekem is kétféle eredményt adott két gyártó nitrát tesztje. Fel is hagytam a próbálkozással.
Egyáltalán kell ezeket méricskélni, ha úgy látszik, hogy rendben mennek a dolgok, vagy csak ha valami gond van, akkor kell oknyomozásra?

Néha nem árt a mérés, csak érdemes kiszórni a nagy bizonytalanságú teszteket. De néhány esetben sajna be kell méretni a vizet.
 
A csepptesztek keménységnél általában jól mérnek. A problémák a vas, nitrit, nitrát tesztekkel vannak. Ott szoktak elhasalni a versenyzők.
Szia Vik !
Te melyik gyártó tesztjét javaslod Nitrit méréshez ? Most néztem nálatok a webshopban és csak Tetra és ADA-ból van !
 
Szia Vik !
Te melyik gyártó tesztjét javaslod Nitrit méréshez ? Most néztem nálatok a webshopban és csak Tetra és ADA-ból van !

A boltban általában a fotométerrel mérünk. Csak akkor használunk mást ha sietni kell. Akkor legtöbbször az ADA tesztfioláit.
 
Köszönöm Robi!
Én a keménységet illetően három tesztet próbáltam ki: Neptun, Red Sea, JBL - mondhatni azonos adatokat mértem velük. Szívesen kipróbálnám a többi forgalomban lévőt is, már csak kíváncsiságból is. :rolleyes:
A tapasztalatok és a fentiek tükrében inkább a csepegtetős tesztnek fogok hinni. Közben olvastam egy cikket, hogy a vízben lévő vas és egyéb anyagok miatt nagyon magas vezetőképességet mértek, pedig a keménység csak 4-5Nk volt. TDS mérő persze jó tájékozódásra, hiszen most már tudom, hogy kb. mennyivel mutat többet a tényleges keménységnél.:)
Üdv: Gordi
A csepegtetős tesztnek egyetlen hibája van, a viszonylag kis mennyiség. 5-10 ml víznél elég nehéz tényleg pontosan kimérni a folyadékot a mérőedénybe. Például a jelzőcsík aljáig vagy a tetejéig érjen a víz(van vagy 1 mm széles), a felszín tényleges helyét az edény falára "felkunkorodó" vékony rész miatt nehéz pontosan értelmezni. A cseppentésnél gyakran jön ki buborék, ami a csepp méretét befolyásolja. Elég sokszor mértem neptun tesztekkel, és keményebb víznél, ahol 10-15 csepp is elfogy, elég kicsi a szórás. Maximum egy érték oda-vissza. Mondjuk ennyi nagyon lágy víznél kellemetlen tévedés lehet, így ebben az esetben szerintem érdemes kétszeres mennyiségű vízmintát használni, aztán az elhasznált cseppek számát felezni.
 
Nagyon köszönöm "robert" a kukázásra való invitálást, és a redoxpotenciál megnevezést! Két oldalt linkelek be, hátha valaki más is érdekelt még az ORP mérésben. Sajnos magyar oldalakon csak felületes anyagot találtam, mélyebbre nyúló témával a redoxpotenciállal kapcsolatosan csak angol nyelven találkoztam egyenlőre.
Magyar oldalra példa:
• Az Akváriumvíz Paraméterei
Angol oldalra példa:
How Aquarium Redox Balance, Potential, & Reduction relates to aquatic health
 
A csepegtetős tesztnek egyetlen hibája van, a viszonylag kis mennyiség. 5-10 ml víznél elég nehéz tényleg pontosan kimérni a folyadékot a mérőedénybe. Például a jelzőcsík aljáig vagy a tetejéig érjen a víz(van vagy 1 mm széles), a felszín tényleges helyét az edény falára "felkunkorodó" vékony rész miatt nehéz pontosan értelmezni. A cseppentésnél gyakran jön ki buborék, ami a csepp méretét befolyásolja. Elég sokszor mértem neptun tesztekkel, és keményebb víznél, ahol 10-15 csepp is elfogy, elég kicsi a szórás. Maximum egy érték oda-vissza. Mondjuk ennyi nagyon lágy víznél kellemetlen tévedés lehet, így ebben az esetben szerintem érdemes kétszeres mennyiségű vízmintát használni, aztán az elhasznált cseppek számát felezni.
Teljesen igazad van! A vizsgálandó vizet mindig fecskendővel mérem ki, így a mennyiséggel nincs gond. A kétszeres vízminta kiváló ötlet, én is szoktam alkalmazni, ha pontosabb értékekre vagyok kíváncsi. A buborék kérdést pedig úgy szoktam kiküszöbölni, hogy az első, buborékos csepp megy a mosdókagylóba, és utána végig enyhén nyomva tartom a flakont, hogy ne szívjon vissza levegőt. Nekem eddig bevált.:)
 
Jó tapasztalatok vannak vele, csak ugye ez 5 mérésre elég csak.
Hát... Azt hiszem indok nélkül csak úgy kíváncsiságból továbbra sem fogok méricskélni...:( A jó teszt nem óccsó, ami meg félre vihet, azzal minek.
 
Gh, Kh mérőt tegnap vettem, remélhetőleg a többi hétfőn érkezik (PO4, NO2, NO3, NH4, pH Test-Set 6,0-7,6)
Az lenne a kérdésem, hogy melyik tesztet mikor ajánlott használni? A ph-gh-kh tesztekkel szeretném megnézni a vizet, amikor kiengedem a csapból, aztán másfél napos pihentetés után, és gondolom azt is mérni kell, hogy az akváriumban hogy változik a keménység.
És a többi? nitrit, nitrát, foszfát, ammónium...? Vízcsere előtt, vagy vízcsere után? Esetleg néhány nap elteltével a vízcserét követően?
 
Hű de mérhetnéked vaaan! ;)
A csapvíz keménységét és ph-ját nem kell mindig mérni, nagyjából állandó szokott lenni. Egyszer megméred, aztán utána csak ellenőrzés szintjén, mondjuk havonta - kéthavonta.
Az aki vizének keménysége is csak akkor változik, ha van benne valami olyan dekor (pl.kő), ami felkeményíti a vizedet, vagy az elpárolgott vizet nem nullás vízzel pótolod.
Foszfát, nitrát, nitrit és ammónia értékeket eleinte nézheted hetente, utána csak ha valami nem stimmel. (algásodik, vagy a növények ill. egyéb "lények"-nél nem O.K. valami)
Eleinte én folyton mértem, ha kellett, ha nem. Most már csak akkor, ha szükség van rá.
De ha úgy gondolod, mérj csak szorgalmasan, egy idő után úgyis lejár a szavatossága a cuccnak. Ja! Van ám még oxigén és vas tesz is!:ROFLMAO:
 
Sziasztok!

Nincs egy hetes az aki, az ammónia teszt indítás óta bent van, de végig azt mutatja hogy nincs bent ammónia! Ez normális??
Seachem tartós teszt
 
Back
Oldal tetejére