• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Víztesztek - teszteljünk!

Sziasztok!

Nem akartam erre új topikot nyitni, viszont nem találtam rá még utalást sem sehol.
Pestnek ezén felén időnként annyira pocsék a víz, hogy még nekem is nyuszi szemeket varázsol időnként, ezért gondoltam néhány tesztet elvégezni... A választék hatalmas, sok a pro és kontra... találtam egy számomra új terméket, ehhez fűződne a kérdésem.
Prodac... talán nem gond, a cég oldalát bebiggyesztem ide:
Test kits
Ha esetleg használ ilyet valaki, akkor mondhatna róla pár szót, vagy bárki, hogy szerintetek jó lenne-e ezzel végezni a teszteket, árban pont egy olyan, ami még szerintem viselhető, de nem is a legolcsóbb...
Leginkább klór-ra kéne tesztelni, de ha van még ötlet, hogy mire érdemes, azt szívesen fogadom. Co2 nincs...

köszönöm előre is
Móni
 
Üdv!

Valakinek van tapasztalata a Panzi Ph és Nk tesztekkel. Mennyire megbízhatóak, mert az ára igen kedvező?
 
Kb mint a neptun. Pszihésen baromi jo, egyébként meg arra amire hivatott nem jo. Pontatlan és félre vezet;)

Tapatalk 2-vel küldve az én ST17i-ről
 
Érdeklődnék, hogy nemrég indított akváriumomnál EI szerinti tápozás mellett miket ,és milyen rendszerességgel kel mérnem?
Gondolok itt a Foszfát,vas,nitrit,nitrát,stb...,és milyen értékeken kell tartani?
 
Érdeklődnék, hogy nemrég indított akváriumomnál EI szerinti tápozás mellett miket ,és milyen rendszerességgel kel mérnem?
Gondolok itt a Foszfát,vas,nitrit,nitrát,stb...,és milyen értékeken kell tartani?

Kedves fórum társak,kérünk szépen erre egy választ.
Van egy elméletem,de nem biztos ,hogy jó.
 
Az „estimative index” használatával az alábbi pontosságot lehet elérni a nyomelemek adagolásánál. A pontosság tovább növelhető a szilárd tápanyagok desztilált vízben történő feloldásával a koncentrált oldat megfelelő milliliternyi adagolásával az akvárium vizébe. Ez azonban nem sokat segít az akvaristán a növények növekedése és egészsége szempontjából, pedig pont ez lenne az elsődleges cél.

(+ vagy -) 5 ppm CO2 rendben van a 20-30ppm kategóriában.
(+ vagy -) 1 ppm vagy ilyesmi eltérés megengedhető az NO3 esetében.
(+ vagy -) 2 ppm K+ eltérés elfogadható
(+ vagy -) 0.2 ppm PO4 elfogadható (?)
(+ vagy -) 0.1 ppm Fe elfogadható (?)

CO2 határok 25-35 ppm
NO3 határok 5-30 ppm
K+ határok 10-30 ppm
PO4 határok 1.0 – 3.0 ppm
Fe 0.2 – 0.5 ppm vagy több (?)
GH határok 3 fok, kb. 50 ppm vagy több

Megjegyzés:
A PO4 és Fe szintek meghatározása nehéz a többi tápanyag ismerete nélkül. Ha a No3, K és CO2 jó szinten vannak elég sokat lehet adagolni ezekből – széles határok között. Majdnem 3 ppm PO4-et adagoltam rendszeresen, hétről hétre. A növények válasza hihetelen volt.

Forrás: Estimative Index (EI) - Tom Barr növénytápozási módszere | Magyar Akvakertész Fórum

Ha valaki EI szerint tápoz, szerintem ennek az elolvasásával érdemes kezdeni. Még akkor is ha nem porból keveri ki, hanem GA mikrot és makrot használ.
Én anno kinyomtattam és még mostanában is olvasgatom néha :D

ami a rendszerességet illeti: szerintem indításnál az első pár hétben vízcserekor a leszívott víz paramétereit érdemes megmérni.
Aztán ha beállt az akvárium, akkor úgyis látja mindenki, hogy ha gond van. Akkor érdemes mérni.
De ez attól is függ pl milyen igényű halakt, garnikat, növényeket tartasz.
 
Tds méréssel, ill. optimális Tds értékkel kapcsolatban lenne egy kérdésem, ha tudtok segíteni. A neten azt olvasom, hogy optimális Tds értek 70-110 ppm (140-220 mikrosiemens/cm) akváriumok esetében. Ezt a tartományt tartanom kell egész héten a következő vízcseréig?

Salty shrimp mineral gh+ - t használok RO víz sózásához. A tájékoztató szerint az RO vizet 150-250 mikrosiemens/cm-re kell sózni (75-125 ppm) .

Ha egész héten EI szerint tápozok akkor viszont már kb a második napon kifutok az optimális Tds tartományból. Mi az optimális Tds tartomány? Vagy egy jól beállított akváriumnál a tápozás nem tolja el jelentősen a Tds értéket? Kicsit bealgásodtam lehet az okozza a növekedést? Köszi előre is.
 
A lényeg, hogy ne legyen túl alacsony. Növekedni fog hét közben ez normális. Mi 100 fölött tartjuk mindig. Alatta lágy vízben fonalasodást láttunk.... meg a garnijaink nem tudtak vedleni rendesen (bee garnélák elsősorban)
 
Helló!

Ezen a területen járatlan vagyok, azaz csak most kezdtem el foglalkozni ilyen szinten a víz állagával. Röviden fogalmazva, milyen adatokat kaphatok, illetve mire jöhetek rá a pH és a mV (orp) értékekből?
A készülék: Milwaukee - MC125 pH / ORP Controller
Szerintetek mennyire bízhatok a pontosságában, van-e valakinek tapasztalata róla, vagy hasonlóról?

Köszönöm!
 
Érdekesség képpen a sera csepegtetős teszt üveg fioláját feltöltöttem injekciós tűből 5ml vízzel. Az eredmény az lett, hogy a mérőedényen lévő 5ml-es jelzést láthatóan meghaladta a vízszint. Sajna azt még nem néztem meg, hogy ez a mérésben mekkora eltérést jelent, de szerintem ph esetében 0.5-öt kH esetében 2-3-at. Szerintetek melyik adhat pontosabb erdeményt? Én az injekciós tűre voksolnék. :)
 
Sziasztok!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy csak nitrát szintet tudok mérni, és ha az megfelelő akkor a nitrit szintem is jó lehet ? Vagy nincs összefüggésben a kettő ?
 
Üdv!

Valakinek van tapasztalata a Panzi Ph és Nk tesztekkel. Mennyire megbízhatóak, mert az ára igen kedvező?
Neptun Gh és Kh teszt eredményét összehasonlítottam Red Sea és JBL teszt eredményeivel. Nekem kb. ugyanaz az eredmény jött ki mindháromnál. Az egyik mért eggyel kisebb Kh-t.
Arra kíváncsi lennék, hogy a keménységi tesztek százalékosan mennyire pontosak a műszeres mérésekhez képest. Nézte már valaki?
 
Sziasztok!
Kicsit gondolkodtam ezen a csepegtetős teszt pontatlanságon, hogy miből adódhat. Történt ugyanis, hogy az új Amazonia talaj - mindenki legnagyobb örömére - lelágyította a vizet. Akkor fogtam gyanút, mikor reggel is 6.5-es ph-t mutatott a kijelző. Mértem hát egy keménységet, és megörülve az "ajándék" lágy víznek elhatároztam, hogy akkor már a cseréket is lágyított vízzel csinálom. Nosza, elő a kevert ágyas gyantát és bele az előkészített csere vízbe. Aztán mértem keménységet az akinál is, meg a csere víznél is csepegtetős teszttel, meg TDS mérővel is. Az eredmények nem egyeztek, de az akváriumnál sokkal nagyobb volt a különbség.
A lágyított csere víz csepegtetőssel mérve gh=5 volt, műszerrel 6,8. Az aki vize pedig 6 illetve 9,04. Elgondolkodtam, hogy miért nem azonos arányú az eltérés, illetve miért "pontatlanok" a csepegtetős tesztek.
A következőkre jutottam (javítsatok majd ki, ha téves következtetéseket vontam le): a kétféle eredmény közti különbséget részben az okozza, hogy a TDS mérő műszer a víz vezetőképességét méri, és ebből következtetünk a keménységre. Csakhogy a vízben a keménységet okozó Ca és Mg ionok mellett lehetnek más fém ionok is, amik növelik a víz vezetőképességét, de a keménységet nem növelik.
Tehát az akvárium vizénél azért nagyobb arányában a mért eredmények közti különbség, mert a talajból most még bőven oldódik ki egy csomó tápanyag, amik közt vannak olyanok is, amik befolyásolják a víz vezetőképességét. A feltevés igazolására végeztem egy kísérletet. Tegyük fel, hogy EI szerint tápozok Green Aqua Macro és Micro tápokkal, plusz Carbot is adagolok naponta. Befolyásolhatja-e ez a vezetőképességet? A mérésem szerint igen. A mérés előtt kalibráltam a műszert, hogy a lehető legpontosabban mérjek. Az eredmény az lett, hogy a Micro és a Carbo adagolása után nem változott a víz vezetőképessége, de a Macro után igen! 1ml/20l dózisban 5ppm volt a különbség. Ez ugyan nem sok, de van aki dupláját adagolja. Ez egy hét alatt 70ppm lenne, ha a növények nem vennének fel belőle semmit. A tápanyag egy részét ugyan hasznosítják, de azért bőven marad felesleg (ezért cserélünk vizet), ami viszont látszólagos keménység növekedést eredményez. Ez megmagyarázná azokat a rejtélyes 1-2 fokos visszakeményedéseket is, amit a fórumon olvastam. A csepegtetős teszt persze kevesebbet fog mutatni, hiszen azt nem befolyásolja a többi fémion jelenléte.
Viszont a csere víz, ami nem volt tápozva, az is kisebb keménységet mutatott a csepegtetős teszttel, mint a műszer. Utána járta néhány adatnak a nálunk folyó csapvizet illetően. Kiderült, hogy nagyjából a magnéziummal megegyező mennyiségű nátriumot is tartalmaz, plusz egy kis vasat, miegymást.
Ha mindezeket a korrekciós tényezőket összevetem - már persze ha nem járok tévúton - akkor az jön ki, hogy a tényleges keménységnél a csepegtetős teszt maximum 1fokkal mért kevesebbet. Tudom, hogy a pontatlanság az pontatlanság és a tények egyébként is makacs dolgok, de azt hiszem nem járok messze az igazságtól, ha azt állítom, hogy a vízinövények egy keménységi fok ide vagy oda, ugyanúgy fognak fejlődni. Ennyi szerintem nem számít - úgy hogy hajrá Neptun teszt! Szerintem alap szinten jól és egyszerűen használható, és olcsó is. Igaz, hogy nincs olyan puccos csomagolása, mint a nagy márkáknak és nem árt, ha fecskendővel mérjük ki pontosan az 5ml tesztelendő vizet, de legalább ez egy magyar termék. A megspórolt pénzen meg inkább veszek egy szép kis növénykét, vagy tápit a meglévőknek.:)
Bocsánat, ha jó hosszú lett, de rövidebben nem tudtam összefoglalni.
Kíváncsi vagyok a véleményetekre.
 
Sziasztok!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy csak nitrát szintet tudok mérni, és ha az megfelelő akkor a nitrit szintem is jó lehet ? Vagy nincs összefüggésben a kettő ?

Ha a nitrátod jó, a nitrited még simán lehet mérgező mennyiség. Nitrátból akár 100 mg/liter is tolerálható a strapabíróbb élőlényeknek, míg nitritből már 1 mg/liter is erősen mérgező. A magas nitrit a biológiai szűrés gyengeségét jelzi, míg a magas nitrát túl ritka vízcserét vagy bő kézzel locsolt makrotápot jelez.
 
Üdv Gordi!

A vezetőképesség mérés során a közegben (víz) oldott összes ionfajta hozzájárul a teljes vezetőképességhez. Azaz az összes kation és anion. A mért TDS alapján keménységre vonatkozó következtetéseket tenni nem lehet.

Egy olyan kísérletsorozatnak lehetne értelme és talán haszna, ha az összes, piacon fellelhető csepegtetős tesztekkel kapott eredményeket vetné össze az ember.

A Carbo első körben valóban nem kellene, hogy emelje a vezetőképességet a hatóanyag szerkezetének köszönhetően.

Üdv: Robi
 
Látom szó esett a vezetőképességről, aminek roppant örülök. Ugyanis nagyon érdekelne ez a terület egy orp mérőm miatt. Följebb pár sorral föl is tettem a kérdést, hogy mire jöhetek rá az általa mért adatokból. Nagyon örülnék, ha valakinek volna erről, vagy hasonló készülékről tapasztalata. A készülék ismét: Milwaukee - MC125 pH / ORP Controller
Én annyit tudok, hogy az orp a közeg töltöttségét (mV) jelenti, azaz csak rézben kapcsolódik a vezetőképességhez. Lényegében a folyadékok lúgosságát és savasságát szokták mérni vele és az egészséges italok, vizek előállításában terjedt el ez a fogalom. Különösebb labori munkákat, vizsgálatokat nem találtam, főleg olyat nem ami más területtel is foglalkozna. Olyat pedig végkép nem találtam, ami az akvarisztikával foglalkozna ORP (mV) területén.


Szóval nagyon örülnék a valaki tudna válaszolni erre a kérdésemre, de bármi apró tapasztalat, segítség jól jön:

A kérdésem, hogy milyen adatokra lehet rájönni az ORP (mV) mérésével és milyen összefüggés van a folyadék töltöttsége és a savasság-lúgosság között (akvarisztika területén)??
 
A kérdésem, hogy milyen adatokra lehet rájönni az ORP (mV) mérésével és milyen összefüggés van a folyadék töltöttsége és a savasság-lúgosság között (akvarisztika területén)??

Szia!

A netröl gyorsan kukázva:

Redoxpotenciál (ORP) fogalma:
Redukciós-oxidációs (redox) reakciók legfontosabb paramétere a redoxpotenciál ( Az angol nyelvközegben ORP amely a Oxidation Reduction Potential rövidítése ).
A redukciós-oxidációs reakció folyamán az egyik anyag (redukáló szer) elektront ad le, a másik anyag (oxidáló szer ) elektront vesz fel:

Red = Ox + e.

Ha egy közegben van a redukáló és oxidáló anyag, akkor ezt a rendszert redoxirendszernek nevezik.

AZ ORP-MÉRÉS FELHASZNÁLÁSI TERÜLETEI
A redoxpotenciál egy nem specifikus összegző paraméter, ami nem teszi lehetővé az adott oxidáló- vagy redukáló szer szelektív meghatározását több aktív redukáló szer egyidejű jelenlétében.
A redoxpotenciál függ a pH-tól , a redukáló és oxidáló szer koncentrációjától. Mindemellett a redox elektród ideális megoldás az oxidáció/redukció vizsgálatához haltenyészetekben, akváriumokban (vízminőség) és uszodákban fertőtlenítési hatás jelzésére oxidánsok (ózon, klór) adagolásánál (higiénia), gyárakban és az iparban (króm és cianid koncentrációmérés, fehérítés, szennyvíztisztítás stb.).

Üdv: Robi
 
Back
Oldal tetejére