• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízteszt eredmény (után)

sansz

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Adott egy 250 literes akvárium, lassan-lassan (évek alatt) fejlesztjük folyamatosan. Mostanra ez a helyzet: Talaj: Amazonia, világítás: 4*39W, víz: nagyrészt lágy víz+egy kevés csapvíz, tápozás: Profito+Excel. És tegnap óta palackos CO2.

Szoktam mérni, de egyrészt amit használunk nem tud "mindent", másrészt kicsit zavar, hogy bizonyos árnyalatok közt alig lehet eldönteni, hogy most milyen is az érték, így legútóbb kértem egy mérést pár dologra, aminek ez lett az eredménye:

PO4 – 0 nem kimutatható
SiO2 - 0,4 még megfelelő, de az elfogadható érték határán

KH - 0
GH – 6

Szerintetek merre induljak el? Oké, foszfát, az kell, vannak hozzá szerek, elkezdem adagolni, ez tiszta sor.
De a szilikáttal mit lehet tenni? Elfogadható érték, de nem optimális.. Nincs sok kő, de gondolom az a néhány okozhatja(illetve van két kerámia búvóhely is a halaknak). Ne foglalkozzak most ezzel az értékkel, csak ne tegyek bele több követ, vagy valamit érdemes lenne kipróbálnom?

Keménység: vagy sózzam vissza, vagy a lágyvíz mellett használjunk több csapvizet?

Köszi!
 
A szilikattal nem foglalkoznek. Foszfatot nitrat szint megallapitas utan adagolunk mert megvan a ket szint kozti aranyszabaly. Itt a kerdes az, hogy milyen iranyba tolnad az ertekeket es, hogy miert. Ezekbe nyomos indokkal szoktunk bele piszkalni.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
A szilikátot JBL SilicateEx-el lehet kivonni, viszont az a foszfátot is megköti, szóval lehet, hogy több problémát okoz, mint amennyit megold. Nálam a csapvíz 12 mg/l szilikátot tartalmaz, ezt akartam kivonni, le is vitte 1,2-re, de azt hiszem többet ezzel nem foglalkozok. Egyébként itt a fórumon olvastam, hogy a szilikát maszkolja a foszfátmérést. Hogy hogyan és mennyire azt nem tudom, de belezavar. Mivel nálam a teszt szerint 0 PO4, elkezdtem óvatosan fosfo-t adagolni, és két nap után a 30-as NO3 szintem leesett 10-re. Ebből gondolom, hogy tényleg kevés volt a foszfát szintem.
 
A szilikátot JBL SilicateEx-el lehet kivonni, viszont az a foszfátot is megköti, szóval lehet, hogy több problémát okoz, mint amennyit megold. Nálam a csapvíz 12 mg/l szilikátot tartalmaz, ezt akartam kivonni, le is vitte 1,2-re, de azt hiszem többet ezzel nem foglalkozok. Egyébként itt a fórumon olvastam, hogy a szilikát maszkolja a foszfátmérést. Hogy hogyan és mennyire azt nem tudom, de belezavar. Mivel nálam a teszt szerint 0 PO4, elkezdtem óvatosan fosfo-t adagolni, és két nap után a 30-as NO3 szintem leesett 10-re. Ebből gondolom, hogy tényleg kevés volt a foszfát szintem.
Úgy úgy. (y)
 
Foszfatot nitrat szint megallapitas utan adagolunk mert megvan a ket szint kozti aranyszabaly.

Már kicsit bánom, hogy nem mérettem be a nitrátot is, mert a fene tudja, hogy az itteni JBL teszt mennyire pontos... A szín alapján 10 mg/l körül van a nitrát a teszt szerint.
Azt gondolnám, hogy növelni kéne a foszfát szintet, bár most annyira nem önt el az alga, de gondolom nem árt alga ügyben sem és növényeknek is használna.
A kérdés, ha jól gondolom, hogy akkor adjak Fosfo-t, vagy térjek át Profito (és a még meg sem vásárolt Fosfo) adagolásáról Green Aqua Micro/Macrora, amiben van foszfát is? Meg nitrát is(bár azt a halak is csinálnak.. :) )

Mivel nálam a teszt szerint 0 PO4, elkezdtem óvatosan fosfo-t adagolni, és két nap után a 30-as NO3 szintem leesett 10-re.

Ez nagyon érdekes. A foszfát miként befolyásolta a nitrát szintet? Foszfát mellett a növények elkezdtek több nitrátot is felvenni?
 
Már kicsit bánom, hogy nem mérettem be a nitrátot is, mert a fene tudja, hogy az itteni JBL teszt mennyire pontos... A szín alapján 10 mg/l körül van a nitrát a teszt szerint.
Azt gondolnám, hogy növelni kéne a foszfát szintet, bár most annyira nem önt el az alga, de gondolom nem árt alga ügyben sem és növényeknek is használna.
A kérdés, ha jól gondolom, hogy akkor adjak Fosfo-t, vagy térjek át Profito (és a még meg sem vásárolt Fosfo) adagolásáról Green Aqua Micro/Macrora, amiben van foszfát is? Meg nitrát is(bár azt a halak is csinálnak.. :) )



Ez nagyon érdekes. A foszfát miként befolyásolta a nitrát szintet? Foszfát mellett a növények elkezdtek több nitrátot is felvenni?
Hogy a halak illetve a táp "termel" nitrátot de most komolyan.... Mennyit? Ha ezt mindig mérni szeretnéd többe lesz a tesz mint a napi sör ára. Az meg már nem jó. Ha tápozol azt ml-re adagolod így ami biztos az a bekerült adag. Soha nem fogod tudni mennyit termelnek pontosan míg macroból pontosan tudod mennyit adsz. Ha macró tápozol, foszfát nitrát mennyiséged lesz bőven. A növény szívja mindkettőt. Ha foszfát nem jut be elég, így a felszívás is elégtelen ezért nitrátból is kevesebbet szív, és másból is. Ha mindenből megkapja a szükséges mennyiséget elindul a teljes elszívás így szinte mindenből több fogy.
 
Köszönöm! Akkor a mestertervem az lesz, hogy megvárom, hogy kiürüljön a Profito (sajnos még sok van..), utána teszek egy próbát a micro/macro-val, aztán két hétre rá méretek egy újat és meglátjuk mi lesz. Addig pedig nem bohóckodok a Fosfoval.
 
Szia!
Ha tényleg sok van a Profito-ból, próbáld meg eladni itt kedvezményes áron. Biztos el fogják vinni, ha a bolti ár alatt van. ;) És akkor már veheted is a GA tápokat.
 
Sziasztok!
Segítséget kérek.
Pesti csapvíz, low-tech, 300 liter. Vízcsere 40-60% körül, 3-4 hetente. Adagolok még Easy-Life Profito-t és porból kutyult macro-t, valamint vasat. Minimális CO2 adagolás (világoskék DC).

Eddig Sicce hyper ferro-t használtam. Hetente adagoltam 10-25ml-t és néztem, hogy egy hét múlva mennyi lesz az érték? JBL teszteket használok. 0,1-0,6 mg/l között ingadozott, attól függően, hogy volt vízcsere vagy nem, éppen sok növény volt vagy nagyon ritkítottam, stb. Ez eddig mondjuk OK.
A Sicce elfogyott és vettem helyette Easy-Life FERRO-t. ...és itt kezdődtek a bajok:
- miután 0,00mg/liter koncentrációt mértem, beöntöttem 25ml FERRO-t. Amikor beöntöttem, másodpercek alatt fehér köd keletkezett, olyan mennyiségben, hogy nem láttam a halakat. Ez kb. 1-1,5 nap alatt tűnt el.
- egy hét alatt, a teszt alapján, teljesen elfogyott a vas. 0,00 mg/l értéket mértem ismét. Hova lett??? Ezután 40ml FERRO-t öntöttem be. Fehér köd stb...
- egy hét múlva ismét 0,00mg/l-t mértem. Tegnap már 60ml FERRO-t öntöttem be. Ez többszöröse, mint amit normálisan adagolni kellene, hiszen a Profito-ban önmagában elég vasnak kellene lennie. Fehér köd stb...
- 12 óra múlva (ma reggel) ismét mértem és 0,05-0,1 mg/l volt az érték! Ez estére kb. ismét nulla lesz. HOVÁ LETT a VAS??? Nyilván kicsapódott(?). De mitől?
Köszönöm, ha segítetek.
 
Sziasztok!
Segítséget kérek.
Pesti csapvíz, low-tech, 300 liter. Vízcsere 40-60% körül, 3-4 hetente. Adagolok még Easy-Life Profito-t és porból kutyult macro-t, valamint vasat. Minimális CO2 adagolás (világoskék DC).

Eddig Sicce hyper ferro-t használtam. Hetente adagoltam 10-25ml-t és néztem, hogy egy hét múlva mennyi lesz az érték? JBL teszteket használok. 0,1-0,6 mg/l között ingadozott, attól függően, hogy volt vízcsere vagy nem, éppen sok növény volt vagy nagyon ritkítottam, stb. Ez eddig mondjuk OK.
A Sicce elfogyott és vettem helyette Easy-Life FERRO-t. ...és itt kezdődtek a bajok:
- miután 0,00mg/liter koncentrációt mértem, beöntöttem 25ml FERRO-t. Amikor beöntöttem, másodpercek alatt fehér köd keletkezett, olyan mennyiségben, hogy nem láttam a halakat. Ez kb. 1-1,5 nap alatt tűnt el.
- egy hét alatt, a teszt alapján, teljesen elfogyott a vas. 0,00 mg/l értéket mértem ismét. Hova lett??? Ezután 40ml FERRO-t öntöttem be. Fehér köd stb...
- egy hét múlva ismét 0,00mg/l-t mértem. Tegnap már 60ml FERRO-t öntöttem be. Ez többszöröse, mint amit normálisan adagolni kellene, hiszen a Profito-ban önmagában elég vasnak kellene lennie. Fehér köd stb...
- 12 óra múlva (ma reggel) ismét mértem és 0,05-0,1 mg/l volt az érték! Ez estére kb. ismét nulla lesz. HOVÁ LETT a VAS??? Nyilván kicsapódott(?). De mitől?
Köszönöm, ha segítetek.
Ha jól tudom a foszfáttal párosodik.
Valószínűleg máshogy van kelátolva.
 
Ha jól tudom a foszfáttal párosodik.
Valószínűleg máshogy van kelátolva.
És ez mit jelent? Ez nekem kínaiul van.
Akkor most a foszfát "lekötötte"? vagy túl sok a foszfát? (1,8mg/l körül van)
Vagy próbáljak Sicce-t beszerezni, mert ez kuka?
Vagy... Vagy mit csináljak?
Köszönöm.
 
Szerintem low-techbe nem kell külön vas. Azt vörös növények szinfokozására szokták adni.
A növényeimen vas hiányt azonosítottam (talán rosszul). Különösen a Hygrophila Difformis-on látszott. Vas adagolása után helyrejött.
Vannak piros növényeim is (Ludwigia, meg Alternanthera reineckii, azt hiszem). Azok pirosak (mondjuk nem annyira, mint egy high-tech-ben, de na...).
Igazából nem is az a kérdés, hogy kell vagy nem, hanem, hogy vajon miért nem tudom beállítani? Hová lesz?
 
A növényeimen vas hiányt azonosítottam (talán rosszul). Különösen a Hygrophila Difformis-on látszott. Vas adagolása után helyrejött.
Vannak piros növényeim is (Ludwigia, meg Alternanthera reineckii, azt hiszem). Azok pirosak (mondjuk nem annyira, mint egy high-tech-ben, de na...).
Igazából nem is az a kérdés, hogy kell vagy nem, hanem, hogy vajon miért nem tudom beállítani? Hová lesz?
Én is próbáltam méregetni régebben. Nekem is hasonló tapasztalatom volt. Az akváriumba történő beöntés után mértem valamint, később semmit. Ez szerintem a kelát(hordozó anyag?) miatt van. Nem vagyok kémikus, nem olvastam utána, lehet rosszul, de én a következőt gondolom ezzel kapcsolatban: ha " sima vas reszeléket öntenénk az akváriumba, akkor egy ideig kimutatható lenne a vas. Az oxidáció miatt nem sokáig, lenne belőle rozsda. Ha rossz minőségű keláttal tesszük mindezt, akkor sokáig kimutatható lenne ugyan a vas a vízben, de a növények nem, vagy nehezen vennék magukhoz. Más elemekhez is nehezen kapcsolódna. Jó minőségű keláttal a növények gyorsan felveszik, illetve más anyagok is reakcióba lépnek vele.

Ezért érdemes elolvasni a használati utasítást és aszerint adagolni, vagy szemre, de ésszel.
 
És ez mit jelent? Ez nekem kínaiul van.
Akkor most a foszfát "lekötötte"? vagy túl sok a foszfát? (1,8mg/l körül van)
Vagy próbáljak Sicce-t beszerezni, mert ez kuka?
Vagy... Vagy mit csináljak?
Köszönöm.
Igen.
Ha nem megfelelő kelátot használnak akkor előfordulhat ilyesmi. Sokféle kelát anyag létezik, mind máshol jó. Olyan mint egy burok ami megvédi a tápanyagot a bomlástól vagy a reakcióktól. Van ami alacsony ph-ra van van ami magasabb ph-nál stabil.
 
Ismerős volt az EL Ferro probléma, ezért megkerestem az ide vonatkozó beszélgetést:
https://akvakertesz.hu/threads/iron-deficiency.6040/#post-296917

Ez alapján nem ajánlom a terméket, de a Profitot se igazán. Utóbbinál tapasztaltam, hogy egy idő után kicsapódnak egyes alkotók. Rendesen kelátolt tápok kellenek, mint amilyen a Green Aqua Micro (HEDTA) vagy a TF planter (DTPA).
Kár, hogy a like méretét nem lehet növelni. :) Mert ez esetben, egy nagyon-nagy like-al tartozom 🙏 neked is és @di Lauro -nak is.
Végigolvastam az idézett naplót. Minden világos (majdnem). Mondjuk én nem láttam a sárgás színt, viszont az opálosodást igen. És a vas eltűnését igen. Tehát egy kisebb vagyonért, vettem egy flakon gipszképzőt. :( Bravó!
Két nappal a 60 ml Ferro beöntése után (+ 6 órával ez előtt még 5ml-t öntöttem bele), szóval most 0,03-0,04 mg/l a koncentráció. Alig kimutatható.
Egy kérdésem még lenne: A 2016 április 2-i hozzászólásodban említetted, hogy pl. citromsavat kell (lehet) adni a Ferro-hoz. OK. De miért? Akkor mi történik? Mit javít a helyzeten?
Nagyon köszönöm mindkettőtöknek.
 
Utoljára módosított:
Kár, hogy a like méretét nem lehet növelni. :) Mert ez esetben, egy nagyon-nagy like-al tartozom 🙏 neked is és @di Lauro -nak is.
Végigolvastam az idézett naplót. Minden világos (majdnem). Mondjuk én nem láttam a sárgás színt, viszont az opálosodást igen. És a vas eltűnését igen. Tehát egy kisebb vagyonért, vettem egy flakon gipszképzőt. :( Bravó!
Két nappal a 60 ml Ferro beöntése után (+ 6 órával ez előtt még 5ml-t öntöttem bele), szóval most 0,03-0,04 mg/l a koncentráció. Alig kimutatható.
Egy kérdésem még lenne: A 2016 április 2-i hozzászólásodban említetted, hogy pl. citromsavat kell (lehet) adni a Ferro-hoz. OK. De miért? Akkor mi történik? Mit javít a helyzeten?
Nagyon köszönöm mindkettőtöknek.
A citromsav egy kelátképző.
 
A citromsav egy kelátképző.
Köszönöm a rövid, tömör válaszod.
De az előző leveleidből (és más hozzászólásokból is) azt szűrtem le, hogy van "jó kelátképző" meg "rossz kelátképző". A mikro tápok minősége sokban attól függ, hogy milyen kelátképzőt használnak.
Akkor annyi lenne a megoldás, hogy löttyintek hozzá egy kis citromsavat és megoldottam a problémát?
 
Köszönöm a rövid, tömör válaszod.
De az előző leveleidből (és más hozzászólásokból is) azt szűrtem le, hogy van "jó kelátképző" meg "rossz kelátképző". A mikro tápok minősége sokban attól függ, hogy milyen kelátképzőt használnak.
Akkor annyi lenne a megoldás, hogy löttyintek hozzá egy kis citromsavat és megoldottam a problémát?
Talán kicsit sarkos a jó és rossz megkülönböztetés. Inkább a helyes, a célnak nem megfelelő lenne. Mindegyik használható vagy épp elhagyható de azt a felhasználás helye, módja határozza meg. Pl többi tápanyag, ph, vízkeménység. A terméket én nem ismerem de ha már van és nem akarod kiönteni a gyepre, egy próbát megér.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére