• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

Sziasztok!

Pár oldalt végigolvastam ebben a topicban, szóbakerült a RO víz vs gyantás vízlágyító készülék is, ahol egyértelműen a RO vizet preferálják.
A gyantás megoldásban az a bizonyos nátriumtartalom ténylegesen milyen gondot okoz?

Én elgondolkodtam a rendszer kiépíttetésén. Az motiválna, hogy nem lesznek vízkövesek az eszközök (amúgy zuhanyzás is eszméletlenül másabb lágy vízben) és még a halaknak sem kéne vacakolni a RO-val. 250 literes az akvárium és 5 literes flakonokba gyűjtjük, mindig útban van stb. És persze ezt napokig csináljuk, közben el is pocsékolunk egy csomó vízet. És a feltöltés is macera.
Ezen azért eléggé könnyítene, hogy egy 5-6 keménységre belőtt hálózati vízből egy hosszabb zuhanycsóvel egy perc alatt feltölteném. Elég nagy a különbség.

Több fórumon jártam, nem akvarisztikai oldalról és amúgy nem tilos inni sem a vízet, báááár azért elgondolkodtató, mikor azt mondják, hogy összességében azért pl időseknek, csecsemőknek nem ajánlott azt fogyasztani.

Nyilván nem az a célom, hogy szenvedjenek a halak, tehát, ha az bizonyos, hogy ez árt nekik, akkor az eldönti a kérdést, mert akkor már nem éri meg, hogy ne igyam azt, ha lehet és akváriumba se tegyem. Ahhoz drága, hogy csak zuhanyzás legyen kellemes(meg a gépeknek..). Szóval azt tudja valaki, hogy az így, központí lágyítóval készült géppel készült víz árt a halaknak?
 
Sziasztok!

Pár oldalt végigolvastam ebben a topicban, szóbakerült a RO víz vs gyantás vízlágyító készülék is, ahol egyértelműen a RO vizet preferálják.
A gyantás megoldásban az a bizonyos nátriumtartalom ténylegesen milyen gondot okoz?

Én elgondolkodtam a rendszer kiépíttetésén. Az motiválna, hogy nem lesznek vízkövesek az eszközök (amúgy zuhanyzás is eszméletlenül másabb lágy vízben) és még a halaknak sem kéne vacakolni a RO-val. 250 literes az akvárium és 5 literes flakonokba gyűjtjük, mindig útban van stb. És persze ezt napokig csináljuk, közben el is pocsékolunk egy csomó vízet. És a feltöltés is macera.
Ezen azért eléggé könnyítene, hogy egy 5-6 keménységre belőtt hálózati vízből egy hosszabb zuhanycsóvel egy perc alatt feltölteném. Elég nagy a különbség.

Több fórumon jártam, nem akvarisztikai oldalról és amúgy nem tilos inni sem a vízet, báááár azért elgondolkodtató, mikor azt mondják, hogy összességében azért pl időseknek, csecsemőknek nem ajánlott azt fogyasztani.

Nyilván nem az a célom, hogy szenvedjenek a halak, tehát, ha az bizonyos, hogy ez árt nekik, akkor az eldönti a kérdést, mert akkor már nem éri meg, hogy ne igyam azt, ha lehet és akváriumba se tegyem. Ahhoz drága, hogy csak zuhanyzás legyen kellemes(meg a gépeknek..). Szóval azt tudja valaki, hogy az így, központí lágyítóval készült géppel készült víz árt a halaknak?
Szia!
Ha jó lenne a központilag, nagy mennyiségben lágyított víz, akkor szerinted ki szórakozna azzal, hogy közel egy napig (vagy legalábbis órákon át) gyártsa a RO vizet?
A gyantával lágyított vízzel az a fő probléma, hogy sok vele pepecselés, (hogy regeneráld a gyantát).
 
Szia!
Ha jó lenne a központilag, nagy mennyiségben lágyított víz, akkor szerinted ki szórakozna azzal, hogy közel egy napig (vagy legalábbis órákon át) gyártsa a RO vizet?
A gyantával lágyított vízzel az a fő probléma, hogy sok vele pepecselés, (hogy regeneráld a gyantát).
Nem teljesen értem a kérdésedet. Mármint azt kérdezed, hogy kinek van egy mosógépnyi szabad helye ott ahol bejön a víz a házba, aztán pénze,hogy vegyen egy 350ezer ft körüli gépet, átszabja vízvezetékszerelővel a rendszert és beüzemeltesse pár tízezerért?

Szerintem van pár ilyen ember, akkor is, ha ez lenne a legjobb víz az akváriumnak.
Szóval pont nem aszerint akarnék dönteni, hogy "mindenki ezt használja, kész". Mert elég macerás és drága a kiépítése, hogy a többség megengedhesse magának.
A másik felvetésed,hogy mi a gyantával lágyított víz fő problémája, a sok pepecselés: na de a központi lágyító pont ezt csinálja. Gyantával lágyít, x időközönként automatikusan regenerál. Neked csak párhavonta öntened kell sótablettát bele (a regenerálás miatt)és tízévente meg cserélsz gyantát.
 
A másik felvetésed,hogy mi a gyantával lágyított víz fő problémája, a sok pepecselés: na de a központi lágyító pont ezt csinálja.
Elektrorudi kolléga ez esetben a kevertágyas gyantára gondolt. A tartályos vízlágyító (amiről te is beszélsz) Na ionokra cseréli a dolgokat. Ennek regenerálásához kell a só. Ezzel szemben kapható Akvarisztikai boltokban (is) kevertágyas gyanta, mellyel az akvárium lakóinak közel tökéletes 0-ás vizet lehet csinálni otthoni körülmények között. Viszont ennek regenerálása otthoni körülmények között nehézkes és problémás (sáv és lúg kell hozzá). Én pöcsöltem ilyen gyantával (csak a használatával, aztán boltban cseréltem a használt gyantát újra) , majd meguntam és inkább vettem egy RO készüléket. Nem bántam meg.
Használata: Link
Regenerálás: Link
 
Elektrorudi kolléga ez esetben a kevertágyas gyantára gondolt. A tartályos vízlágyító (amiről te is beszélsz) Na ionokra cseréli a dolgokat. Ennek regenerálásához kell a só. Ezzel szemben kapható Akvarisztikai boltokban (is) kevertágyas gyanta, mellyel az akvárium lakóinak közel tökéletes 0-ás vizet lehet csinálni otthoni körülmények között. Viszont ennek regenerálása otthoni körülmények között nehézkes és problémás (sáv és lúg kell hozzá). Én pöcsöltem ilyen gyantával (csak a használatával, aztán boltban cseréltem a használt gyantát újra) , majd meguntam és inkább vettem egy RO készüléket. Nem bántam meg.
Használata: Link
Regenerálás: Link
Á, így már értem. Nem-nem, a RO-s dolgot akarom egyszerűsíteni, nem nehezíteni saját gyantás pacsmagolással :) Ugye amit ezek a központi lágyítók használnak élelmiszeripari termékek. És lehet inni is, persze van egy pár zárójeles zavaró "de".
Ezért kérdés, hogy gyakorlatilag ártanék-e halaknak ezzel.
 
Nátrium baromira nem jó nagy mennyiségben a növényeknek.
Kár, hogy előre nem tudom lemérni, hogy valójában mekkora lesz a nátrium szintje. :( Köszi amúgy, tehát a nátrium a mikroelemek felvételét gátolhatja, ez valóban nem jó. Azon kívül, hogy ne használjunk magas nátriumtartalmú vízet, vajon lehet csökkenteni a szintjét?
 
Nátrium baromira nem jó nagy mennyiségben a növényeknek.
Én is inkább a növényekre gyakorolt hatás miatt nem gondolom szerencsésnek a gyantás (nátriumtúlsúlyos) vízlágyítást. Még akkor sem, ha nem 0-ás, hanem mondjuk 5 nk-s vízzel dolgozik valaki. A halaknak talán nem olyan nagy gond.
 
Kár, hogy előre nem tudom lemérni, hogy valójában mekkora lesz a nátrium szintje. :( Köszi amúgy, tehát a nátrium a mikroelemek felvételét gátolhatja, ez valóban nem jó. Azon kívül, hogy ne használjunk magas nátriumtartalmú vízet, vajon lehet csökkenteni a szintjét?

nekem ilyen központi vízlágyító gép van a házamban és volt az előző házamban is.
a halaknak semmi bajuk nem volt a vizétől, de amint adagoltam a co2-őt, tápot, fényt előírás szerinti mennyiségben, annyi algám lett, amennyit itt a fórumon még nem látott senki! 🤣🤣🤣
amióta ro vizet használok és előírás szerint megy a fény táp co2, azóta semmi alga nincs! 😁
 
nekem ilyen központi vízlágyító gép van a házamban és volt az előző házamban is.
a halaknak semmi bajuk nem volt a vizétől, de amint adagoltam a co2-őt, tápot, fényt előírás szerinti mennyiségben, annyi algám lett, amennyit itt a fórumon még nem látott senki! 🤣🤣🤣
amióta ro vizet használok és előírás szerint megy a fény táp co2, azóta semmi alga nincs! 😁

Fenébe, utálom mikor működik a fizika és a kémia! :D Akkor a víz lecserélése működött egyedül? Lowtech körülmények közt is csak algaburjánzás lenne? Nagyon bosszantó, jó volna, ha lenne megoldás megmenteni ezt a lágyított vizet...
 
ha ezt a "lágyított" vizet átküldöd egy ro készüléken, akkor tökéletes vized lesz, amit csak vissza kell sóznod és használható low techben és high techben is... 😊
 
ha ezt a "lágyított" vizet átküldöd egy ro készüléken, akkor tökéletes vized lesz, amit csak vissza kell sóznod és használható low techben és high techben is... 😊
Ez oké, pont ezt a ro gépes macerát akarom megspórolni. Jelenleg a halaknak ro készülékkel állítok elő lágy vizet, csak gondolkodok a központi vízlágyítom beszerzésén és gondoltam akkor megszabadulhatok a ro készüléktől. Zavar a vízpazarlása és nincs normális helye sem annyi időre míg lesz elég víz (5 literes flakonokban).
Az,hogy menjen tovább a ro pacsmagolás és legyen központi lágyító is, azt biztos nem akarom.
 
a központi vizlágyítós víz nem ugyanaz, mint az ro készülékkel előállított víz!
növényekbek, halaknak ro víz kell, tehát ezt az ro vizes macerát nem érdemes megspórolni.
 
Ahol lenne helye egy gyantás vízlágyítónak, ott el kellene férnie egy hordónak is az RO számára.
Más a probléma. Van egy kazánház, oda megy be a víz először. Adott, hogy oda kerüljön a vízlágyító, ott persze lenne hely egy hordónak is akár, bár az órákon/napon keresztül csorgó víztől azért félnék, át kéne gondolni, hogy ha megtelik és nem figyelek hova menjen a víz...de ez a kisebbik gond. A nagyobbik, hogy elég messze van a ház azon részétől, ahol az akvárium van. Minimum 2-3 főfalat át kéne fúrnom, de sehogy nem tudnám úgy elvezetni a csövet/slagot, hogy állandóra ott lehessen. Szóval egy slagot minden töltéskor végig kéne húznom. Kéne egy baromi nagy szivattyú, amit ráadásul az akváriumnál tudok kikapcsolni, hiszen ott látom, hogy hogyan áll a feltöltés.
Most az akváriumos szoba mellett van egy kis zuhanyzó, aminek a közepén szoktam a ro vizet csinálni 5literes flakonokba és onnan viszem az akváriumhoz. Mivel lakáson kívül van a kazánház, az sem annyira életszerű, hogy ott csinálom flakonokba a vizet, jobban megfeledkezek róla, messzebbről (és kintről) kell cipelni stb.
Ennek a helyzetnek a tükrében gondolkodtam a központi vízlágyításon, drága, de nekünk jobb lenne és a RO vízzel sem kell vacakolni az akváriumnál. Ebben az esetben egy hosszabb zuhanycsővel töltöttem volna fel az akváriumot a zuhanyzóból. Vagyis ez volt a reményem.
 
Sziaszok,
lehet hülye kérdés DE: egy BWT típusú géppel, háztartási használatra lágyított víz RO szűrővel szűrve nem hozható össze akvarisztikai használatra nullás vízként? Csak azért kérdezem, mert nálunk egyedül a konyhai csap a normál vizes megoldás, minden más vízkiállás (fürdő, WC) pedig a fenti regenerálósóval kezelt víz. A konyhai csatlakozás elég szűkös, de végső esetben megoldható. A konyhai csapra szerelhető megoldás pedig nem működik, mert az IKEA csaptelep belső menetes mérete teljesen egyedi :( (alapból ezt terveztem elsőre, arra a heti 10-15L vízre)
 
Sziaszok,
lehet hülye kérdés DE: egy BWT típusú géppel, háztartási használatra lágyított víz RO szűrővel szűrve nem hozható össze akvarisztikai használatra nullás vízként? Csak azért kérdezem, mert nálunk egyedül a konyhai csap a normál vizes megoldás, minden más vízkiállás (fürdő, WC) pedig a fenti regenerálósóval kezelt víz. A konyhai csatlakozás elég szűkös, de végső esetben megoldható. A konyhai csapra szerelhető megoldás pedig nem működik, mert az IKEA csaptelep belső menetes mérete teljesen egyedi :( (alapból ezt terveztem elsőre, arra a heti 10-15L vízre)
Ha ez alatt azt érted, hogy a BWT kimenő vizét kötöd RO - ra, akkor lehet közel nullás vized, bár a BWT felesleges használata szerintem. A sima csapvízzel lenne 5-15tds a BWT-vel 3-10tds.
 
Ha ez alatt azt érted, hogy a BWT kimenő vizét kötöd RO - ra, akkor lehet közel nullás vized, bár a BWT felesleges használata szerintem. A sima csapvízzel lenne 5-15tds a BWT-vel 3-10tds.
Csak olyan szempontból fontos hogy a konyhában van sima csap víz de ott nincs sok hely, a fürdő lágyított víz de ott van hely és a berendezést könyebbe tudnám használni.
 
Back
Oldal tetejére