• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

Sziasztok!

Nagyon rég jártam itt, évek óta nincs akváriumom, viszont elég sok olyan szobanövényem van, amik igénylik a lágyvizet. De sajnos nálam elég kemény a csapvíz 😕
Az utóbbi hetekben kizárólag olyan vízzel locsolok, amit felforralok és 1 napig hagyom állni. Nem mérem a vízkeménységet utána, de arra gondoltam, hogy megpróbálkoznék a műgyantás vízlágyítással. Heti 8-10 liter vízre van szükségem.
Javasoljátok e ezt a fajta lágyítást (locsoláshoz) és ha igen, tudtok egy rövid leírást küldeni arról, hogy hogyan csináljam? Ha jól sejtem egy vödör, belső szűrő, amiben egy harisnyában van a gyanta és pár óráig járatni kell. (?)

Előre is köszönöm a segítséget! 😙
Nem a kérdésedre válaszolok, inkább megkérdőjelezem az ötletedet, bocsi: A vízlágyító gyantát újra meg újra regenerálni kell, sóoldattal. Szóval valamilyen szinten rendszeresen "pacsálni" kell. Költségeket tekintve pedig - ha jól számolom - kb. 1000 liter víznél leszel ott, amennyiből össze tudtál volna rakni egy 3 előszűrős - szűrőházas - RO készüléket (~15e Ft). De míg a gyantát elhasználod, az RO készülék még utána is rendelkezésedre állna. Másrészt a gyantás lágyítás ioncserés eljárás, míg az RO vizet több más (pl. konyhai) célokra is fel tudnád használni. Én maradnék az RO mellett.
Ha szükséged van rá, akár szívesen segítek is összeszedni a szükséges alkatrészeket, de használtan is hozzájuthatsz olcsón egy jobb RO készülékhez. Inline előszűrős verziót (hosszú távon kevésbé költséghatékony) meg már nagyon sok helyen tudsz venni újan is kb 15 ezerért...
 
Én meg azt kérdezem, hogy van értelme heti 10 l mellett bármibe is beruházni? Ennyi ioncserélt vizet lehet venni bármelyik áruházban olcsón. Metroban vettem nemrég 5 l-es kannásat 300 ft körül. Ha kevered a felforralt csapvízzel (2-1, 3-1 arányban, az már tuti jó a növénynek, és költséghatékonyabb is. (Továbbá ugye nem tilos esővizet gyűjteni és tárolni sem...)
 
Én meg azt kérdezem, hogy van értelme heti 10 l mellett bármibe is beruházni? Ennyi ioncserélt vizet lehet venni bármelyik áruházban olcsón. Metroban vettem nemrég 5 l-es kannásat 300 ft körül. Ha kevered a felforralt csapvízzel (2-1, 3-1 arányban, az már tuti jó a növénynek, és költséghatékonyabb is. (Továbbá ugye nem tilos esővizet gyűjteni és tárolni sem...)
Nemrég én is pont ugyanezen a dilemmán estem át. Igazad van, lehet hogy kár "bonyolítani". Én azért döntöttem mégis az RO miatt, mert hosszú távra terveztem. Ha a 300 forintos desztvizet kevered is felesben, akkor is már egy év alatt megtérül az RO készülék. De nem is ez motivált, hanem hogy ha már adott a korlátlan lágyvíz, akkor azt be lehet építeni a mindennapokba is és több célra fel lehet használni, ami szintén nem rossz dolog. Na meg mindig rendelkezésre áll, nem kell petpalackozni, cipekedni stb.
 
Én meg azt kérdezem, hogy van értelme heti 10 l mellett bármibe is beruházni? Ennyi ioncserélt vizet lehet venni bármelyik áruházban olcsón. Metroban vettem nemrég 5 l-es kannásat 300 ft körül. Ha kevered a felforralt csapvízzel (2-1, 3-1 arányban, az már tuti jó a növénynek, és költséghatékonyabb is. (Továbbá ugye nem tilos esővizet gyűjteni és tárolni sem...)
Szerintem van
Én is beruháztam anno és eleinte nekem is kb ennyi víz kellett volna.
Amiért igy döntöttem az hogy kényelmes.
Akkor és annyit csinálsz amennyit akarsz.
Kiszolgálja az igényeket akkor is ha később több kell. (mint nálam is)
Nem kell cipekedni.
Nincs egy hegynyi műanyag szemét.
És ha már van és magadnak csinálod előbb utóbb belekerül a kv főzőbe teába vasalóba kocsiba stb.
 
Eredetileg én is arra gondoltam, hogy ioncserélt vizet veszek, de lúdbőrös leszek a gondolattól, hogy minden héten ki kell dobnom egy műanyag flakont.
Esővizet társasházban nem tudok gyűjteni, pláne úgy, hogy havonta-kéthavonta van csak csapadék...
De lehet, hogy tényleg egy RO készülék lesz belőle, mert simán be tudom szerelni a csap alá.
 
Igen, ezeket az érveket is értem, de...

1) Az olcsó RO készülékek nagyon sok hulladékvizet csinálnak. 1 liter permeatum mellett 4 liter koncentrátumot engedsz a lefolyóba. Ez amúgy jó víz lenne, de elengedjük a lefolyóba.
2) Az előszűrőket mondjuk évente cserélni kell, a membrán valószínűleg 3-4 évig bírni fogja ilyen igénybevétel mellett, de utána hulladék, amit nem lehet újrahasznosítani.
3) A PET palack mehet az újrahasznosítható hulladékba.
4) Kevesen tudják, de egy átlagos PET palack gyártása során 4-4,5 liter vizet használunk el ipari célra. A 1,5 l-es és az 5 l-es palackhoz is.
5) A 15 eft-os készülékben meg semmit sem cserélsz, hanem 2 évente kivágod a kukába, és veszel egy újat.

Összefoglalva: a legpocsékabb, legnagyobb ökológiai lábnyoma a RO-nak van.

Akvarisztikai célra sajnos nem igazán lehet megkerülni, de azért öntözésre nem ezt használnám. (A kávéfőzés RO-val meg nonszensz számomra, bocs :) )
 
@dexkill Nem vitatom amiket írsz, viszont én másképp gondolom ezt az ökológiai lábnyom dolgot. Azt gondolom, hogy a feleslegesen elfolyatott víz a szennyvíztisztító telepig nem szennyez, hiszen a csatornahálózat már ki lett építve, annak karbantartása a kissé több víz elfolyatásával nem igényel több energiát. A szennyvízből ivóvizet állítanak elő és évi 1-2 m3 szennyvíz megtisztításának lábnyoma szerintem közelében sincs - ugyanannyi vizet porciózó - többszáz petpalack előállításának/szállításának/forgalmazásának/újrahasznosításának lábnyomához, ráadásul a palackos desztillált vizet is elő kell állítani valahogy, ami szintén lábnyom. De amúgy ez csak elképzelés részemről, nincs mögötte megalapozott tudás. Sőt, a választás fő oka igazából a kényelmi funkció, a többi szinte csak önigazoló magyarázkodás :)
A 15 ezres ár alatt elsősorban nem eldobható készülékre gondoltam, hanem szűrőházas, komplett rendszerre. Nemrég egy posztomban írtam, hogy kb ennyiből lehet összeállítani egy korrekt szettet, ezt friss tapasztalatból tudom, mert most raktam össze. Eddig én is ilyen olcsó kompakt cuccot használtam és bár nem vagyok rá büszke, de évekig (4-5) nem cseréltem benne semmit, előszűrőt sem. Ezt nyilván nem mindegyik csapvíz tolerálta volna, illetve nem is fogyasztottuk ezt a vizet, de akváriumi célra tökéletes volt. Na de mostantól isszuk is (kávéban is :) ), ezért igyekszem majd nagyobb odafigyeléssel gyártani.
 
Egy Anubiasokkal teleített 55 l-es akváriumban mivel érhető el nagyobb eredmény elsőre? Lágyvíz vagy CO2 beadagolás. Gondolom vízlágyítás, mert ideig óráig a folyékony CO2 beadagolás is jó lehet ezeknél a növényeknél. Fentebb vázoltakban meg kiderül, hogy a RO készülék megtérül a palackozott desztilált vízhez képest. Mi a véleményetek?
 
Egy Anubiasokkal teleített 55 l-es akváriumban mivel érhető el nagyobb eredmény elsőre? Lágyvíz vagy CO2 beadagolás. Gondolom vízlágyítás, mert ideig óráig a folyékony CO2 beadagolás is jó lehet ezeknél a növényeknél. Fentebb vázoltakban meg kiderül, hogy a RO készülék megtérül a palackozott desztilált vízhez képest. Mi a véleményetek?
Milyen kemény a vized?
 
A kávéfőzés RO-val meg nonszensz számomra
Miért?
Minden normális kávézóban használnak valamilyen lágyítót. Az ok egyszerű. Minél telítettebb a víz, annál kevésbé tudja felvenni a kávé íz és illatanyagait. Ha a profik így csinálják, akkor mi miért ne tehetnénk? Ha már egyszer úgy is van otthon egy RO szűrő. Mi közel 10 éve RO vízzel csináljuk a kávét. Használjuk még a vasalóba, de nem isszuk meg, mert nincs jó íze és az emberi szervezetnek szüksége is van az ásványi anyagokra.
 
Sziasztok!
Az a kérdésem lenne, hogy érdemes-e RO készülékre beruházni, ha a csapvíz TDS mérővel 190 ppm körüli?
Kicsit gyanakodtam, hogy ilyen alacsony, ezért megnéztem a szolgáltató honlapján az ivóvíz minőségét, ahol a vezetőképességre 320 mikrosziemensz-t írtak, összes keménységre meg 43 mg/l.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Az a kérdésem lenne, hogy érdemes-e RO készülékre beruházni, ha a csapvíz TDS mérővel 190 ppm körüli?
Kicsit gyanakodtam, hogy ilyen alacsony, ezért megnéztem a szolgáltató honlapján az ivóvíz minőségét, ahol a vezetőképességre 320 mikrosziemensz-t írtak, összes keménységre meg 43 mg/l.

Ha mutatsz linket, megnézem. A 43 mg/l hihetetlen számomra (és nincs is összhangban a 320 mikroS/cm-rel).
 
Sziasztok!
Az a kérdésem lenne, hogy érdemes-e RO készülékre beruházni, ha a csapvíz TDS mérővel 190 ppm körüli?
Kicsit gyanakodtam, hogy ilyen alacsony, ezért megnéztem a szolgáltató honlapján az ivóvíz minőségét, ahol a vezetőképességre 320 mikrosziemensz-t írtak, összes keménységre meg 43 mg/l.
Nem szerencsés a TDS-t egy kalap alá venni az EC-vel, szerintem. A TDS az összes oldott anyag mennyisége, míg az EC a víz vezetőképességét mutatja, azaz csak az elektromos töltéssel rendelkező részecskéket méri.
Már csak az a kérdés, a 190 ppm-ből hány ppm a szutyok (pl.: klór, klorid, arzén, stb.)?
 
Nem szerencsés a TDS-t egy kalap alá venni az EC-vel, szerintem. A TDS az összes oldott anyag mennyisége, míg az EC a víz vezetőképességét mutatja, azaz csak az elektromos töltéssel rendelkező részecskéket méri.
Már csak az a kérdés, a 190 ppm-ből hány ppm a szutyok (pl.: klór, klorid, arzén, stb.)?

...és hogy mérjük a TDS-t? ;)
 

Így néz ki definíciószerűen a szikes víz. pH 8,4, alacsony összes keménység, magas változókeménység, 45 mg/l nátrium. Ezzel nem nagyon lehet akvarizálni, sajnos. Két dolgot tehetsz: az egyik, hogy RO-készülékkel vagy ioncserélő gyantával kezeled, a másik, hogy Ca és Mg-sókkal visszakeményíted (hasra ütök: 10-12 °nk körülire), majd RO/ioncserélt vízzel hígítod (hasra ütök: 4-5 °nk körülire). A pH ettől még nem lesz jelentősen alacsonyabb, de az legalább stabil lesz, és a nátriumot felezed vele. Ez az olcsóbb, de pöcsölősebb megoldás. A RO drága, és vízpazarló, de egyszerű.
 
Back
Oldal tetejére