• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

A cserevizet nem nézted, hogy annak milyen a GH és KH értéke? Gyanítom, hogy ott is a GH ami a jobban csökkent .
http://pendulum-akvablog.blogspot.com/2017/12/a-novenyes-akvarium-es-viz-kemenysege.html?m=1
@Pendulum talán benéz, ő ennek a nagy szakija.:)
Nem írt újat a linkelt cikk, és ott 4:1 KH:GH arányig javasolják lágyvízzel hígítani a csapvizet, tehát nekem ebből az jön le, hogy a lágyvíznek a KH-t kellene jobban hígítania mint a GH-t. Nálam fordítva, meg se mozdul a KH, a GH lesz alacsonyabb.
 
Nem írt újat a linkelt cikk, és ott 4:1 KH:GH arányig javasolják lágyvízzel hígítani a csapvizet, tehát nekem ebből az jön le, hogy a lágyvíznek a KH-t kellene jobban hígítania mint a GH-t. Nálam fordítva, meg se mozdul a KH, a GH lesz alacsonyabb.
Ezért kérdeztem, hogy mi a cserevized GH és KH-ja? Ez az ioncserélt víz inkább olyan "hamis lágyvíz", és el tudom képzelni, hogy a mészionok átalakításával csak a GH csökent benne de a Kh-t meg változatlanul hagyta, ekkor viszont nem egyenló mértékben fogja felhigítani a csapvizedet.
 
Ezért kérdeztem, hogy mi a cserevized GH és KH-ja? Ez az ioncserélt víz inkább olyan "hamis lágyvíz", és el tudom képzelni, hogy a mészionok átalakításával csak a GH csökent benne de a Kh-t meg változatlanul hagyta, ekkor viszont nem egyenló mértékben fogja felhigítani a csapvizedet.

A 2 ppm nem erről árulkodik, pedig ez lenne az egyszerűbb magyarázat
 
Most nem tudom mérni, mert a JBL szervere beszart, és nem enged be a mérési profilomba a proscan, de eleve azért jöttem be a topikba, hogy megkérdezzem hogyan lehet a cserevizem szikes, ha a csapvizem nem az, és csak ioncserélttel öntöm fel. 220 TDS-t keverek ki 600ml csap és 400ml desztillált vízzel, ami 1-2 hete szikes, előtte nem volt az. Nem vagyok kíváncsi a miértre, a szikességet akarom megszüntetni.
 
Most nem tudom mérni, mert a JBL szervere beszart, és nem enged be a mérési profilomba a proscan, de eleve azért jöttem be a topikba, hogy megkérdezzem hogyan lehet a cserevizem szikes, ha a csapvizem nem az, és csak ioncserélttel öntöm fel. 220 TDS-t keverek ki 600ml csap és 400ml desztillált vízzel, ami 1-2 hete szikes, előtte nem volt az. Nem vagyok kíváncsi a miértre, a szikességet akarom megszüntetni.
Lehet, hogy csak a Proscan szivat.
Korábban volt rá panasz, hogy két egyformát se tudott mérni mert annyira kamerafüggő.
https://akvakertesz.hu/threads/jbl-pro-scan.5131/
Meg úgy általánosságban ezek a tesztcsíkok nem túl pontosak, a csepptesztek megbízhatóbbak.
 
Ezért kérdeztem, hogy mi a cserevized GH és KH-ja? Ez az ioncserélt víz inkább olyan "hamis lágyvíz", és el tudom képzelni, hogy a mészionok átalakításával csak a GH csökent benne de a Kh-t meg változatlanul hagyta, ekkor viszont nem egyenló mértékben fogja felhigítani a csapvizedet.


Az ioncserélt vízből kétféle van. A kationcserélő gyantán átengedett az nátriumra cseréli a kalcium és magnézium ionokat. Ez nem fogja a KH-t befolyásolni, annyiból veheted észre, hogy az ioncserélt víznek magas a vezetőképessége. A boltokban ma már inkább az anion és kationcserélős gyantával szűrt vizeket árulják, amik az ionokat kicserélve tiszta vizet adnak. Ionok tekintetében gyakorlatilag RO vízről beszélhetünk így.(szerves anyagokat a gyanta nem szűri ki)

Ha lágyítod a vizet, és a KH emelkedik, akkor az azt jelenti hogy valahol az akváriumban karbonátot oldott fel a víz. Ez akár lehet egy meszes kő, talaj, vagy a vízkőcsík az akvárium tetején, mivel az mészkő(CaCO3). Ebben az esetben viszont a GH-nak is emelkednie kell.



Most nem tudom mérni, mert a JBL szervere beszart, és nem enged be a mérési profilomba a proscan, de eleve azért jöttem be a topikba, hogy megkérdezzem hogyan lehet a cserevizem szikes, ha a csapvizem nem az, és csak ioncserélttel öntöm fel. 220 TDS-t keverek ki 600ml csap és 400ml desztillált vízzel, ami 1-2 hete szikes, előtte nem volt az. Nem vagyok kíváncsi a miértre, a szikességet akarom megszüntetni.


Akkor az első javaslatom, hogy vegyél csepegtetős keménység teszteket. Ez a proscan dolog nem igazán alkalmas a téma részletes elemzésére.
 
de eleve azért jöttem be a topikba, hogy megkérdezzem hogyan lehet a cserevizem szikes, ha a csapvizem nem az, és csak ioncserélttel öntöm fel.


Mérési hiba(vagy nem kellően precíz mérés), vagy a levegőből belehullott olyan CO3- vagy HCO3 végződésű anyag, ami nem kalcium vagy magnézium. :D
 
Mérési hiba(vagy nem kellően precíz mérés), vagy a levegőből belehullott olyan CO3- vagy HCO3 végződésű anyag, ami nem kalcium vagy magnézium. :D
Két külön teszttel is mértem. Az eredmények egyeznek:

Screenshot_2018-08-15-08-14-55.png

Ez a bettám 100%-os vízcsere után.
 
Utoljára módosított:
Ez pedig a csapvizem:

Screenshot_2018-08-15-08-29-12.png

Ebből látszik, hogy desztillálttal keverve dettó ugyanannyi marad a KH, a GH feleződik, és ez csak pár hete van így.
 
Ez pedig a csapvizem:

View attachment 61199

Ebből látszik, hogy desztillálttal keverve dettó ugyanannyi marad a KH, a GH feleződik, és ez csak pár hete van így.

Szenvedsz, de nem érdekel a miért, csak az, hogy hogyan szüntesd meg. De mit?! Szóval kell a diagnózis.

Az a víz nem desztillált, hanem ioncserélt (nem, nem mindegy...). Készíts ez fotót a címkéről, hátha kiderül róla, hogy csak kationcserélt, nem teljes ioncserélt. Továbbra is fenntartom azt, hogy lehet mérési hiba is, egy JBL vagy SERA csepegtetős Kh teszt megmondja a tutit.

(Ha továbbra sem érdekel a miért, akkor adj hozzá pár ml kénsavat, az megszünteti a magas Kh-t... feltéve, hogy nem mérési hiba, mert akkor hazavágja az amúgy jó vizet.)
 
Ez pedig a csapvizem:

View attachment 61199

Ebből látszik, hogy desztillálttal keverve dettó ugyanannyi marad a KH, a GH feleződik, és ez csak pár hete van így.


Ha feltesszük, hogy a mérési eredmény fedi a valóságot, akkor valahol később old a víz KHCO3, K2CO3, Na2CO3, NaHCO3 anyagokból, az akváriumban.(hirtelen ezek jutottak eszembe, mint leggyakoribb anyagok, ami a KH-t emelik, de a valódi keménységet nem) Vagy esetleg valami vízelőkészítő, adalék, vagy táp, ami ezekből tartalmaz.

Nem kell komoly teszt, egy panzi keménység teszt is szerintem jó a célra( néha az is téved, de legalább a két víz egymáshoz való viszonyát felfedi pontosabban)
 
Ami most eszembe jutott egy konkrét esetből, JBL aquadur,ami egy visszasózó por, emeli elég komolyan a káliumot, amivel az említett esetben el is rontotta a tápanyag arányokat, lestoppolta a növényeket. Úgy gondolom ott valami káliumot tartalmazó karbonátos anyag emeli a KH-t, egészben vagy részben.

Bár ez esetben a GH-t is emelné a por. Ha mérsz csepegtetőssel is, akkor lehet jobban agyalni.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Szenvedsz, de nem érdekel a miért, csak az, hogy hogyan szüntesd meg. De mit?! Szóval kell a diagnózis.

Az a víz nem desztillált, hanem ioncserélt (nem, nem mindegy...). Készíts ez fotót a címkéről, hátha kiderül róla, hogy csak kationcserélt, nem teljes ioncserélt. Továbbra is fenntartom azt, hogy lehet mérési hiba is, egy JBL vagy SERA csepegtetős Kh teszt megmondja a tutit.

(Ha továbbra sem érdekel a miért, akkor adj hozzá pár ml kénsavat, az megszünteti a magas Kh-t... feltéve, hogy nem mérési hiba, mert akkor hazavágja az amúgy jó vizet.)
Jó, nem megy nekem ez a röviden fogalmazás, úgyhogy kifejtem hosszabban: nem az nem érdekel hogy miért ilyen a vizem, nyilván tudni kell miért ilyen, hogy tudni lehessen, pontosan mit kell ellene tenni. Csak nem szeretnék általánosságban beszélni a vízkeménységről, avagy kizárólag a szituációmra alkalmazható összefüggések érdekelnek, mert sürgős lenne megoldanom. Elpárolog naponta ilyen melegben ventilátoros hűtéssel a vízkészletem 10%-a, szóval a vizet folyamatosan pótolnom kell, és nem akarok fokozatosan rontani az akvárium vízkémiáján. Remélem így már érthető. :)

Kép:

20180815_140201.jpg

Ha feltesszük, hogy a mérési eredmény fedi a valóságot, akkor valahol később old a víz KHCO3, K2CO3, Na2CO3, NaHCO3 anyagokból, az akváriumban.(hirtelen ezek jutottak eszembe, mint leggyakoribb anyagok, ami a KH-t emelik, de a valódi keménységet nem) Vagy esetleg valami vízelőkészítő, adalék, vagy táp, ami ezekből tartalmaz.

Nem kell komoly teszt, egy panzi keménység teszt is szerintem jó a célra( néha az is téved, de legalább a két víz egymáshoz való viszonyát felfedi pontosabban)
Köszi, ezzel kapcsolatban megkeresem akkor a Vasivíz Zrt-t. Felettébb kellemetlen helyzet, mert így azt sem tudom mennyivel növeljem porral a GH-t, hogy elkerüljem a szikességet, de annyira nagy a karbonátkeménység, hogy teljesen értelmetlen lenne még mellé GH-t emelni, mert gyakorlatilag visszacsinálnám a lágyítást desztillálttal (elnézést, ioncserélttel). De valami a csapvízzel változhatott, mert az ioncserélt vizet előállító céget felhívtam, és azt mondták nem változott a közelmúltban náluk semmi. Vízkezelőből is újat vettem most.
 
Ha kulon kikeversz fele-fele vizet elokeszito, meg minden nelkul, annak mik az adatai?
En vegigprobalnam fel liter keverekkel: lemered, adsz hozza vizelokeszitot, lemered, adsz hozza tapot, lemered, aztan kidobod az egeszet a szemetbe es veszel jofogason egy RO keszuleket potom penzert (asszem 10e most a legolcsobb). ;)
 
Ha kulon kikeversz fele-fele vizet elokeszito, meg minden nelkul, annak mik az adatai?
En vegigprobalnam fel liter keverekkel: lemered, adsz hozza vizelokeszitot, lemered, adsz hozza tapot, lemered, aztan kidobod az egeszet a szemetbe es veszel jofogason egy RO keszuleket potom penzert (asszem 10e most a legolcsobb). ;)
:ROFLMAO:

Sajnos egyelőre ott tartok, hogy az én cuccaimat kell vinniük jófogáson, hogy bevásárolhassak jófogáson. Szóval marad a méregetés! :D
 
Sziasztok,
sok sok év 40-50 literes családi akvárium után, most vágok bele egy új, 120x45x45 high tech növényesbe. Mivel mindent pontosan elő szeretnék kszíteni, most oldom a vízügyet. Adott alapból egy extra kemény falusi vezetékes víz, ami 34nk értékkel rendelkezik alapból. Pár éve ezért beszereztem egy ioncserés vízlágyítót, ami a bejövő ágra van kötve és lágyítja a teljes háztartás vízellátását. Így stabi 5nk-s víz folyik a csapokon. Azt hittem eddig ez elég lesz az akvához, de miután elolvastam az első 20 oldalát ennek a topiknak, rájöttem hogy nem :) Ezért beszereztem egy Green Aqua-s 380L RO berendezést is. Na most az lenne a konkrét kérdésem, hogy ráköthetem-e egyenesen a már lágyított csapra az RO-t, vagy az eredeti lágyító előtti vizet kezeljem vele. A boltban azt az infót kaptam, hogy nem jó a lágyító után kötni az RO-t, viszont komoly vízvezetékes munka kell, hogy megbontsam a csövezést előtte. Ezért gondoltam mielőtt hozzáfogok megkérdezem, mi is a hátránya a már lágyított víz RO-zásának. Köszönöm!
 
megindokolták esetleg hogy miért nem ajánlatos?
igy sztem legalább kímélve van az előszűrőid meg a memránod!

Igazság szerint csak annyit mondott az eladó, hogy ha "sós lágyító" van előtte, akkor az nem a legjobb neki, inkább eléje próbáljam bekötni. Nekem sem tűnik logikusnak a dolog, ezért is kérdezem.
 
Back
Oldal tetejére