• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

Ha jól tudom a kevertágyas gyanta nem Na-ra cseréli ki a keménységet okozó ionokat, hanem H+ -ra (HCl-ből) és OH- -ra (NaOH-ból). Az általad említett gyanta egy másik típus, ott valóban NaCl-al regenerálnak, és Na-ra történik a csere. Pont a Na+ többlet miatt nem javaslott az utóbbi gyanta a növényes akváriumoknál. Szóval a kevertágyas gyanta jóval elterjetebb az akvarisztikában (régen a Na-os típus ment a halas akvarisztikában), csak a regenerálás kicsit macerás. :)
Nem vagyok otthon a gyantás vízlágyításban, de ha valami módszerre ráfanyalodnék, akkor az biztosan RO lenne. Jelenleg épp a munkahelyemen próbálom rávenni a managementet, hogy a 15-20 éves gyantatornyok és a regeneráláshoz heti szinten használt többszáz l HCl-t és NaOH-t hagyjuk már a csudába, és vegyünk egy ipari RO gépet, amiben elég néhány havonta membránt cserélni... A dolog egyetlen szépséghibája, hogy nincs csatorna a környéken, így a fél gyárat végig kéne dikicselni hozzá... :)
 
Én általában vízcserekor szoktam 4-5 litert visszalágyítani, tehát fél deci gyantákkal számolva elég sokáig kihúzom egy liternyi adaggal. Több hónap után mostanra elfogyott csak a boltban nem cserélném vissza, ahol vettem mert kissé antipatikus lett a társaság, illetve a közlekedés sem az igazi. Jó, ez egyéni szoc. probléma, tudom.
Esetleg ha valaki a belvárosban vagy óbudán tudna olyan helyet mondani, ahol vissza lehet cserélni az elhasznált gyantát akkor én sem szenvednék ilyen megoldásokkal, legfeljebb csak kíváncsiságból :)
 
Na akkor van egy jó hírem: hagyd a válogatást a fenébe! :)
Tiszta NaOH-t már simán tudsz venni egy-két vegyi árut értékesítő boltban, de a legegyszerűbb rendelni a netről.

Köszönöm, hogy megválaszoltad helyettem! ;)

Nem egészen értem. Kevertágyas műgyantát szeretnék regenerálni az alábbi leírás alapján:

http://zsotyi.blogspot.hu/2011/06/ioncserelo-mugyanta-regeneralasa.html

Az anion részéhez kell elvileg a nátrium-hidroxid, amit a Szi-Ti -ből vagy a mr. Muscle-ből tudok kiválogatni. Hol kevertem meg és mit? :O

Szétválogatod. Ok.

Hajrá! :)
 
Nem vagyok otthon a gyantás vízlágyításban, de ha valami módszerre ráfanyalodnék, akkor az biztosan RO lenne. Jelenleg épp a munkahelyemen próbálom rávenni a managementet, hogy a 15-20 éves gyantatornyok és a regeneráláshoz heti szinten használt többszáz l HCl-t és NaOH-t hagyjuk már a csudába, és vegyünk egy ipari RO gépet, amiben elég néhány havonta membránt cserélni... A dolog egyetlen szépséghibája, hogy nincs csatorna a környéken, így a fél gyárat végig kéne dikicselni hozzá... :)

Én is szemeztem az RO val,de ha szigorúan csak pénzügyi szempontból nézem, nálam még nem érik meg az RO. Heti 10-12 liter lágyított vizet használok, ez még nem nagy mennyiség. Heti 20 liter fölött már én is biztosan átváltanék RO-ra és nem vacakolnék a gyantával. :)
 
Kb. 2 hónapja RO-zok, a cserevizet 150 TDS-re állítom be, de az akváriumé egy hét alatt felmászik 250-re. A keménység 4 GH és 3 KH, ami jó szerintem. Melyik paraméter a mérvadó? Lehet, hogy kevésbé kellene visszasóznom? Csak nem szeretnék túl lágy vízzel cserélni...
 
Kb. 2 hónapja RO-zok, a cserevizet 150 TDS-re állítom be, de az akváriumé egy hét alatt felmászik 250-re. A keménység 4 GH és 3 KH, ami jó szerintem. Melyik paraméter a mérvadó? Lehet, hogy kevésbé kellene visszasóznom? Csak nem szeretnék túl lágy vízzel cserélni...

Mivel sózol vissza? Ha jó a RO membránod, akkor nem lehet ilyen magas a Kh. KIVÉVE... milyen dekor/talaj van az akváriumban?
 
SaltyShrimp GH/KH+-t használok. Aljzat Amazonia, dekornak vasfa és kb. 3-4 kg Manten kő van.

Simán reális a mért érték. Figyelembe véve a csepptesztek pontatlanságát, illetve a Gh/Kh visszasózást + a manten kő Kh növelő hatását, mindkét mért érték hihető.

De minek Neked Kh...?!
 
Simán reális a mért érték. Figyelembe véve a csepptesztek pontatlanságát, illetve a Gh/Kh visszasózást + a manten kő Kh növelő hatását, mindkét mért érték hihető.

De minek Neked Kh...?!
Nem tudom... :rolleyes: Gondolod, hogy elég lenne a GH+ önmagában? Most megpróbálom a TDS-t fokozatosan 200-ra levinni, talán az összkeménység sem megy 3 alá...
 
Nem tudom... :rolleyes: Gondolod, hogy elég lenne a GH+ önmagában? Most megpróbálom a TDS-t fokozatosan 200-ra levinni, talán az összkeménység sem megy 3 alá...

Persze, semmi szükséged ilyen magas Kh-ra, ha a pH esetleg nagyon lemenne, szórsz bele pár csipet szódabikarbónát, de a manten mellett erre úgysem fog sor kerülni :) 200 TDS az durván 380 microS/cm, beb*szna, ha a Gh 3 alá menne :p
 
20 L-es csapvizes akváriumnál számítana valamit vízcseréknél az RO/csapvíz 1:2 vagy 1:3 arányú keveréke?
Aktív talaj van, jelenleg a GH: 8, KH: 7
 
20 L-es csapvizes akváriumnál számítana valamit vízcseréknél az RO/csapvíz 1:2 vagy 1:3 arányú keveréke?
Aktív talaj van, jelenleg a GH: 8, KH: 7

Tyű, hol van ilyen jó csapvíz? :D Nálunk jó esetben is legalább a duplája...

A kérdésedre: persze, hogy számítana, de azért garnéla függő is a dolog.
 
Tyű, hol van ilyen jó csapvíz? :D Nálunk jó esetben is legalább a duplája...

A kérdésedre: persze, hogy számítana, de azért garnéla függő is a dolog.
Vas megyében van a jó víz, de az aktív talaj húzza le ennyire. Viszont a PH kicsit magas 7,5.
CRS-ben gondolkodom, azért lágyítanék.
 
Igen, olvastam.
Hogy kezdjem a vízcserét? Egyből lágy vízzel, vagy eleinte keverve?
Szerintem ez az ioncserélt vizes megoldás nem valami jó, főleg ha CRS-ekben gondolkozol. Ha nincs más lehetőséged, akkor kevergesd, és találd meg a legjobb arányt amit ebből ki lehet hozni.
 
Back
Oldal tetejére