• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Vízelőkészítők használata

Használtok vízelőkészítőt?

  • Igen, használok.

    Votes: 217 68.9%
  • Inkább pihentetek.

    Votes: 48 15.2%
  • Nem használok ilyen "vegyszereket".

    Votes: 37 11.7%
  • Más módszert használok a víz előkészítésére.

    Votes: 13 4.1%

  • Total voters
    315

viktorlantos

Alapító
Admin
Az utóbbi időben elég sok akvaristával beszélgettem és szinte mindenki mást mondott a kérdésre: Használsz-e vízelőkészítőt?

Biztos tudjátok, én tizenegykétéve űzöm az akvarisztikát, de úgy vettem észre a vízelőkészítő kihagyhatatlan dolog. Korábban sok problémám volt amikor nem használtam. Iritációk, hal pusztulások stb stb..Bár azt hozzá kell tennem nincs is lehetőségem ennyi vizet pihentetni. Heti vízcsere miatt 100 liter körül kellene hetente. Tehát viszonylag kevés választás marad.

Ahogy látom még Amano is használja ezeket a termékeket. ADA Brighty K vagy az ADA Chlor Off formájában.

Így a kérdést most feltenném nektek is....
 
Én nem használok semmilyen ilyen szert, soha nem használtam és semmilyen gondom nem volt.
Bár tény, hogy nekem van lehetőségem pihentetni a csapvizet, és a csapvíz mellett inkább RO vizet használok, amihez valóban teljesen felesleges bármiféle vegyszer.
 
Hali!

Én évekig használtam de rájöttem, hogy teljesen felesleges.Most a csapvizet 1 napi pihentetés után használom fel minden probléma nélkül.
Bár van RO készülékem de azt inkább a vízpótláshoz használom.Használtam ozmo vizet is az 50 %-os cseréknél, de nem lett jobb az akvárium, így már letettem róla.
Viktor, ha Te is tudnád pihentetni, lehet, hogy nem kéne használnod az ilyen szereket.
Én legtöbbször már marketingfogásnak tartom az ilyen előkészítők többségét, de nem vitás, hogy vannak olyanok amelyek hasznosak lehetnek.
(bár azt nem kétlem, hogy néhány kisvárosban, faluban élő akvaristáknak szüksége lehet rá mert írták, hogy egyszerűen élvezhetetlen és enyhén barna a vezetékes ivóvíz, mondjuk oda inkább már RO készülék kéne.)
 
A vízelőkészítő fogalma nem marketingfogás! A klór irritálja a halak kopoltyúját és tömegpusztítja a szűrőbaktériumokat - tehát hozzájárul az algásodáshoz. A klór nem "illan el" percek alatt a vízből - bár exponenciálisan csökken az idő elteltével a beoldott mennyiség. Akinek nincs módja vagy kedve vödrökben, kádakban "pihentetni a vizet" szerte a házban vagy RO-val szórakozni, az igenis használjon klórtalanítót.

A növényes akvarisztika szempontjából tök fölösleges a pihentetés és RO, a legtöbben használunk vízelőkészítő szereket az egyszerűség kedvéért. Sokan közvetlenül az akváriumba öntik vízcsere közben. Pár másodperc alatt semlegesíti a klórt és a nehézfémeket.

Ha már az RO-nál tartunk, azt is leírom, hogy miért tartom fölöslegesnek. A növényeknek szüksége van a Magnéziumra és Kálciumra a megfelelő növekedéshez. A Tonina fajok kivételével a legtöbb növény vígan fejlődik 3-as GH fölötti vízben. Mindegy nekik, hogy a GH 3 vagy 20 ! Minek szórakozni a GH csökkentésével, ha ugyanaz az eredmény? Ez természetesen nem a Szentgyo félékre vonatkozik, akik garnélát szaporítanak az akváriumaikban. Ilyen esetekben természetesen indokolt a GH és KH beállítása.

A vízelőkészítők - ellentétben pl. az algaölőkkel, vagy mindenféle más "lekötő"-nek nevezett cuccal - nem pusztító vegyszerek és semmilyen káros hatással nincsenek a víz alatti élővilágra. Minden egyéb nézet spekuláció.
 
Soha nem használtam vízelőkészítőt, és soha nem is volt ennek hiánya miatt problémám. Én vallom, hogy a zuhanyrózsával csapatott csapvíz elégséges a megfelelő klór mennyiségének eltüntetésére. A halak nagyon jól vannak, nincsen elhullás. Nem azt mondom, hogy nincsenek olyan vizek, ahol ez szintén elegendő lehet, de ahol eddig akváriumot tartottam, ott nem volt gond ebből. Én úgy gondolom, hogy ez egy egyéni mérlegelés eredménye, hogy ki hogy dönt. Sikeres akvarisztika 15-20 évvel ezelőtt is volt, mikkor még (itthon) nem is nagyon ismerték ezeket a szereket.
 
már megérte feltenni a kérdést. tudtam hogy erős megosztottság lesz. érdekes, hogy a vízkezelőkkel szemben erős a negatív hozzáállás. kiváncsiságképpen körbenéztem mit szólnak ehhez angol kollegáink.

ott is megosztottság van de sokkal befogadóbbak több dologra. erre is.

mint feljebb említettem nálam volt elhullás ilyen dolog miatt és az irritációt is azonnal lehetett látni. a vízkezelő nem csak a klórt semlegesíti a vízből, de leköti a nehézfémeket amit szintén mérgező lehet (ez pihentetéssel nem szűnik meg). olvastam egy másik érdekes dolgot is, miszerint a klór gáz pihentetéssel ugyan eltávozik a vízből, de a chloramin nem ami szintén klor tulajdonságaival rendelkezik.

ettől függetlenül sokan vannak akik még sosem használtak ilyen készítményt nem észlelnek hátrányt ebből. én mégis csak javasolni tudom őket.

valamit talán jelenthet az is hogy dennerle alapban adja minden nano szeriájához. illetve amano is részben beépítette tápjába, részben egy másik készítmény használatát javasolja. kereskedelmi trükk, vagy tényleg egy hasznos és nélkülözhetetlen dolog? én a másodikra voksolok. szeretem ha biztonságban vannak az élőlények az akiban.
 
Ez tényleg megosztottságot kelt, de vita azért ne legyen, és nagyon nagy határozottsággal ne jelentsünk ki semmit mert, mint ahogy az eltérő tapasztalatok mutatják lehet így is,meg úgy is eredményeket elérni.
A" minden egyéb nézet spekuláció" kijelentésre meg csak szerényen megjegyzem, hogy vannak néhányan akik a sima csapvizet 1 órás erős szellőztetés után minden gondolkodás nélkül beöntik a korallszirtes medencébe és nő minden mint az állat.Talán ott kényesebb vízi szervezetek vannak mégis....Nesze nektek nehézfémes kloraminos víz..szokjátok!(megjegyzem én is csináltam egy időben)Hát én csak erre spekulálok, meg a saját tapasztalataimra.

De kaymaker tényleg nem vitatkozni akarok, és a fentieket ne vedd cinizmusnak, flegmának, nem ilyen stílusú vagyok.
 
Meg voltam győződve róla hogy ellenzed.
Ezek szerint nincs hatással a hozzáadott tápoldatokra sem? Pl: Green Aqua Micro és Macro?

keymaker said:
A vízelőkészítő fogalma nem marketingfogás! A klór irritálja a halak kopoltyúját és tömegpusztítja a szűrőbaktériumokat - tehát hozzájárul az algásodáshoz. A klór nem "illan el" percek alatt a vízből - bár exponenciálisan csökken az idő elteltével a beoldott mennyiség. Akinek nincs módja vagy kedve vödrökben, kádakban "pihentetni a vizet" szerte a házban vagy RO-val szórakozni, az igenis használjon klórtalanítót.

A növényes akvarisztika szempontjából tök fölösleges a pihentetés és RO, a legtöbben használunk vízelőkészítő szereket az egyszerűség kedvéért. Sokan közvetlenül az akváriumba öntik vízcsere közben. Pár másodperc alatt semlegesíti a klórt és a nehézfémeket.

Ha már az RO-nál tartunk, azt is leírom, hogy miért tartom fölöslegesnek. A növényeknek szüksége van a Magnéziumra és Kálciumra a megfelelő növekedéshez. A Tonina fajok kivételével a legtöbb növény vígan fejlődik 3-as GH fölötti vízben. Mindegy nekik, hogy a GH 3 vagy 20 ! Minek szórakozni a GH csökkentésével, ha ugyanaz az eredmény? Ez természetesen nem a Szentgyo félékre vonatkozik, akik garnélát szaporítanak az akváriumaikban. Ilyen esetekben természetesen indokolt a GH és KH beállítása.

A vízelőkészítők - ellentétben pl. az algaölőkkel, vagy mindenféle más "lekötő"-nek nevezett cuccal - nem pusztító vegyszerek és semmilyen káros hatással nincsenek a víz alatti élővilágra. Minden egyéb nézet spekuláció.
 
Ha már úgyis témánál vagyunk... Említhetnétek egy-két konkrét márkát. Sera-ban és társaiban ilyen szinten nem bízom meg őszintén szólva, az ADA ára meg igen-igen húzós összeg. Igazából a nehézfém problémával fogtatok meg, a klóron könnyen túl lehet tenni.

Eleddig egyáltalán nem használtam semmiféle vízkezelőt, mivel a legtöbb helyen az volt olvasható, hogy felesleges plusz vegyszert adni a vízhez... Ez a társas akváriumban eddig bevált, viszont egy növényes akváriumnál azért másképp gondolkodik az ember...

Én személy szerint szellőztetek, lehetőséghez mérten 2-3 napig, és szintén tusfejjel engedem ki a cseréhez való vizet, mint Levi.
 
Én azért egy dolgot leszögeznék. A gyártók jó hogy készítenek ilyen termékeket, mert ha valahol valós problémák vannak a víz minőségével, akkor kell tudniuk megoldás ajánlani. Azt se felejtsük el, hogy Európában mi rendelkezünk a legjobb minőségű vízkészletekkel, így más ország tapasztalatait nem szerencsés kivetíteni hazánkra. A problémákat, ahogy Viktor is felvetette, nagy részt a nehézfémek és egyéb szennyeződések is okozhatják, ilyen szempontból is örülhetünk, hogy itt élünk, ahol élünk. Kellenek a kezelőszerek, amit lehet óvatosságból is használni, de lehet a rossz tapasztalatok eredményeként is alkalmazni. Még egyszer hangsúlyozom, hogy ezt mindenkinek magának kell eldönteni, hogy kell-e neki, vagy nem.
 
Hát itt a Vasmű, Papírgyár, Hankook trio mellett én már nem bízom annyira a vízminőségben... Igaz, mérni még nem mértem. :oops: De ha csak engedek egy pohár vizet, az közel tej-színű tud lenni ha rosszabb nap van... Ez azért elég elszomorító. :(
 
jojo said:
A" minden egyéb nézet spekuláció" kijelentésre meg csak szerényen megjegyzem, hogy vannak néhányan akik a sima csapvizet 1 órás erős szellőztetés után minden gondolkodás nélkül beöntik...
Jojo, félreértesz, a spekuláció dolgot nem a vízlekötők szükségességére írtam. Ezzel fölösleges lenne vitatkozni, az egyszerűsítés mindig jól jön - és a példák is azt mutatják, hogy működik nélküle az élet. A spekuláció dolgot arra írtam, hogy olvasni néha olyan hozzászólásokat, miszerint ezek a "vegyszerek" károsak az élővilágra.

Luna, én anno vettem egy 5 literes Easy Life - ffm-et (flüssiges filtermedium) - és azzal elvagyok azóta is a cserékkor, egyetlen mozdulat belenyomatni, nem kísérleteztem még az elhagyásával - főleg lustaságból. De ki fogom kísérletezni.
 
Sziasztok! Ártani nem árt a szer, max a klórnak és a nehézfémeknek. Én rendszeresen használom és jó a véleményem kipróbáltam Sera, Tetra , Easy Life. Kipróbáltam ennélkül is az nem volt túl meggyőző " vakaróztak" a halak. Most használom garnélák, és csigák mellé is és semmi baja senkinek... Szerintem hasznos dolog.
 
Sziasztok!

Volt egy idő amíg nem használtam, most használom rendszeresen (sera) semmit nem vettem észre hogy változott volna, de szerintem ártani nem árt. Levit követve én a zuhanyrózsás megoldást is használom.
 
Luna said:
Hát itt a Vasmű, Papírgyár, Hankook trio mellett én már nem bízom annyira a vízminőségben... Igaz, mérni még nem mértem. :oops: De ha csak engedek egy pohár vizet, az közel tej-színű tud lenni ha rosszabb nap van... Ez azért elég elszomorító. :(
Mint itt már többen említették, nálunk az egyedüli gondot a klór/kloramin okozhatja. Addig amíg a csapvíz ivóvíz minőségű nem kell aggódni az egyéb szennyeződéseken. A minőséget meg rendszeresen ellenőrzik. (Sok országban nem iható a csapvíz.) A közeli gyárak meg nem hinném, hogy az ivóvízkészletekbe ürítik a szennyező anyagokat. A csapvíz meg a sok kis légbuborékoktől lesz fehér, ami, ha vársz 10-15 másodpercet, letisztul :)
Ha az ember pihenteti a vizet, akkor simán ki lehet hagyni a vízkezelőt, ha nem akkor jobb biztosra menni és használni valamit. A márka szerintem tök mindegy, valószínüleg úgyis az összes ugyanazt a hatóanyagot tartalmazza, csak más a csomagolás meg az egyéb adalékok.
 
Igazából én nem arra gondoltam, hogy konkrétan az ivóvíz tározóba engednék a szemetet. Itt arról van szó, Croissant kolléga majd megerősít, ha erre jár, hogy nálunk egy-egy csúnyább napon sötétszürke/rozsdabarna tud lenni a levegő is. Tehát itt nálunk még levegőt venni sem épp egészségbiztosítás, ha épp kigyullad a konverter. Mindemellett én már semmiben sem tudok bízni, ami ebben a városban folyik... Ettől, és az összes többi hibájától eltekintve is szeretem ezt a várost, bár nyavalyám sincs miért.
A víz pedig hidd el hogy a klórtól fehér, ez látszik amikor elkezd leülepedni a pohár aljára.
 
Ez egy hasznos kis cikk! Én eddig nem tudtam, hogy klóraminnal is kezelik a vizet. Jobb lesz, ha utánajárok, hogy a szolgáltatóm mit tesz a vízbe. ;)
 
Jojo,

Jó ebben mondjuk így igazad van, de valami akkor is leülepszik. De ha nem a klór az, akkor mi?
 
Back
Oldal tetejére