• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízcsere

A hordó 60 cm-je nem számít ha nincs tele vízzel?
Nem, az emelési magasságba nem számít bele, de minél rövidebb a cső, annál kisebb nyomásveszteség ami a súrlódásból adódik. Persze ez fél 1 méteren ez elhanyagolható.
 
Az emelési magasságot az üzemi vízszinttől kell kell mérni tehát bigyo jól mondja, teli hordónál 90cm

1m szintkülönbség az 0.1bar nyomásesést jelent

Ez pedig a súrlódásból eredő nyomás esés, igaz ez kpe csövön és nem gumin
(az értékek 100m csőre vonatkoznak)

https://dl.dropbox.com/u/101730752/akvárium/N%C3%A9vtelen.png

Szerk: ezért van elb*****va sok öntözőrendszer mert ezeket nem veszik figyelembe
 
Kb 12 méter lenne és 1.5 magasságig! Ez határeset? A szivattyú árában viszont nagy az ugrás!
 
Hetekkel akvárium indítás előtt elkezdtem a vízcsérén gondolkozni, és a legegyszerűbb, leggyorsabb, valamint nem utolsó sorban odafigyelve a "melléktermékekre".
A csatornában, nem szívesen öntök bele semmit, ami mehetne máshova. Mivel a WC beépített tartályos, ezért erre nem tudom használni a leengedett, és az Ro szennyvízét.
Mivel kertes házban lakok, ezért ilyen szempontból egyszerű helyzetem van. Meny minden a növényekre.
Ro gyártás: 60l-es hordó, ami 5 literenként be van skálázva. Ebbe folyamatosan megy a víz. Ha több van benne, mint ami kell, akkor az megy kannába. a hordóba keverem a RO mellé a csapvizet. A RO mellékága ki van vezetve az udvarra. ( a napokban ezt be kellett hoznom, mert elfagyott. Ilyenkor a csatorna marad)
Az akiból a vizet szintén egy skálázott hordóba engedem le egy sima cső segítségével. Feltöltésnél a RO vizes hordóban lévő szivattyúval: EHEIM Compact 1000 minipumpa most csak 6 990 Ft - Green Aqua kb 12 méter távolságra, 1,5 magasra töltöm fel a vizet. A szivattyú simán teljesíti a feladatot:)
Kb 10-15 perc alatt megvagyok ezzel a módszerrel. Első gondolataim között csapos kannás vízfeltöltés volt, de szerencsére hamar elvetettem. Sokat segített az álltalatok leírtak!
 
Leszíváshoz fabrikáltam egy 1 m slagból, fél literes palackból (alja levág, szája a csőre ragaszt) és némi szig szalagból egy mulmozó félét, ezzel takarítok és vizet engedek egycsapásra.
 
Én vettem egy sima 1/2 colos menetes slag csatlakozót, aminek a kisebbik csavarozható feje van. Ez pont rámegy a zuhanyzó csapjára. Érdekes, hogy a konyha csapjára ép hogy, de nem megy rá. A slag másik fele mehet az akiba, és indulhat is a vizcsere. Feltöltés előtt az akiba megy a vizkezelő szer.
 
Sziasztok!

Mi a véleményetek az alábbi megoldásról?

30l nano, külső eheim eco szűrő (elzáró csappal ki/bemenő oldalon)

- Leszívás: szűrő bemenő ág előtt T elosztó, az elosztott ágra egy csap, oda szűrőcső amit vödörbe bele tudok lógatni. Leszívásnál szűrő kikapcs, szűrő bemenő oldali csap elzárása, T elosztó oldali csap kinyit, eredmény: víz folyik a vödörbe.

Hátrány:
- csak az akvárium befolyó cső által biztosított magasságig (jelenleg üveg csövek vannak, Lily Pipe és a réselt elszivó cső) működik.
- Külön kell mulmozni, nem lehet a vízcsere alkalmával megejteni (jelenleg a mulmozóval eszközömmel történik a vizleszivás is).



- Feltöltés:
A fenti T elosztót használva, vagy egy másik T elosztót ugyanoda feltéve (még nem döntöttem el), külső szivattyú használatával - a kanna tetejére helyezve a szivattyút, onnan lóg bele a szívó ág a kannába - a víz visszanyomása az akvárium elszívóján át (fordított irányba mint normálisan).

Hátrány:
- Kérdéses hogy az üveg befolyó cső mekkora nyomást bír ki fordított irányba. Persze nem kell túl sokat tolni, szép lassan mehet a feltöltés, ne zavarja fel nagyon a környezetet.
- Tartok tőle hogy az akvárium vize a szivattyún át belefolyik egy kicsit a visszasózott RO vizet tartalmazó kannába (csak egy pici, az indulásnál), és ott ha nem fertőtlenítem a kannát, akkor előbb utóbb algák megjelenhetnek. Vagy előre fel kell tölteni a szivattyú szívócsövet, de ez megint macerás).
 
Sziasztok!

Mi a véleményetek az alábbi megoldásról?

30l nano, külső eheim eco szűrő (elzáró csappal ki/bemenő oldalon)

- Leszívás: szűrő bemenő ág előtt T elosztó, az elosztott ágra egy csap, oda szűrőcső amit vödörbe bele tudok lógatni. Leszívásnál szűrő kikapcs, szűrő bemenő oldali csap elzárása, T elosztó oldali csap kinyit, eredmény: víz folyik a vödörbe.

Hátrány:
- csak az akvárium befolyó cső által biztosított magasságig (jelenleg üveg csövek vannak, Lily Pipe és a réselt elszivó cső) működik.
- Külön kell mulmozni, nem lehet a vízcsere alkalmával megejteni (jelenleg a mulmozóval eszközömmel történik a vizleszivás is).



- Feltöltés:
A fenti T elosztót használva, vagy egy másik T elosztót ugyanoda feltéve (még nem döntöttem el), külső szivattyú használatával - a kanna tetejére helyezve a szivattyút, onnan lóg bele a szívó ág a kannába - a víz visszanyomása az akvárium elszívóján át (fordított irányba mint normálisan).

Hátrány:
- Kérdéses hogy az üveg befolyó cső mekkora nyomást bír ki fordított irányba. Persze nem kell túl sokat tolni, szép lassan mehet a feltöltés, ne zavarja fel nagyon a környezetet.
- Tartok tőle hogy az akvárium vize a szivattyún át belefolyik egy kicsit a visszasózott RO vizet tartalmazó kannába (csak egy pici, az indulásnál), és ott ha nem fertőtlenítem a kannát, akkor előbb utóbb algák megjelenhetnek. Vagy előre fel kell tölteni a szivattyú szívócsövet, de ez megint macerás).
A leengedés része jól hangzik, de azt szerintem egy duplacsappal is meg lehet oladni.
A visszatöltésnél nem biztos, hogy bajlódnék ezzel a megoldással 30 L-es akvárium esetében.
 
A leengedés része jól hangzik, de azt szerintem egy duplacsappal is meg lehet oladni.
A visszatöltésnél nem biztos, hogy bajlódnék ezzel a megoldással 30 L-es akvárium esetében.
30 liter esetében szerintem felesleges ennyire bonyolítani. Egy sima pumpás leszívócsővel és egy 20l-es műanyag kannával és 1 vödörrel többet érsz + leszívás közben megvan a mulmozás is.
 
Nálam a 243 literes akváriumon a szívópipa van T-vel meg csapolva, ott eresztem le, és töltöm is fel az akváriumot. Közben pedig a szűrőt sem kapcsolom le. De ilyen kicsinél én sem bajlódnék vele, kicsit sokba kerülne ahhoz képest amit nyújt.
 
Kitaláltam hogy egyszerűsítem a vízcserét a 120 literes hordóból.

Egyik Tetra1200 nyomó ágára fabrikálok egy ilyet:

32786882422_db271c8995_z.jpgvizcsere_csovel by Attila Szántó, on Flickr

Leeresztésnél elzárom a felső szimpla csapot és a szűrőt bekapcsolva hagyom, a T-idomra applikált nyitott szimplacsap nyilván nyitva, cső rá, az a kádba, és kész. A kívánt szintig leengedem a vizet.
Utána szűrő kikapcs, csapja elzár, és a hordóban levő pumpa visszatolja a vizet, felső szimplacsap nyilván ilyenkor nyitva.

Ez így jó elképzelés?
 
@Victor te miért a szívó és nem a nyomó ágra raktad? Gondolom egy ilyen Tidom elzárt állapotban nem ront a flow-n.
 
@Victor te miért a szívó és nem a nyomó ágra raktad? Gondolom egy ilyen Tidom elzárt állapotban nem ront a flow-n.
Egyszerűen azért mert az mindig víz alatt van, ellentétben a nyomó ággal. Nálam két külső szivattyú cseréli a vizet, és így akár szűrő nélkül is csinálhatom, közben tisztítva azt, hiszen az adapterrel leválaszthatom a szűrőt. A rendszer kialakításából adódóan szivattyúk sem kellenének, csak akkor nagyon lassú lenne a dolog, így is cirka 40 perc mire 80-90 liter vizet cserél az automatika. 12 méternyi cső van berakva az aljzatban, és egy régi fűtéscsőbe befűzve, ez az akvárium szintje alatt van, tehát a gravitáció tenné a dolgát, ahogy a feltöltésnél is, mert a hordó meg a falra van felszerelve. Csak mivel nagy a táv, és az 5 rétegű műanyag fűtéscső fittingjeinek is kb 8mm-es a furata, így elég lassan menne ez a művelet, ezért két Grundfos fűtésszivattyú végzi max teljesítményen a leeresztést és a feltöltést.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére