• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Vízcsere az akváriumban

Milyen gyakran cserélsz vizet az akváriumban?

  • Hetente 2 alkalommal vagy ennél sűrűbben.

    Votes: 57 10.1%
  • Heti egy alkalommal.

    Votes: 425 75.1%
  • Kéthetente.

    Votes: 62 11.0%
  • Két hétnél ritkábban.

    Votes: 22 3.9%

  • Total voters
    566
Ha van rá mód, hogy magasan helyezd el a víztárolót, akkor működhet az egész gravitációs elven. Akár úgy is, hogy a fali csapig gravitációs és a csap után teszel egy pumpát, amit már bentről tudsz - távirányítás és/vagy automatizálás nélkül - manuálisan indítani.
Ha viszont nem tud - már a csapig sem - így működni és mindenképp pumpát kell alkalmaznmod, akkor jól válaszd meg - főleg az elfalazott részen - a cső kereztmetszetét! Nekem ez az egy tippem van, a többi szerintem mind a körülményektől függ - amiket mi nem látunk - így nehéz egyéb ötletet adni. Pl hordó és csap távolsága, csap és akvárium távolsága, csap-elhelyezés magassága stb.
 
Köszi, végigolvasom, csak gondoltam hátha csinált már valaki hasonlót. Felmerült a központi lágyvíz is, akkor nem kellene víztároló, hanem mehetne a feltöltés csapról.
Ha tudsz olyan vizhozamu eszkozt beszerelni, akkor persze, az tok jo! Ott amire figyelned kell, hogy az altalanos haztartasi celu vizlagyitoknal van hogy bekerul egy visszasozo elem is a keszulekbe. Erdemes lehet megnezni, hogy az mit fog tenni a vizeddel es akar a visszasozo elott leagaztatni az akvariumba meno csovet :)
 
Ha van rá mód, hogy magasan helyezd el a víztárolót, akkor működhet az egész gravitációs elven. Akár úgy is, hogy a fali csapig gravitációs és a csap után teszel egy pumpát, amit már bentről tudsz - távirányítás és/vagy automatizálás nélkül - manuálisan indítani.
Ha viszont nem tud - már a csapig sem - így működni és mindenképp pumpát kell alkalmaznmod, akkor jól válaszd meg - főleg az elfalazott részen - a cső kereztmetszetét! Nekem ez az egy tippem van, a többi szerintem mind a körülményektől függ - amiket mi nem látunk - így nehéz egyéb ötletet adni. Pl hordó és csap távolsága, csap és akvárium távolsága, csap-elhelyezés magassága stb.
Az akvárium szintjéig biztos nem tudom megemelni a tartályt, mert a garázs süllyesztve lesz. Viszont olyan tartályt szeretnék, aminek az alján van csap, így a hidrosztatikai nyomás a falon át tudja nyomni a vizet, onnan meg pumpa vinné fel az akiba. Szerencsére az RO tartály pont az akvárium mögött lenne a fal túloldalán, így nem kell majd hosszú cső. Szerintem 20 mm-es csövekkel és Eheim csapokkal, csatlakozókkal menni fog a dolog...
 
Sziasztok!
Használ valaki búvárszivattyút RO vizes hordóban akvárium töltéshez? Mik a tapasztalatok?
Persze gondolok itt egy kisebb teljesítményűre, nem ami átlövi a plafont is :D
Azért kérdezem, mert pl. egy 250w-os kis búvárszivattyú ~fele annyiba kerül mint egy standard eheim vagy oase pumpa (és még így is az emelési magasság több mint a duplája)
Köszi!
 
Sziasztok!
Lehet, hogy nem a legjobb topicba írok, mert kicsit érinti az RO vizezést is.
Építkezés előtt állok. Természetesen az akvárium helye már megvan. :) A nappali és étkező között lesz a falra merőlegesen beállítva térelválasztóként.
A nappali érintett fala közös a garázséval. Eredetileg az RO készüléket a háztartási helyiségben gondoltam elhelyezni, ami a ház átellenes oldalán lesz. A vízcseréknél így slagozni kellene, amit szeretnék elkerülni. Arra gondoltam, hogy az akvárium mögött a fal túloldalán a garázsban helyezném el az RO készüléket és egy RO víz tartályt, a vizet pedig valahogy a falon keresztül mozgatnám.
Valahogy úgy képzeltem, hogy vagy az akváriumszekrényben vagy valahol a falon egy kis ajtó mögött lenne egy szifon amelyre rácsatlakoznék a víz leengedésekor és lenne egy másik cső vagy csap, amellyel az RO víz tartályból szívnám ki a vizet az akvárium feltöltéséhez. Első körben nem kell, hogy automatizált legyen.
Készített már valaki hasonlót? Milyen idomokkal, csőrendszerrel, kiegészítőkkel tudnám ezt szépen megoldani?
Eddig a 100 litereshez elég volt a slag, vödör, öntözőkanna, szóval nem vagyok otthon a témában, de egy kb. 400 litereshez szeretnék szintet lépni e téren.
Szia! Az építkezés a kedvencem. Bár nekem csak felújítás adatott, mert 70 éves házam van. Vizes szerelésnél már sokat agyaltam ilyen problémán. És szerelgettem is. A csőrendszer kiépítésénél javaslom a süthető PE csöveket, idomokat. 1 PEsütő kell hozzá, barkácsvebáruházban vettem én is, kb. 15-20e Ft. Az idomok és csövek viszont a legolcsóbbak, amit vízvezeték rendszer építésnél érdemes figyelembe venni. Egy új építésű házba sok cső kell az 5rétegű csőből, amihez drága az idom. Érdemes süthetővel csinálni a hidegvizes részeket, mert visszajön a PEsütő ára, ami barkácsolni később is felhasználható.
 
Sziasztok!
Használ valaki búvárszivattyút RO vizes hordóban akvárium töltéshez? Mik a tapasztalatok?
Persze gondolok itt egy kisebb teljesítményűre, nem ami átlövi a plafont is :D
Azért kérdezem, mert pl. egy 250w-os kis búvárszivattyú ~fele annyiba kerül mint egy standard eheim vagy oase pumpa (és még így is az emelési magasság több mint a duplája)
Köszi!
Szerintem simán jó lehet!;)
 
Sziasztok!
Használ valaki búvárszivattyút RO vizes hordóban akvárium töltéshez? Mik a tapasztalatok?
Persze gondolok itt egy kisebb teljesítményűre, nem ami átlövi a plafont is :D
Azért kérdezem, mert pl. egy 250w-os kis búvárszivattyú ~fele annyiba kerül mint egy standard eheim vagy oase pumpa (és még így is az emelési magasság több mint a duplája)
Köszi!
Lehet, hogy rosszul tudom, de a búvárszivattyúkból a 250w-os példányok a membrános verziók, az meg elég hangos.
 
Nem lenne olcsóbb tavi szökőkút szivattyú? Az se mindegy mennyit fogyaszt. 20-30W teljesítménnyel már a bóvlik is 1,5 m fölé nyomják a vizet. Vagy túl magasra kellene átszivattyúzni?
 
Lehet, hogy rosszul tudom, de a búvárszivattyúkból a 250w-os példányok a membrános verziók, az meg elég hangos.
Ahogy nézem ez nem a membrános verzió.

Nem lenne olcsóbb tavi szökőkút szivattyú? Az se mindegy mennyit fogyaszt. 20-30W teljesítménnyel már a bóvlik is 1,5 m fölé nyomják a vizet. Vagy túl magasra kellene átszivattyúzni?
Néztem azokat is, de nem olcsóbbak. Azért egy 2-2.5 méteres névleges emelési magasság minimum kellene. A fogyasztás kevésbé szempont így, hogy heti 1x menne 10-15 percet max.
 
Ahogy nézem ez nem a membrános verzió.


Néztem azokat is, de nem olcsóbbak. Azért egy 2-2.5 méteres névleges emelési magasság minimum kellene. A fogyasztás kevésbé szempont így, hogy heti 1x menne 10-15 percet max.
Hát nem tudom. Van kertem, ásott kutam, az "occsó" búvárszivattyúk 1-2 szezont vittek, az állandó bemerítés megette őket. Pedig nincs is angolgyepem, csak a kisebb veteményhez kellett a víz. Azt gondolná az ember, hogy a búvárszivattyú állandó vízbe merítésre van kitalálva... Pedig nem.
 
Sziasztok.
Lakásfelújítás miatt több mint egy hónapja nem cseréltem vizet a hálytekk akváriumomban.
Tapasztalatok: Semmi.. Az a helyzet, hogy a vízparaméterek annyiban változtak, hogy felment a TDS 400 körülire, és a Nitrát is picit.
Ezen kívűl a halak jól érzik magukat, és a garnélák sokkal aktívabbak lettek.
A növények szépen fejlődtek, alga nem keletkezett. Fontolgatom, hogy ezt bevezetem.
Mit szóltok?
 
Green Aqua mikro-makro tápokkal, plusz ADA vassal, előírás szerint.
Az el szerinti tápozás, ami meglehetősen bőséges. Ha nem veszed ki a felesleget a vízből, elôbb vagy utóbb túl sok lesz. Ha tudsz mérni mikri és makro elemeket akkor érdekes lehet, hogy 1 hónap után mennyi van benne. De ez csak elmélet, gyakorlati tapasztalatom nincs.
 
Gondolom egy ideig az segíthet. Én arra tippelnék, hogy előbb-utóbb gond lesz (ha ez így jól tudna működni, nem szívatná magát senki a hetivel). De kíváncsi vagyok mi történik ha folytatod, majd írd meg a tapasztalataid :)
 
Fontolgatom, hogy ezt bevezetem.
;)
Jajj nem tervezem a folytatást.

Nagyjából 1-1,5 éve szoktunk le a heti vízcserékről. Hightech akva, EI tápozással. Nem azt mondjuk, hogy követendő, de ahogy @Agromónus is írta, nem kell parázni, ha esetleg kimarad a heti rendszeresség. Minden akváriumunknál az "érzésre" vízcserékre álltunk át, most is már a 3. vagy 4. hétben járunk. :) Annyi még hozzátartozik az igazsághoz, hogy a tápozás sem olyan mértékű, nem minden nap tápozunk, csak hetente kb. 4-szer. A napi adag ugyanannyi, csak nem minden nap kapja. A lowtech-ekbe meg pár havonta löttyintünk.
 
;)


Nagyjából 1-1,5 éve szoktunk le a heti vízcserékről. Hightech akva, EI tápozással. Nem azt mondjuk, hogy követendő, de ahogy @Agromónus is írta, nem kell parázni, ha esetleg kimarad a heti rendszeresség. Minden akváriumunknál az "érzésre" vízcserékre álltunk át, most is már a 3. vagy 4. hétben járunk. :) Annyi még hozzátartozik az igazsághoz, hogy a tápozás sem olyan mértékű, nem minden nap tápozunk, csak hetente kb. 4-szer. A napi adag ugyanannyi, csak nem minden nap kapja. A lowtech-ekbe meg pár havonta löttyintünk.
Érett akvánál egyáltalán nem gáz. Sokkal nehezebben borul meg. A friss indítású üveggel több a macera azért is kell heti, illetve az indításkor még sűrűbben. A tápot nem szabad túltolni. 🙂
 
Back
Oldal tetejére