• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Vízcsere az akváriumban

Milyen gyakran cserélsz vizet az akváriumban?

  • Hetente 2 alkalommal vagy ennél sűrűbben.

    Votes: 57 10.1%
  • Heti egy alkalommal.

    Votes: 425 75.1%
  • Kéthetente.

    Votes: 62 11.0%
  • Két hétnél ritkábban.

    Votes: 22 3.9%

  • Total voters
    566
Mértem sima ro vizet visszasózva gh+ al
Itt a ppm és a összkemènység összefüggése érdekelne!
Hogy hogy lehet hogy a 80 ppm es víz gh ja 8-9
És a 120-140 ppm es víz gh ja 4-5 kb!
Tegnapi adatok akváriumvizek voltak
 
Sziasztok!

Elkezdtem teknősös akváriumok miatt a vízcsere könnyítését. Egy Eheim Compact 2.000-es pumpa tolja a vizet a lefolyóba, a hálózati víznyomás pedig tölti vissza az akváriumba közvetlenül a kádcsaptelepről.

Azt szeretném tudni, hogy a visszafelé töltésnél beépíthető egy RO-szűrő?

Az volna a cél, hogy a hálózati nyomással egyből lágy(abb) víz mehessen vissza. Mivel az egész a fürdőkádban illetve körülötte történik, a megmaradó (felesleges) vízmennyiség ott gyűjthető/felhasználható. Az egész szettet nem szeretném állandóan ott hagyni, a kád oldalára akasztanám fel. Amikor pedig nincs rá szükség, elpakolnám. Ha kiforrott már a módszer, akkor majd a mosógép mögé kerülne a falra. Ott nem lenne útban és a mindenfelé elvezethető belőle a víz.
 
Meg lehet csinálni, de vízmennyiségtől függően azért kell egy izmosabb RO. Csak nem tudom, hogy teknősök esetén egyáltalán szükség van-e a lágyvízre, mert ha nem akkor meg pénzkidobás.
 
Meg lehet csinálni, de vízmennyiségtől függően azért kell egy izmosabb RO. Csak nem tudom, hogy teknősök esetén egyáltalán szükség van-e a lágyvízre, mert ha nem akkor meg pénzkidobás.
Az volt a lényeg, hogy a vödrözés-kannázás megszűnjön. Mivel van vagy 40 akvárium itthon üresen és nem akarom így hagyni, akkor már lehetne RO is. Jelenleg ennek az előre legyártása és felhasználásig tárolása nem megoldható. Ezért is gondolkodom az "izmosabb" RO-ban.
 
Sziasztok.

Egy picit elbizonytalanodtam.
150-re visszasózott RO vízzel cserélek már jó ideje vizet, (400 literre 140L vizet cserélek hetente) de az előzö cserénél az üvegben 200TDS-es víz volt, ezért nem sóztam vissza a vizet, csak rátöltöttem. Így a csere után 150 körül lett az érték.
Most ismét itt a csere ideje és szintén 200 körül van a TDS.

Ilyenkor a cserevizet vissza kéne sózni, vagy sem?

Igazából csak a KH-t kéne szinten tartanom (amit most nem tudom meznnyi, mert elfogyott a teszt, de a gh 8 körúl van)

EI tápozás, napi 22/15 mic/mac megy bele.

Köszi
István
 
Sziasztok.

Egy picit elbizonytalanodtam.
150-re visszasózott RO vízzel cserélek már jó ideje vizet, (400 literre 140L vizet cserélek hetente) de az előzö cserénél az üvegben 200TDS-es víz volt, ezért nem sóztam vissza a vizet, csak rátöltöttem. Így a csere után 150 körül lett az érték.
Most ismét itt a csere ideje és szintén 200 körül van a TDS.

Ilyenkor a cserevizet vissza kéne sózni, vagy sem?

Igazából csak a KH-t kéne szinten tartanom (amit most nem tudom meznnyi, mert elfogyott a teszt, de a gh 8 körúl van)

EI tápozás, napi 22/15 mic/mac megy bele.

Köszi
István

na pontosan ezért mondom évek óta, hogy nem az akváriumban sózunk vissza... :)

Megcsináljuk a cserevizet amilyenre szeretnénk és azzal cserélünk. A K, NO3, "halkaja", stb. nem számít bele a keménységbe, de az ún. TDS-be igen.

(A Kh helyett mérj inkább pH-t és kész.)
 
na pontosan ezért mondom évek óta, hogy nem az akváriumban sózunk vissza... :)

Megcsináljuk a cserevizet amilyenre szeretnénk és azzal cserélünk. A K, NO3, "halkaja", stb. nem számít bele a keménységbe, de az ún. TDS-be igen.

(A Kh helyett mérj inkább pH-t és kész.)

Köszi.

Egy GA-s ügyfélakvárium bejegyzés kapcsán ütött szöget a fejembe a kérdés, ahol automatikus vízcsere van hetente.

Ott @Matyi írta, hogy az ügyfél rámér és visszasózza amennyire kell.

Bár lehet, a profik így is tudják mennyire kell.
 
Sziasztok!
Érdekelne, hogy egy bruttó 180 l-es high tech akváriumnál mennyi az ajánlatos heti vízcsere mennyisége? 60 litert terveztem, elég lehet ennyi?
 
Sziasztok!
Érdekelne, hogy egy bruttó 180 l-es high tech akváriumnál mennyi az ajánlatos heti vízcsere mennyisége? 60 litert terveztem, elég lehet ennyi?
Függ attól is, hogy mit tartasz az akváriumban (milyen és mekkora állatok), a szűrés hatékonyságától, de elsősorban tápozásfüggő. Olvasd el a táp gyártói útmutatóját.
De amúgy általában bőven elégséges a bruttó térfogat 1/3-át cserélni...
 
Függ attól is, hogy mit tartasz az akváriumban (milyen és mekkora állatok), a szűrés hatékonyságától, de elsősorban tápozásfüggő. Olvasd el a táp gyártói útmutatóját.
De amúgy általában bőven elégséges a bruttó térfogat 1/3-át cserélni...
Akkor nagyjából jól lőttem be. Bár 180 l-es az akvárium, de ha leszámolom az üveget(10mm), aljzatot, és ha nincs csurig töltve, akkor kb. olyan 130 liter víz lehet a tartályban. Egyébként kb. 30-35 kis méretű(4 cm környéki) hal lesz benne. Hogy mennyit kell majd tápozni, és cserélni az nyilván majd menet közben adja magát, csak érdekelt milyen méretű hordót szerezzek be :)
 
Még annyi kérdésem van, hogy a táp gyártói ajánlása szerint a bruttó vagy a nettó víztérfogatot szokás kiindulásnak venni? Erről mindenki mást ír és kicsit zavar van a fejemben.
 
EI tápozás mellé jellemzően 50%-os cserét javasolnak, hiszen ott sokkal több nem-felhasznált tápanyag halmozódik fel a vízben, mint más tápozási rendszereknél, ahol a növények igényeihez mérten tápozunk. Ezért is írtam, hogy tápozás-függő, nem csak általános közhely volt.
2. kérdésre, ez már közhelyesebb lesz :) Nemrég másnak is válaszoltam hasonló kérdésre: ITT
(nekem is 60 literes hordóm van, legnagyobb akváriumom szintén 180 literes)
 
EI tápozás mellé jellemzően 50%-os cserét javasolnak, hiszen ott sokkal több nem-felhasznált tápanyag halmozódik fel a vízben, mint más tápozási rendszereknél, ahol a növények igényeihez mérten tápozunk. Ezért is írtam, hogy tápozás-függő, nem csak általános közhely volt.
2. kérdésre, ez már közhelyesebb lesz :) Nemrég másnak is válaszoltam hasonló kérdésre: ITT
(nekem is 60 literes hordóm van, legnagyobb akváriumom szintén 180 literes)
Köszi a választ. Valóban logikusnak tűnik a tapasztalati úton való tápozás meghatározása mint a gyártói ajánlás.
 
Ezt viszont egy picit pontosítani szeretném (ha tényleg így volt értelmezhető az írásom): Érdemes gyártói ajánlással indulni, csak nem kell azt szentírásnak venni, hiszen ahány akvárium, annyiféle táp-igény. És ugyanezért nem számít hogy bruttó, vagy nettó.
 
Sziasztok!
Lehet, hogy nem a legjobb topicba írok, mert kicsit érinti az RO vizezést is.
Építkezés előtt állok. Természetesen az akvárium helye már megvan. :) A nappali és étkező között lesz a falra merőlegesen beállítva térelválasztóként.
A nappali érintett fala közös a garázséval. Eredetileg az RO készüléket a háztartási helyiségben gondoltam elhelyezni, ami a ház átellenes oldalán lesz. A vízcseréknél így slagozni kellene, amit szeretnék elkerülni. Arra gondoltam, hogy az akvárium mögött a fal túloldalán a garázsban helyezném el az RO készüléket és egy RO víz tartályt, a vizet pedig valahogy a falon keresztül mozgatnám.
Valahogy úgy képzeltem, hogy vagy az akváriumszekrényben vagy valahol a falon egy kis ajtó mögött lenne egy szifon amelyre rácsatlakoznék a víz leengedésekor és lenne egy másik cső vagy csap, amellyel az RO víz tartályból szívnám ki a vizet az akvárium feltöltéséhez. Első körben nem kell, hogy automatizált legyen.
Készített már valaki hasonlót? Milyen idomokkal, csőrendszerrel, kiegészítőkkel tudnám ezt szépen megoldani?
Eddig a 100 litereshez elég volt a slag, vödör, öntözőkanna, szóval nem vagyok otthon a témában, de egy kb. 400 litereshez szeretnék szintet lépni e téren.
 
Sziasztok!
Lehet, hogy nem a legjobb topicba írok, mert kicsit érinti az RO vizezést is.
Építkezés előtt állok. Természetesen az akvárium helye már megvan. :) A nappali és étkező között lesz a falra merőlegesen beállítva térelválasztóként.
A nappali érintett fala közös a garázséval. Eredetileg az RO készüléket a háztartási helyiségben gondoltam elhelyezni, ami a ház átellenes oldalán lesz. A vízcseréknél így slagozni kellene, amit szeretnék elkerülni. Arra gondoltam, hogy az akvárium mögött a fal túloldalán a garázsban helyezném el az RO készüléket és egy RO víz tartályt, a vizet pedig valahogy a falon keresztül mozgatnám.
Valahogy úgy képzeltem, hogy vagy az akváriumszekrényben vagy valahol a falon egy kis ajtó mögött lenne egy szifon amelyre rácsatlakoznék a víz leengedésekor és lenne egy másik cső vagy csap, amellyel az RO víz tartályból szívnám ki a vizet az akvárium feltöltéséhez. Első körben nem kell, hogy automatizált legyen.
Készített már valaki hasonlót? Milyen idomokkal, csőrendszerrel, kiegészítőkkel tudnám ezt szépen megoldani?
Eddig a 100 litereshez elég volt a slag, vödör, öntözőkanna, szóval nem vagyok otthon a témában, de egy kb. 400 litereshez szeretnék szintet lépni e téren.
Hello!
ha van idod vegigolvasni, akkor itt akad par otlet ki hogyan cserel vizet: https://akvakertesz.hu/threads/vizcsere-az-akvariumban.189/
En annyira ugyelnek, hogy a garazsban tarolt viz ritkan szobahomersekletu, ezzel szamolj (vagy en lattam fura garazsokat).
 
Hello!
ha van idod vegigolvasni, akkor itt akad par otlet ki hogyan cserel vizet: https://akvakertesz.hu/threads/vizcsere-az-akvariumban.189/
En annyira ugyelnek, hogy a garazsban tarolt viz ritkan szobahomersekletu, ezzel szamolj (vagy en lattam fura garazsokat).
Köszi, végigolvasom, csak gondoltam hátha csinált már valaki hasonlót. Felmerült a központi lágyvíz is, akkor nem kellene víztároló, hanem mehetne a feltöltés csapról.
 
Back
Oldal tetejére