• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Vízcsere az akváriumban

Milyen gyakran cserélsz vizet az akváriumban?

  • Hetente 2 alkalommal vagy ennél sűrűbben.

    Votes: 57 10.1%
  • Heti egy alkalommal.

    Votes: 425 75.1%
  • Kéthetente.

    Votes: 62 11.0%
  • Két hétnél ritkábban.

    Votes: 22 3.9%

  • Total voters
    566

viktorlantos

Alapító
Admin
Folytatódik az édekes kérdések, felmérések sorozata. Úgy látszik a hétvégék már csak ilyenek. ;)

Több alkalommal is beszéltünk róla, hogy ideális esetben heti vízcseréket kell alkalmazni a növényes akváriumoknál. Van aki gyakrabban cserél (kis akvárium, vagy éppen a speckó halak pl. diszkosz miatt), van aki ritkábban.

Te milyen gyakran cserélsz? Okozott e változást mióta Nigro blogját olvasod?
 
A 480 literesben régen havonta cseréltem 30 %-ot, most heti 20%. A készülő 63 literesben heti 60-70% vízcserét tervezek.
 
Én a heti két alkalmat nyomtam be, mert a kis akváriumnál ez lesz az általános tendencia. Az első egy-két hónapban biztos, hogy gyakrabb, és nagyobb mennyiségű vízcsere lesz, heti háromra gondolok jelenleg, körülbelül 70% cserével.
A sima akváriumomban ez persze kevesebb, heti egy alkalom, de hát az itt senkit sem igazán érdekelhet, mivel szegény nem túl sok növénykével büszkélkedhet. ;)
 
Én heti 1 alkalommal cserélem a vizeket 50% al, mióta El módszer szerint megy a tápozás... :)
 
Kérem azokat a növénykedvelő kollegákat is, akik a többi esetre szavaznának, hogy nyomják meg a szavazó gombot :D

Biztosan vannak akik nem, vagy még nem váltottak sűrű vízcserére. Nem most kell az ecsetalgát nyírni, lehet azt a szavazás után is.. :lol:
 
Sziasztok! Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy mi az álláspont a gyűjtött esővízről? Egyszer már raktam az aksimba, de utólag végig gondolva, lehet nem volt jó 5let, paraziták stb... Egyébként azért próbálkozok, mert rendszeresen kiül az aksim oldalára valami fehér vízkőszerű valami. Akvarista boltban azt mondták a klór. Most is gyűlt egy adag, írjátok meg h használható e! Köszi szépen.
 
Az, hogy mit mondanak akvarista boltokban általában (tisztelet a kivételnek) nem mérvadó. Viszont szerencsére nagyon meggyőzően tudják mondani (tisztelet a kivételnek ismét).

Magyarországon a legtöbb helyen igen kemény a csapvíz. A kálcium (ez a mészkő alapja) pedig olyan mennyiségben van benne, hogy valóban okozhat kicsapódást. A nem megfelelő kövek, hátterek használata csak tetézi ezt. Ha elég gyakran takarítod a kérdéses helyeket, akkor azonban ez nyom nélkül eltüntethető, csak ezért tehát fölösleges lágyabb vízzel keverni a cserekor... Az esővíz elvileg jól használható lehet, de tény, hogy a levegőben keringő porral keveredve esetleg okozhat gondokat.

A növényes akvarisztikában általában SEMMI nem indokolja a víz lágyítását. Ha azonban mégis erre szükség van (lásd pl. egyes diszkoszos akváriumokat) akkor általában RO készüléket használnak. Nano akváriumokban a cserékhez nyugodtan használható a nagyobb áruházakban is viszonylag olcsón kapható ioncserélt víz. De ismétlem, alapesetben ezekre semmi szükség.
 
az a "vízkő szerű" valami az vízkő:) ha kemény a csapvíz akkor elkerülhetetlen, nekem a mágneses algakaparóm leszedi. A klór nem hinném hogy ki tudna rakódni mert az gáz formájában elillan a vízből, ezért érdemes elötte zuhannyal kicsapatni akkor gyorsabban. Én is használok esővizet kb fele esővíz fele csapvíz, mert én a helyi 25nk betonkemény vizet túlzásnak tartom a halaimnak, de használok vízelőkészítőt is a biztnság kedvéért. Ha nem csernobil környékén gyüjtöd az esővizet, vagy valami szénkohó mellett akkor szerintem nem rosszabb mint a csapvíz.
 
ngabko said:
A klór (...) gáz formájában elillan a vízből, ezért érdemes elötte zuhannyal kicsapatni akkor gyorsabban.
Azért óvatosan ezzel. :) Pontos mérésekkel kimutatták, hogy a klór - kisebb mennyiségben - a "kicsapatás" és "pihentetés" ellenére benne marad a vízben. A nehézfémek pedig benne maradnak. Vízelőkészítőt mindenképpen használni kell. (Megy nélküle is, sokan így használják, de ettől még nem javallott...)

ngabko said:
a helyi 25nk betonkemény vizet túlzásnak tartom a halaimnak
Milyen halaid vannak? Ha nem szaporítani kívánod őket, akkor - úgy tudom ;) - általában a "betonkemény" víz is több mint megfelelő a legtöbb fajnak. De vannak itt olyanok akik ezt jobban tudják.
 
Kiegészíteném egy kicsit a víz keménységgel kapcsolatos igény témát a halak szemszögéből. Mi az akvakertészek mindent megteszünk, elsősorban a növényekért, hogy a lehető legjobban érezzék magukat, hogy szépek és egészségesek legyenek. Ezekben az akváriumokban tartott halakkal is hasonlóan kell eljárni. Az nem egészen helytálló, hogy a halak túlnyomó részének a kemény víz is megfelelő. Ha így lesarkosítva beszélünk az igényükről, akkor azt kell mondanom, hogy a legnagyobb részének nem megfelelő a kemény víz. Bár sokan tartanak halakat ilyen körülmények között, az afrikai sügérekre most nem gondolva, de szép, egészséges, megfelelő kort megérő egyedeket nem igazán sikerül nevelniük. Az akváriumainkban tartott halak legnagyobb része a Dél-Amerikából, az Amazonas vízgyújtó területeiről származnak. Itt kifejezetten lágy vízben élnek és így ilyen, vagy ehhez hasonló vizet kell nekik biztosítani. Ebbe a kategóriába tartoznak az ázsiai halak legnagyobb része is, melyek szintén a lágyabb vizet preferálják. Bár a legtöbb esetben nem szeretnénk szaporítani őket, de az egészségük, szépségük érdekében a lehető legkedvezőbb vizet érdemes számukra biztosítani. Amíg a növények legnagyobb részének a keményebb víz is megfelel, a halak már ilyen szempontból kényesebbek. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy az lenne a legjobb, ha lágy vízben tartanánk a halainkat és a növényeink igényeit plusz adagolással oldanánk meg. Az ázsiai akvakertészet ezt az elvet követi, bár tudjuk, hogy ott a csapból is lágy víz folyik.
 
Sziasztok!
Azt szeretném megtudni, hogy vízcserénél kell-e, ha kell akkor mennyi ideig kell a csapvizet állni hagyni ill. szellőztetni.

Köszi
 
Sziasztok!
Nem találtam megfelelő topicot a problémámhoz, de talán itt nem lesz OFF!
8 éve foglalkozom akvarisztikával, de ilyen problémám még nem volt. Már lassan 2 hete a halaim folyamatosan az aki felső 1/3-ában tartózkodnak és néha pipálnak. 2 hónapja raktam össze, JBL táptalaj, azon Amazonia általános talaj, Atman külső szűrő, Mikro+Macro táp. Szén-dioxidot nem adagolok, mivel elég sok halam gyűlt össze 8 év alatt, nem akartam őket elajándékozni. Easy Carbo-t használtam, de már azzal is leálltam 2 hete. Sőt 1 hete non-stop üzemel a porlasztó, de ugyanúgy kapkodják a vízet most is. Heti 50% vízcserét betartom.
Nem értem, hogy lehet oxigén hiány :!: :cry:
 
Jig said:
Sziasztok!
Nem találtam megfelelő topicot a problémámhoz, de talán itt nem lesz OFF!
8 éve foglalkozom akvarisztikával, de ilyen problémám még nem volt. Már lassan 2 hete a halaim folyamatosan az aki felső 1/3-ában tartózkodnak és néha pipálnak. 2 hónapja raktam össze, JBL táptalaj, azon Amazonia általános talaj, Atman külső szűrő, Mikro+Macro táp. Szén-dioxidot nem adagolok, mivel elég sok halam gyűlt össze 8 év alatt, nem akartam őket elajándékozni. Easy Carbo-t használtam, de már azzal is leálltam 2 hete. Sőt 1 hete non-stop üzemel a porlasztó, de ugyanúgy kapkodják a vízet most is. Heti 50% vízcserét betartom.
Nem értem, hogy lehet oxigén hiány :!: :cry:

Túltelepítés, nem megfelelő felszín mozgatás.
 
viktorlantos said:
Jig said:
Sziasztok!
Nem találtam megfelelő topicot a problémámhoz, de talán itt nem lesz OFF!
8 éve foglalkozom akvarisztikával, de ilyen problémám még nem volt. Már lassan 2 hete a halaim folyamatosan az aki felső 1/3-ában tartózkodnak és néha pipálnak. 2 hónapja raktam össze, JBL táptalaj, azon Amazonia általános talaj, Atman külső szűrő, Mikro+Macro táp. Szén-dioxidot nem adagolok, mivel elég sok halam gyűlt össze 8 év alatt, nem akartam őket elajándékozni. Easy Carbo-t használtam, de már azzal is leálltam 2 hete. Sőt 1 hete non-stop üzemel a porlasztó, de ugyanúgy kapkodják a vízet most is. Heti 50% vízcserét betartom.
Nem értem, hogy lehet oxigén hiány :!: :cry:

Túltelepítés, nem megfelelő felszín mozgatás.
5 éve ugyanannyi hal van az akiban, és sosem pipáltak. Annyi változás történt hogy bekerült a táptalaj és az általános talaj, elkezdtem a mikro és a makró valamint a E. Carbo adagolását.. utóbbival le is álltam az oxigén hiányos tüneteket produkáló halak miatt.
 
Ez lehet valamilyen mérgezés is, néztél vízértékeket?Nitrit, nitrát, réz, stb?(tudom ennyi tesztje nincs az embernek.)Talán próbálj RO vízzel egy 50 %vízcserét akkor már felére csökkentetted a gondot.
 
Jig said:
5 éve ugyanannyi hal van az akiban, és sosem pipáltak. Annyi változás történt hogy bekerült a táptalaj és az általános talaj, elkezdtem a mikro és a makró valamint a E. Carbo adagolását.. utóbbival le is álltam az oxigén hiányos tüneteket produkáló halak miatt.

Első körben én is a szűrést és a CO2 hiányát mondanám.
A növényeid a CO2 nélkül nem fognak olyan erőteljesen fotoszintetizálni, nem fogják tudni felvenni azt a tápanyag mennyiséget, mint amit egy CO2-dal ellátott akváriumban felvennének. A nitrátot szintén nem fogják tudni felvenni, ami azért nem tesz túl jót a halaidnak.
Gyűlik az ammónia is a halak ürülékéből, és az el nem fogyasztott haltápokból. 2 hónap után, főleg, ha nagy mennyiségű halat telepítettél, illene azt a szűrőt átmosni.
 
Luna said:
Jig said:
5 éve ugyanannyi hal van az akiban, és sosem pipáltak. Annyi változás történt hogy bekerült a táptalaj és az általános talaj, elkezdtem a mikro és a makró valamint a E. Carbo adagolását.. utóbbival le is álltam az oxigén hiányos tüneteket produkáló halak miatt.

Első körben én is a szűrést és a CO2 hiányát mondanám.
A növényeid a CO2 nélkül nem fognak olyan erőteljesen fotoszintetizálni, nem fogják tudni felvenni azt a tápanyag mennyiséget, mint amit egy CO2-dal ellátott akváriumban felvennének. A nitrátot szintén nem fogják tudni felvenni, ami azért nem tesz túl jót a halaidnak.
Gyűlik az ammónia is a halak ürülékéből, és az el nem fogyasztott haltápokból. 2 hónap után, főleg, ha nagy mennyiségű halat telepítettél, illene azt a szűrőt átmosni.
Azt nem értem, hogy 50%os vízcsere után 1 nappal már ugyanúgy pipálnak :| A szűrőt pont 2 hete mostam át, a leszívott aki vízében.. lehet nagyon megbolygattam a baktérium telepeket.
 
Back
Oldal tetejére