• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Vízcsere az akváriumban

Milyen gyakran cserélsz vizet az akváriumban?

  • Hetente 2 alkalommal vagy ennél sűrűbben.

    Votes: 57 10.1%
  • Heti egy alkalommal.

    Votes: 426 75.1%
  • Kéthetente.

    Votes: 62 10.9%
  • Két hétnél ritkábban.

    Votes: 22 3.9%

  • Total voters
    567
Ha nem nagyon kényes garnélát tartasz, akkor semmiképp sem okoz gondot 2C.

Ha ennyire precíz akarsz lenni, akkor a vízelôkészítôt nem rögtön kieresztéskor adod hozzá, hanem késôbb - így sokkal kisebb lesz a klór tartalom a végén.

A szûrôt azért is javasolnám kikapcsolni, mert 50%-os cserénél lezubogva a talajt is kimossa.
 
Sziasztok! :wave:

A következő kérdéssel fodulok hozzátok:
sikerült zökkenőmentesen átköltöztetnem az akváriumomat (40km-ről). Az akvárium vizét teljes egészében sikerült elhozni kannákban, így kvázi mintha semmi sem történt volna belül. (Pl.: a halak egyből otthon érezték magukat, hiszen jelentős tereprendezés sem történt) A helyzet az, hogy mostantól más a csapvíz, amivel a vízcseréket fogom elvégezni - más vízszolgáltató. Azt gondoltam ki, hogy a 160 literes akváriumban naponta cserélek kb 10 liter vizet az új csapvízből - természetesen klórmentesítés után - és ezt körülbelül 2-3 hétig folytatom. Így fokozatosan szoknak hozzá az élőlények (halak, növények, garnélák, csigák, bacik) az új körülményekhez.

Szerintetek ez így elegendő az "átszoktatáshoz", vagy van egyéb javaslatotok?

Előre is köszönöm a válaszokat!

(Ui: Ha rossz topicba írtam, nyugodtan helyezzétek át a hozzászólásomat. ;) )
 
Nem tudom, hogy mennyire kényes az élővilág az akvádban, de általában ennyire nem kell vigyázni ;)
Tartsd a szokásos vízcseréket és nem lesz baj. Egyedül a Criptocoryne szokott levél foszlással reagálni. A többiek jól bírják.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Olvasgatva ezt a forumot és még másik pár helyet, kicsit összezavarodtam (újból).
A kérdésem, hogy mikor érdemes az én helyzetemben a vízcsere elvégzése szerintetek.
az alaphelyzet a következő: heti 1X csere, kb 20 liter. A víz előkészített, megfelelő , ezzel nincsen gond/kérdés. A CO2 beoldás 15.00 tól megy 21.00 ig, világítás 16.30-22.15-ig. Én hazaérek a munkából kb 17.00 órára, ekkor adagolom a Green Aqua Micro+macro+carbo+foszfátot.

Melyik időszakban optimális a vízcsere? Eddig azt csináltam, hogy rögtön ha hazaértem leeresztettem a vizet, ment a friss és utána raktam bele a tápokat. A vizcsere idejére le volt állítva a CO2 beoldás.
Mostani olvasgatás után olyat is láttam, aki azt javasolta, hogy a lámpaoltás után vagy előtte egy órával (mert akkor még lát is valamit az ember) ejtsük meg a vízcserét. Viszont ezzel az a gondom, hogy akkor az aznapi tápot és CO2-t is kiveszem a vízből. Vagy ez esetben a vízcsere napján a vizcserét követően tápozzak az aznapi 1,5szeresét? Ez esetben nem lesz gond, hogy másnap a következő tápozás a szokott időben 17.00kor történik? és a CO2 kivétele a napnak így a végén már nem jelent gondot?
az akvárium 3 hónapos, így talán elkéstem ezzel a kérdéssel, viszont az eddigi gyakorlat nem mutatta, hogy gond lenne az eddigi megoldással, de ha van ennél jobb és optimálisabb akkor átállok arra a mai napon (ma esedékes a vízcsere)
 
hszilvia said:
Olvasgatva ezt a forumot és még másik pár helyet, kicsit összezavarodtam (újból).
A kérdésem, hogy mikor érdemes az én helyzetemben a vízcsere elvégzése szerintetek.
az alaphelyzet a következő: heti 1X csere, kb 20 liter. A víz előkészített, megfelelő , ezzel nincsen gond/kérdés. A CO2 beoldás 15.00 tól megy 21.00 ig, világítás 16.30-22.15-ig. Én hazaérek a munkából kb 17.00 órára, ekkor adagolom a Green Aqua Micro+macro+carbo+foszfátot.

Melyik időszakban optimális a vízcsere? Eddig azt csináltam, hogy rögtön ha hazaértem leeresztettem a vizet, ment a friss és utána raktam bele a tápokat. A vizcsere idejére le volt állítva a CO2 beoldás.
Mostani olvasgatás után olyat is láttam, aki azt javasolta, hogy a lámpaoltás után vagy előtte egy órával (mert akkor még lát is valamit az ember) ejtsük meg a vízcserét. Viszont ezzel az a gondom, hogy akkor az aznapi tápot és CO2-t is kiveszem a vízből. Vagy ez esetben a vízcsere napján a vizcserét követően tápozzak az aznapi 1,5szeresét? Ez esetben nem lesz gond, hogy másnap a következő tápozás a szokott időben 17.00kor történik? és a CO2 kivétele a napnak így a végén már nem jelent gondot?
az akvárium 3 hónapos, így talán elkéstem ezzel a kérdéssel, viszont az eddigi gyakorlat nem mutatta, hogy gond lenne az eddigi megoldással, de ha van ennél jobb és optimálisabb akkor átállok arra a mai napon (ma esedékes a vízcsere)


Szia!

A vízcserét mindenképpen a növények nyugalmi időszakában /amikor nem megy a fotoszintézis/ tehát reggel vagy késő este ,lámpaoltás után pár óra múlva célszerű elvégezni amikor már, vagy még a növények nyugalomba vannak.

:!: Semmi esetre se világítási időszakban amikor a növények fotoszintézise folyik. Egyébként én a reggeli vízcserére szavazok.

Üdv: w-rig!
 
w-rig said:
hszilvia said:
Olvasgatva ezt a forumot és még másik pár helyet, kicsit összezavarodtam (újból).
A kérdésem, hogy mikor érdemes az én helyzetemben a vízcsere elvégzése szerintetek.
az alaphelyzet a következő: heti 1X csere, kb 20 liter. A víz előkészített, megfelelő , ezzel nincsen gond/kérdés. A CO2 beoldás 15.00 tól megy 21.00 ig, világítás 16.30-22.15-ig. Én hazaérek a munkából kb 17.00 órára, ekkor adagolom a Green Aqua Micro+macro+carbo+foszfátot.

Melyik időszakban optimális a vízcsere? Eddig azt csináltam, hogy rögtön ha hazaértem leeresztettem a vizet, ment a friss és utána raktam bele a tápokat. A vizcsere idejére le volt állítva a CO2 beoldás.
Mostani olvasgatás után olyat is láttam, aki azt javasolta, hogy a lámpaoltás után vagy előtte egy órával (mert akkor még lát is valamit az ember) ejtsük meg a vízcserét. Viszont ezzel az a gondom, hogy akkor az aznapi tápot és CO2-t is kiveszem a vízből. Vagy ez esetben a vízcsere napján a vizcserét követően tápozzak az aznapi 1,5szeresét? Ez esetben nem lesz gond, hogy másnap a következő tápozás a szokott időben 17.00kor történik? és a CO2 kivétele a napnak így a végén már nem jelent gondot?
az akvárium 3 hónapos, így talán elkéstem ezzel a kérdéssel, viszont az eddigi gyakorlat nem mutatta, hogy gond lenne az eddigi megoldással, de ha van ennél jobb és optimálisabb akkor átállok arra a mai napon (ma esedékes a vízcsere)


Szia!

A vízcserét mindenképpen a növények nyugalmi időszakában /amikor nem megy a fotoszintézis/ tehát reggel vagy késő este ,lámpaoltás után pár óra múlva célszerű elvégezni amikor már, vagy még a növények nyugalomba vannak.

:!: Semmi esetre se világítási időszakban amikor a növények fotoszintézise folyik. Egyébként én a reggeli vízcserére szavazok.

Üdv: w-rig!


Köszönöm!

Akkor lehet a reggelinél maradok és hogy mindezt ne hajnalok hajnalán kelljen véghez vinnem azt hiszem a héten kétszer cserélek majd. Ma este(már csak azért is mert már el van készítve a víz) és majd vasárnap reggel, de akkor már majd emberi időben, nem hajnalban :) Utána pedig majd a vasárnap reggeli cserére állok be. (Bár azt nem tudom, hogy sötétben hogy fogom megnyírni a növényeket, mert a vizcsere előtt szoktam ezt csinálni).
Viszont csinálhatom azt, hogy a reggeli vizcserét követően csak majd mikor délután 5kor hazaérek akkor adom a tápokat? vagy vizcserét követően aznap inkább rögtön adagoljam?
 
hszilvia said:
w-rig said:
hszilvia said:
Olvasgatva ezt a forumot és még másik pár helyet, kicsit összezavarodtam (újból).
A kérdésem, hogy mikor érdemes az én helyzetemben a vízcsere elvégzése szerintetek.
az alaphelyzet a következő: heti 1X csere, kb 20 liter. A víz előkészített, megfelelő , ezzel nincsen gond/kérdés. A CO2 beoldás 15.00 tól megy 21.00 ig, világítás 16.30-22.15-ig. Én hazaérek a munkából kb 17.00 órára, ekkor adagolom a Green Aqua Micro+macro+carbo+foszfátot.

Melyik időszakban optimális a vízcsere? Eddig azt csináltam, hogy rögtön ha hazaértem leeresztettem a vizet, ment a friss és utána raktam bele a tápokat. A vizcsere idejére le volt állítva a CO2 beoldás.
Mostani olvasgatás után olyat is láttam, aki azt javasolta, hogy a lámpaoltás után vagy előtte egy órával (mert akkor még lát is valamit az ember) ejtsük meg a vízcserét. Viszont ezzel az a gondom, hogy akkor az aznapi tápot és CO2-t is kiveszem a vízből. Vagy ez esetben a vízcsere napján a vizcserét követően tápozzak az aznapi 1,5szeresét? Ez esetben nem lesz gond, hogy másnap a következő tápozás a szokott időben 17.00kor történik? és a CO2 kivétele a napnak így a végén már nem jelent gondot?
az akvárium 3 hónapos, így talán elkéstem ezzel a kérdéssel, viszont az eddigi gyakorlat nem mutatta, hogy gond lenne az eddigi megoldással, de ha van ennél jobb és optimálisabb akkor átállok arra a mai napon (ma esedékes a vízcsere)


Szia!

A vízcserét mindenképpen a növények nyugalmi időszakában /amikor nem megy a fotoszintézis/ tehát reggel vagy késő este ,lámpaoltás után pár óra múlva célszerű elvégezni amikor már, vagy még a növények nyugalomba vannak.

:!: Semmi esetre se világítási időszakban amikor a növények fotoszintézise folyik. Egyébként én a reggeli vízcserére szavazok.

Üdv: w-rig!


Köszönöm!

Akkor lehet a reggelinél maradok és hogy mindezt ne hajnalok hajnalán kelljen véghez vinnem azt hiszem a héten kétszer cserélek majd. Ma este(már csak azért is mert már el van készítve a víz) és majd vasárnap reggel, de akkor már majd emberi időben, nem hajnalban :) Utána pedig majd a vasárnap reggeli cserére állok be. (Bár azt nem tudom, hogy sötétben hogy fogom megnyírni a növényeket, mert a vizcsere előtt szoktam ezt csinálni).
Viszont csinálhatom azt, hogy a reggeli vizcserét követően csak majd mikor délután 5kor hazaérek akkor adom a tápokat? vagy vizcserét követően aznap inkább rögtön adagoljam?

Vízcsere után közvetlen pótolni kell a tápot. Mivel a vízcsere során nagy mértékben csökken a tápanyagszint.
 
Én azt gondolnám, hogy a vízcserére jobb a reggeli, legjobb a hajnali sötétség, meg azt, hogy elhanyagolható a különbség a gyakorlatban mondjuk egy délutánhoz, estéhez képest. ;)

Azt fontosabb, hogy ha egy mód van rá, vízcsere után tápozzál. De EI-nél azt gondolom, hacsak nem drasztikus vízcserérôl beszélünk, nem kéne, hogy nagyon számítson. Többet pedig szvsz vízcsere miatt adagolni pazarlás.
 
LGA said:
Én azt gondolnám, hogy a vízcserére jobb a reggeli, legjobb a hajnali sötétség, meg azt, hogy elhanyagolható a különbség a gyakorlatban mondjuk egy délutánhoz, estéhez képest. ;)

Azt fontosabb, hogy ha egy mód van rá, vízcsere után tápozzál. De EI-nél azt gondolom, hacsak nem drasztikus vízcserérôl beszélünk, nem kéne, hogy nagyon számítson. Többet pedig szvsz vízcsere miatt adagolni pazarlás.

Neked is nagyon köszönöm a választ!

Akkor vasárnaptól átállok a reggeli vízcserékre. Ez nálam gyakorlatban kb reggel 7 órát fog jelenteni. utána megy bele a táp és a carbo. Legalább végzek míg a férjem felébred :)
 
Sziasztok!

A víz pihentetéséhez keresek most műanyag hordót, persze egyenlőre újat nem akarok venni, ha sikerül kéz alól kapni valahonnan. Magyar aukciós oldalon találtam is pár lehetséges "áldozatot", de többnyire csak annyit írnak, hogy élelmiszeripari alapanyag volt benne. Szerintetek az ilyent meg szabad venni?
 
Szia Victor!

A 150.000l-es tenyészetben 1000l-es, korábban szörpös tartályokban növekednek a halacsok (persze egy rendes öblítés után).

A.ttila
 
Köszi a választ!

Azért az eladótól is megkérdeztem mi is volt bennük, de még nem válaszolt, aztán már csak a szállítást kell lefixálni.
 
Egy sokkal egyszerübb megoldás:
Vettem a kinaiba egy 110l-es szemetes vödröt,alávágtam egy jó vastag vizálló bútorlapot,rá négy kereket,kerekenként 45kg terhelhetösségig,a vödörbe egy 3000 l/h szivatyút,s az egész vizcsere (110liter egy 200literes akiban) nemtart tovább mint 15 perc.
:thumbup:
 
Köszi , ez tényleg jó tipp, majd körülnézek kapható-e nálunk ilyen méretű szemetes. Mondjuk kukára én is gondoltam de erre a nagy feketére, bár nálunk csak a városgazdálkodásnál lehetne olyant venni 6300FT+ÁFÁ-ért.
 
No és az esővízzel kapcsolatban (vidéken dombtetőn) a ház cserepéről majd alumínium ereszcsatornáján lecsorgó vizet összegyűjteni mennyire lehet veszélyes? Ezt nem annyira a tetőn levő madárkaki, por, stb miatt kérdezem, hanem maga a cserép és főleg az aluminium ereszcsatornából kiválható anyagok (fémsók) miatt.
 
Szia nato!

No és az esővízzel kapcsolatban (vidéken dombtetőn) a ház cserepéről majd alumínium ereszcsatornáján lecsorgó vizet összegyűjteni mennyire lehet veszélyes? Ezt nem annyira a tetőn levő madárkaki, por, stb miatt kérdezem, hanem maga a cserép és főleg az aluminium ereszcsatornából kiválható anyagok (fémsók) miatt.


A cserépből csak a legelején válhat ki olyan mennyiségű káros anyag ami veszélyes lehet.

Úgy tudom hogy az alumínium az egyik leggyengébben mérgező fém a vizi környezetben (de ebben nem vagyok biztos)!

Egyébbként tuti hogy alumíniumból van az ereszcsatorna (viszonylag ritka)?

Az esővizet egyébbként is úgy érdemes gyüjteni hogy mikor már esik egy ideje (lefolyt a koszos víz nagyja) akkor alá tenni az edényt! Majd hagyni leülepedni! Lefejteni a tetejéről a tiszta vizet (az alját lehetőleg nem fel keverve) és azt átszűrni aktív szénnel! Esetleg ha biztosra akarsz menni még vízelőkészítőt is tehetsz bele mielőtt betöltöd az akváriumba (természetesen előtte a megfelelő hőfokra temperálva)!

A.ttila
 
Én úgy 2 éve csináltattam az ereszcsatornát, de fogalmam nincs miből van :)) Olyan bádog szerű izé, ami fényes, és mivel a szakértők szépen megcsinálták, úgy gondoltam lényegtelen hogy már miből van :) Erre jön a dilemma, esővizet akarok az akváriumba...
Nos, én aktív szénnel nem fogom átszűrni, és vízkezelőt se teszek bele, ahogy eddig se tettem. Nem vallom a fertőtlenítés és teljes tisztaság előnyét. Átszűrni persze átszűröm, de mást nem nagyon követnék el vele ha nem muszáj, így is elég macerás a gyűjtése. Magasan és szmogtól távol, erdős területen lakom, a levegő tiszta, szerintem még az eső víz is. :)
Köszönöm a tanácsot! ;)
 
Amit azért érdemes figyelembe venni (és legalább egy PH mérőt bekészíteni) bárhol laksz is:
A levegő természetes CO2 tartalma miatt, az esővíz még légszennyezés nélkül is savas kémhatású. pH értéke 5 és 6 között van.
A levegő gyakran tartalmaz más, savas kémhatású, a szennyezésből eredő gázokat amik az esővízbe beoldódnak.
A levegőben lévő nitrogén és kénoxidok miatt (vízben salétromos savat (HNO2) illetve kénessavat (H2SO3) ) képez.
A kénes- és salétromos sav a levegő oxigénjével egyesül és kénsavat (H2SO4), ill. salétromsavat (HNO3) alkothat.
Az eső pH értéke ezek miatt 4 alá is süllyedhet. Persze ez az erősen szennyezett levegővel érintkező esővízre vonatkozik.

És nem ijesztgetni akartalak, de a PH mérés és az aktívszenes szűrés az alap (persze a megfelelő előszűrés után).
 
Back
Oldal tetejére