• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Vízcsere az akváriumban

Milyen gyakran cserélsz vizet az akváriumban?

  • Hetente 2 alkalommal vagy ennél sűrűbben.

    Votes: 57 10.1%
  • Heti egy alkalommal.

    Votes: 425 75.1%
  • Kéthetente.

    Votes: 62 11.0%
  • Két hétnél ritkábban.

    Votes: 22 3.9%

  • Total voters
    566
Szerintetek megkockáztassam a csapról egyből akiba vízcserét? Régen nem büdös volt eleve a hevesi csapvíz most nekem tisztának tűnik. Ha szép lassan engedem bele, előtte vízkezelőt dőltök az akiba akkor nem lehet baj ugye? Egy kis bíztatást légyszi! :D Amúgy ha kb 130liter víz feltöltését mondjuk fél órára teszem a vízkezelő végig végzi a dolgát az utólsó 30-40liter vízzel is?
 
atti76 said:
recon said:
Egy kis bíztatást légyszi! :D

Hajrá :)

recon said:
Amúgy ha kb 130liter víz feltöltését mondjuk fél órára teszem a vízkezelő végig végzi a dolgát az utólsó 30-40liter vízzel is?

Mehet bele egyből ;)
Sikertült többé kevésbé zökkenőmentesen :D Csaptelepet szerelgettem vagy 10percig amég találtam olyan menetet ami passzol.. Retró csaptelep fail :D
 
Hali mindenki! B.U.É.K. !

Hetente cserélek 50% vizet cserélek, és vízcsere után kissé beopálosodik a víz. A csere vizem egy hetet áll 220 liter. A csere napján melegítem fel 26 fokra. RO és aktív szénen átszűrt vízről van szó ami kb 100 ppm (4kh). Viszont ez a víz 7-es ph értékü az aki vize valamivel kevesebb 6,5-6,3. Az amanók vad száguldozásba kezdenek vízcserénél, gyanítom, hogy ez nem nagyon jön be nekik..
Semmilyen vízkezelőt nem használok.
A kérdésem az lenne, hogy ezt az opálosodást hogyan tudom elkerülni?
A Ph miatt kezdjek-e aggódni?
 
firefrog said:
Hali mindenki! B.U.É.K. !

Hetente cserélek 50% vizet cserélek, és vízcsere után kissé beopálosodik a víz. A csere vizem egy hetet áll 220 liter. A csere napján melegítem fel 26 fokra. RO és aktív szénen átszűrt vízről van szó ami kb 100 ppm (4kh). Viszont ez a víz 7-es ph értékü az aki vize valamivel kevesebb 6,5-6,3. Az amanók vad száguldozásba kezdenek vízcserénél, gyanítom, hogy ez nem nagyon jön be nekik..
Semmilyen vízkezelőt nem használok.
A kérdésem az lenne, hogy ezt az opálosodást hogyan tudom elkerülni?
A Ph miatt kezdjek-e aggódni?

Minek áll egy hetet? Annyi idô alatt meg is poshadhat, ha nincs jól tárolva. RO és aktív szén után klór nem sok marad benne...
 
LGA said:
firefrog said:
Hali mindenki! B.U.É.K. !

Hetente cserélek 50% vizet cserélek, és vízcsere után kissé beopálosodik a víz. A csere vizem egy hetet áll 220 liter. A csere napján melegítem fel 26 fokra. RO és aktív szénen átszűrt vízről van szó ami kb 100 ppm (4kh). Viszont ez a víz 7-es ph értékü az aki vize valamivel kevesebb 6,5-6,3. Az amanók vad száguldozásba kezdenek vízcserénél, gyanítom, hogy ez nem nagyon jön be nekik..
Semmilyen vízkezelőt nem használok.
A kérdésem az lenne, hogy ezt az opálosodást hogyan tudom elkerülni?
A Ph miatt kezdjek-e aggódni?

Minek áll egy hetet? Annyi idô alatt meg is poshadhat, ha nincs jól tárolva. RO és aktív szén után klór nem sok marad benne...

Automatikusan elkezd töltődni a cserevíz, az kizárt, hogy megposhadna 7 nap alatt egy lezárt műanyag hordóban. Ha ez így lenne Kolumbusz sohasem fedezi fel Amerikát :). Én arra vetek, hogy valamilyen bacikultúra kezd el benne szaporodni pedig már ki is hypóztam. Reméltem, hogy valaki hasonló dolgokon már átesett...
 
firefrog said:
vízcsere után kissé beopálosodik a víz.
A kérdésem az lenne, hogy ezt az opálosodást hogyan tudom elkerülni?
Egy másik topikban valami úszkáló szöszökről beszéltél.
firefrog said:
Nem köd. Apró szemcsék mint amikor a szárazkaját beszórod és amit nem fogyasztanak el a halak az egy ideig a vízben lebeg.
Most melyik pontosan?
Ha opálosodás,van rá tippem,hogy micsoda.
 
Az apró szennyedőzésekre meg van a megoldás helyesen kell összerakni a külső szűrőt :).
Az opálosság rögtön vízcser után jelentkezik és pár óra múlva eltűnik kb 8-10.
 
Sziasztok!
Szeretném kérdezni, hogy low-tech akiban milyen gyakran és milyen százalékban kell vizet cserélni?
Itt a fórumon olvastam "A vízcsere elôny high-techben, hátrány low-techben.", mintha key is írta volna, a low-tech aksikra, hogy kevés fény, kevés táp, ritka vízcsere.
Ez általánosságban mit jelent?

Általánosságban érdekel, de ha valaki személyre szabottan is válaszolna külön megköszönném. Nekem 375 literes(5-10cm-es háttérrel) co2 nélküli akváriumom van, amióta rátaláltam a fórumra egyre egészségesebb növényekkel, egyre kevesebb algával. Napi 10ml mikro, 10 ml makro, 5ml carbo tápozással. Szürés Eheim 2217+evo 2212.
A vízcseréim elég rendszertelenek, van amikor naponta kiveszek 1-1 vederrel, van amikor két hetente 40liter. Itt is gondolom a tápozással/tápanyagszinttel kell összhangban legyen, mi az arany középút? :?:
 
Szia verde!

Általánosságban nem tudok írni csak saját tapasztalatot!
Nekem van több low-tech akváriumom, többnyire havonta cserélek 1/3-nyit és ekkor adagolok csak micro tápot (táptalaj van)!
Belső szűrőkkel üzemelnek, 0,5W körül világítok, valamennyi alga (vegyesen) mindegyikben található (nem zavaró menyiségben).

A napi tápozásod mellet szerintem rendszeres időközönként kellene a vízcserét végezned.
De a gyakoriságot és mennyiséget neked kell kitapasztalnod.

Támpontot adhat svarci2 akváriuma!

Jó kísérletezést!
Írj a tapasztalataidról!

A.ttila
 
verde said:
Sziasztok!
Szeretném kérdezni, hogy low-tech akiban milyen gyakran és milyen százalékban kell vizet cserélni?
Itt a fórumon olvastam "A vízcsere elôny high-techben, hátrány low-techben.", mintha key is írta volna, a low-tech aksikra, hogy kevés fény, kevés táp, ritka vízcsere.
Ez általánosságban mit jelent?

Általánosságban érdekel, de ha valaki személyre szabottan is válaszolna külön megköszönném. Nekem 375 literes(5-10cm-es háttérrel) co2 nélküli akváriumom van, amióta rátaláltam a fórumra egyre egészségesebb növényekkel, egyre kevesebb algával. Napi 10ml mikro, 10 ml makro, 5ml carbo tápozással. Szürés Eheim 2217+evo 2212.
A vízcseréim elég rendszertelenek, van amikor naponta kiveszek 1-1 vederrel, van amikor két hetente 40liter. Itt is gondolom a tápozással/tápanyagszinttel kell összhangban legyen, mi az arany középút? :?:

Szia!
Ez tényleg csak általánosságban vett vélemény, mert minden akvárium más. Főleg más miden "low-tech"! De mi is a low-tech? Kevés a fény? Vagy csak arról van szó, hogy nincs co2? Szóval sok a változó.
Előny HT-ben, hátrány LT-ben? Ezt azért így nem mondanám!
Vannak módszerek amihez passzol a rendszeres vízcsere, és vannak ahol azért lehet hátrány, mert tápanyaghiányt okozhat. Ha úgy tápozol ahogy írtad (szerintem carbo-ból mehetne több is!), akkor nagyjából EI szerint mész, és így KELL a gyakori, rendszeres vízcsere! Én javaslom, hogy a heti 20% meglegyen! De pontosan úgyis csak méréssel tudod belőni ha nagyon akarod, illetve ha fogni szeretnél a pénzeden :), hiszen ritkább vízcsere kevesebb tápot is jelenthet. Feltéve, hogy valamiből ki nem fogy a rendszer idő előtt, így emelned kelljen a tápon és a vízcserén, hogy másból ne legyen (akár mérgező) többlet :)!

De EI-vel és rendszeres vízcserével mérned sem kell, csak benne van a veszély, hogy "pacsálod" a tápot. Viszont cserébe tuti lesz mindenből elég, de semmiből sem túl sok!

Javítsanak a nagyok ha botor voltam! :p
 
Low-tech-be felesleges az EI. Én 0,5 w/l világítással (napi 8 óra), 2 heti 1x50 % vízcserénél hetente 1x adok 1 napi tápot, bőven elég.
Tehát 112 literre heti 1x5-5-ml micro és macro. Carbot nem adok.
Növények: Micros., Bolbitis, Stauro, mohák, Hygr. pinnatifida, Vallisn. nana.
 
atti76 said:
Low-tech-be felesleges az EI. Én 0,5 w/l világítással (napi 8 óra), 2 heti 1x50 % vízcserénél hetente 1x adok 1 napi tápot, bőven elég.
Tehát 112 literre heti 1x5-5-ml micro és macro. Carbot nem adok.
Növények: Micros., Bolbitis, Stauro, mohák, Hygr. pinnatifida, Vallisn. nana.
Köszi Atti a tippet! :thumbup: Lowtech alapok 1/1. ;) Akkor semmi Co2 utánpótlás nincs az aksiban?
 
Ahogy írod, semmi. Ott figyel az aki mellett a bontatlan Carbo, de mindig elfelejtem.... :)
Ezen kívül mindent elkövetek, hogy "beboruljon" az aki. :) Pl. nyírásnál, ritkításnál egyes növényeket egyszerűen beledobálok a nagyból, le se ültetem. Ilyenkor 2-3 napig hártyás a felszín, aztán elmúlik.
Ott van mellette a komplett nagynyomású cucc, de nem üzemeltem be. Természetesen ez már egy beállt aki, újnál nem merném ezeket megtenni... :shifty:
 
Köszi válaszokat!
Én is gondoltam, hogy az én fényemmel kevesebb táp is mehetne, de mivel a növények rendben voltak, és viszonylag kevés algám van, nem változtattam(örültem, hogy végre elfogadható formába hoztam a növényeket). De látom, hogy ti jóval kevesebb tápot használtok. Megpróbálom én is fokozatosan lejjebb vinni a táp adagot, ezzel együtt majd a vízcserét is. Ha a tápot lejjebb viszem a carbo mennyiségén változtassak?
Én azt hittem eddig, hogy az algák többek között a viszonylag jó szűrésem miatt kerültek el, de ahogy olvasom, hogy A.Kavicsos belső szűrőt használ és havonta 1/3 vízcsere, akkor lehet, hogy más összefüggést is kell keressek...
Tényleg jó lenne egy low-tech alapok összefoglaló!
 
A low-tech összefoglalót támogatnám Én is, nagyon szívesen elolvasnám, és megpróbálnám követni! Én is ebben a cipőben járok ugyanis, és bár eddig (kop-kop) minden rendben, a növényeim szépek, algám nincs, vagy minimális, de ha valami borul, akkor jó lenne egy mankóra támaszkodni, hogy vajon mit rontottam el, min kéne változtatni...
 
Sziasztok!

Végigolvastam a topikot, de sajnos nem teljsen világos (valószínüleg az akik sokfélesége miatt is), hogy hogyan kellene igazából a vízcseréket elvégeznem!

Rövid infó, hogy milyen akvárium lenne: 220L, "High Tech" (tehát az összes komponens, ami ezzel jár), növényes (gyökerek, sziklák), csak garnélák (kb. 15).

Eddig azt gondoltam, hogy ha heti kb. 40-50% vízcseréket (kb. 80-100L) nyomok, akkor OK lesz. Továbbá, hogy a vizet az akváriumba való betöltés elött mindenképpen pihenteni kellene legalább 1 éjszakán át, hogy temperálódjon valamit a klórozás maradékai eltávozzanak.

Olvastam olyat, hogy valaki pihentette, söt akár 1 hetet is betöltés elött; de volt olyan, aki közvetlenül a vízcsapból slagon keresztül tolta az akiba a friss vizet (majd az akváriumba adagolt közvetlenül vízkezelöt).

Szóval tanácsotokat szeretném kérni, hogy melyik vízcserélési technika/megoldás lenne a legcélravezetöbb esetemben?

Üdv: Robi
 
robert said:
Sziasztok!

Végigolvastam a topikot, de sajnos nem teljsen világos (valószínüleg az akik sokfélesége miatt is), hogy hogyan kellene igazából a vízcseréket elvégeznem!

Rövid infó, hogy milyen akvárium lenne: 220L, "High Tech" (tehát az összes komponens, ami ezzel jár), növényes (gyökerek, sziklák), csak garnélák (kb. 15).

Eddig azt gondoltam, hogy ha heti kb. 40-50% vízcseréket (kb. 80-100L) nyomok, akkor OK lesz. Továbbá, hogy a vizet az akváriumba való betöltés elött mindenképpen pihenteni kellene legalább 1 éjszakán át, hogy temperálódjon valamit a klórozás maradékai eltávozzanak.

Olvastam olyat, hogy valaki pihentette, söt akár 1 hetet is betöltés elött; de volt olyan, aki közvetlenül a vízcsapból slagon keresztül tolta az akiba a friss vizet (majd az akváriumba adagolt közvetlenül vízkezelöt).

Szóval tanácsotokat szeretném kérni, hogy melyik vízcserélési technika/megoldás lenne a legcélravezetöbb esetemben?

Üdv: Robi

Szerintem teljesen jó az elgondolás. A heti 50% biztosan elég, 1 napnál tovább nem pihentetném max adnék még hozzá némi vízelőkészítőt ( pl. Seachem Prime ). Itt a fórumon sokan használnak RO készüléket, annak még utánanézhetsz. ;)

üdv. l
 
Ha rögtön beöntöd, vagy a csapból töltöd akkor arra ügyelj, hogy húzd ki a szűrőt! Mert amíg nem adsz hozzá vízkezelőt, addig a klór kinyírhatja a bacikat benne. De működik, nem kell órákat szórakozni vele feltétlenül.

Sent from my Motorola.
 
Sziasztok!

Köszönöm a gyors válaszokat! Szerintem akkor úgy lesz, hogy hordóba víz betölt elözö este, így lesz ideje átvenni a hömérsékletet, adhatok bele egy kis vízkezelöt is, meg pihentetem is így egy kicsit és másnap reggel/délelött lehet cserélni.

Tényleg van arra tanács/tapasztalat, hogy a vízcserét reggeli vagy délutáni órákban szokás vérehajtani? Vagy ez egyáltalán nem fontos?! Illetve még egy kérdés, hogy a mekkora lehet a megengedett maximális vízhömérséklet eltérés vízcsere után? Gondolok itt arra, hogy pl. az akiban 22°C hömérsékletet tarok fent a fütövel, de a vízcsre után mondjuk lehülne modjuk 20°C-ra, majd persze néhány óra múlva ismét 22°C lenne. Kárt okoz egy ilyen mértékü, viszonylag rövid idejü hömérsékletcsökkenés a garnéláknak, vagy a növényenek?

Üdv: Robi
 
Back
Oldal tetejére