• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Vízalatti füvészkert

mmccannon

Bölcs Ent
Ez a medence életem első tudatos vízikertje. Valójában tanulómedence, amiben a növények világával ismerkedem.


Akvárium: 84 liter (60 x 35 x 40)

Indítás: 2017. november 1.
Szűrés: Tetra Ex-700 (régi típus)
Világítás: LUMEN Light for aquascaping napi 12 órában Tc420-al vezérelve
Aljzat: 0,7-1,2 mm szűrőhomok (25 kg)
Táptalaj: nincs
Dekoráció: nincs
Tápozás: ML (Micro 1,5, Macro 2, Carbo 2 ml/nap)
CO2: Aquario zselés
Vízcsere: 30-40 liter/hét
Vízkezelés: Seachem Neutral
Vízparaméterek:
Ph: 7,5
GH: 14
KH: 10

Növények:
(amikről tudom, hogy mifélék)
  • Valisneria americana natans
  • Hygrophila difformis
  • Hygrophila polysperma
  • Pogostemon helferi
  • Pogostemon stellatus „octopus”
  • Alternanthera reineckii mini
  • Alternanthera reineckii „rosanervig”
  • Ludwigia repens „rubin”
  • Ludwigia brevipes
  • Cryptocoryne parva
  • Cryptocoryne wendtii brown
  • Cryptocoryne willisii
  • Limnophila aquatica
  • Limnophila sessiliflora
  • Nymphoides sp. „Taiwan”
  • Blyxa japonica
  • Proserpinaca palustris
  • Eriocaulon parkeri
  • Rotala 'Vietnam H'ra'
  • stb. (Az utóbbiak beazonosításban idővel segítséget fogok kérni.)
Állatok:
5 Oryzias woworae
11 Corydoras pygmaeus
2 Neritina pulligera
2 Anentome helena
kb. sok önkényes akvafoglaló csiga

Néhány fotó:

2017. november 04.
(három nappal az indítás után)
c964f972abab9d2a681eced62f6e3efe.jpg


2018. február 28.
819b2f1697c55ad0a0cfeba1923cbb35.jpg


2018. március 01.
(Itt már üzemel a zselés CO2 és a növényes világítás.)
2b4860f99f7fe997b6aeb564a609d129.jpg


2018. május 20.
85350d92ec70fa267d6af1ea9059426f.jpg
 
Értetlenül álltam az akvám előtt, mert csütörtökön ritkítottam, metszettem, de látszatja semmi. :confused: (Csütörtökön találkozhattam @attibvaval, és az ovis csöppségeknek elküldtem a sok salátát.)

Elnézést a kép minőségéért, de telón most tanulom a fotózást. Hát nem nekem találták ki a ciróka-maróka telókat, az bizti. :hungover:)

79a09a64d4cb72a2b7392e42d4a83a0d.jpg

Kikerült 2 tő Hygrophila difformis, egy csomó Limnophila aquatica és sessiliflora, L. repens sp. "Rubin", Vallisneria americana natans, és Nomaphyla stricta.
Mégis az az érzésem, hgy a halaim csak behúzott hassal tudnak elúszni 2 tő között. Egy vígasztal, hogy a fonálalga most már tuti vesztésre áll.

Ellenben két növényemen hiánytüneteket fedeztem fel, amit foszfát hiánynak vélek. Kérlek Benneteket, hogy segítsetek a helyes megfejtéshez, ha netán mégsem az.
Az egyik a L. repens alső levelein látható:
9bfa0aae664b6dffb9b7df993a213daf.jpg

A másik növényen kicsit másként mutatkozik meg:
85ae2889ca1ff1f57fb3854fba71e888.jpg

A másik, amiben Hozzátok fordulok, hogy kaptam egy növény babát, amiről úgy gondolom, hogy Eriocaulon parkeri. Valóban az?
431fb51c2ba8050aac31f749bed4a0e0.jpg
 
Utoljára módosított:
Értetlenül álltam az akvám előtt, mert csütörtökön ritkítottam, metszettem, de látszatja semmi. :confused: (Csütörtökön találkozhattam @attibvaval, és az ovis csöppségeknek elküldtem a sok salátát.)

Elnézést a kép minőségéért, de telón most tanulom a fotózást. Hát nem nekem találták ki a ciróka-maróka telókat, az bizti. :hungover:)

View attachment 57120

Kikerült 2 tő Hygrophila difformis, egy csomó Limnophila aquatica és sessiliflora, L. repens sp. "Rubin", Vallisneria americana natans, és Nomaphyla stricta.
Mégis az az érzésem, hgy a halaim csak behúzott hassal tudnak elúszni 2 tő között. Egy vígasztal, hogy a fonálalga most már tuti vesztésre áll.

Ellenben két növényemen hiánytüneteket fedeztem fel, amit foszfát hiánynak vélek. Kérlek Benneteket, hogy segítsetek a helyes megfejtéshez, ha netán mégsem az.
Az egyik a L. repens alső levelein látható:
View attachment 57121

A másik növényen kicsit másként mutatkozik meg:
View attachment 57122

A másik, amiben Hozzátok fordulok, hogy kaptam egy növény babát, amiről úgy gondolom, hogy Eriocaulon parkeri. Valóban az?
View attachment 57123
Hasonló tünetek voltak, vannak nálam is. EL profito tápot használok, itt előfordulhat foszfát, nitrát hiány. Néhány napja külön adagolok, azt meglátjuk mi lesz az eredménye..
 
Hasonló tünetek voltak, vannak nálam is. EL profito tápot használok, itt előfordulhat foszfát, nitrát hiány. Néhány napja külön adagolok, azt meglátjuk mi lesz az eredménye..

ML tápokat használok egy ideje: carbo és macro 2 ml/nap, micro 1 ml/nap.

Az elmúlt két hétben annyi változás történt, hogy fonálgát irtottam.
Gyakorlatilag helyi carbózás (szűrő leállítva), naponta leszedtem, ami látható volt. Az első héten naponta cseréltem 1/3-ot, a második héten pedig másnaponta, szintén 1/3-ot.
Lehetséges, hogy a gyakori vízcserékkel leszivornyáztam volna a növények számára szükséges tápot is? :unsure:
 
ML tápokat használok egy ideje: carbo és macro 2 ml/nap, micro 1 ml/nap.

Az elmúlt két hétben annyi változás történt, hogy fonálgát irtottam.
Gyakorlatilag helyi carbózás (szűrő leállítva), naponta leszedtem, ami látható volt. Az első héten naponta cseréltem 1/3-ot, a második héten pedig másnaponta, szintén 1/3-ot.
Lehetséges, hogy a gyakori vízcserékkel leszivornyáztam volna a növények számára szükséges tápot is? :unsure:
Vizcserekor nyilvan a tapoldat egy resze is megy. En ezert tapozok naponta, aktualis vizcsere utan, vilagitas dekapcsolaskor. A vizcsereket is lampa bekapcsolas elott vegzem.
 
Bő 7 hónap után még mindig ott tartok, hogy csak ámulok a növényeken: milyen az "öreg" levél, milyen egy új. Hogyan változik a színe és formája.
Számomra elképesztő (kezdő akvakertész egyik ismertető jegye szerintem), hogy 6 nap alatt mi megy végbe az akváriumban.

2018. június 15-kén metszettem és ritkítottam:
5c15cc17cf215c9da95eadda67374ed0.jpg

Ma, azaz 2018. június 21-kén meg így néz ki:
e86a8ae985b1628fbf04b6ab7d296a18.jpg

A fény csalóka, mert a két fotó eltérő napszakban készült, de így is feltűnő, hogy egyesek nyurgák lettek.
 
Az algával szemben egyre sikeresebb a harcom, bár még van itt-ott.
Annyira örülök, hogy a sok babusgatás eredményeképpen új hajtást hoz az Alternanthera reineckii „rosanervig”.
719e22f0592b9dbfef731d814d2f3c0a.jpg

Ahogy a Nymphoides sp. „Taiwan” hozza az "utódját", szememben kész csoda.
aee3f98baad01ad18aaa060a552a0745.jpg

Vele kapcsolatban szeretném tanácsotokat kérni, hogy miként vágjam el a szárat, és hogyan ültessem, hogy egy újabb tő fejlődhessen.
 
Kövezzetek meg, de évente egyszer locsolótömlővel szoktam külsőszűrőt tisztítani.
Ilyenkor nem cserélek vizet, csak kis bacistartot cseppentek a (4-ből) 2 tálca szivacsra.

A fórumot olvasva egyre kevésbé hagyott nyugodni a biológiai szűrés, így azt is megoldottam, bár kissé csúnyácska a végeredmény: egy szűrő kupac.
A régi Tetra Ex-700-al sorbakötöttem egy Eheim 2213 Eheim Classic-ot:
8fcacc425e69db73c5bd29bf698230fb.jpg

Alul és fölül egy-egy gyári szivacs, közötte meg bő 1,5 liter Seachem Matrixot szuszakoltam be. Remélem, valóraváltja a hozzáfűzött reményeimet.
46a608dca9aeed1580667b2f10a8c364.jpg

A CO2 sajnos nem az igazi, 2 hónapig bírja jól szuflával. Hiába, a harmadik utántöltés után már nem úgy bubizik, csak "sóhajt". Való igaz, nem is 84 literre szánta az Aquario. Nagynyomású rendszer híján kénytelen leszek visszazülleni low-ba. :cry:

Pihenésképp megmetszettem és ritkítottam a növényzetet.
Most először vágtam a Proserpinaca palustrisról 5 új hajtást, és ledugtam a Ludwigiák mellé. Remélem, meg fognak gyökeresedni.
Mivel a Nymphoides sp. „Taiwan”-om már lassan kimászik, kísérletképpen két gyökeres levelet lenyisszantottam, és az anyatő mellé ültettem. Bízom a szűz kéz szerencséjében.
A Ludwigiám sajnos alulról eldobta a leveleit. :( Holnap majd kiveszem őket, és levágom a csupszságot.

Most így áll a saláta:
c752e1bc18aa7a28815382458715980f.jpg
 
Szombaton 4 Amano garnéla költözött a társbérletbe, de azóta pokoli boldog vagyok, ha egyet, kettőt megpillantok egy ezredmásodpercre.
Amilyen faramuci vagyok, egész álló nap az akvárium előtt lebzseltem, hogy kifigyeljem őket.
Valóban, hozzák a szakirodalomban is megénekelt rendületlen matatós takarítást. Egy valamire felfigyeltem: egyenként vesznek fel egy-egy aljzat szemcsét (nálam ez szűrőhomok, frakció 0,7-1,2 mm), babrálnak vele, majd fejüket véve alapul 2 óra irányába dobják el. Szerencsére minden egyed eltérő méretű, így mondhatom, mindannyian így tesznek. Más is megfigyelt ilyen mozgáskoordinációs ritmust?

Mára is jutott egy kis eufória, ugyanis ma elért hozzám @schabi csomagja, benne a csodaszerszámok: Tropica hullámos olló és egy OASE csipesz. Nagyon köszönöm Csabi, és igyekszem felnőni a akvakertész kellékeim színvonalához. :)
4330ac35e59dca58d67b1b7872cbfc4e.jpg
6d86a38272d64af4100ba7b758021f8f.jpg v
Mivel tegnap metszettem, így most pár napig várat magára a beavatásuk.

Köszönöm, ha elolvastad e szösszenetet.
 
Szombaton 4 Amano garnéla költözött a társbérletbe, de azóta pokoli boldog vagyok, ha egyet, kettőt megpillantok egy ezredmásodpercre.
Amilyen faramuci vagyok, egész álló nap az akvárium előtt lebzseltem, hogy kifigyeljem őket.
Valóban, hozzák a szakirodalomban is megénekelt rendületlen matatós takarítást. Egy valamire felfigyeltem: egyenként vesznek fel egy-egy aljzat szemcsét (nálam ez szűrőhomok, frakció 0,7-1,2 mm), babrálnak vele, majd fejüket véve alapul 2 óra irányába dobják el. Szerencsére minden egyed eltérő méretű, így mondhatom, mindannyian így tesznek. Más is megfigyelt ilyen mozgáskoordinációs ritmust?
Azt még nem néztem, hogy merre dobálják a megfogott dolgokat. De mindent megvizsgálnak, ami a kezük közé kerül, még akkor is, ha az egy eltévedt neocaridina. :D Nem egyszer láttam, hogy felkapnak 1-1 példányt, megforgatják, aztán elhajítják valamerre az arra járó garnélát.
 
Azt még nem néztem, hogy merre dobálják a megfogott dolgokat. De mindent megvizsgálnak, ami a kezük közé kerül, még akkor is, ha az egy eltévedt neocaridina. :D Nem egyszer láttam, hogy felkapnak 1-1 példányt, megforgatják, aztán elhajítják valamerre az arra járó garnélát.
Nalam a kis sakura garnélák meg az algaevo harcsa hatat is meg szoktak bogaraszni.. az meg turi...:D
 
Ez a bejegyzés a háláról és köszönetről szól, mert mindannyiótok bejegyzése révén tanultam, és tapasztaltam. Nagyszerű közösség vagytok, és jó, hogy tagja lehetek!

Ma megint azon kaptam magamat, hogy ülök az akvárium előtt, és bámulom. Nem hiszek a szememnek, tovább bámulom. Úristen! Nincs víz az üvegkalitkában! :nailbiting:
Visszalapoztam a naplóban, és július 6-kán helyeztem üzembe a biológiai szűrőegységet: egy Eheim 2213 Eheim Classic megtömve Seachem Mátrix-szal. Csodálatosan tiszta a víz.

Ami GDA-m volt, a pluszban adagolt - 0,5 ml/nap, 8 napon keresztül- foszfátnak köszönhetően a múlté. Ergo méginkább látható lett a medence élővilága.
Ezért ki is próbáltam a telóhoz kapott makrólencsét.
83f14e92b7f0452ad490c8824459e66b.jpg

A fonalerdőből idővel "előkerült a h'ra is. (Miközben továbbra is megy a carbo-fürdő.)
60302f14549e71912ae881645294bc07.jpg
A nap fénypontja, hogy sikerült lekapnom az egyik Amanot. :love:
42520b046bed8ae9e6af06fcdcb90770.jpg
 
A tápozásban változtattam, mert sápatag és itt-ott pettyes öreg levelek jelentek meg.
Most a következőképpen adagolom (ML + EL tápok):
ML Carbo 4 ml/nap
ML mikro 1 ml/nap (1,2-re emelve újra megjelent a fonálalga, úgyhogy gyorsan visszafogtam az adagolást)
ML makro 2 ml/nap
EL Fosfo 1 ml/nap
CO2: zselés 0-24-ben

Azt vettem észre, hogy a foszfát adagolás óta nem sárgulnak (pl. Proserpinaca palustris) és pettyesednek (pl. a Ludwigia palustris) alsó levelei. Ami csúful felkopaszodott, azt toppoltam, és visszaültettem.
A carbonak köszönhetően most már nyoma nincs a fonálnak, így előkerült az egész H'ra.
001672d6dedd175a7a57ac0d7acb0b05.jpg

917a4fddf358899f9e0f30dd1471bf8b.jpg

Az időszerű 50%-os vízcsere előtt megmetszettem a növényeket. Persze mikor legyen áramszünet, ha nem ollócsattogtatás közben. Szerencsére nem sokáig tartott, addigra végeztem is, és kellemesen csalódtam a végeredményben. :eek: Sebaj, a következő karbantartásig marad úgy, ahogy van. :cool:
4739b868b1216d12dec3b715e801a989.jpg

Köszönöm, hogy elolvastad újabb szösszenetemet, elviselve az elviselhetetlen minőségű fotókat.
Nagynyomású CO2 után majd gyúrok egy kompakt fotóapparátra. Szóval még pár évig bírjátok cérnával és retinával.:D
 
Ellenben két növényemen hiánytüneteket fedeztem fel, amit foszfát hiánynak vélek. Kérlek Benneteket, hogy segítsetek a helyes megfejtéshez, ha netán mégsem az.
Az egyik a L. repens alső levelein látható:
Átfutottam a naplód, és gratulálok, egy szép naturális akvát alkottál.
Amit észrevettem, hogy inkább kálium hiányod van mint foszfát. Sajnos A káliumot a növények nehezen veszik fel ha sok foszfort adsz nekik. Harmóniába kell adni és megszűnnek a ezek a lyukacsosodások.
Én a helyedben microt és macrót egyformán adagolnám, min. 3 ml/nap és mellette ezt használnám az EL fosfo helyett:
kalium-foszfat
Komplexebb, és megvan a harmónia a kálium és a foszfát között. Sózzál egy -másfél csipetet 4 naponta.
 
Köszönöm szépen, @sztanotomi .
Valójában ez egy növénynevelde és tanulóakvárium. (Emellett még bő 850 literben halazok.) Ebben figyelem/tanulom meg melyik növény hogyan fejlődik, mekkora lesz, stb. Amíg nem ismerem őket, addig nem tudok se papíron, se fejben scape-et alkotni, nemhogy egy akváriumban.

Az a bajom, hogy ha egyenlő arányban adagolom a kettőt, akkor a magas vastartalom miatt borul a rendszer.
Mivel nem nagyon van ínyemre az ML tápcsalád, nagyon hajlok affelé, hogy váltsak. Addig, amíg nem tudom eldönteni, melyik utat járjam (GA mikro-macro VS porokból keverés), megfogadom a tanácsodat, és veszek olyan "búgatóport".
 
Az a bajom, hogy ha egyenlő arányban adagolom a kettőt, akkor a magas vastartalom miatt borul a rendszer.
Mivel nem nagyon van ínyemre az ML tápcsalád, nagyon hajlok affelé, hogy váltsak. Addig, amíg nem tudom eldönteni, melyik utat járjam (GA mikro-macro VS porokból keverés), megfogadom a tanácsodat, és veszek olyan "búgatóport".
A sok vas szintén lehet baj forrása, ahogy írod, de akkor tényleg váltanod kelllene. Én pl. adok vasat a mic-mac mellett vízcsere után 4ml -t, de egyszer egy héten a kálium foszfát sózás meg megy kedden vagy szerdán. Így nem vesznek össze. (y)
 
Igen, váltás lesz, nem fogom kivárni a "protokokollom" szerinti 6 hónapot.
De elgondolkodtam azon,amit írtál, és valahogy nem áll össze a kép, miszerint a növekedés stagnálása (bő 2 hétig nem látott vizet az olló) is a K-hiány rovására lenne írható.
1 szó mint 100, sózni fogok.
 
Back
Oldal tetejére