• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Vízalatti füvészkert

Pedig ott van abban a topicban:
Zöld por (Green dust algae, GDA)

View attachment 63386

A technikás növényes akváriumok algája. Apró, zöld pontok, amik homályos bevonatot képeznek a frontüvegen, a növényzetet elkerülik. Pontos eredete ismeretlen, annyi biztos, hogy zoospórákról van szó, tehát önálló mozgásra képes sejtekből áll. A pengés algakaparó nem megoldás, a vízben maradó spórák visszaúsznak az üvegre és újra feltapadnak. Tom Barr fedezte fel a tökéletes megoldást ellene: hagyni kell háborítatlanul nőni 10-20 napig. Ezalatt vastag zöld réteget képez, ami könnyen, nagy darabokban eltávolítható, és később sem tér vissza.

Szerk.: egyebkent tuti a GDA? Irtad, hogy novenyek levelein is latod, nem zold pont lesz inkabb?
Az üvegen szinte nincs, még tisztítás előtt sem, ellenben a leveleken van, de nem pont, hanem egybefüggő.
A Ludwigián már teljesen beborította a levelet.
561bd2fb1d4369a32329c431a17d6c9f-jpg.jpg

402cc9379a31ce48b9e236fe581d1e92-jpg.jpg

Most nem tudok új képet lőni, mert töltöm az aksikat. Szóval üvegen egy szem se, hanem a leveleken. Egyik algás topikban sem találtam kapaszkodót.
 
Apró fejlemények az akvában.

Amilyen nagy volt kezdeti örömöm, most inkább üröm irányában halad a L. pantanal. Azért még reménykedem.
3bd8e06d0db02fad8c4baf8897630bba.jpg

A (szerintem) GDA nyomult az elmúlt napokban is. Ma sikerült egy friss képet készítenem. Ezen már a L. palustris Rubinomat is bevette. :cry:
41df526fa71c6c4302c686a5b1481eff.jpg

Ma megérkezett a csomagom a GA-tól, benne a K2SO4 és az Excel (is).
Megejtettem egy jó feles vízcserét, porszívóztam is, ahol lehetett, majd adtam 3 ml-t az Excelből és 1 csipetet a búgatóporból. A világítás továbbra is 70%-ra visszavéve.
Elgondolásom szerint, az elkövetkezendő egy hétben nem adok mikrót-makrót, csak Excelt. Bízom abban, hogy ennyi idő alatt lassan sikerül majd visszavonulásra késztetni a fránya algát.


Tegnap beüzemeltem a kis lillyt. Eddig játszadoztam a pozícionálásával, hogy a vízfelszínen megjelenjen a kis örvényecske. Ezúton is nagyon szépen köszönöm @Szabó Henrik segítségét, bár szerintem ez a lilly biza' üvegből van. Legalábbis olyan volt a hangja, amikor leejtettem. :nailbiting:
f90b45600e23301bc2ee6265fe6439aa.jpg

Talán kivehető a pici örvény, ami uszkve 1 centi átmérőjű. Nem mozgatja meg az egész vízfelszínt, de halaim nem pipálnak (még).
9dbb9caccaa5f1a608138ceece75f238.jpg

Köszönöm, hogy elolvastad e kurta szösszenetet. (y)
 
A (szerintem) GDA nyomult az elmúlt napokban is.

Kövezzetek meg, de szerintem ez nem az.

Idézet a GA alga tájékoztatójából - GDA: A technikás növényes akváriumok algája. Apró, zöld pontok, amik homályos bevonatot képeznek az akváriumüvegen vagy dekoráción. A növényzetet elkerüli. Pontos eredete ismeretlen, annyi biztos, hogy zoospórákról van szó, tehát önálló mozgásra képes sejtekből áll. Alacsony CO2 szint, alacsony tápanyagszint okozhatja. Új akváriumokban gyakrabban látható.

A pantanalon illetve a korábbi képeken is, ahol kicsit oldalról van fotózva a levél, inkább szőrszerű növekmények látszanak. Én inkább zöld szőr algának gondolnám, annál is inkább, mivel nálad csak a növényeken jelent meg. Viszont ha az, és visszaveszed a tápozást, még jobban odacsapsz a gazoknak. Szerintem minél hamarabb ejtsük meg azt a méregetést, addig szerintem ne változtass a tápozáson, aztán ha tudjuk ponosan mennyi az annyi, utána könnyebb okoskodni. Viszem az összes tesztem.
 
Kövezzetek meg, de szerintem ez nem az.

Idézet a GA alga tájékoztatójából - GDA: A technikás növényes akváriumok algája. Apró, zöld pontok, amik homályos bevonatot képeznek az akváriumüvegen vagy dekoráción. A növényzetet elkerüli. Pontos eredete ismeretlen, annyi biztos, hogy zoospórákról van szó, tehát önálló mozgásra képes sejtekből áll. Alacsony CO2 szint, alacsony tápanyagszint okozhatja. Új akváriumokban gyakrabban látható.

A pantanalon illetve a korábbi képeken is, ahol kicsit oldalról van fotózva a levél, inkább szőrszerű növekmények látszanak. Én inkább zöld szőr algának gondolnám, annál is inkább, mivel nálad csak a növényeken jelent meg. Viszont ha az, és visszaveszed a tápozást, még jobban odacsapsz a gazoknak. Szerintem minél hamarabb ejtsük meg azt a méregetést, addig szerintem ne változtass a tápozáson, aztán ha tudjuk ponosan mennyi az annyi, utána könnyebb okoskodni. Viszem az összes tesztem.

Magam is elolvastam minden általam fellelt topikot, de egyik sem stimmel. Egy biztos, az üvegen semennyi nincs. Szemre viszont olyan, mint a GDA, hát elkereszteltem annak.

Oka valószínűleg az lehet, ahogyan korábban Te is mondtad, hogy a KH2PO4-el túllőttem a célon, hiszen kb. két héttel az adagolás után jelent meg ez a förtelem. Hiába szüntettem meg a csipetelést, csak terjedt. Akár finoman, akár erősebben dörzsöltem a levelet, semmit nem ért. A múlt héten 3x cseréltem vizet, világítást visszadimmeltem, de hiába.
Most a makró-mikró megvonásban és az Excelben bizakodom. Vízcsere hétfő, szerda (megvoltak e héten is) és szombat.
 
Magam is elolvastam minden általam fellelt topikot, de egyik sem stimmel. Egy biztos, az üvegen semennyi nincs. Szemre viszont olyan, mint a GDA, hát elkereszteltem annak.

Oka valószínűleg az lehet, ahogyan korábban Te is mondtad, hogy a KH2PO4-el túllőttem a célon, hiszen kb. két héttel az adagolás után jelent meg ez a förtelem. Hiába szüntettem meg a csipetelést, csak terjedt. Akár finoman, akár erősebben dörzsöltem a levelet, semmit nem ért. A múlt héten 3x cseréltem vizet, világítást visszadimmeltem, de hiába.
Most a makró-mikró megvonásban és az Excelben bizakodom. Vízcsere hétfő, szerda (megvoltak e héten is) és szombat.

A GDA nem ragaszkodó annyira, hogy ne lehessen lekaparni. Nálam az üvegen jelent meg, ezzel jelezte az akva, hogy most már ne növeljem tovább a foszfátot.
A múlt heti 3-szori vízcsere csak a foszfát csökkentés miatt volt, vagy mindig ennyit szoktál?
A Crimsonban az elején nálam is volt zöld szőr alga (főleg anubiason), és úgy nézett ki, mint nálad a fotón. A tápozás emelésével szűnt meg. Ha most sűrűbben cseréltél vizet, de ugyanannyit tápoztál, és esetleg eleve kevesebb volt a tápanyag, simán rontottál a helyzeten, azért írtam, hogy azon a pár napon nem múlik, hogy add tovább a microt, macrot, természetesen ezen felül ha adsz excelt az csak jó.
 
A GDA nem ragaszkodó annyira, hogy ne lehessen lekaparni. Nálam az üvegen jelent meg, ezzel jelezte az akva, hogy most már ne növeljem tovább a foszfátot.
A múlt heti 3-szori vízcsere csak a foszfát csökkentés miatt volt, vagy mindig ennyit szoktál?
A Crimsonban az elején nálam is volt zöld szőr alga (főleg anubiason), és úgy nézett ki, mint nálad a fotón. A tápozás emelésével szűnt meg. Ha most sűrűbben cseréltél vizet, de ugyanannyit tápoztál, és esetleg eleve kevesebb volt a tápanyag, simán rontottál a helyzeten, azért írtam, hogy azon a pár napon nem múlik, hogy add tovább a microt, macrot, természetesen ezen felül ha adsz excelt az csak jó.

Márpedig a levelekről csak ecetes hullámos ollóval jön le, sehogy másképp.
A gyakoribb vízcsere csak mostani, foszfát elleni bosszúhadjárat, amúgy hetente cserélek.
Tápváltás előtt vagyok, mert nem vagyok megelégedve a jelenlegi "márkával". A carbó zsenge, a mikrónál (heti 1 ml volt az adag) ha csupán 0,1 milivel emeltem, alga boom volt a magas vas-tartalom miatt, a makró meg nem oszt, nem szoroz, ha többet adok. Annyira nem, hogy K-hiánytünet lépett fel.
Tegnap megérkezett a megrendelt Excell, így ma már azt injektáltam. Várom, hogy mikor tudok váltani a másik táp tekintetében.
 
Jelentem, a lilly amilyen picurka, olyan jól végzi dolgát. A felszíni szutyok sokkal kevesebb, a skimmert 5 percig, ha járattam. A vizet nagyon szépen megforgatja, és a parány CO2 bubik sem fogják "menekülőre".

Ma újabb lakók érkeztek @Denior segítségével, aki magára vállalta, hogy a Majorból elhozza az új takarítóbrigádot. Mégegyszer, nagyon köszönöm, Laci! :love:
Néhány órás akklimatizálás után 4 Otocinclus affinis és 4 Amano (így utóbbiak már 6-an vannak) került be.
Reménykedem, hogy reggelre mind meglesznek, és nem érzek majd sem sushi, sem surimi illatot. :nailbiting:
 
Utoljára módosított:
Ma @evavigh meglátogatott, hogy ellenőrizzük, miből mennyi van a vízben.

JBL cseptesz-arzenál lett bevetve, és a következő eredmények születtek:
NO3 5,0
PO4 ~ 3,0
Fe 0,1
K 15
GH 12
kH 9

Per hecc a csapvíz keménysége is meg lett mérve:
GH 14
kH 12

Mint látható, hiába 80 liter csapvízhez adok 40 liter RO-t, kutya fülét nem ér.
Ahogy Éva javasolta, a fele-fele arányban kell a csapvíz és az RO.

Szóval, nem kerek a vízalatti világom, és akciótervet kellett készíteni:
1) Vízcserékkel amennyire csak lehet, mielőbb csökkenteni az irgalmatlan PO4 szintet.
2) A vízcseréket visszasózott RO vízzel végezni - ehhez GAs GH+ beszerzése mindenképpen kell.
3) Mivel a PO4 a kritikus (per pill, és ki tudja mit hoz nálam a jövő) elsőként PO4 cseppteszt vásárlása - a többit (NO3, kH, stb.) majd nagyon apránként.

Átbeszélve a tápozást, arra jutottunk, hogy a mikro és makro aránya kívánnivalót hagy maga után, különösen, hogy már S. Excelt adagolok.
Holnaptól (2018. szeptember 22.) az alábbiak szerint fogom tápozni a növényeket:
- Seachem Excel 3 ml/nap
- ML micro 1,5 ml/nap (magas Fe tartalom miatt nem merem rögtön 2 ml-re emelni az adagot)
- ML macro 3 ml/nap
- K-szulfát adagolását felfüggesztem.7

Mit szépítsem, nem kicsit el vagyok keskenyedve.
Ezért, ha az "akciótervvel", tápozással, stb. Bármelyikőtöknek van tanácsa/javaslata, örömmel fogadom.

Köszönöm, ha elolvastad ezt az analitikus szösszenetemet.
 
Így azért könnyebb lesz rendbehozni az arányokat, hogy tudjuk, miből mennyi az annyi. Közel sem reménytelen a helyzet, szépen fokozatosan rendbe fog jönni.
Mit szólnál, ha jövő héten - elég lightos hét lesz melóügyileg - kimosnánk azt az amazoniát, meg akár a talajcserét is megcsinálhatnánk, az új vízzel meg egyszerűbb lenne a tápanyagszinteket optimalizálni szinte azonnal.
 
Így azért könnyebb lesz rendbehozni az arányokat, hogy tudjuk, miből mennyi az annyi. Közel sem reménytelen a helyzet, szépen fokozatosan rendbe fog jönni.
Mit szólnál, ha jövő héten - elég lightos hét lesz melóügyileg - kimosnánk azt az amazoniát, meg akár a talajcserét is megcsinálhatnánk, az új vízzel meg egyszerűbb lenne a tápanyagszinteket optimalizálni szinte azonnal.
Semmi jónak nem vagyok elrontója. :D
Egyedül az időzítést kell egyeztetni, de szerintem az megy priviben is. ;)
 
Egy @Szabó Henriknek álcázott angyal teljesítette legvadabb álmomat. :love:

160b2dab472be84f48571daef2bda777.jpg
f4f34df26bf6d7866a8667ee47abb9e1.jpg

Nagyon szerettem az Aquario Neo zselés rendszerét, de ez azért másként pöfög.
Az üzembehelyezés után nem is olyan sokára növényeim tetszésüket fejezték ki, nekem meg fejem köré tekeredett a vigyor. :)

Pluszban megérkezett a mosógép is, egy EHEIM Prof 4 350 formájában. Sajnos annyira megrészegültem az örömtől, hogy arról nem is lőttem képet. E malőr miatt, melyik sarokba is kell térdepeljek? :unsure:

Új növénnyel is gazdagodtam, Blyxa japonica-val, amit @Szellatól kaptam.
Jobb oldalra ültettem, hogy a sűrű még sűrűbb legyen.
63b6a1d4e09e78862f5f5aa5f9c89780.jpg

Így már sokkal inkább kedvemrevaló az összkép. Leszámítva, hogy ollócsattogtatás előtt vagyok, amikoris toppolom a Ludwigiát és levágom a nyurga Limnophila-kat.
ef45781273d05dd7ef7a8f2e9d1e3180.jpg

A négy Oto fantasztikus munkát végzett az elmúlt pár napban, mert egyre kevesebb a (GDA helyett) alga sp. mmccannonii. (Még mindig halvány lila dunsztom sincs, hogy milyen alga.)
Persze, az Amanók is serénykednek.
29dc7f01ddf8c7d56fd1e4a242427640.jpg

Most már csak fel kell nőnöm a feladathoz, és algafülüből növényfejjé cseperedni. De türelem, rajta vagyok az ügyön. ;)
Kis dragonokkal gyakorolok.
0afe03fb872ea393510d2b74a1ed7c16.jpg
a36e2a93ffd33d0d82a9d298cd7c5021.jpg

Most meglehet, hogy szképtelenségnek tűnik, de idővel szép szkép lesz. ;)

Köszönöm, hogy elolvastad örömittas szösszenetemet.
 
Egy @Szabó Henriknek álcázott angyal teljesítette legvadabb álmomat. :love:


Új növénnyel is gazdagodtam, Blyxa japonica-val, amit @Szellatól kaptam.
Jobb oldalra ültettem, hogy a sűrű még sűrűbb legyen.
View attachment 64007
Így már sokkal inkább kedvemrevaló az összkép. Leszámítva, hogy ollócsattogtatás előtt vagyok, amikoris toppolom a Ludwigiát és levágom a nyurga Limnophila-kat.
View attachment 64008
Most meglehet, hogy szképtelenségnek tűnik, de idővel szép szkép lesz. ;)

Köszönöm, hogy elolvastad örömittas szösszenetemet.
Nagyon szépen alakul. Nekem nagyon bejön a sűrű növényzet. Még biztosan nem kezdeném vágni. A háttér le(el)takarásán még nem gondolkodtál? Utólag fóliázni talán nem a legjobb ötlet, de valami egyéb megoldás...?
 
Nagyon szépen alakul. Nekem nagyon bejön a sűrű növényzet. Még biztosan nem kezdeném vágni. A háttér le(el)takarásán még nem gondolkodtál? Utólag fóliázni talán nem a legjobb ötlet, de valami egyéb megoldás...?

Opál fólia tervben van, de egy teli akvát megmozgatni nem olyan egyszerű és nagyszerű.

Mindenképpen nyesek, mert szaporítani szeretném a L. tövek számát, a másik meg jó lesz az újonnan induló akvákban.
 
Opál fólia tervben van, de egy teli akvát megmozgatni nem olyan egyszerű és nagyszerű.

Mindenképpen nyesek, mert szaporítani szeretném a L. tövek számát, a másik meg jó lesz az újonnan induló akvákban.
Ha fólia, akkor le lehet engedni a vizet annyira, hogy csak 10-15cm maradjon benne.
De biztos, hogy rá kell ragasztani? Nem elég mögé tenni valamit? Pl. a világítós háttereket is csak mögé teszik, és egészen jól mutat...
 
Ha fólia, akkor le lehet engedni a vizet annyira, hogy csak 10-15cm maradjon benne.
De biztos, hogy rá kell ragasztani? Nem elég mögé tenni valamit? Pl. a világítós háttereket is csak mögé teszik, és egészen jól mutat...
Mindegy mennyi víz van benne, akkor sem tudom megmozdítani.
Máskülönben nem holnapra terveztem a fóliázást, úgyhogy még van idő agyalni a megoldáson. ;)
 
Felpörgött az élet akván kívül, de az akván belül is.

Vasárnap óta a növények új oldalukról mutatkoztak be, én meg csak ámulok. Tény, nem egyszer olvastam, hogy miképp üzennek a növények, ha valamiben hiányt szenvednek. De sehol sincs olyan, ami felkészít egy algafülű akvakertészt, mire számítson, ha mindent megkap a növény. És most nem a bubizásra gondolok.

A Limnophyla még zselés CO2 idején is a szárán uszkve 2,5 cm távolságra hozta az új levél-rozettáit. Most jó, ha 0,5 centire jön az új hajtás.
A L. palustris színe - és általában a vöröses árnyalatú növények - élénkebbé vált, egyre jobban távolodik a barnás-vöröses tónustól.
A Stau ugyanakkor világosabb lett, természetesen új hajtások jönnek.
A hisztis A. reneckii mini megtáltosodott, holott eddig vegetált. És sorolhatnám napestig.

Ha épp nem ügyintéztem, akkor csak ültem az akvárium előtt, és csodálkoztam.
Ugye azt szoktátok javasolni más, kezdő akvakertésznek, hogy inkább várjon egy kicsit, gyűjtsön össze még egy kis pénzt, s akkor már egy komolyabb cuccba invesztáljon.
Kifejezetten örülök, sőt, boldog vagyok, hogy a nehezebb utat jártam/járom: tenyészmedencéből növényes low-tech, gyenge pilács, majd növényes lámpa, majd zselés CO, majd nagynyomású. Még nincs se táptalaj, se növéyes aljzat, és egyenlőre nem is szeretném egy kis ideig.
Mert ez az igazi, amikor nem neten olvasom, hogy mi, hogyan, mikor és miért történik, hanem saját szememmel láthatom, ahogy mesélnek a növények. CSODÁLATOS!!!

Kedden meg egy újabb növénnyel gazdagodott a füvészkert: Caloglossa cf beccarii @evavigh jóvoltából.
Sebtiben egy újabb moha-teraszt vetettem be, de még ültetőkosarat is. Így is maradt annyi, amit egy PET-neveldébe helyeztem:
292d06e0811c83bc9ebdb8c56bc2a111.jpg
e3197f0115ed7e4adb21b22ef3ddfa6f.jpg
882f7e1360eca8e30532530f063cdcd6.jpg

Köszönöm, hogy elolvastad újabb szösszenetemet.
Folyt. köv.
 
Back
Oldal tetejére