• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium Viva!

matlakzoli

Tapasztalt kertész
Sziasztok,

Egy kis mini dzsungelt gondoltam építeni, télen a GA-ban járva, nagyon megtetszett a békás. Nem biztos, hogy kerülnek majd bele békák, egyelőre egy kis növényesnek indul. Ehhez hasonlót még nem építettem, botladozásaimat szeretném közkinccsé tenni.

Vásároltam egy elfogadható méretű használt kaméleonos terráriumot olx-ről (ez sem ma volt), 60*40 alap, 50cm magas. Alul, felül rács, egyéb szellőzést (ventillátor) még nem tervezek, kiváncsi vagyok, hogy elég lesz? A rács túl nagy lyukú, tehát egyelőre békáknak biztos nem jó. Egy kedves akvarista ismerős, anyag áron készített fekete bútorlapból egy szekrényt. Íme üresen:

Dropbox - 2015-06-07 17.04.24.jpg
 
Nyersanyagok: purhab, műanyag növényes poharak (köszi Attila), tőzeg, kókuszrost, vízpumpa.



Dropbox - 2015-06-07 17.02.32.jpg

Dropbox - 2015-06-07 17.04.40.jpg
Dropbox - 2015-06-07 17.38.54.jpg
Dropbox - 2015-06-07 17.21.57.jpg

Vízpróba:
fxKrOHYRDUnxloxXhaVI_tIHp9-Tz-etFmwqWRdxt9M

Dropbox - 2015-06-07 17.10.57.jpg

Jobb hátsó sarkába üvegragasztóval kis műanyag rács került rögzítésre, ide kerül a pumpa.
Dropbox - 2015-06-07 18.15.33.jpg
l-w46zhho-609o3GHENwTbDXR0_XmO3ySfPo1E29bnU
 
Utoljára módosított moderátor által:
Kis poharak és csöpögtető csövek nagyjából a helyükön

Kgm2S9Bbnzz_cmwvy5dXHmfPp6u5YIt-2IXYqHFcfiE

Dropbox - 2015-06-07 19.57.30.jpg

Neten láttam, hogy a nagyok papírral megtömködik a kis poharakat, ragasztásnál ne tömődjön el, ne teljen meg habbal. Sajnos én kéztörlőt/szalvettát használtam. Ez sajnos nem a legelőnyösebb, megszívja magát vízzel és beleragad. Valami keményebb (újságpapír, füzetlap) jobb lenne.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Ezután körbefújtam az üres helyeket habbal, majd frissen rászórtam a feláztatott kókuszros és tőzeg keverékét.

xrQNNTN5mTBHXEJwGnrPadVDlTbUUeFp8KhGrTnZHzU

Dropbox - 2015-06-07 20.52.48.jpg

Sajnos 60-70%-os készültségnél kifogyott a hab, így félbemaradt a nagy performansz. Mivel rendelés, pár nap ameddig postázzák. Folyt.köv.
 
Utoljára módosított moderátor által:
A talaj alatti vízzel feltöltött réteggel kapcsolatban agyalok sokat mostanában. GA-ban a 3-4 cm-es agyaggolyókat használják/ajánlják. Ha jól számolom nálam 15-20 liternyi golyó szükséges, gondoltam valami olcsóbbal töltöm fel. Kinéztem a lávakő zúzalékot, kertészeti boltban baráti áron lehet beszerezni. Külföldi fórumokon néha ajánlják, néha pedig ellenzik. Körbejárva kicsit a témát (kőzettanból sík hülye vagyok), kiderült nincs olyan, hogy lávakő, létezik olyan hogy riolittufa (ami elvileg betehető édesvízi akváriumba), vermikulit, meg még ki tudja micsoda, a grillezős "lávakőtől" az ösvényekre szőrt "lávakőig" ... szóval maradok az agyaggolyónál.
 
Amint megköt a purhab, erősen zsugorodik, reggelre egy szép kifli alakot vett fel (szerintem az én hibám, mert túl vastag réteget fújtam fel rá) és ledobda magát a hátfalról. Mindenhez tapad, kivéve az üveghez. Nem örültem.
PicsArt_1433949611835.jpg



Tegnap megérkezett postán a második hab, ezzel ki lett pótolva a hiányzó rész. Ha ez alkalommal is leválik a hátfalról, fekete üvegragasztóval lesz rögzítve. Most ez a látvány:
PicsArt_1433949787616.jpg

Dropbox - PicsArt_1433949787616.jpg

PicsArt_1433949657777.jpg

Dropbox - PicsArt_1433949657777.jpg
 
Utoljára módosított moderátor által:
Ilyet még nem láttam. Megosztogattam a képeidet, hogy ne kelljen külön kattintgatni, erre most mind eltűnt.
Érdemes lenne regisztrálnod a pl. a _RA_ | Flickr - Photo Sharing!
Oda is feltöltheted a képeket, és onnan könnyen meg is tudod itt osztani.
 
Ok, majd megpróbálom azt is. A dropbox-os képbeillesztést sajnos nem sikerült meglépnem, próbáltam sokféleképpen, de csak a linkek beszúrása (url) működött.
 
Ok, majd megpróbálom azt is. A dropbox-os képbeillesztést sajnos nem sikerült meglépnem, próbáltam sokféleképpen, de csak a linkek beszúrása (url) működött.
Én egyenként megnyitottam, ott másoltam kép címét, azzal illesztettem. Ide. Tegnap még látszódtak, mára nem tudom, mi történt.
 
Második tubus fekete purhab is belement, szépen (legalábbis ezt képzeltem) kitöltöttem a hézagokat. Nagy szomorúságomra ez az anyag 2-3 nap elteltével is zsugorodik, a végeredmény siralmas, nagyon elszomorít amit látok. Készítettem egy rövidke videót, ujjam bőven belefér mindkét oldalon, legközelebb nem ezt az anyagot választanám:
A videó 3 nap tesztüzem után látható, kíváncsi voltam, hogyan működik a csepegtető.
 
Még szerencse, hogy nem találtam meg ezt a fekete purhabot... pedig mit össze vadásztam :confused:
(A napló elején megigazítottam a képeket. Dropbox, jobbklikk, copy image location -> ezt a linket bemásolod a a képikon szerkesztőablakába)
 
Kisebb pihenés után kis előrehaladás történt. Az eddig készült hátteret nem kukáztam, sima fehér purhabbal körbe lett fújva, ez már jobban sikerült.

Dropbox - feherpurhabbal.jpg
feherpurhabbal.jpg


Két nap kötés/száradás után fekete szilikonnal a fehér részek be lettek kenve, majd gumikesztyűvel egyenletesen szétkenve. Erre száradás előtt a korábban kikevert rostot rászórva, egy sokkal vastagabb rétegben tapadt fel, mint a fekete purhabra. Még egy indok, hogy a fekete purhab nem feltétlenül jó választás. A purhabra is tapad a kokuszrost, de alig.

Dropbox - feketeszilikonnal.jpg
feketeszilikonnal.jpg
 
3-4 napja folyamatosan működik a kis pumpa, vizet 2x cseréltem, azt várom, hogy a sárgás/maszatos víz letisztuljon, mielőtt feltöltöm agyaggolyókkal. A kis pohárkák megtelnek vízzel, ezért egy fúróval kézzel lyukakat fúrtam a púrhabba, így nem reked meg a víz, kifolyik/továbbfolyik az alján.
Helyenként oda is került szilikon, ahova nem szerettem volna, pengével lekapartam, de maradt kis folt utánna. Ezt mivel tudnám eltávolítani?
 
Megvilágításnak DIY ledben gondolkodom. Nem tudom mi lenne a legjobb spektrum, illetve teljesítmény ami növényeknek elegendő/jó lenne.
 
Az aljzatra belement 2zsák 5literes agyaggolyó. Hiba, nem mostam ki előtte, így 2x kellet leszívni majd újra feltölteni vízzel, hogy ne legyen barna trutymákos. Ez le lett takarva egy méretre vágott fekete flísz (van ilyen magyar szó??), azaz fleece-el. Szivacsot nem találtam boltokban, igaz túl sok időt nem is szántam rá, a méterárúboltban ez volt, egyelőre úgy tűnik a célnak megfelel. Mivel nagyon vékony, a széleit körbe felhajtottam az üvegre, így ebben benne csücsül az aljzatra szórt maradék kókuszrost mix.

Dropbox - viva_fleece.jpg
Dropbox - viva_fleece_rost.jpg

Egy napja van benne az aljzat, a kis pumpa keringteti a vizet, csepeg le a hátfalon és a nedves talajból párolgó víz együtt majdnem 80%-os páratartalmat eredményez, extra spriccelés nélkül.
Dropbox - viva_para_78.jpg

És még egy kép oldalről, a rétegek itt jobban látszanak:
Dropbox - viva_fleece_rost_oldal.jpg
 
Elkészült a DIY led lámpa, 2 sorban 5-5 hideg fehér 3W-os powerled, 500mA-es külső táppal, így kb 20W a teljesítménye.

Photo by Zoltan Matlak - Google Photos

7vvgUSoKGemn2hAr9


A vasfa ami a hátfalnak van támasztva egyelőre az egyetlen dekoráció, valahogy nem az igazi, forgattam jobbra-balra, felállítva, de egyelőre ezt sikerült kihozni belőle. A mohásítás (joghurtos?) talán a következő lépés...
 
Back
Oldal tetejére