• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vivárium Viva projekt

tibicuk

Legenda
Legjobb napló
Már egy ideje nézegetem a palukat,vivakat. Mindig megdobban a szívem,mikor meglátok egy igényesen berendezett darabot.A cérna akkor szakadt el végleg,mikor @robert posztolta a paluját. Rengeteg infót gyűjtöttem,folyamatosan agyalok,hogy hogyan lehet minél praktikusabban,igényesebben megoldani.Egy átalakított akvárium legyen,vagy rendeljek egy teljesen új üveget,ami tolóajtós,standard terráriumot?Mivel nem volt üres akvárium,és szerezni sem tudtam,az utóbbinál döntöttem.Tervezgetés közben gyakran elkapott a hév,egyre nagyobb üvegek jöttek számításba.Amire se idő ,se anyagiak,se hely nincs.Végül kompromisszumot kellett kötnöm.Az eredmény egy 84x40x55(magas) palu lett.Bár a mostani terveimben nem szerepel a vízesés,kis patak,úgy lett kialakítva,ha később meggondolom magam,legyen elég mozgástér. 10cm magasan van elől a szellőző,hátul pedig meg van fúrva az akvárium.Ez a lyuk jól jön a pangó felgyülemlő víz elvezetésénél is.
Apránként megvettem majdnem mindent,ami kellhet hozzá.Már csak az idő hiányzik,hogy össze rakjam.
Izelítő,hogy eddig mik voltak a költségek. @Nigro említette valahol,hogy a költség a fele egy növényes akváriumnak.Kb ez helytálló.

Palu – 28000 Ft

Bútor (JYSK) - 26000 Ft

Rgb led 2m– 1500 Ft

8520 led 3m 2800 Ft

TC420 RGB LED Time Dimmer Controller – 6500 Ft

Led táp 120w - 2800 Ft

Quick Ozmo idomok (esőztetőhöz) - 5700 Ft

Misting esőztető fúvókák 3000 Ft

esőztető pumpa – 1800 Ft - Sikerült egy kisebb kiherélt játékadapter házban elhelyeznem.

ARTIC Pc venti 52m2 2db – 2500 Ft

ARCTIC hővezető lap 1db - 4450 Ft

3 dugaljas percre programozható 220-as elosztó - 8500 Ft

Ebben nincs benne a talaj,növény és még pár apróság lesz.
A világítás egy 72x32cm -es hűtőbordán lesz.Van még 20x3w CREE led ami még odapirít.Megmaradt egy régebbi akváriumból.
A nagy dilemma a világítás és a palu tetejének praktikus kialakítása , szellőzése volt.
Egyenlőre nincs befedve a teteje.Egy része plexi , hátul üveg lesz.Az ok,hogy a plexi könnyebben fúrható.Sokat dilemmáztam,hogy hágy fúvóka legyen,hol legyennek,stb.
A hátteret is elkezdtem,de ma esik az eső,megakadt a dolog.
A fák régi szőlőtőkék lesznek,amik áztak vagy egy évet,majd másik egy évet kiszáradt a víz alólóluk.De cirka 4-5 éve ott állnak a garázsban.Meg vannak tisztítva,kaptak a sütőben 1óra 100°C,majd fél óra 120°C kezelést,hogy az esetleges élősködők elpusztuljanak.Úgy látom,ettől még jobban dobja a kérgét,úgyhogy kap még egy tisztítást.
Itt tartok most.
Egy pár kép .

18136466_1034708886660103_1117409848_n.jpg
25103226_1aa0c0ad6b7e4ce2116b2b7556100b76_l.jpg
25103224_54833f2557bd5de381634057e6d6083a_l.jpg
18143006_1034911219973203_366279551_n.jpg
 
Örülök, hogy lesz naplója [emoji4] Nagyon várom a fejleményeket, főleg növényzet terén.

Tapatalkkal küldve az én Lenovo K50-t5 eszközömről
 
Na végre! Elkezdődött....
Már nagyon vártam, hogy mikor kezd a dolog mocorogni.
Korábban is utaltál rá, meg a lakók kapcsán értekeztünk is.
Remélem gyorsan haladsz majd, izgulok mi sül ki belőle.:)(y)
 
@TAIK92 , @meleagris köszi a visszajelzést!
Rengeteget gondolkodom a háttéren is,hogy hogyan lehetne szép?Nem akarok csak úgy beledobálni mindent.
Növényeket valami miniket , kis méretűt szeretnék,hogy sok elférjen.Bár nem tudom,hogy ezt hogy sikerül megvalósítani,
mert a hazai beszerzés lekorlátozódik kb 2-3 cégre.plusz talán az Oázis kertészetek.
Tudtok valami jó forrást a növények terén?
Megjött a maradék led is.Most rám zúdult a sok munka egyszerre.Múlt héten meg lehetett volna csinálni a hátteret,de nem volt időm.
 
@TAIK92 , @meleagris köszi a visszajelzést!
Rengeteget gondolkodom a háttéren is,hogy hogyan lehetne szép?Nem akarok csak úgy beledobálni mindent.
Növényeket valami miniket , kis méretűt szeretnék,hogy sok elférjen.Bár nem tudom,hogy ezt hogy sikerül megvalósítani,
mert a hazai beszerzés lekorlátozódik kb 2-3 cégre.plusz talán az Oázis kertészetek.
Tudtok valami jó forrást a növények terén?
Megjött a maradék led is.Most rám zúdult a sok munka egyszerre.Múlt héten meg lehetett volna csinálni a hátteret,de nem volt időm.
En a hatter kapcsan, maradnek a maceras, de bevalt modszernel...
Purhabbol kialakitani a hatteret, bele a növenykosarakat, ha szükseges, szellözes, miegymas, majd az egeszet bevonni fekete szilikonragasztoval, es közben jöhet ra a kokuzsrost es egyeb finomsagok. Ahogy @Nigro is emlitette, maceras, de szep lett a vegeredmeny. Masnal is lattam ilyet mar.
 
Ez egy sima standerd palu üveg.Ennél nem tervezek kürtőt csinálni,mert alapból alulról felfelé
fog szellőzni.Csak 2 db a tetőbe épített venti a terv,ami kifelé szívja a levegőt.
Tehát alulról szívná,áthaladna a frontüvegen,leszárítva azt. A ledeket is hűtené,
a világítás tető amúgy sem lesz teljesen zárt.A hűtőborda mellett van mindnen oldalon 3-4cm.
Jó az elképzelésem?
 
Ez egy sima standerd palu üveg.Ennél nem tervezek kürtőt csinálni,mert alapból alulról felfelé
fog szellőzni.Csak 2 db a tetőbe épített venti a terv,ami kifelé szívja a levegőt.
Tehát alulról szívná,áthaladna a frontüvegen,leszárítva azt. A ledeket is hűtené,
a világítás tető amúgy sem lesz teljesen zárt.A hűtőborda mellett van mindnen oldalon 3-4cm.
Jó az elképzelésem?
Szerintem igen, jonak tünik.
 
A hátteret így fogom csinálni,ahogy írod @meleagris .Csak kombinálom lépésálló polisztirollal.
Én anno összekevertem a kókuszrostot tőzeggel, elég természetes hatást lehet elérni vele.
Broméliat és tillandsiát egy magyar termesztőtől rendeltem, egy-két nönyény áruházakban, kertészetekben is beszerezhető, na meg ott vannak az emers akváriumi növények is, de biztos vagyok benne hogy nyílméregbékásoktól is lehet beszerezni ezt-azt.
 
Tudtok valami jó forrást a növények terén?

Állítólag Ők jók növények terén:

Marczika Érd
Google: bonsai studió érd

Orchidea, tillandsia méret, pára-hőigény, elhelyezkedés, szerint szelektálva találhatóak a webes felületükön.
Postázzák is a növényeket.
 
Állítólag Ők jók növények terén:

Marczika Érd
Google: bonsai studió érd

Orchidea, tillandsia méret, pára-hőigény, elhelyezkedés, szerint szelektálva találhatóak a webes felületükön.
Postázzák is a növényeket.

Köszi @kmisi ! Őket már megtaláltam,és rendeltem is tőlük kb. egy hónappal ezelőtt.

Örülök, hogy lesz naplója [emoji4] Nagyon várom a fejleményeket, főleg növényzet terén.

Tapatalkkal küldve az én Lenovo K50-t5 eszközömről

Erik,gondolhattam volna,ott van a profilodnál,hogy Baja. :)

Ma jött el a nap,hogy érdemben foglalkozni tudok a projekttel.A liánokat és a hátteret "panírozom" éppen.
A háttérnél csináltam egy kicsi prototípust.Vízteszt alá vetettem,és ledobta az szinte az összes tőzeget. Nigrótól megtudtam,hogy Ő semmi különleges
szilikont nem használt.Rájöttem,hogy túl keveset kentem rá,azért dobta le.Másodszorra már sikerült szalonképes darabot gyártani.

A purhab kupacokban vannak elrejtve a cserepek.
18492028_1047133958750929_238266096_n.jpg


Olvastam,hogy van olyan olasz sonka,amit tengeri szélben szárítanak,ezért is olyan különleges.Nos ezek bajai szélben szárított kötélkötegek még bevonás előtt.

18492672_1047133938750931_464863565_n.jpg

Kész! Dróttal vannak néhol megerősítve,hogy minél természetesebbek legyenek.A fákra is lesznek majd tekerve,valamint a tetőbe lesznek felcsavarozva .

18515920_1047133928750932_185386394_n.jpg
 
A cserepek alatt a purhabban nem kellene pár kis lukat hagyni,hogy ki tudjon folyni a felesleges víz? Nem tudom,hogy szükséges-e, csak kérdezem... :)
 
A cserepek alatt a purhabban nem kellene pár kis lukat hagyni,hogy ki tudjon folyni a felesleges víz? Nem tudom,hogy szükséges-e, csak kérdezem... :)
Ez nekem is eszembe jutott. Vízteszt alapján a legtöbből kifolyik,valószínű a többibe lyukat fogok fúrni.
 
Haladok lassan.Kész a háttér.A liánok még csak be vannak dobálva,nincsenek rögzítve.
A világítás is kész.Köszönöm @Victor -nak az útmutatást,hogy mit hogyan csináljak,mire figyeljek.
Kinőtt a szakállam,míg megforrasztottam a rengeteg csatlakozást a szalagokon.De én ezt szeretem csinálni.:cat:
Kell valami kreatív tevékenységet végezni.(y)
Végül is 2M RGB , 2x2M 8520 és 18db Cree led lett felrakva a bordára.Szépen dimmel minden időre.Egy óra használat után langyos a borda.
DIY szakik,ez megfelelő ugye?
Most az esőztető jön,közben rendelek talajt és egy Trixie időkapcsolót.

18716379_1052205054910486_808588691_n.jpg
 
Egyetlen egy fa van a háttérbe ragasztva,baloldalt lent.Ahhoz van rögzítve egy haránt platánfa,arra pedig
szőlőtőkék.Így elég fixen áll.A háttér kék hungarocel , erre vannak rögzítve a cserepek, és az az egy fa,majd
befújva az összes púrhabbal.Fekete szilikonnal bekentem mindent,majd tözeggel paníroztam.
Szilikonra a sima magyar MESTER márkájú fekete SZILIKON TÖMÍTŐ RAGASZTÓT tudom ajánlani.
Ez egy mélyfekete ragasztó,másik márkák nem elég feketék, puhább is,jól el lehet dolgozni,és nagyon jól fed.
Utána az egész háttér be van ragasztva a hátfalba.
 
Beüzemeltem az esőztetőt.Az a "kávéfőző" pumpa nem lesz jó,amit vettem. Egyébként nem volt drága,azzal a tudattal vettem meg,hogy próba szerencse.
Valószínű a nyomás nem elég,szerintem ennek nincs is.A vízhozam 1-2l/perc.Ahogy nézegettem , a Mistking pumpák 3 típusa 2,8 ; 1,1; 0,55l /perc vízhozamúak,
és 4-6 bár nyomáson működnek.Van egy nyomásnővelő pumpám,RÁRAKTAM.:D Lesz,ami lesz.Azt kell tudni,hogy 5,5 báros,és 2-4 liter/ percet tud.Legnagyobb Mistking kb.
RO csatlakozóknak,csöveknek bírniuk kell.Bekapcsoltam.Olyan erővel nyomta,hogy első körben ledobta az egyik dűznit. Ezek csak bele vannak nyomva a csővégekbe.
Megjavítottam.Utána egy másikat dobott le.Túl rövidek voltak néhol ezek a csövek,úgyhogy raktam hosszabbat,és jól rányomtam. Így már bírták.Durván ködöltek a fúvókák.
Sikerült benyomni kb 5-6liter vizet.:LOL: Van alul egy leeresztő csap,úgyhogy ott utána távozni tudott a felesleg.De a nagyobb baj,hogy volt egy ki lyuk elöl,úgyhogy ott is folyt.
Nem végeztem előtte vízpróbát.Már megragasztottam,remélem nem ér további meglepetés.Megcéloztam az 5bár nyomást és az 1,30l/ perc vízhozamot,úgyhogy ekkora pumpa lesz majd.

A ventiket is beraktam, 53 köbméteres pc venti van beépítve.Egyenlőre szívják a levegőt,ami a ledeket is hűti. Így a hűtőborda langyosról hidegre változott,tök hideg lett.
Meglátjuk,hogy ez a működési forma eléri-e a célját ,ami az pára eloszlatása a belső üvegről.Rácsavaroztam 2-2 alumínium rúdra őket,csak simán rá vannak rakva a tetőre.
A RO idomok majd be lesznek festve feketére.
18741784_1053871374743854_372310732_n.jpg

A Green Aquaból rendelt Amazonia is bekerült.
18718299_1053871354743856_1372852611_n.jpg
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére