• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Villanyszerelő kerestetik!

3x16 A csak jobb, de itt max 16 A egy fázison.
Nálam 1x25A van, indukciós lap, villany sütő, mosó/szárító, klíma, stb, de még sosem verte le. Apropó, egyszer, de azt a 230-as
Én úgy tudom, hogy alanyi jogon, felár nélkül 32A jár, de a 3 fázis ez esetben is feláras a pusz vezeték miatt. Én mindenképpen javaslom a nagyobb ampert és a 3 fázist, hiszen késöbb akár szükség is lehet rá, pl valamikor betonozni akarsz, és csak 380-as betonkeverőt tudsz szerezni, vagy jön valami szaki nagy ipari sarokköszörűvel . Nem tudom most mi a szabvány, de az óra melletti kis megszakítókon kívül is feltesznek egy második kört a lakáson, házon belül. Nálam az óránál 3x16A-sok vannak, de a lakásban már csak 8-asok. Ezt én át is akarom kicsit alakítani, mert ez az áramerősség megy ki a garázsba is, és van hogy leverik a barkácsgépeim, ha közben megy valami a lakásban.
16 A jár egy fázison és 3x10 A három fázison, de szolgáltató függő.
 
Észak-Dunántúli E-on területén alapban 32A jár egy és három fázis esetén is, viszont utóbbinál nincs olyan megkötés, hogy mindhárom fázisnak ugyanolyan kismegszakítósnak kell lennie a mérőnél, lehet mindhárom különböző, akár 16-10-6 verzióban is. 3x10 kevés is volna ha csak egy fázist kapna ebből a konyha, szobákhoz meg sok. Nálam konyhához , lakáson belül, most csak egy 8-as van, emiatt a villany sütő és a mosogatógép nem is mehet egyszerre.
 
Én is úgy tudom hogy 32A jár (észak pest megye), de ha valakit nagyon komolyan érdekel szóljon és megtudom hétvégén (van rokonságban hivatásos villanyszerelőm aki cégszerűen ezt csinálja, úgyhogy naprakész infokat tudok adni).
Tavaly csináltunk egy haveromnál teljes villanyászati felújítást dunakeszin, és az elmü csak azért nem rakta fel a 32A-t a házra mert az oszlopról bemenő vezetéket is ki kellett cserélni, az is olyan régi volt, de egyébként nem lett volna probléma az igényelt 32A-ral.
 
Szevasztok!

A véleményetekre lennék kíváncsi, hogy egy normál családi ház elektromos hálózatának kiépítésénél mennyire komfortos a 25A-s hálózat, és mennyire indokolt a 3x16A-s hálózat kiépítése? Alapból 25A-s hálózattal kapnánk, de némi felárért eleve 3x16A-ra is tudják építeni, ha kérjük, de ha mondjuk nem olyan nagyon szükséges, és a felárat tudjuk pl dicso gömbre, vagy bármi másra költeni a berendezéshez, akkor inkább arra költenénk. Amiket használunk/használnánk, az szerintem teljesen standard setup: elektromos főzőlap+sütő, mosógép, szárító gép, 3db tévé, laptop, mikró, fagyasztós hűtő, illetve a világítás, meg ha elfér és bele fér, akkor mosogató gép. Ja, meg az akvárium. :p Mondjuk ezen felül még esetleg klíma beszerelése lehetséges, ha indokolt lesz. Vélemények? Spórolhatunk, vagy érdemes azt a kb 100e ft-ot rászánni?

Hali!

Nekünk most készült el a házunk, hasonló setuppal (szárítógép még nincs). bent minden okés volt, de amikor kint beindítottak egy betonkeverőt v akárcsak egy flexet is, az már sok volt neki. vagyis nagyon a határ. Mióta kértük a 3*16A-t azóta minden rendben van. 72e Ft volt.
 
Én is úgy tudom hogy 32A jár (észak pest megye), de ha valakit nagyon komolyan érdekel szóljon és megtudom hétvégén (van rokonságban hivatásos villanyszerelőm aki cégszerűen ezt csinálja, úgyhogy naprakész infokat tudok adni).
Tavaly csináltunk egy haveromnál teljes villanyászati felújítást dunakeszin, és az elmü csak azért nem rakta fel a 32A-t a házra mert az oszlopról bemenő vezetéket is ki kellett cserélni, az is olyan régi volt, de egyébként nem lett volna probléma az igényelt 32A-ral.
Bocsi az info az Elmű-ből van, ne fáradj. Amúgy nem lényeg.
 
Észak-Dunántúli E-on területén alapban 32A jár egy és három fázis esetén is, viszont utóbbinál nincs olyan megkötés, hogy mindhárom fázisnak ugyanolyan kismegszakítósnak kell lennie a mérőnél, lehet mindhárom különböző, akár 16-10-6 verzióban is. 3x10 kevés is volna ha csak egy fázist kapna ebből a konyha, szobákhoz meg sok. Nálam konyhához , lakáson belül, most csak egy 8-as van, emiatt a villany sütő és a mosogatógép nem is mehet egyszerre.
Nekem az egyik lakás 1×16, a másik 3x10 A, de még sosem volt probléma. Van mosógép/szárító, vasaló, botmixer, 5kW-os klïma, hajszárító, villanyos borotva, igaz ez akkumulátoros, mobil töltő, sütő, ultrahangos medvecsapda, nesspresso...
 
Nekem az egyik lakás 1×16, a másik 3x10 A, de még sosem volt probléma. Van mosógép/szárító, vasaló, botmixer, 5kW-os klïma, hajszárító, villanyos borotva, igaz ez akkumulátoros, mobil töltő, sütő, ultrahangos medvecsapda, nesspresso...
Rosszul tudtam, a lakásban lévő kismegszakítóim 10A-osak(kicsit magasan van), Csak a sűtő, a rajta lévő címke szerint, max 2,6kW-ot fogyaszt ha megy az összes fűtőszál, de lehet, hogy van némi ráhagyás , hiszen az már 11Amper , 230 Volt mellett. Mosogatógép pedig ha jól emlékszem 1,3kW-os, tehát ez már igencsak sok az automatának. Háztartási gépeknél igazából a sütő és az elektromos főzőlap aminek nagy a fogyasztása, ezeket pedig nem említetted hogy vannak , nálam az előbbi gázos. Nem véletlen, hogy ezeknél van olyan megoldás is, hogy 3 fázisra is be lehet kötni amelyik olyan, nekem a sütő csak sima egy fázisos.
Mosógépeknél, ahogy olvasom 2000 watt körüli fogyasztást írnak, illetve 10A-os biztosítékot. Világítás, vagy háztartási kisgépek ezekhez képest nem jelentős fogyasztók. Említetted még a klímát, viszont ahogy olvasom , ott a ráírt teljesítmény hűtésre-fűtésre vonatkozik, ez pedig nem azonos az elektromos fogyasztással. Sok példa van a neten ezzel kapcsolatban, de esetleg kíváncsiságból nézz utána mit írnak a tiedre;)

Gree GWH09KF Comfort inverteres klíma.
Hűtőtelesítmény: 2,6 kW (szabályzás 0,4 - 3,2 kW között).
Teljesítmény felvétel hűtésben: 870W (200 - 1420 W)
Fűtőteljesítmény: 2,8 kW (szabályzás 0,4 - 4,1 kW között).
Teljesítmény felvétel fűtésben: 900 W (200 - 1550 W)
 
Sziasztok!

Nagy villanyszerelésben vagyok, és SOS tanács kellene FI relé bekötéssel kapcsolatban. Lényeg, hogy költöztetem ki a nappaliból az egész biztosítéktáblát, és most kap Fi relét is a hálózat, nem is egyet hanem kettőt, mivel van 3 fázisom, és villanybojlerem amiknek ugye külön mérője és kismegszakítója is van a villanyóraszekrényben. Amiről nem találok sehol leírást, hogy ez esetben hogyan kössem a nullát? Mert a mérőtől egy vezeték jön, az logikusan ketté osztom a két relére. De onnan hogyan tovább? A relék elmenő oldalán is összeköthetem, vagy onnantól a bojler felé egy külön nullát kell vinnem? (ez volna a logikus)

Előre is köszi a segítséget!
 
Sziasztok!

Nagy villanyszerelésben vagyok, és SOS tanács kellene FI relé bekötéssel kapcsolatban. Lényeg, hogy költöztetem ki a nappaliból az egész biztosítéktáblát, és most kap Fi relét is a hálózat, nem is egyet hanem kettőt, mivel van 3 fázisom, és villanybojlerem amiknek ugye külön mérője és kismegszakítója is van a villanyóraszekrényben. Amiről nem találok sehol leírást, hogy ez esetben hogyan kössem a nullát? Mert a mérőtől egy vezeték jön, az logikusan ketté osztom a két relére. De onnan hogyan tovább? A relék elmenő oldalán is összeköthetem, vagy onnantól a bojler felé egy külön nullát kell vinnem? (ez volna a logikus)

Előre is köszi a segítséget!
Csináld logikusan! (y)
A Fi relék után soha nem szabad a nullát összekötni semmivel (másik nullával sem), mert akkor... na ez hosszú... bocs.
Sajnos gyakran még a villanyszerelők (szakemberek) is eltévesztik, és utána keresik a hibát, hogy vajon miért megy le a Fi relé?

De az már az is érdekes, ha külön mérő van a bojlerre, akkor jelenleg össze van kötve a két mérő után a nulla? Csak a PE lehetne összekötve (sőt azt kell is).
 
Sajnos itt nagy katyvasz van! Bojler oldalon főleg, mert mindhárom vezeték fekete. Ráadásul a bojlerhez vezető cső meg meg van égve, úgyogy abban meg húzhatom is át a vezetéket. Viszont úgy nézem, hogy a bojler villanyórájától 3 vezeték jön be, akkor pedig külön nullája lehet.
 

Attachments

  • IMG_20170526_110932.jpg
    IMG_20170526_110932.jpg
    107.1 KB · Megtekintések: 2
  • IMG_20170526_110936.jpg
    IMG_20170526_110936.jpg
    150.8 KB · Megtekintések: 1
Sajnos itt nagy katyvasz van! Bojler oldalon főleg, mert mindhárom vezeték fekete. Ráadásul a bojlerhez vezető cső meg meg van égve, úgyogy abban meg húzhatom is át a vezetéket. Viszont úgy nézem, hogy a bojler villanyórájától 3 vezeték jön be, akkor pedig külön nullája lehet.
Ha már hozzáfogsz, érdemes rendbe tenni: fekete - kék - zöld/sárga
Ki kellene mérni, mi lehet az a három? Mert aki ilyet csinált, attól más is kitelhetett...
... és persze Cu 3x2,5mm2, de ez nem is kérdés.
 
Ha már hozzáfogsz, érdemes rendbe tenni: fekete - kék - zöld/sárga
Ki kellene mérni, mi lehet az a három? Mert aki ilyet csinált, attól más is kitelhetett...
... és persze Cu 3x2,5mm2, de ez nem is kérdés.
Sajonos a villanyórára közvetlenül nem tudok rákötni hiszen az plombálva van. Viszont ahol matatok az az óra mögötti vezetékezés. Tehát itt semmi más nincs csak ami az óra felöl jött a lakás kismegszakító táblájába. Bojler vezetékét újrahúztam, 3 szín, 2,5-ös keresztmetszetű vezetékkel, így az letudva. A boljer 3 vezetékéből kellene kideríteni, hogy melyik a nulla és a földelés. Fázist kimértem.
 
Bojler vezetékét újrahúztam, 3 szín, 2,5-ös keresztmetszetű vezetékkel, így az letudva. A boljer 3 vezetékéből kellene kideríteni, hogy melyik a nulla és a földelés. Fázist kimértem.
Itt elvesztettem a fonalat. Mit húztál újra, és mit nem tudsz? A bojlert közvetlenül az "éjszakai" (kapcsolt) órára kell csatlakoztatni úgy, hogy mást ne lehessen rákötni. Különben bünti... :censored:
A villanyóránál egyértelműen látszania kell a nullának és a védőföldnek. A bojlernél szint úgy. Ha tudok segíteni szívesen, csak meg kellene értenem a problémát.
 
Itt elvesztettem a fonalat. Mit húztál újra, és mit nem tudsz? A bojlert közvetlenül az "éjszakai" (kapcsolt) órára kell csatlakoztatni úgy, hogy mást ne lehessen rákötni. Különben bünti... :censored:
A villanyóránál egyértelműen látszania kell a nullának és a védőföldnek. A bojlernél szint úgy. Ha tudok segíteni szívesen, csak meg kellene értenem a problémát.
A villanyóránál lehet, hogy látszik a nulla és a védőföld, csak az leplombáld burkolat alatt van, ha ahhoz hozzányúlok akkor lesz bünetés :mad:.
A bojlerhez menő vezetéket kellett újrahúznom, mert valószínűleg egy fűtésszerelés alkalmával megégették, nem durva, de jobb az óvatosság. A bojleres rész rendben is van. Bojler megy, Fi relé tesztre leold. ( Bojler távvezérlője amúgy Eon által kikötve, meghalt de nem tudtak másikat felrenni)
Viszont a nappali 3 fázisú meg folyton levág pedig még vissza sem kapcsoltam az áramot, ha felülről leveszem a betáp nullát akkor bekapcsolva marad, ha rádugom akkor nemsokra rá lecsapja.
 
A villanyóránál lehet, hogy látszik a nulla és a védőföld, .
"A villanyóránál lehet, hogy látszik a nulla és a védőföld, csak az leplombáld burkolat alatt van, ha ahhoz hozzányúlok akkor lesz bünetés" Ja értem... vagyis nem. A plombált rész alól jön ki 3db fekete vezeték??? Ez nagyon durva! Kell lennie valahol egy nullbontónak. De... ha nem vagy biztos magadban...
"ha felülről leveszem a betáp nullát akkor bekapcsolva marad, ha rádugom akkor nemsokra rá lecsapja." Hát ja... ez az az eset, amikor ki kell mérni, hogy:
- tényleg valami "kicsit" testzárlatos?
- túl magas a "normális" szivárgó áram?
- vagy valahol össze van kötve a Fi relé utáni nulla a Fi relézetlen nullával?
Itt kellene egy valódi szakember (tapasztalatom szerint, a villanyszerelő papír ide még kevés). Sajnos mostanság előbb találsz ráérő közgazdászt, papot, vagy agysebészt, mint villanyászt. :D
 
"A villanyóránál lehet, hogy látszik a nulla és a védőföld, csak az leplombáld burkolat alatt van, ha ahhoz hozzányúlok akkor lesz bünetés" Ja értem... vagyis nem. A plombált rész alól jön ki 3db fekete vezeték???

Az én villanyóraszekrényem így néz ki (jó kicsit pókhálós:))
Itt semmilyen kilógó vezeték nincs:), és szinte minden csavar plombált. Ez nekem a házon kívül , a bejárati ajtó mellett van. A fal másik oldalán pedig a nappali van, itt a plafonhoz közel volt felszerelve egy lakáson belüli kismegszakító doboz. Ez mögött jöttek be a villanyórától a vezetékek egy 100-vagy 120-as dobozba. Ez a doboz lett most megszüntetve, illetve áthelyezve a garázsba, FI relékkel kiegészítve, mivel a nappaliban egy gipszkartonos, előtétfalas szigetelés lesz. Meg amúgy is rossz helyen van ott a magasban, pláne, hogy szekrény is volt előtte. Ezen felül meg hiányzott egy fázis is:mad:, de már megvan :). Szóval voltak gubancok. Holnap folytatom, addig FI relé nélkül megy a lakás. Viszont már lehet sütés közben a mosogatógépet is használni:D
 

Attachments

  • IMG_20170526_172248.jpg
    IMG_20170526_172248.jpg
    137.6 KB · Megtekintések: 3
  • IMG_20170526_172619.jpg
    IMG_20170526_172619.jpg
    92.8 KB · Megtekintések: 3
Az én villanyóraszekrényem így néz ki (jó kicsit pókhálós:))
Itt semmilyen kilógó vezeték nincs:), és szinte minden csavar plombált. Ez nekem a házon kívül , a bejárati ajtó mellett van. A fal másik oldalán pedig a nappali van, itt a plafonhoz közel volt felszerelve egy lakáson belüli kismegszakító doboz. Ez mögött jöttek be a villanyórától a vezetékek egy 100-vagy 120-as dobozba. Ez a doboz lett most megszüntetve, illetve áthelyezve a garázsba, FI relékkel kiegészítve, mivel a nappaliban egy gipszkartonos, előtétfalas szigetelés lesz. Meg amúgy is rossz helyen van ott a magasban, pláne, hogy szekrény is volt előtte. Ezen felül meg hiányzott egy fázis is:mad:, de már megvan :). Szóval voltak gubancok. Holnap folytatom, addig FI relé nélkül megy a lakás. Viszont már lehet sütés közben a mosogatógépet is használni:D
Komolyan mondom: ha már így szétbombáztad a lakást, rendbe kellene tenni az egész hálózatot. Legalább a kiselosztóig. Értem/megértem a DIY vonalat (én is saját magam építettem a házam annak idején), meg minden fillér, amit ki kell adni fáj, de itt a lehetőség, hogy újabb 30-40 évre le legyen a gond. Regisztrált villanyász kellene, akinek van plombabontási engedélye. Azok általában rendes munkát csinálnak. Megjegyzem, az anyósomnál már engem is rázott meg az áram izzócsere alkalmával, pedig lekapcsoltam a villanyóra kismegszakítóját. Ja... hogy fel volt cseréve a fázis és a nulla??? Ezért a kismegszakító a nullát szakította meg??? Ezt az ELMŰ kötötte így. Szóval hibák előfordulnak... :bucktooth:
 
Back
Oldal tetejére