• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Villanyszerelés az akváriumban

Gartula nagyon jó a lámpa. A hűtő borda brutális szinte. Kíváncsi leszek majd milyen meleg lesz nekem.. Lehet tippelni esetleg....:D Hűtő borda és venti van tartalékban azért. Most egy 800x170mm alu lapon van rajta.
Szerintem a bádog lemez le fogja szigetelni az alu lapot, de ne legyen igazam. Én is azt olvastam hogy annyira nem veszélyes aztán eléggé melegszik. 1db vezeték nem is volt elég a táptól a lámpáig, nem bírta az ampert, hiába párhuzamosan kötöttem a szalagokat. Végül 4 vezeték lett, így már nem volt feszültség esés, a feny is megjött elég szépen a meleggel együtt.
 
A FET panelnak (és a lámpának), amiről a PWM szabályzás megy, adj egy külön "hagyományos" tápot: Trafó + Greatz + kondenzátor.
Ha marad minden a régi csak egy kondit berakok a táp kimenő ágába az nem lehet elég? Vagy ez így nem csinál semmit?
 
Szerintem a bádog lemez le fogja szigetelni az alu lapot, de ne legyen igazam. Én is azt olvastam hogy annyira nem veszélyes aztán eléggé melegszik. 1db vezeték nem is volt elég a táptól a lámpáig, nem bírta az ampert, hiába párhuzamosan kötöttem a szalagokat. Végül 4 vezeték lett, így már nem volt feszültség esés, a feny is megjött elég szépen a meleggel együtt.
Igen. Lehetséges hogy melegedni fog. Erre gondoltam hogy a két végére rakom a ventit, az egyik szívná a másik fújná a levegőt a lámpán bellűl. Illetve a ha ez is kevés akkor az alu lap hátuljára mennek a hüttő bordák. Annak már elég nek kell lenié hiszen max szerintem 30-40% fog menni a fehér.
 
Ha marad minden a régi csak egy kondit berakok a táp kimenő ágába az nem lehet elég? Vagy ez így nem csinál semmit?
Valószínűleg nem hoz megoldást.
A kapcs. táp folyamatosan próbálja kompenzálni a változó terhelést (mert a PWM szabályzású terhelés számára egy folyamatosan változó terhelés), így a saját frekvenciája (ami szintén állandóan változik) + a PWM terhelés vivőfrekvenciája interferál, azaz megjelennek az összeg és különbségi jelek is, amelyek egy része már a hallható tartományba esik. Ezt hallod ciripelésnek, ami a trafóból jön. Ha a tápnak nincs szabályzása (tehát olyan egyszerű, mint amit javasoltam), akkor nincsenek ezek a felharmónikusok, amik problémát okoznak.

Más: a napokban kellett üzembe helyeznünk egy LED szalagos lakásvilágítást. A vezérlést LOXONE biztosítja, AA Board-al kiegészítve. Eddig soha nem tapasztalt módon, maga a LED szalag kezdett zizegni! Miután megkerestek a kollégák a problémával, viszonylag gyorsan sikerült a problémát megoldani. Szóval, ilyen is van.
 
Igen. Lehetséges hogy melegedni fog. Erre gondoltam hogy a két végére rakom a ventit, az egyik szívná a másik fújná a levegőt a lámpán bellűl. Illetve a ha ez is kevés akkor az alu lap hátuljára mennek a hüttő bordák. Annak már elég nek kell lenié hiszen max szerintem 30-40% fog menni a fehér.
Ventivel meg a bordával biztos elég lesz. Ha beüzemeleld élesben kiderül, fényerővel biztos nem lesz gond.
 
Néhány beállításnál nálam ciripel a vezérlő TC 420, de ez annyira halk, hogy nyitott ajtónál 20 cm-ről még épp hallom. IMG_20180328_125701.jpg IMG_20180328_125708.jpg
 
Profi! Nálam erősen cirippel, mint mikor zárlatos valami aztán pattognak a szikrák, nem az a tipikus 50hz-es cirippelés, na meg vagy 3 méterről simán hallatszik. Ezért nem is erőltettem, mert ez nem normális szerintem.
 
Profi! Nálam erősen cirippel, mint mikor zárlatos valami aztán pattognak a szikrák, nem az a tipikus 50hz-es cirippelés, na meg vagy 3 méterről simán hallatszik. Ezért nem is erőltettem, mert ez nem normális szerintem.
Szikrák is pattognak? :eek: Ott valami nagyon nem okés. Nikola Tesla nem jó tanácsadó a szereléshez. :D Hogyan is állítottad össze a rendszert?
Gyönyörű munka !
Nem lenne hozzá türelmem... :pigeon:
Csak egyszer kell jól összerakni, utána felhőtlenül örülni neki. Ez olyan mint a növényes akvárium fenntartása. Ha valami nem stimmel, az rögtön kibukik.
 
Nem pattognak, csak olyan zizegős a hangja, lehet durva volt a hasonlat :D Úgy volt bekötve ahogy neked is a képen, csak nem ilyen profin. Ha kevesebb szalag van rajta akkor nincs baj. Nagyobb terheléssel zúg, szerintem a tápegység a gond.
 
Nem pattognak, csak olyan zizegős a hangja, lehet durva volt a hasonlat :D Úgy volt bekötve ahogy neked is a képen, csak nem ilyen profin. Ha kevesebb szalag van rajta akkor nincs baj. Nagyobb terheléssel zúg, szerintem a tápegység a gond.
A tápot úgy jó méretezni, hogy 60-70%-ig legyen csak hajtva üzemszerűen. Akkor nem melegszik nagyon és tovább is él. Ettől függetlenül lehet gyenge pontja, például egy rosszul rögzített trafó, ami énekelni fog. Ennek a javítása, de inkább a cseréje lehet a megoldás.
 
20A a tápegység, 100%on hajtva 15A vesz fel a lámpa, de sokat is mondok szerintem. Próbáltam V-tac és kínai táppal is, ugyan ez a jelenség, majd ha ezek megadják magukat próbálok másikat. Érdekes hogyha kevesebb szalag van rákötve akkor hangtalan, csak nagyobb terheléssel zúg. Most marad csak a ki-be kapcsolás és a feszültség visszavétellel való fényerősség állítás.
 
Utoljára módosított:
Elektromos szakik, lenne egy kérdésem:
Adott 1,8 m 18W/m ledszalag. Ez elvileg 32,4 W fogyasztás maxon. 3A (12V) táppal hajtva 22 Wattot mér a fogyasztásmérő, ráadásul dimmelve vibrál is. Kipróbáltam egy 6A táppal is, így már 31 Wattot mér. Mi lehet a gond a 3A táppal? Nem tud valójában annyit, mint amit ígér? Vagy lehet más oka?

Azért választottam a kisebb 3A tápot, mert az ilyen
4.14.UNI.1.1.jpg
és nem ilyen
images?q=tbn:ANd9GcRYj3MB3G1vwotWSPx10Nz5NOu7uNf6bhDC-V3pe6sb2YSjp8jGXA.jpg .
Konyhapult világítástól van szó, elhelyezhetőség miatt számít.
 
Szerintem a fogyasztas mero azert ir kevesebbet mert a ledszalag annyit bir. Nekem 2db 50 wattos chip van egy 8A-s dimmeren, holott darabonkent 5A a chip. Es a 2db 50 wattos egy 60 wattos tapon van. Uzemel, nem melegszik.
Villogas: egy tapon egy dimmered van, vagy esetleg ketto ami ket vonalat dimmel? Mert akkor az elso igen villog. Ha csak 1 vonal, akkor dimmer problemara gyanakodnek.
 
De a bikább táppal hozza az elvárt teljesítményt! És ugyanazzal a dimmerrel leszabályozva sem vibrál.
Egyértelműnek tűnik, hogy nem tud 3A-t a táp, csak gondoltam hátha van valami más paraméter amire oda kell figyelni..
 
Elektromos szakik, lenne egy kérdésem:
Adott 1,8 m 18W/m ledszalag. Ez elvileg 32,4 W fogyasztás maxon. 3A (12V) táppal hajtva 22 Wattot mér a fogyasztásmérő, ráadásul dimmelve vibrál is. Kipróbáltam egy 6A táppal is, így már 31 Wattot mér. Mi lehet a gond a 3A táppal? Nem tud valójában annyit, mint amit ígér? Vagy lehet más oka?

Azért választottam a kisebb 3A tápot, mert az ilyen
View attachment 57733
és nem ilyen
View attachment 57734 .
Konyhapult világítástól van szó, elhelyezhetőség miatt számít.
Szerintem azt a baj, hogy:
- a táp a terhelhetőségének a határán van. Ez önmagában nem lenne baj, ha nem PWM jellel terhelnéd, hanem tisztán Ohm-os, folyamatos terheléssel járatnád. (ha nem dimmeled, nem villog)
- a dimmer frekvenciája és a kapcsoló üzemű táp (változó)frekvenciájára egymásra szuperponálódik. A Táp megpróbálja követni a változó terhelést (PWM jel) és ezért néhány Hz-es összeg és különbségi frekvekvenciák (felharmonikusok) keletkeznek. Ez a villogás.
Ökölszabály, hogy a tápokat (különösen a kapcsoló üzeműeket) max. 80%-al terheljük. De jobb a 2x túlméretezés, ha dimmelni is akarjuk. A Te példád, megerősítése az ökölszabálynak.
Próbálkozhatsz még a kisebb táp után kötött LC körrel, de félő, hogy legalább annyival növeli meg a méretet, mintha élből egy nagyobb tápot használnál. Ráadásul a túlterhelés közeli állapot nem szűnne meg teljes fényerőn.
Sokan nem értik, hogy "akkor miért írják rá ezt a teljesítményt?" A Suzuki Swift kilométer órája 200km/h-ig van skálázva. Látott már valaki Suzukit 200-al menni???
Nem tudom, milyen műszerrel méred a felvett teljesítményt? Ezek a műszerek, jellemzően színuszos feszültségre vannak kitalálva. Egy kapcs. üzemű táp iszonyú nagy áramtüskéket generál a hálózat irányába. Az így keletkező áramokat csak nagyon drága Thrue RMS mérő műszerrel lehet korrekten mérni.
 
Back
Oldal tetejére