• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Villanyszerelés az akváriumban

Sokkal könnyebb nagy területen eloszló egyenletes hőt megszüntetni, mint egy tenyérnyi helyre összpontosulót. Azért nem mindegy, hogy 40x40 vagy 600x40 mm-es a felület ugyanakkora hőtermelés mellett.
 
Sokkal könnyebb nagy területen eloszló egyenletes hőt megszüntetni, mint egy tenyérnyi helyre összpontosulót. Azért nem mindegy, hogy 40x40 vagy 600x40 mm-es a felület ugyanakkora hőtermelés mellett.
Ez így pontos.
Sajnos nem volt szerencsém még szétszedni egy gyári egybeszerelt, hálózati feszültségről üzemelő lámpást sem, de simán el tudom képzelni, hogy a villamos részei külön, vízmentes tokozatban vannak, a szellőztetett burkolaton belül. Nekem így lenne logikus. A szellőző csatornában maximum a ventilátorokat érhetné nedvesség, az pedig max. tönkremegy, de nem életveszélyes.
 
Ha a gyártók IP44, vagy nagyobb védelemmel gyártanák a hálózati feszültségről üzemelő lámpáikat, olyan hűtési megoldásokat kellene alkalmazniuk, ami jelentősen megnövelné azok előállítási költségeit, tehát az árát. Passzív hűtéssel még csak csak oké, de egy vízhűtőkör, mint a számítógépekben, már az eladhatatlan kategória lenne.
Eladhatatlan termék nincs, csak rossz kereskedő. Az biztos, hogy olcsóbb nem lenne a jobb IP védelmű lámpa, de nem lenne jelentősen drágább. A magas színvonalú termékeknek értelem szerűen magasabb az ára. De mindig lesznek olyanok, akik ezt szeretnék megfizetni.
 
Eladhatatlan termék nincs, csak rossz kereskedő. Az biztos, hogy olcsóbb nem lenne a jobb IP védelmű lámpa, de nem lenne jelentősen drágább. A magas színvonalú termékeknek értelem szerűen magasabb az ára. De mindig lesznek olyanok, akik ezt szeretnék megfizetni.
A "jelentősen drágább" elsősorban a vízhűtésre vonatkozik, de ilyen megoldással még nem találkoztam. Az ADA plexi-alu profil lámpái nyilván vízmentesek, viszont ha jól tudom, a tápegységeik külön vannak, mint egy laptop töltő. Ott nem megy az akva fölé 230V.
 
A "jelentősen drágább" elsősorban a vízhűtésre vonatkozik, de ilyen megoldással még nem találkoztam. Az ADA plexi-alu profil lámpái nyilván vízmentesek, viszont ha jól tudom, a tápegységeik külön vannak, mint egy laptop töltő. Ott nem megy az akva fölé 230V.
Végre, egy jó példa, jó megoldás.
Nem gondolom, hogy vízhűtés kellene csak azért, mert jobb a lámpa védettsége. A megfelelően kialakított lámpatesttel, vagy éppen a kihelyezett tápegységgel (ahogy írtad) meg lehetne oldani a problémát.
 
Én speciel nem szoktam elaprózni! :D Ha kábelt forrasztok a vezetékeket egyenként pakolom zsugorcsőbe, és a kábel is kap egy zsugorcsövet a zsugorcsöves vezetékek fölé. Párolgást még nem kellett orvosolnom, de ezt mindenképpen búrával oldanám meg, teljesen DIY világításnál pedig egymással szembe állított U profilokkal közrezárt üveglappal.

View attachment 52381

A sajátommal eddig jutottam, mert mint kiderült drágább és nagyobb is lenne, mint egy kész ADA világítás. -.-'
Nekem ilyen lett a lámpám hűtése, igaz még nincs kész, de egy 14cm-es venti leszabályozva bőven elég, kb. 160W LED. 45 fok körül volt a hűtőborda, ventilátorral pedig 35 környéke volt a borda. Nem pontos mérés, de látszik a különbség. Egy plexi lap van alulra berakva, ha az nem lehet, venti se kéne rá.
 

Attachments

  • IMG_20180306_193525.jpg
    IMG_20180306_193525.jpg
    252.9 KB · Megtekintések: 33
  • IMG_20180306_185206.jpg
    IMG_20180306_185206.jpg
    154.7 KB · Megtekintések: 33
  • IMG_20180301_213525.jpg
    IMG_20180301_213525.jpg
    184.9 KB · Megtekintések: 33
  • IMG_20180316_161442.jpg
    IMG_20180316_161442.jpg
    123.7 KB · Megtekintések: 33
Utoljára módosított:
Nekem ilyen lett a lámpám hűtése, igaz még nincs kész, de egy 14cm-es venti leszabályozva bőven elég. 45 fok körül volt a hűtőborda, ventilátorral pedig 35 környéke volt a borda. Nem pontos mérés, de látszik a különbség. Egy plexi lap van alulra berakva, ha az nem lehet, venti se kéne rá.
Nagyon szép megoldás. A törpefeszültség eleve megszünteti az áramütés veszélyét.
Szerintem a 45° megengedhető, nem kellene feltétlenül a kényszerhűtés. Engem nagyon zavar(t) a fénycsöves ATI lámpába épített ventilátor hangja.
Kíváncsi lennék, hogy hűtőborda nélkül, csak egy vékony (3-5mm) vastag alu. lemez esetében, mekkora lenne a felületi hőmérséklet? A hűtőbordák által megnövelt felület, így vízszintesen alkalmazva, nem sokat javít a dolgon, szerintem. De ez csak egy érzés...
 
Annyit kihagytam, hogy nem hajtom maxon a lámpát. Ennek a ventinek semmi hangja nincs, a szűrő jobban búg. Azért raktam rá a ventit, mert a chippek szerintem legalább 10fokkal biztos melegebbek a hűtőbordánál, aztán hosszú távon biztos jobb az élettartamnak. Valamennyit biztos jelent, mert nagyobb a hőleadó felület, főleg ha rak rá az ember ventit és tényleg járja a levegő. Eredetileg reklámtábla profilra akartam rakni, többen azt írták, hogy az is elég aztán meglepődtem, hogy ez a borda is eléggé tud melegedni, bár pakoltam is rá rendesen, majdnem 7m 8520as szalag.
 
Nekem ilyen lett a lámpám hűtése, igaz még nincs kész, de egy 14cm-es venti leszabályozva bőven elég, kb. 160W LED. 45 fok körül volt a hűtőborda, ventilátorral pedig 35 környéke volt a borda. Nem pontos mérés, de látszik a különbség. Egy plexi lap van alulra berakva, ha az nem lehet, venti se kéne rá.
Szép munka, nagyban hasonlít az én lámpámhoz, annyi különbséggel, hogy azt 5 csatornán hajtom. Mivel vezérled? Teszel rá burkolatot felülre, hogy a légáramot belekényszerítsd a bordába?
 
Nagyon szép megoldás. A törpefeszültség eleve megszünteti az áramütés veszélyét.
Szerintem a 45° megengedhető, nem kellene feltétlenül a kényszerhűtés. Engem nagyon zavar(t) a fénycsöves ATI lámpába épített ventilátor hangja.
Kíváncsi lennék, hogy hűtőborda nélkül, csak egy vékony (3-5mm) vastag alu. lemez esetében, mekkora lenne a felületi hőmérséklet? A hűtőbordák által megnövelt felület, így vízszintesen alkalmazva, nem sokat javít a dolgon, szerintem. De ez csak egy érzés...
A hűtőbordával jócskán megnövelhetjük a hőleadó felületet, ez akár önmagában is elég lehet. Egy kis ventivel viszont még jobban kihajtható belőle a hőség, ha pl. anélkül már 60-70 fokra melegedne. Ezt megint csak próbával lehet ellenőrizni. Tegnap mértem hőmérsékleteket, a nagy (~100W) bordáján 49 fokot, a legnagyobb teljesítményű chipeken 54 fokot. A kicsin (~40W) ugyanezek kb. 2 fokkal kevesebbek. A max. kihajtásuk 85%.
 
Nekem ilyen lett a lámpám hűtése, igaz még nincs kész, de egy 14cm-es venti leszabályozva bőven elég, kb. 160W LED. 45 fok körül volt a hűtőborda, ventilátorral pedig 35 környéke volt a borda. Nem pontos mérés, de látszik a különbség. Egy plexi lap van alulra berakva, ha az nem lehet, venti se kéne rá.
Gartula nagyon jó a lámpa. A hűtő borda brutális szinte. Kíváncsi leszek majd milyen meleg lesz nekem.. Lehet tippelni esetleg....:D Hűtő borda és venti van tartalékban azért. Most egy 800x170mm alu lapon van rajta.
 

Attachments

  • upload_2018-3-31_12-48-17.jpeg
    upload_2018-3-31_12-48-17.jpeg
    271.8 KB · Megtekintések: 31
  • upload_2018-3-31_12-48-48.jpeg
    upload_2018-3-31_12-48-48.jpeg
    253.7 KB · Megtekintések: 30
Gartula nagyon jó a lámpa. A hűtő borda brutális szinte. Kíváncsi leszek majd milyen meleg lesz nekem.. Lehet tippelni esetleg....:D Hűtő borda és venti van tartalékban azért. Most egy 800x170mm alu lapon van rajta.
Szia, nem olvastam vissza, légyszi írd már le, hogy az az armatura miből vagy honnan van!
 
Szép munka, nagyban hasonlít az én lámpámhoz, annyi különbséggel, hogy azt 5 csatornán hajtom. Mivel vezérled? Teszel rá burkolatot felülre, hogy a légáramot belekényszerítsd a bordába?
Arduinoval szerettem volna, arról megy a tápadagoló is, de ha rákötöttem a fet panelra elkezdett eléggé zúgni a tápegység. Megpróbáltam tc 420al is, de ugyan ez a helyzet. Így jelenleg nincs napfelkelte, a fényerősséget pedig a tápegységen a feszültséggel állítom. Búrkolatot egyenlőre nem tervezek, de nem lehet tudni mit hoz a jövő :D de még venti nélkül se lenne vészes. A közepén olyan hőmérsékletű mint szélen, csak alumínium.
 
Arduinoval szerettem volna, arról megy a tápadagoló is, de ha rákötöttem a fet panelra elkezdett eléggé zúgni a tápegység. Megpróbáltam tc 420al is, de ugyan ez a helyzet. Így jelenleg nincs napfelkelte, a fényerősséget pedig a tápegységen a feszültséggel állítom. Búrkolatot egyenlőre nem tervezek, de nem lehet tudni mit hoz a jövő :D de még venti nélkül se lenne vészes. A közepén olyan hőmérsékletű mint szélen, csak alumínium.
A FET panelnak (és a lámpának), amiről a PWM szabályzás megy, adj egy külön "hagyományos" tápot: Trafó + Greatz + kondenzátor.
 
Arduinoval szerettem volna, arról megy a tápadagoló is, de ha rákötöttem a fet panelra elkezdett eléggé zúgni a tápegység. Megpróbáltam tc 420al is, de ugyan ez a helyzet. Így jelenleg nincs napfelkelte, a fényerősséget pedig a tápegységen a feszültséggel állítom. Búrkolatot egyenlőre nem tervezek, de nem lehet tudni mit hoz a jövő :D de még venti nélkül se lenne vészes. A közepén olyan hőmérsékletű mint szélen, csak alumínium.
Milyen tápot, mekkorát vettél, mennyi az összes, maximális fogyasztás?
 
Gartula nagyon jó a lámpa. A hűtő borda brutális szinte. Kíváncsi leszek majd milyen meleg lesz nekem.. Lehet tippelni esetleg....:D Hűtő borda és venti van tartalékban azért. Most egy 800x170mm alu lapon van rajta.
A kép alapján ítélve kevés lesz az alulemez, szerintem ne tedd messzire a bordát és a ventit. :)
 
Back
Oldal tetejére