• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Villanyszerelés az akváriumban

Imi93

Kertész tanonc
Gartula nagyon jó a lámpa. A hűtő borda brutális szinte. Kíváncsi leszek majd milyen meleg lesz nekem.. Lehet tippelni esetleg....:D Hűtő borda és venti van tartalékban azért. Most egy 800x170mm alu lapon van rajta.
Szerintem a bádog lemez le fogja szigetelni az alu lapot, de ne legyen igazam. Én is azt olvastam hogy annyira nem veszélyes aztán eléggé melegszik. 1db vezeték nem is volt elég a táptól a lámpáig, nem bírta az ampert, hiába párhuzamosan kötöttem a szalagokat. Végül 4 vezeték lett, így már nem volt feszültség esés, a feny is megjött elég szépen a meleggel együtt.

Imi93

Kertész tanonc
A FET panelnak (és a lámpának), amiről a PWM szabályzás megy, adj egy külön "hagyományos" tápot: Trafó + Greatz + kondenzátor.
Ha marad minden a régi csak egy kondit berakok a táp kimenő ágába az nem lehet elég? Vagy ez így nem csinál semmit?

Kovács Zsolt

Főkertész
Szerintem a bádog lemez le fogja szigetelni az alu lapot, de ne legyen igazam. Én is azt olvastam hogy annyira nem veszélyes aztán eléggé melegszik. 1db vezeték nem is volt elég a táptól a lámpáig, nem bírta az ampert, hiába párhuzamosan kötöttem a szalagokat. Végül 4 vezeték lett, így már nem volt feszültség esés, a feny is megjött elég szépen a meleggel együtt.
Igen. Lehetséges hogy melegedni fog. Erre gondoltam hogy a két végére rakom a ventit, az egyik szívná a másik fújná a levegőt a lámpán bellűl. Illetve a ha ez is kevés akkor az alu lap hátuljára mennek a hüttő bordák. Annak már elég nek kell lenié hiszen max szerintem 30-40% fog menni a fehér.

elektrorudi

VIP kertész
Ha marad minden a régi csak egy kondit berakok a táp kimenő ágába az nem lehet elég? Vagy ez így nem csinál semmit?
Valószínűleg nem hoz megoldást.
A kapcs. táp folyamatosan próbálja kompenzálni a változó terhelést (mert a PWM szabályzású terhelés számára egy folyamatosan változó terhelés), így a saját frekvenciája (ami szintén állandóan változik) + a PWM terhelés vivőfrekvenciája interferál, azaz megjelennek az összeg és különbségi jelek is, amelyek egy része már a hallható tartományba esik. Ezt hallod ciripelésnek, ami a trafóból jön. Ha a tápnak nincs szabályzása (tehát olyan egyszerű, mint amit javasoltam), akkor nincsenek ezek a felharmónikusok, amik problémát okoznak.

Más: a napokban kellett üzembe helyeznünk egy LED szalagos lakásvilágítást. A vezérlést LOXONE biztosítja, AA Board-al kiegészítve. Eddig soha nem tapasztalt módon, maga a LED szalag kezdett zizegni! Miután megkerestek a kollégák a problémával, viszonylag gyorsan sikerült a problémát megoldani. Szóval, ilyen is van.

Imi93

Kertész tanonc
Igen. Lehetséges hogy melegedni fog. Erre gondoltam hogy a két végére rakom a ventit, az egyik szívná a másik fújná a levegőt a lámpán bellűl. Illetve a ha ez is kevés akkor az alu lap hátuljára mennek a hüttő bordák. Annak már elég nek kell lenié hiszen max szerintem 30-40% fog menni a fehér.
Ventivel meg a bordával biztos elég lesz. Ha beüzemeleld élesben kiderül, fényerővel biztos nem lesz gond.

Dervis

Főkertész
Néhány beállításnál nálam ciripel a vezérlő TC 420, de ez annyira halk, hogy nyitott ajtónál 20 cm-ről még épp hallom. IMG_20180328_125701.jpg IMG_20180328_125708.jpg

Imi93

Kertész tanonc
Profi! Nálam erősen cirippel, mint mikor zárlatos valami aztán pattognak a szikrák, nem az a tipikus 50hz-es cirippelés, na meg vagy 3 méterről simán hallatszik. Ezért nem is erőltettem, mert ez nem normális szerintem.

Dervis

Főkertész
Profi! Nálam erősen cirippel, mint mikor zárlatos valami aztán pattognak a szikrák, nem az a tipikus 50hz-es cirippelés, na meg vagy 3 méterről simán hallatszik. Ezért nem is erőltettem, mert ez nem normális szerintem.
Szikrák is pattognak? :eek: Ott valami nagyon nem okés. Nikola Tesla nem jó tanácsadó a szereléshez. :D Hogyan is állítottad össze a rendszert?
Gyönyörű munka !
Nem lenne hozzá türelmem... :pigeon:
Csak egyszer kell jól összerakni, utána felhőtlenül örülni neki. Ez olyan mint a növényes akvárium fenntartása. Ha valami nem stimmel, az rögtön kibukik.

Imi93

Kertész tanonc
Nem pattognak, csak olyan zizegős a hangja, lehet durva volt a hasonlat :D Úgy volt bekötve ahogy neked is a képen, csak nem ilyen profin. Ha kevesebb szalag van rajta akkor nincs baj. Nagyobb terheléssel zúg, szerintem a tápegység a gond.

Dervis

Főkertész
Nem pattognak, csak olyan zizegős a hangja, lehet durva volt a hasonlat :D Úgy volt bekötve ahogy neked is a képen, csak nem ilyen profin. Ha kevesebb szalag van rajta akkor nincs baj. Nagyobb terheléssel zúg, szerintem a tápegység a gond.
A tápot úgy jó méretezni, hogy 60-70%-ig legyen csak hajtva üzemszerűen. Akkor nem melegszik nagyon és tovább is él. Ettől függetlenül lehet gyenge pontja, például egy rosszul rögzített trafó, ami énekelni fog. Ennek a javítása, de inkább a cseréje lehet a megoldás.

Imi93

Kertész tanonc
20A a tápegység, 100%on hajtva 15A vesz fel a lámpa, de sokat is mondok szerintem. Próbáltam V-tac és kínai táppal is, ugyan ez a jelenség, majd ha ezek megadják magukat próbálok másikat. Érdekes hogyha kevesebb szalag van rákötve akkor hangtalan, csak nagyobb terheléssel zúg. Most marad csak a ki-be kapcsolás és a feszültség visszavétellel való fényerősség állítás.

Utoljára módosított:

Jopet

Legenda
Elektromos szakik, lenne egy kérdésem:
Adott 1,8 m 18W/m ledszalag. Ez elvileg 32,4 W fogyasztás maxon. 3A (12V) táppal hajtva 22 Wattot mér a fogyasztásmérő, ráadásul dimmelve vibrál is. Kipróbáltam egy 6A táppal is, így már 31 Wattot mér. Mi lehet a gond a 3A táppal? Nem tud valójában annyit, mint amit ígér? Vagy lehet más oka?

Azért választottam a kisebb 3A tápot, mert az ilyen
4.14.UNI.1.1.jpg
és nem ilyen
images?q=tbn:ANd9GcRYj3MB3G1vwotWSPx10Nz5NOu7uNf6bhDC-V3pe6sb2YSjp8jGXA.jpg .
Konyhapult világítástól van szó, elhelyezhetőség miatt számít.

Szerintem a fogyasztas mero azert ir kevesebbet mert a ledszalag annyit bir. Nekem 2db 50 wattos chip van egy 8A-s dimmeren, holott darabonkent 5A a chip. Es a 2db 50 wattos egy 60 wattos tapon van. Uzemel, nem melegszik.
Villogas: egy tapon egy dimmered van, vagy esetleg ketto ami ket vonalat dimmel? Mert akkor az elso igen villog. Ha csak 1 vonal, akkor dimmer problemara gyanakodnek.

Jopet

Legenda
De a bikább táppal hozza az elvárt teljesítményt! És ugyanazzal a dimmerrel leszabályozva sem vibrál.
Egyértelműnek tűnik, hogy nem tud 3A-t a táp, csak gondoltam hátha van valami más paraméter amire oda kell figyelni..

elektrorudi

VIP kertész
Elektromos szakik, lenne egy kérdésem:
Adott 1,8 m 18W/m ledszalag. Ez elvileg 32,4 W fogyasztás maxon. 3A (12V) táppal hajtva 22 Wattot mér a fogyasztásmérő, ráadásul dimmelve vibrál is. Kipróbáltam egy 6A táppal is, így már 31 Wattot mér. Mi lehet a gond a 3A táppal? Nem tud valójában annyit, mint amit ígér? Vagy lehet más oka?

Azért választottam a kisebb 3A tápot, mert az ilyen
View attachment 57733
és nem ilyen
View attachment 57734 .
Konyhapult világítástól van szó, elhelyezhetőség miatt számít.
Szerintem azt a baj, hogy:
- a táp a terhelhetőségének a határán van. Ez önmagában nem lenne baj, ha nem PWM jellel terhelnéd, hanem tisztán Ohm-os, folyamatos terheléssel járatnád. (ha nem dimmeled, nem villog)
- a dimmer frekvenciája és a kapcsoló üzemű táp (változó)frekvenciájára egymásra szuperponálódik. A Táp megpróbálja követni a változó terhelést (PWM jel) és ezért néhány Hz-es összeg és különbségi frekvekvenciák (felharmonikusok) keletkeznek. Ez a villogás.
Ökölszabály, hogy a tápokat (különösen a kapcsoló üzeműeket) max. 80%-al terheljük. De jobb a 2x túlméretezés, ha dimmelni is akarjuk. A Te példád, megerősítése az ökölszabálynak.
Próbálkozhatsz még a kisebb táp után kötött LC körrel, de félő, hogy legalább annyival növeli meg a méretet, mintha élből egy nagyobb tápot használnál. Ráadásul a túlterhelés közeli állapot nem szűnne meg teljes fényerőn.
Sokan nem értik, hogy "akkor miért írják rá ezt a teljesítményt?" A Suzuki Swift kilométer órája 200km/h-ig van skálázva. Látott már valaki Suzukit 200-al menni???
Nem tudom, milyen műszerrel méred a felvett teljesítményt? Ezek a műszerek, jellemzően színuszos feszültségre vannak kitalálva. Egy kapcs. üzemű táp iszonyú nagy áramtüskéket generál a hálózat irányába. Az így keletkező áramokat csak nagyon drága Thrue RMS mérő műszerrel lehet korrekten mérni.

Oldal tetejére