• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vékony hártya a víz felszínén - "Surface scum"

keymaker

Alapító
Admin
Moderátor
Nem tartozik szorosan az Alga topic-ba ez a téma, de mivel a növényes akvarisztikában gyakran tapasztalt probléma (csakúgy mint az alga), ezért ide írom az ezzel kapcsolatos információkat.

A "surface scum" angol kifejezés felszíni hab-ot vagy tajtékot jelent. Két fajtája lehet: az egyik egy vastagabb hártya, a másik pedig a vékonyabb, amely az ujjunk érintésére "szétugrik". Általában az esőztetőnek a víz felszínétől kb. 1-1.5 cm-re történő elhelyezése megfelelőképpen fodrozza a felszínt ahhoz, hogy eltűnjön, de mint minden akvarisztikai probléma esetében, a tüneti kezelés itt is csak ideiglenes megoldást jelent. Amíg az eredendő okot meg nem szüntetjük újra és újra elő fog jönni a probléma.

A legtöbben úgy tudják, hogy a surface scum a baktériumok túlbúrjánzása miatt jelenik meg az akváriumvíz felszínén. Ez nem így van.

Mi az eredendő oka? Erre a nemzetközi növényes akvarisztika egyik általam legnagyobbra becsült képviselője, Clive adja meg a választ itt:

A víz felszínén megjelenő vékony hártya - legyen az fehér, barna vagy zöld - egy dolgot jelent: a növényeid kommunikálni próbálnak veled.

Azt mondják, hogy nem elégedettek veled.

A jelenség CO2 befecskendezés nélküli akváriumokban is megjelenhet. A metabolizmus részeként a növények szénhidrátokat és lipideket választanak ki és bocsátanak a vízbe. Ez szerves bomlástermék - minél több a fény és CO2 annál több termelődik belőle. Ha semmilyen felszíni mozgás nem lenne, valamennyi mindig összegyűlne a felszínen. Ha a tápanyag-felvétel gyenge vagy nem megfelelő a növények stesszesek lesznek és egészségkárosodást szenvednek. Ekkor a kiválasztási folyamat kontrollálatlan módon beindul (gondolj a hasmenésre vagy a hányásra).

A lipidek az olajok és zsírok alapanyagai, a megjelenésük tehát egy vékony, olajos réteget eredményez a víz felszínén. A felszíni olajos rétegben megjelenő apró barna szemcséket a növények által kibocsátott szénhidrátok és egyes proteinek okozzák. Mivel szénben gazdag közegről van szó, a benne gyorsan elszaporodó baktériumok tápanyagául szolgálhat. A réteg így saját lebegő világot alkot a víz felszínén.

Az erős szűrés és megfelelő vízforgatás rendkívül fontos - nem csak a felszíni réteg megtörése miatt, hanem a növénytápok és CO2 elosztása miatt is.

A növényeidet jobban kell táplálnod, mint eddig tetted. Több CO2-t kell befecskendezned, mint eddig tetted. A növényeid az intézkedések hatására a normális szintre fogják visszavenni a szerves bomlástermékek kibocsátását és nem lesz szükséged olyan hézagpótló módszerekre, mint a levegőztetés vagy a vízpumpa.
 
Szia Key!

Szerintem a surface scum-nak is több oka lehet, mint úgy általában az algáknak, tehát amit Clive mond, miszerint a növényeid kommunikálnak veled, hogy nem érzik jól magukat csak abban az esetben állja meg magát 100% biztonsággal, ha csak növények vannak az akváriumban.
Ha már halak is vannak abban az akváriumban és esetleg fagyasztott élelmet is kapnak akkor a scum oka lehet a fagyasztott élelemben lévő zsír is. szerintem.
Másrészt mivel szerves bomlásterméket nem csak a növények és a kaja okoz, hanem a halak is, lehet oka az akvárium túltelepítése is vagy a nem megfelelő szűrés.
Mindenesetre a kezelés ezekben az esetekben is ugyanaz a szűrés tekintetében csak a tápozás nem biztos, hogy megoldja a problémát ebben az esetben. :geek:
 
Zigur, jogos.

Pl. könnyű rámondani egy akváriumra, hogy attól algásodott be, hogy használni kezdtem ezt vagy azt a szuper növénytápot és semmi máson nem változtattam. Pedig nem így történt. Attól is bealágodhatott pl., hogy a normális tápozás miatt a növények CO2 igénye is megemelkedett, azzal viszont semmit nem csináltam. Vagy attól, hogy a tápozással együtt elkezdtem a nagyobb vízcseréket végezni, és a cserék alkalmával az aljazatot túlságosan felkavartam. Mivel csak most kezdtem cserélni, és nincs nagy tapasztalatom abban, hogy hogy kell... Stb.

Sokszor, amikor egy adott témát boncolgatunk, elmúlasztom hozzátenni, hogy az "egyéb feltételeknek optimálisaknak kell lennie". Ez oda-vissza gond szokott lenni. Hajlamosak vagyunk gyors következtetéseket levonni egy adott tünet láttán, miközben a többi feltételt is vizsgálni kellene. Ez gyakori gond és sok félreértés forrása.
 
Kísérleti jelleggel beindítottam egy 30literes akváriumot.Nekem is megjelent a hártya a víz felszínén.Attól függetlenül,hogy itt mit irtatok(különben maximálisan elfogadom a tudományos magyarázatot)az én esetemben koszos kézzel ,sőt főzés közben olajos praclikkal nyúltam bele az akiba.Határozottan tudom,mert láttam,hogy rögtön oszlik szét az olaj a víz tetején.De nem is tulajdonítottam jelentőséget neki.De ahogy láttam,hogy napról-napra csak egyre több lett,sikerült "beoltanom" vele az akit.Gyorsan vízcsere,szűrő tisztítás,de semmi változás.(30 literre 800l/h az arány,akasztós szűrő,a tartályméret Key ajánlása alapján pont jó)Ekkor a valahol ,lehet,hogy itt olvasott módszert alkalmaztam,papírtörlővel leszedtem a úszó hártyát.Ez segített,szinte azonnal.Így még nem jártam,csak okulásul írtam le a tapasztalatomat,KOSZOS KÉZZEL NE NYÚLJATOK AZ AKVÁRIUMBA!

Ui:Egyébként a csigák időnként forognak a szűrő km/óra miatt,halak még nincsenek benne. :)
 
A fentiek után csak annyit hadd tegyek hozzá hogy próbáljátok ki hogy egy befőttesüvegbe vagy bármibe csapvizet engedtek simán és másnap reggelre ott is megjelenik a hártya...
Tehát akkor már helyből a csapvízzel is van valami?!
 
Segítséget szeretnék kérni!
Bármit csinálok,nem tudok megszabadulni a hártyától a víz tetején. Valamit biztos rosszul csinálok,de nem jövök rá,hogy mit. Tápozás napi 1ml Green Aqua Micro,Green Aqua Macro,easy carbo + élesztős CO2. Az áramlattal sem lehet gond,mert 400l/h van 13 literre(tudom ez bruttó l/h). A növényeim bubiznak főleg a HC(nem mondom,hogy bubizápor van,de bubiznak).

Előre is köszönöm!
 
Blasio said:
Segítséget szeretnék kérni!
Bármit csinálok,nem tudok megszabadulni a hártyától a víz tetején. Valamit biztos rosszul csinálok,de nem jövök rá,hogy mit. Tápozás napi 1ml Green Aqua Micro,Green Aqua Macro,easy carbo + élesztős CO2. Az áramlattal sem lehet gond,mert 400l/h van 13 literre(tudom ez bruttó l/h). A növényeim bubiznak főleg a HC(nem mondom,hogy bubizápor van,de bubiznak).

Előre is köszönöm!
Nálam a hártya a tápanyaghiány miatt jelent meg.
Számít, hogy milyen gyakran cseréled a vizet és mennyit.
Nekem 35 literre, kétnaponta 50%-os vízcserével kell a következőképpen. Cserekor 6 nyomás, másnap 4 nyomás.
Easycarbo-ból én rakok naponta egy 0.5ml-t! Akkor neked kb 0.2ml.
 
Gilgames said:
Blasio said:
Segítséget szeretnék kérni!
Bármit csinálok,nem tudok megszabadulni a hártyától a víz tetején. Valamit biztos rosszul csinálok,de nem jövök rá,hogy mit. Tápozás napi 1ml Green Aqua Micro,Green Aqua Macro,easy carbo + élesztős CO2. Az áramlattal sem lehet gond,mert 400l/h van 13 literre(tudom ez bruttó l/h). A növényeim bubiznak főleg a HC(nem mondom,hogy bubizápor van,de bubiznak).

Előre is köszönöm!
Nálam a hártya a tápanyaghiány miatt jelent meg.
Számít, hogy milyen gyakran cseréled a vizet és mennyit.
Nekem 35 literre, kétnaponta 50%-os vízcserével kell a következőképpen. Cserekor 6 nyomás, másnap 4 nyomás.
Easycarbo-ból én rakok naponta egy 0.5ml-t! Akkor neked kb 0.2ml.
Köszönöm a választ!

Hogy én mekkora marha vagyok! :x Vízcsere heti 1* ~60%(van,hogy több).Vízcserék után a napi adagot adom,pedig olvastam,hogy többet ajánlanak. Megpróbálom akkor így! Az easy carbo 1ml/nap adagolása maradhat? Mellékhatását nem látom(mármint az élőlényeken).
 
Carboval vigyázni elég sok hal és garnéla gyors pusztulással reagál rá.

A hártya lehet az élesztős cuccod miatt is. Mivel az akid nem friss indítás inkább erre gyanakodnék, ha elég jó a keringetés.

Az első pár hétben a jelenség természetes. Később már inkább probléma visszajelző.
 
Nekem sajnos még most is van, fogalmam sincs miért és hogy miért nem tűnik el. Leszedem papírtörlővel de újra előjön :roll:
Egy valamire gyanakszom, az esőztetőm a rotala fal mögött van így az lefogja az áramlást, mikor megnyírom jobb, de mindig látok valamennyit. Szűrő takarítás után eltűnik, gondolom gyenge a szűrésem, és takarítás után meg jobb lesz. 900lph de kb. 450lph-t tud, méréseim/ink alapján.
 
A carboval óvatos vagyok,mivel 1ml/20l van feltüntetve az ajánlásban. Ennél többet nem fogok adagolni sőt,ha garniim lesznek lehet kevesebb kell majd.
Az élesztős cuccra nem is gyanakodtam,de lehet benne valami,mert azóta intenzív a jelenség mióta használom.Van egy olyan rossz érzésem,ha abbahagyom a használatát lealgásodik az aki,mert megvonom a növényektől a + CO2-t. Tehát egyenlőre marad.A másik problémám,hogy 2 hete tart a jelenség igaz nem tudom mi az az idő amíg természetes jelenség. :? Szerintem a keringéssel nem lehet gondom. :) Igaz a növények ültetése után fotóztam(10-31.-én):SDC16793.jpg
,de remélem látszik a vízfelszín mozgása.
 
Nálam valami ilyesmi tapasztalható, de csak és kizárólag a gumi felületeken (tapadókorongok, esőztetőt összekötő cső, CO2 cső). 2napja megy a szűrő, nincs növény, se hal, se táp, se világítás. Egy pár óra CO2 ment a próba kedvéért. Ledörzsöltem az egyik korongról és ilyen kis darabok kezdtek el keringeni, mintha bőr lett volna. Szűrő sec perc alatt kikapkodta akiból.
 
Nekem is most kezdett el egy kicsit hártyásodni. Az aki most 5 napos. Szerintem ez természetes. Én remélem hamarosan, ha már kezd beállni a víz, el fog múlni magától.
 
Még mindig jelen van a cucc. Most már a be és kifolyó gumicsövein is látni, hogy belül van egy vékony hártya. Próbaképpen összenyomtam a befolyó csövét, hát kár volt, elárasztottam hártyadarabkákkal az akit. Nem tudom, hogy a szűrőben hogyan manifesztálódik ez a dolog. Lehet szét kellene szednem megnézni, hogy van-e benne ilyen trutyi. Egyébként naponta cserélek 50% vizet, egyszer kimaradt 2 nap, mert nem voltam itthon, utána lecseréltem kb 90%-át. Minden gumi cuccot kiszedtem és lemostam már, de mindig előjön.
 
Nálam nem hártya jelent meg hanem fehér hab, ez mitől van, olvasgattam a fórumot de nem találtam ezzel foglalkozó témát! Ez is azt jelenti, hogy a növények nem kapnak meg minden tápanyagot?
 
FishAir said:
Még mindig jelen van a cucc. Most már a be és kifolyó gumicsövein is látni, hogy belül van egy vékony hártya. Próbaképpen összenyomtam a befolyó csövét, hát kár volt, elárasztottam hártyadarabkákkal az akit. Nem tudom, hogy a szűrőben hogyan manifesztálódik ez a dolog. Lehet szét kellene szednem megnézni, hogy van-e benne ilyen trutyi. Egyébként naponta cserélek 50% vizet, egyszer kimaradt 2 nap, mert nem voltam itthon, utána lecseréltem kb 90%-át. Minden gumi cuccot kiszedtem és lemostam már, de mindig előjön.

Helló!

Amiről írsz, az un. biofilm réteg. Teljesen természetes, baktériumok alkotják. Ezektől kell időnként a be-kifolyó csöveidet takarítani (belöl), mert idővel csökkenti az áramlást. ;)
 
hectorvti said:
Nálam nem hártya jelent meg hanem fehér hab, ez mitől van, olvasgattam a fórumot de nem találtam ezzel foglalkozó témát! Ez is azt jelenti, hogy a növények nem kapnak meg minden tápanyagot?

Nekem indításnál a manado miatt habzott az aki vagy 3 napig, aztán ültetés elötti talajegyengetéskor rengeteg bubi felszállt, elültettem a növényeket, kapott egy vízcserét, azóta semmi.. Próbáld meg hátha segít egy vízcsere, mondjuk egy 20-30%. (most 5 napos az aki, már két napja nincs hab)
 
Scar said:
hectorvti said:
Nálam nem hártya jelent meg hanem fehér hab, ez mitől van, olvasgattam a fórumot de nem találtam ezzel foglalkozó témát! Ez is azt jelenti, hogy a növények nem kapnak meg minden tápanyagot?

Nekem indításnál a manado miatt habzott az aki vagy 3 napig, aztán ültetés elötti talajegyengetéskor rengeteg bubi felszállt, elültettem a növényeket, kapott egy vízcserét, azóta semmi.. Próbáld meg hátha segít egy vízcsere, mondjuk egy 20-30%. (most 5 napos az aki, már két napja nincs hab)

Lehet a manado miatt. BlackOut-al indítottam napi 50% vízcsere mellett, a második héten is cseréltem 2 naponta kb. 20-30%-ot, szóval a vízcserék rendszeresen megvannak, ezért nem értem a habosodást, amit tudtam leszedtem a tetejéről, most kíváncsi vagyok, hogy előjön-e. Hártyát nem látok a víz tetején, csak fehér hab jelenik meg.
 
Back
Oldal tetejére