• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vékony hártya a víz felszínén - "Surface scum"

Nigro said:
Állítsd az esőztetőt "csobogósra".
Köszi!Nálam ez lett a megoldás.Eddig nem sokáig ment így az esőztető de az Asszonnyal megegyeztem hogy pár napig csobogni fog és nem halkan.Én imádom a hangját ő kevésbé! :D 3 nap alatt jelentősen csökkent a fehér por a vízfelszínen,cseréltem perlont is.Remélem eltünik hamarosan!Perlont mennyi időközönként érdemes cserélni?Köszi mindenkinek a tanácsokat! :thumbup:
 
Üdv!Már nem sok por maradt a felszínen,esőztető erősen segített az eltüntetésében,de nálam a végső megoldást egy kis aqua el fan mini belső szűrő oldotta meg.Mehettek a bubik az akiba bőven,mert nincsen co2-m,nincsen mit kihajtani.Egy nap alatt feltörte a felszínt és eltünt a fehér por.Kiváncsi leszek ha leállok a belső szűrővel vissza jön-e? :thumbup:
 
Nekem is volt hártya a nano-mban (Eheim 24 l-es), de sikerült megoldanom:
A növények túl magasra nőttek és egyszerűen vissza kellett őket vágnom. Most van kb. 2 cm a vízfelszín és a növények teteje között. A hártya kb. fél nap alatt eltűnt.
 
Vízfelszínen jelentkező filmréteg

Ma a naplókban is felmerült a téma, ezért gondoltam osszuk meg egymással a tapasztalatokat, hogy növényes akikban miért is képződik filmréteg a vízfelszínen. Vik írt egy fontos dolgot, hogy a szellőztetés vagy a papírtörlőzés csak felületi kezelés, az okot kell megszüntetni.. Én próbáltam utánaolvasni, hogy mi okozhatja, és egy nagyon jó kis leírást találtam az UKAPS-on http://ukaps.org/forum/viewtopic.php?f=21&t=13603&p=142287&hilit=skim#p142287. hasznos lenne, hogy a leírtakból ki mit tapasztalt a saját aksijánál (mi okozhatta, mitől szűnik meg stb, stb) Azt is érdekes lenne felmérni, hogy hányunknál jelentkezik ez a probléma.. Nekem az összes növényes akimban jelen volt/van (a low techben is), és úgy is, hogy algának nyoma sincs és nő minden mint a bolondgomba...
 
Re: Vízfelszínen jelentkező filmréteg

Nálam:
Ha probléma van az akváriumban, akkor állandó jelenség. Csak lefölözéssel vagy 50%-os vízcserével orvosolható(egy darabig).
Amennyiben látszólag minden rendben, akkor csak a világított órák vége felé jelentkezik. A befolyók kiemelése nélkül is eltűnik reggelre.
 
Frisss akvárium indításnál szinte garantált. Gondolom itt elsősorban a növények átalakulása miatt van jelen. Nem összekeverendő az agyag talaj, vagy más aljzatból kimosott olajosnak tűnő réteggel, ami az első vízcserével eltűnik.

Később nyíráskor vagy alga miatt jelentkezik. Alga meg akkor jelentkezik ha nincs egyensúly. Kevés táp, kevés co2 stb.

Ezért is írtam, hogy leginkább növények szenvedését jelzi jól vissza ez a dolog.

A rengeteg akvárium karbantartásnál megfigyeltük azt is, hogy az egész évben történő Carbozás is válthat ki hasonló dolgokat, de ez csak saját megfigyelés.

Illetve a rossz, vagy feherjékben gazdag haltápok is hasonlót produkálnak.

A fentiek közé nem szívesen írom le, de van az a típusú ember, aki nem szeret kezet mosni. Sajnos sokmindent bevihetünk az akváriumba pl a krémek stb miatt is lehet ugyanez a jelenség.

Ahogy azt már megszoktuk sosem 1 dolog miatt van a bibi, de a sok lehetőségből könnyebben megtaláljuk azt, ami miatt nálunk előfordulhat.
 
Én, olyat olvastam, hogy a filmréteg egyfajta fehérje bomlásterméke miatt jön létre.
Álltalában akvárium indításnál vagy komolyabb növény nyírásnál fordul elő.
És úgymond ez traumásan érinti a növényeket és ez addig tart amíg minden vissza nem áll a szokott életciklusba, így magától elmúlik a filmréteg
 
Nálam is mindig jelen van ahogy az alga is hol több hol kevesebb. Előfordul ritkán olyan is, h "magától" eltűnik egy időre aztán ugyanúgy vissza is jön. Ebben az esetben semmin nem változtattam táp,fény,co2 minden marad a régiben és mégis eltűnik egy kis időre. A víz minőségével próbálom magyarázni magamnak.
 
Ránéztem az akira és azt látom, hogy nincs hártyám, pedig lassan 2,5 hete nem tudtam vizet cserélni, és 1 hete nem is tápozok, a hőm. is ingadozik a fűtő miatt, és elpusztult 2 otom... ( :| ) A HM pedig barnul. Ennek ellenére nincs hártyám, nem hiszem hogy a halak eszik meg, mert a Seachem Purigen 2 hónapja nincs bent. :)
Szóval vagy támogatnak a japán szellemek vagy szerencsém van.
Régebben nekem is volt, a fás akiban szinte végig, most ebbe egy ideje nincs, és nem tudom miért, de örülök. :geek:
 
inadsz said:
Ránéztem az akira és azt látom, hogy nincs hártyám, pedig lassan 2,5 hete nem tudtam vizet cserélni, és 1 hete nem is tápozok, a hőm. is ingadozik a fűtő miatt, és elpusztult 2 otom... ( :| ) A HM pedig barnul. Ennek ellenére nincs hártyám........
Akkor már te sem vagy szűz....üdv a klubban!
 
gézsé said:
inadsz said:
Ránéztem az akira és azt látom, hogy nincs hártyám, pedig lassan 2,5 hete nem tudtam vizet cserélni, és 1 hete nem is tápozok, a hőm. is ingadozik a fűtő miatt, és elpusztult 2 otom... ( :| ) A HM pedig barnul. Ennek ellenére nincs hártyám........
Akkor már te sem vagy szűz....üdv a klubban!

Melyikben? :lolno: :mrgreen:
 
Vá-vá-vááárjatok, az Attibva által felvetett hártyával kapcsolatban: nálam kétféle "hártya" létezett eddigi növényes pályafutásom alatt:
1. az indításnál egy fehér hártya, ami kb úgy néz ki mintha poros lenne a víz felszíne (nálam ez megszűnt Seachem Purigen + növények begyökeresedésével/átalakulásával)
2. most van egy teljesen átlátszó nem is hártyának mondanám valami, ami miatt a növények által kibocsájtott bubik nem mennek ki az akváriumból, hanem a vízfelszín alatt összegyűlnek (inkább valamiféle átlátszó olajfilm).

Ha mind a kettő "növényszenvedés", akkor az egyik "nagyon" szenvedés, a másik pedig "csak kicsit" szenvedés? :crazy:

A kettőt nem gondolnám ugyanannak a fehérjének a lebomlásának.
 
Néha néha nekem is előjön egy ilyen jelenség, ebből - és más hasznos tulajdonságából kifolyólag is - érdekelne a Seachem Purigen pontosabb használata. Értem ugy, hogy milyen lehetőségek vannak a használatára?
1. Lehet külső szűrőben? Ezesetben gondolom a "legtetejére", perlon helyett?
2. Simán, kis szűrőzsákban be lehet rakni az akvárium vizébe is?

A második érdekelne jobban, mert akkor nem kötném nagyon a felhasználását a szűrő takarításához.
 
hszilvia said:
Néha néha nekem is előjön egy ilyen jelenség, ebből - és más hasznos tulajdonságából kifolyólag is - érdekelne a Seachem Purigen pontosabb használata. Értem ugy, hogy milyen lehetőségek vannak a használatára?
1. Lehet külső szűrőben? Ezesetben gondolom a "legtetejére", perlon helyett?
2. Simán, kis szűrőzsákban be lehet rakni az akvárium vizébe is?

A második érdekelne jobban, mert akkor nem kötném nagyon a felhasználását a szűrő takarításához.

A Purigenből a legkisebb az 100 ml-es, és ez egy kis szűrőzacskóban van. A nagyobb kiszerelések (250 ml, 500 ml) egy flakonban van és ahhoz kell venni szűrőzsákot, amibe bele teszed. A 100 ml-es bőven elég egy pl. 150-200 l-es aksiba.
A Purigent a külső szűrő legfelső tálcájába kell rakni a szűrőanyagok tetejére, vagy közé, de a perlon vatta alá! Azt nem hiszem, hogy az jó dolog, hogy közvetlenül az akvárium vizébe rakod, de ezt majd megmondják a jobban hozzáértők. Az viszont biztos, hogy ezt időnként regenerálni kell, de erről van külön topic, ahol leírják, hogy mivel kell ezt csinálni és hogyan.
 
DarlaX said:
hszilvia said:
Néha néha nekem is előjön egy ilyen jelenség, ebből - és más hasznos tulajdonságából kifolyólag is - érdekelne a Seachem Purigen pontosabb használata. Értem ugy, hogy milyen lehetőségek vannak a használatára?
1. Lehet külső szűrőben? Ezesetben gondolom a "legtetejére", perlon helyett?
2. Simán, kis szűrőzsákban be lehet rakni az akvárium vizébe is?

A második érdekelne jobban, mert akkor nem kötném nagyon a felhasználását a szűrő takarításához.

A Purigenből a legkisebb az 100 ml-es, és ez egy kis szűrőzacskóban van. A nagyobb kiszerelések (250 ml, 500 ml) egy flakonban van és ahhoz kell venni szűrőzsákot, amibe bele teszed. A 100 ml-es bőven elég egy pl. 150-200 l-es aksiba.
A Purigent a külső szűrő legfelső tálcájába kell rakni a szűrőanyagok tetejére, vagy közé, de a perlon vatta alá! Azt nem hiszem, hogy az jó dolog, hogy közvetlenül az akvárium vizébe rakod, de ezt majd megmondják a jobban hozzáértők. Az viszont biztos, hogy ezt időnként regenerálni kell, de erről van külön topic, ahol leírják, hogy mivel kell ezt csinálni és hogyan.

Köszönöm a gyors választ. Azt hiszem kipróbálom akkor a legkisebb kiszerelést a külső szűrőben.
Még annyit kérdeznék, hogy nekem a felső kosárban alul sustratpro van, azon szivacs. ezesetben hova rakjam a purigent? a szivacsra vagy a substratpro és a szivacs közé?
 
hszilvia said:
Köszönöm a gyors választ. Azt hiszem kipróbálom akkor a legkisebb kiszerelést a külső szűrőben.
Még annyit kérdeznék, hogy nekem a felső kosárban alul sustratpro van, azon szivacs. ezesetben hova rakjam a purigent? a szivacsra vagy a substratpro és a szivacs közé?
A Substrat Pro és a szivacs közé.
 
DarlaX said:
hszilvia said:
Köszönöm a gyors választ. Azt hiszem kipróbálom akkor a legkisebb kiszerelést a külső szűrőben.
Még annyit kérdeznék, hogy nekem a felső kosárban alul sustratpro van, azon szivacs. ezesetben hova rakjam a purigent? a szivacsra vagy a substratpro és a szivacs közé?
A Substrat Pro és a szivacs közé.

Köszönöm!
akkor a következő kb 1 hónap múlva esedékes szűrőtakarításkor, ki is próbálom:)
De lehet "elcsábulok" és hamarabb beteszem.:)
 
hszilvia said:
Köszönöm!
akkor a következő kb 1 hónap múlva esedékes szűrőtakarításkor, ki is próbálom:)
De lehet "elcsábulok" és hamarabb beteszem.:)

Bármikor berakhatod, de valóban jobb takarításkor. Ha előbb rakod be, akkor sincs gond, hisz leállítod a szűrőt, leveszed a tetejét, berakod a felső tálcára, vissza a teteje, majd újra bekapcsolod. Szerintem még légteleníteni sem kell, hisz jóformán nem jött ki belőle víz. ;)
Max. 2-3 perc.
 
DarlaX said:
hszilvia said:
Köszönöm!
akkor a következő kb 1 hónap múlva esedékes szűrőtakarításkor, ki is próbálom:)
De lehet "elcsábulok" és hamarabb beteszem.:)

Bármikor berakhatod, de valóban jobb takarításkor. Ha előbb rakod be, akkor sincs gond, hisz leállítod a szűrőt, leveszed a tetejét, berakod a felső tálcára, vissza a teteje, majd újra bekapcsolod. Szerintem még légteleníteni sem kell, hisz jóformán nem jött ki belőle víz. ;)
Max. 2-3 perc.

Annyira nem sürgős, tényleg csak nagyon ritkán jelenik meg ez a hártya, de annyi sok jót írtak a purigenről, hogy nagyon kíváncsi lettem :)
 
Back
Oldal tetejére