• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vékony hártya a víz felszínén - "Surface scum"

Szia, nekem is pont ez a problémám, azért jöttem fel a fórumra. Olvasgass vissza, úgy tűnik sok oka lehet a hártyásodásnak. Megpróbálok egy egzakt kísérletet végezni, hátha sikerül a nyomára bukkannom. Nem egyszerű a dolog, mert az ember nagyon sokszor nem csak egy paraméteren változtat, hanem elkezd össze-vissza "konfigurálni" a rendszerén. Így ha lesz is eredmény, nem lesz egyértelmű, mi segített. :) Meg hát, ha valamit megváltoztatok és mondjuk az nem segített, utána meg máson is változtatok az meg segít, ám lehet hogy a kettő együtt volt hatékony. Önállóan egyik módszer se lett volna megoldás. Sosem fogom megtudni... :) De hát ez a szép az akiban, hogy élő dolog, mindig van mit foglalkozni vele. Igazi hobby.
Azóta eltűn de mitől?
 
Azóta eltűn de mitől?

Egyenlőre nincs megoldás. Eddig amit próbáltam: Növények tápozása folyékony táppal (nem oldotta meg), Drasztikus vízcsere (50%, nem oldotta meg), szellőztetés beállítása (nem oldotta meg), papírtürcsivel hártyaleszedés (nem oldotta meg). A szellőztetéssel annyit értem el, hogy letisztult a vízfelszín mert a buborékok odébbtolták, és a gázcsere felélénkült. Azonban a hártya gonoszan felgyűlt az egyik sarokban, ahova a vízáramlás kergette. Most már, hogy ilyen töményen van jelen kis helyen, habosodik is. :( Közben meg leívtak az algaevőim, és a szifók is szültek. Nem látom, hogy ez a hártya komolyabb gond lenne, mint valami esztétikai kérdés. Csak bosszant, hogy van...
 
Azóta eltűn de mitől?
Kaptam egy remek tippet egy itteni kollégától. Nem tudok válaszolni az üzijére, bocsi :( Azt írta, hogy a száraz halkaják tartalmaznak kis százalékban zsíros-olajos összetevőket. És bingó, akkor történt a hártyásodás, amikor felforgattam az akimat: készítettem új LED-es lámpát, ezért levettem az aki üveg tetejét, és miután könnyű volt szórni a szárazat bele, áttértem a száraz halkajára. Szigorú teszt következik, jelzem, mire jutottam!
 
Kaptam egy remek tippet egy itteni kollégától. Nem tudok válaszolni az üzijére, bocsi :( Azt írta, hogy a száraz halkaják tartalmaznak kis százalékban zsíros-olajos összetevőket. És bingó, akkor történt a hártyásodás, amikor felforgattam az akimat: készítettem új LED-es lámpát, ezért levettem az aki üveg tetejét, és miután könnyű volt szórni a szárazat bele, áttértem a száraz halkajára. Szigorú teszt következik, jelzem, mire jutottam!
Ok köszi.
 
Szia, nekem is pont ez a problémám, azért jöttem fel a fórumra. Olvasgass vissza, úgy tűnik sok oka lehet a hártyásodásnak. Megpróbálok egy egzakt kísérletet végezni, hátha sikerül a nyomára bukkannom. Nem egyszerű a dolog, mert az ember nagyon sokszor nem csak egy paraméteren változtat, hanem elkezd össze-vissza "konfigurálni" a rendszerén. Így ha lesz is eredmény, nem lesz egyértelmű, mi segített. :) Meg hát, ha valamit megváltoztatok és mondjuk az nem segített, utána meg máson is változtatok az meg segít, ám lehet hogy a kettő együtt volt hatékony. Önállóan egyik módszer se lett volna megoldás. Sosem fogom megtudni... :) De hát ez a szép az akiban, hogy élő dolog, mindig van mit foglalkozni vele. Igazi hobby.
Nagyon jól állsz a dolgokhoz. Ismered az alapszabályokat:
  • Egyszerre csak egy dolgon változtass. 🆒
  • Ha sikerült egy kísérlet, soha ne ismételd meg! ;)
 
Nagyon jól állsz a dolgokhoz. Ismered az alapszabályokat:
  • Egyszerre csak egy dolgon változtass. 🆒
  • Ha sikerült egy kísérlet, soha ne ismételd meg! ;)

Na, jelentem tisztelettel, meg is van az eredmény. Egyértelműen a száraz kajától volt a hártyásodás a víz tetején. Pedig nem gagyi kaja volt, hanem Tetra száraztáp. 2 napja visszatértem a fagyasztott szúnyoglárvára, és varázsütésre eltűnt az olajos hártya. És most semmilyen más paraméteren nem változtattam, csakis a tápozáson. Nyilván a hártyásodásnak 1000 más oka is lehet, ezt nem vitatom. Azonban érdemes a hártya elleni küzdelem fegyvertárába bevenni ezt a triviális lépést: próbáld meg másik szárazkajával, vagy térj át az élő eleségre. Még csak nem is drága próbálkozás... :D
Köszönöm szépen a tippet!
 
Nem tartozik szorosan az Alga topic-ba ez a téma, de mivel a növényes akvarisztikában gyakran tapasztalt probléma (csakúgy mint az alga), ezért ide írom az ezzel kapcsolatos információkat.

A "surface scum" angol kifejezés felszíni hab-ot vagy tajtékot jelent. Két fajtája lehet: az egyik egy vastagabb hártya, a másik pedig a vékonyabb, amely az ujjunk érintésére "szétugrik". Általában az esőztetőnek a víz felszínétől kb. 1-1.5 cm-re történő elhelyezése megfelelőképpen fodrozza a felszínt ahhoz, hogy eltűnjön, de mint minden akvarisztikai probléma esetében, a tüneti kezelés itt is csak ideiglenes megoldást jelent. Amíg az eredendő okot meg nem szüntetjük újra és újra elő fog jönni a probléma.

A legtöbben úgy tudják, hogy a surface scum a baktériumok túlbúrjánzása miatt jelenik meg az akváriumvíz felszínén. Ez nem így van.

Mi az eredendő oka? Erre a nemzetközi növényes akvarisztika egyik általam legnagyobbra becsült képviselője, Clive adja meg a választ itt:
Nagyon köszönöm a választ!
 
Sziasztok..nekem is megjelent a fehér hártya a vizfelszinen..

112 literes akvárium ..TF PLANTER heti 10ml,TF makró 4ml/nap,twinstar 600sa fény,60co2 bubi/perc..szerintetek jó ez így,vagy változtatni kellene
 
Sziasztok!

Szombaton (05.09) pár éves pihenés után újra indítottam az akváriumomat.
Méret: 112l
Szűrő: Tetra EX 1200
Víz: RO (2/3) + csapvíz (1/3)
CO2: nagynyomású
Táptalaj: Tropica Substrate
Fedőtalaj: Manado black (10l, 4-5 cm)

Mindent elmostam, fa ázott előtte...
Szombaton az indulás napján csak enyhén volt ködös a víz.
IMG_20200509_183939.jpg

Viszont tegnap estére és ma reggelre brutál módon elszíneződött, mintha tea lenne benne. A víz tetején hártya, ráadásul minden felé barna valami úszkál, ami megtapad a növényeken, a fákon, a technikán... Szagra a víz nem büdös.
IMG_20200511_070339.jpgIMG_20200510_224714.jpgIMG_20200511_070359.jpg

Ma terv szerint 50%-os vízcsere lesz, de könnyen lehet hogy az semmit nem fog érni. Lehet, hogy a táptalaj szivárog valahol?
Bocsi, ha nem jó a topik, de nem találtam jobb helyet az írásnak.

Köszönöm a segítséget előre is!
 
Szia!
Miből vannak a súlyozásra használt dolgok? Én most hirtelen azt tudom gyanúsítani az elszíneződéssel.
 
Betoncserép.
Elvileg annak nem szabadna engednie a színét. Illetve a barna mindent beborító cucc is ott van még...
 
Utoljára módosított:
Ha van még belőle egy darab, áztasd be egy külön edényben, és nézd meg mi történik. Nekem gyanús, hogy az okoz ilyen szintű elszíneződést, minden más, ami bent van az akvában, normálisnak tűnik.
 
Sziasztok ?
Olyan problémám van a egyik aksiban , hogy amikor be indul a co2 behártyásodik a víz felszine .
Mértem egy ph értéket is 6,23 majd mérek holnap reggel is amikor még nem indul be a co2
Előre is köszi a tanácsokat 😉
 
A fentebbi írásomat bőviteném egy kicsit .
35 literes akvárium
Shrip King aljzat
Csak ro víz visszasózva
A igényesebb növenyek alat tropica tápkapszula amit fél évente rakok a gyökerek közelébe . Most január elsején volt a újjabb adag . Fél évente szoktam adagolni.
Napi szinten adagolom micro macro növenytápot 2-2 ml. El.
2213as Eheim szűrö dolgozik ami tiszta
Nagynyomású co2 megy időzitővel
 
Egy hete az akva elkezdett hartyasodni, egyre csúnyább lett. Növények hajtanak szépen az új lampanak köszönhetően. Ma beraktam a pot aquael fan1 plusz szuromet fejjel lefelé 🤭 eppen, hogy belert a szivo resze a vizfelszin ala. Ot perc alatt kirstalytiszta lett a vizem. Erdekes hogy a tidal nem gyozte. Lehetett az oka ennek a hartyasodasnak az eddigi gyenge feny okozta szenvedes?
 
Utoljára módosított:
Sajnos egy neonhalam bélgyulladást kapott, másnap elpusztult. Mikor hazaértünk munkából láttuk, hogy mi történt, kivettem egyből. Hártya lett a víz tetején. Nem olyan vastag, de oldalról látható. Okozhattaa hártyát, hogy órákig benne lehetett az elpusztult hal, amit a garnélák kezdtek fogyasztani?
 
Back
Oldal tetejére